Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: مروری بر تاریخچه پراید ، فرزندی کوچک از خانواده های بزرگ و اصیل!

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض مروری بر تاریخچه پراید ، فرزندی کوچک از خانواده های بزرگ و اصیل!

  پراید Pride
  فایل پیوست 761
  .
  پراید.....این کوچولوی دوست داشتنی، این بی آزاری که برای خیلی از خانواده ها نون رسان خانواده بوده، برای خیلیهای دیگر ماشین عشق و حال و تفریح، و برای خیلیهای دیگر هم ماشین مسافرتهای خانواده بوده.
  تابحال فکر کرده اید که این کوچولوی نازنین از کجا پیداش شده؟ با هم یه نگاهی به تاریخچه ی پیدایش این کوچولو بندازیم:
  .
  این خودرو که در سال 1986 در بازارهای آمریکا و استرالیا و ژاپن به فروش میرفته، در اصل طراحی کمپانی Mazda ژاپن بوده و بر اساس پلتفرم DA کمپانی مزدا و به سفارش کمپانی Ford آمریکا ساخته شده که برای بازار خودروهای کوچک و سبک در نظر گرفته شده بود. در تاریخ طراحی این خودرو کمپانی Ford مالک قسمت اعظم سهام کمپانیهای Mazda و Kia بود.
  این خودرو در بازار آسیا تحت عنوان Mazda 121 و در بازار آمریکا تحت عنوان Ford Festiva و در بازار استرالیا با هر دو نام توسط هر 2 کمپانی فورد و مزدا فروخته میشد. در بازار کره و اروپا هم تحت نام Kia Pride تا سال 2000 میلادی عرضه میشد.
  .
  این خودرو در اوایل عرضه به بازار در مدل 3درب هاچبک و تنها با موتور 1.3 کد B3 مزدا عرضه میشده که رده تجهیزاتی L و L Special و S و Ghia و Canvas Top داشته است که بعدها در سال 1989 موتور 1.1 لیتر کد B1 هم به لیست موتورها اضافه شد. علیرغم اینکه در مسابقات آن روزها بر روی این شاسی موتورهای حجم بالاتر مزدا اسپید و فورد اسپرت نصب میشد، اما در تولید انبوه بر روی این اتاق هیچگاه موتوری با حجم بالاتر از1.3 لیتر کد B3 نصب نشد. موتورهای حجم بالاتر B5 و B6 و BP و ورژنهای توربوی این موتورها که برای مسابقات روی شاسی پراید نصب میشد، از روی مدلهای Mazda Demio و Mazda 323 و Mazda MX و Ford Astina و Ford Laser به عاریت گرفته میشد.
  درسال 1988 ، زیر مجموعه دیگر فورد، این خودرو را تحت نام Kia Pride و با 3 رده تجهیزاتی L و L Plus و LX و با موتور 1.3 کد B3 به بازارهای کانادا و کره و اروپا عرضه میکرد.
  در مدل LX تجهیزات استاندارد پراید عبارت بودند از: دور موتور - فرمان قابل تنظیم - رینگهای الومینیومی - آینه بغل برقی - تودوزی پارچه ای مخمل و سیستم صوتی کاست خور همراه با رادیو Am/Fm.
  در سال 1990 تمامی مدلهای پراید جراخی شد.....شکل ظاهری ماشین FaceLift شد، سیستم سوخت رسانی موتور از کاربراتور به انژکتور تغییر پیدا کرد، گیربکس 3 دنده اتوماتیک نیز قابل سفارش بود، کمپانی فورد برای مدل Festiva خود حتی یک پله هم جلوتر رفت و صندلیهای عقب را به کمربند ایمنی مجهز کرد و کمربندهای صندلی جلو را هم به سیستم برقی پیش کشنده مجهز کرد. و حتی سیستم فرمان هیدرولیک هم قابل سفارش بود.
  کمپانی مزدا تولید مدل 121 را در سال 1990 بطور رسمی متوقف کرد. اما از اکتبر 1991 کمپانی فورد تولید فستیوا مدل 5 درب هاچبک را آغاز کرد و تا مارچ سال 1994 تولید فستیوا را ادامه داد و در نهایت در همان سال 1994 تولید فستیوا هم خاتمه یافت.
  با پایان یافتن تولید پراید در کمپانی های فورد و مزدا، راه برای کمپانی کیا و فروش پراید باز تر شد. کمپانی کیا مدل پراید را در مدلهای 3درب هاچبک، 5 درب هاچبک، 4 درب سدان و 5 درب استیشن واگن ادامه داد.
  کیا پراید 4 درب سدان در رده های تجهیزاتی بتا و LX و GTX و با موتورهای 1.1 و 1.3 عرضه میشد. در سال 1994 موتور 1.3 انژکتوری به خط تولید اضافه شد و تولید موتورهای 1.1 لیتری متوقف شد که در رده تجهیزاتی S و SX و GLXi ارائه میشد.
  کمپانی کیا موتورز هم تولید این مدل را تا سال 2000 ادامه داد و این مدل را با مدل Kia Rio جایگزین کرد سپس امتیاز Pride را به طور کلی به شرکت SAIPA ایران فروخت.

