مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


همه ما در ماشین خود را باز میکنیم، سوییچ را چرخانده، پدال گاز را فشار داده و حرکت میکنیم. آیا هرگز به این فکر کرده اید که موتور خودروی شما چگونه کار میکند؟ قانونی که در پس چگونگی عملکرد موتور قرار دارد این است که اگر شما مقدار کمی از سوخت با انرژی بالاتر – مانند گازوئیل - را به یک فضای بسته و کوچک وارد کرده و احتراق صورت بگیرد مقادیر زیادی از انرژی به شکل گاز آزاد خواهد شد. زمانی که سیکلی از صدها واکنش اینچنینی در عرض یک دقیقه صورت بگیرد این انرژی میتواند یک خودرو را به حرکت وادارد.

در بازار امروزی، خودروهای زیادی با سیستم اشتعال چهار زمانه (که اختراع نیکولاس اوتو در سال 1867 است) کار میکنند. چهار زمان سیکل اوتو در حقیقت زمان ورودی، زمان تراکم، زمان احتراق و زمان مصرف است.

همچنان که میل لنگ در حال چرخش است پیستون را به سمت پایین میچرخاند و سوپاپ های ورودی باز شده تا اجازه ورود ترکیب هوا و سوخت را بدهد که این بخش را زمان ورودی مینامند. زمانی که پیستون به سمت بالا برمیگردد ترکیب هوا و سوخت را فشرده کرده (زمان تراکم) بنابراین زمانی که شمع ایجاد جرقه میکند انفجار حاصله، پیستون را به سمت پایین باز میگرداند. (زمان احتراق) وقتی پیستون در پایین ترین حالت قرار میگیرد سوپاپ خروجی باز میشود و زمانی که پیستون به بالاترین حد ممکن میرسد به وسیله اگزوز باقیمانده را از سیلندر خارج میکند. (که این آخرین مرحله از چرخه (سیکل) است.)

حالا موتور آماده شروع سیکل بعدی است بنابراین سوپاپ های ورودی باز شده و دسته بعدی هوا به همراه مقدار کمی گاز وارد سیلندر میشود.

مترجم : مسعود کشوری

منبع : پارس تیونینگ

اختصاصی پارس تیونینگ