مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به آغاز طرح زمستانی سال 91 با حضور 90 هزار نیرو در قالب 19 هزار تیم خودرویی از افزایش 12 درصدی توان نیروهای امدادی، عملیاتی و پلیس در طرح زمستانی امسال خبر داد و گفت: اجرای این طرح تا 25 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پارس تیونینگ به نقل از «عصرخودرو»، سردار اسکندر مومنی در رزمایش طرح زمستانی 1391 با اشاره به اینکه طرح زمستانی امسال در 111 گردنه برفی در 27 استان اجرا میشود، افزود: 8000 تیم خودرویی سبک و سنگین با 11 هزار و 500 نفر در بخش راهداری، 2232 تیم با 18 هزار و 576 نفر در بخش امداد و نجات 3081 تیم در قالب 17 هراز نیرو در بخش اورژانس دو هزار تیم امداد خودروی و 3655 تیم در قالب 40 هزار نیرو در بخش پلیس راه و پلیس ترافیک شهری طرح زمستانی امسال را اجرا میکنند.
به گفته مومنی، شمار نیروهای فعال در طرح زمستانه امسال با احتساب راهوران محله، فرهنگیاران ترافیک و بازرسان نامحدود به حدود 200 هزار نیرو میرسد.
وی با تاکید بر اینکه در طرح زمستانه امسال با رانندگان پرخطر برخورد میشود، از طرح کنترل تجهیزات زمستانی خودروها در مبدا خبر داد و همچنین اظهار کرد: مهمترین موضوعی که پلیس در طرح زمستانه امسال مدنظر قرار داده است، الزامی بودن به همراه داشتن زنجیر چرخ است و درصورت نداشتن این تجهیزات از تردد و ادامه سفر جلوگیری میشود.
رییس پلیس راهور ناجا به رانندگان سفرهای جادهای به ویژه گردنههای برفی، توصیه کرد که قبل از سفر با نحوه استفاده از زنجیرچرخ آشنا شوند و تجهیزات ایمنی خودرو لازم از قبیل زنجیرچرخ، کنترل سوخت و سیستم گرمایشی را قبل از سفر بررسی کنند و از به همراه داشتن پتو و غذا به میزان مکفی اطمینان داشته باشند.
مومنی با اشاره به اینکه درزمستان سال 88 حدود4757 نفر در تصادفات کشته شدند، افزود: در زمستان سال 90 این رقم به 3608 نفر کاهش داشت که بدین ترتیب 1149 نفر در زمستان پارسال کمتر کشته شدند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته شمار کشتههای تصادفات رانندگی در کشور 14 درصد کاهش داشته است گفت: این رقم در زمستان سال گذشته 25 درصد بوده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش حدود یک چهارم کاهش داشته است.
آمادهباش اورژانس کشور با 5640 پایگاه اورژانس و 17 هزار نیرو در طرح زمستانی
معصومی رئیس اورژانس کشور نیز در این مراسم گفت: 794 پایگاه شهری، 1292 پایگاه جادهای، هفت پایگاه امداد هوایی، 3500 آمبولانس، 50 اتوبوس آمبولانس و 17 هزار نیرو در طرح زمستانی امسال مشارکت دارند.
وی با اشاره به اینکه ظرف 10 سال گذشته شمار کشتههای تصادفات رانندگی در کشور 50 درصد کاهش داشته است، افزود: در حالی که در برنامه پنجم تعهد کاهش کشته از سوی دولت سالانه 10 درصد بود، توانستیم در سال گذشته با حدود 14 درصد کاهش کشته از مرز تعهدات نیز فراتر برویم.
آمادگی 18 هزار و 500 نفر امدادگر و نجاتگر در طرح زمستانه
مظفر رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم گفت: تجهیزات و امکانات این سازمان نسبت به زمستان سال گذشته 45 درصد افزایش داشته است و بدین ترتیب 18 هزار و 500 نفر امدادگر و نجاتگر در طرح زمستان امسال حضور خواهند داشت.
وی از بکارگیری 1172 پایگاه ثابت و سیار، 17 بالگرد و چهار بالگرد MI18 در طرح زمستانی امسال خبر داد و گفت: در عین حال برای 40 هزار نفر اسکان اضطراری، 80 هزار نفر تغذیه اضطراری و 20 هزار نفر درمان اضطراری امکان ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 127 هزار از خدمات و امکانات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر استفاده کردند، خاطرنشان کرد: در عین حال 12500 نیز از مرگ حتمی درزمستان پارسال نجات یافتند.
طرح زمستانه به طرح نوروزی متصل میشود
افندی زاده رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور نیز در این مراسم از بکارگیری 1400 اکیپ راهداری برای 80 هزار کیلومتر راه های اصلی و فرعی کشور خبر داد و گفت: 11500 راهدار در طرح زمستانی امسال مشارکت دارند.
وی با اشاره به اینکه تجهیز کردن جادهها به دوربینهای سطح تخلف و سرعت گفت: حدود سه هزار کیلومتر از جادههای کشور در دست نصب دوربین قرار دارد که به دلیل مشکلات افزایش در نرخ ارز نسبت این دوربینها با کمی تاخیر مواجه شده است.
وی خاطرنشان کرد: طرح زمستانه بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته به طرح نوروزی متصل خواهد شد.