چگونه باتری مناسب خودرو خود را انتخاب کنیم ؟
نام برند های بزرگ و معروف، همواره نشان دهنده کارایی عالی و استثنایی <<نیست>>!
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مواجه شدن با خودریی که باتری آن از کار افتاده بسیار آزار دهنده است، به خصوص اگر اتومبیل شما دارای گیربکس اتوماتیک، فرمان هیدرولیک یا ترمز ضد بلوکه باشد. چنانچه این اتفاق در آب و هوای نا مناسب و یا نقطه ای دور از شهر رخ دهد، می توان ایمنی شما را به خطر بیندازد، پس بهتر است شرایط باتری خودروی خود را مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم نسبت به تعویض آن اقدام کنید. البته در هنگام خرید باتری، تصور نکنید مناسب ترین راه، خرید باتری با برند معروف و پرداخت رقم زیاد بابت آن است.

باتری در هوای سرد بیشتر فرسوده می شود یا گرم ؟
تعجب نکنید! گرچه درمای پائین محیط می تواند باعث بروز دردسر برای باتری در هنگام به حرکت در آوردن موتور خودرو شود اما فرسوده شدن این قطعه، در هوای گرم سریعتر صورت می گیرد و باتری که در طول تابستان به تدریج ضعیف شده باشد با سرد شدن هوا به کلی از کار می افتد. علاوه بر آن، نظر به اینکه راندمان سیستم های الکترونیکی مورد استفاده در خودروهای مدرن افزایش پیدا کرده، امروزه اغلب خودروها با حداقل چرخش میل لنگ هنگام استارت روشن شده و لذا متوجه ضعیف شدن باتری خودرویتان نمی شوید، تا زمانی که دیر شده و باتری ناگهان از کار می افتد.
تنها راه حل برای پیشگیری از خراب شدن ناگهانی قطعه مورد بحث، انجام آزمایش های منظم روی آن بوده و پیشنهاد می شود چنانچه در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، آزماین توسط باتری ساز را حداقل هر 6 ماه یکبار انجام دهید. و اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید. این کار را حداقل هر سال یکبار انجام دهید.
چنانچه باتری خودروی شما در طی آزمایش ها، علائمی از ناکارآمدی یا ضعف نشان داد. در تعویض آن تردید نکنید، حتی اگر بتواند خودروی شما را به راحتی روشن کند.

چگونگی انتخاب باتری
باتری ها در انداز های مختلف عرضه می شوند و شما می توانید نمونه مناسب برای خودروی خود را با مراجعه به دفترچه راهنما با دستورالعمل هایی که در مراکز فروش وجود دارند، انتخاب کنید. با داشتن چنین اطلاعاتی، می توانید مناسب ترین مدل ها را که نیازهای شما را تامین می کند و ضمناً با بودجه شما نیز همخوانی دارد برگزیده و سپس از میان آنها و با در نظر گرفتن ویژگی های معمی که در ادامه این نوشتار آمده، نمونه نهایی را خریداری کنید.
اندازه مناسب و ظرفیت، از عوامل اصلی در انتخاب باتری هستند اما عامل مهم دیگری نیز وجود داردو آن اینکه عمر باتری و حیات آن چه میزان باشد؟ بنابراین، باتری ها را نیز از این نظر می توان به گروه های مختلف تقسیم کرد.

طول عمر
باتری هایی که در آزمایش های طول عمر، بیشترین امتیازات را بدست می آورند آنهایی هستند که می توانند بیشترین دوام را در دوره تخلیه کامل و شارژ مجدد، در حالی که در آبی با دمای 75 درجه سانتی گراد غوطه شده بودند، به دست آورند، چنین وضعیتی به نوعی شبیه سازی حالتی است که باتری، زیر درپوش موتور قرار دارد.

ظرفیت رزرو شده
این یک تخمین و برآورد است از اینکه باتری، تا چه زمان و دوره ای می تواند. ر صورت از کار افتادن سیستم های الکتریکی خودرو، نیروی برق مورد نیاز را تامین کند. اهمیت این ویژگی در خودروهایی که از تکنولوژی Start-Stop بهره می برند، بیشتر است، چون پیشرانه به دفعات باید خاموش شده و مجدداً استارت بخورد

استارت زدن در هوای سرد با CCA
چنانچه در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید. باید روی CCA یا Cold Cranking Amp باطری تمرکز بیشتری داشته باشید. اگر باتری انتخابی در این حوزه، رتبه و امتیاز بالایی داشته باشد، نشانگر آن است که استارت زدن و روشن شدن خودرو در چنین شرایطی، با چنین باتری به خوبی انجام می گیرد.

حتی باتری های نو نیز ممکن است ضعیف باشند!
فراموش نکنید که هر باتری، به مرور زمان، نیرو و توانایی خود را از دست می دهد، حتی اگر در قفسه فروشگاه قرار داشته باشد. پس در هنگام خرید به تاریخ تولید آن دقت کرده و مطمئن شوید تا از عمر آن حداکثر بیش از 6 ماه نگذشته باشد. برای این منظور، به کد یا شماره ای که روی باتری چاپ شده دقت کنید که تشکیل شده از یک حرف و یک عدد بوده و حرف A معرف ماه ژانویه و بدین ترتیب تا اخر و عدد نشانگر سال است، مثلا عدد 3 ساخت 2013 را نشان می دهد.

خودتان اقدام به تعویض باتری کنید.
بعضی از فروشگاه های عرضه کننده باتری، عمل تعویض آنرا رایگان انجام داده و باتری کهنه را در اختیار خودتان قرار می دهند و بعضی دیگر خیر. بنابراین بهتر است قبل از خرید به این موضوع توجه کنید.
اگر شخصا قصد نصب باتری جدید را دارید، انتظار آن را داشته باشید که مبلغی برای شارژ اولیه، به فروشنده پرداخت کنید. البته این مبلغ در صورت عودت باتری کهنه، به شما برگردانده خواهد شد. توجه داشته باشید باتری سمی، اما به راحتی قابل بازیافت هستند. در بسیاری از کشورها، افرادی هستند که باتری های کهنه را خریداری می کنند. اگر اقدام به خریداری یک خودروی جدیدتر کرده ایند، توجه داشته باشید در هنگام قطع کابل های باتری، برای راه اندازی مجدد سیستم صوتی، باید کد را مجدداً وارد کنید

منبع: مجله ماشین
مترجم: مهندس کیوان بنی هاشم
تدوین: علیرضا فروغی فر
پارس تیونینگ