  .
  از آن پس تمام مدلها در ایران تحت عنوان Saipa Nasim DM و Saipa Saba تولید میشدند. موتور 1.3 انژکتوری در شرکت مگا موتور به تولید انبوه و داخلی سازی کامل رسید و تحت مدل GLXi برای مدل صندوقدار و DMi برای مدل هاچبک تولید میشد.
  بعد از مدتی مدل LiftBack پراید با نام SAIPA 141 و رده تجهیزاتی L.B و L.B.I فروش رفت. مدت محدودی هم مدل استیشن واگن پراید تحت نام SAIPA SAFARI عرضه شد.
  بعد از آن نیز خط تولید پراید درسایپا با تغییراتی تبدیل شد به SAIPA 131 مدل استاندارد قدیم ، و SAIPA 132 مدل FaceLift شده ، و SAIPA 111 مدل FaceLift شده ی هاچبک و SAIPA 141 مدل لیفت بک و به تازگی هم مدلی از وانت پراید نیز به خط تولید اضافه شده است.
  رده ی تجهیزات هم تبدیل شد به مدل پایه استاندارد و مدلهای SL و SX و EX. آپشنها عبارت بودند از فرمان هیدرولیک، ترمز ضد قفل ، دنده اتوماتیک ، چراغهای جلو قابل تنظیم از داخل ، کیسه هوای ایمنی خودرو. تمامی اینها وسایلی بودند که در سالهای آخر تولیدش در KIA جزو تجهیزات استاندارد بود و علاوه بر اینها آینه های بغل برقی هم جزو تجهیزات استاندارد بود.
  .
  .....
  .........
  .............
  و اما دلیل توقف تولید این اتاق در کمپانی های Mazda و Ford و جایگزینی این مدل با KIA RIO چه بود؟
  علیرغم قیمت بسیار ارزان و غیر قابل رقابتی این مدل ، در سال 1991 در تست تصادفی که از Ford Festiva هاچبک گرفته شده بود...این خودرو در تست تصادف انفرادی تنها موفق به دریافت 2 ستاره از مجموع 5 ستاره ی ایمنی شده بود. وضعیت آدمکهای چوبی ای که در خودرو استفاده شده بودند خبر از یک فاجعه را میدادند. برای کمپانی هایی مثل Mazda و Ford این یک فاجعه و لکه ی ننگ به حساب میامد. به همین دلیل امتیاز این شاسی به کمپانی Kia داده شد و سپس هم رفته رفته از خط تولید خارج شد.
  وضعیت ایمنی این شاسی به قدری وخیم بود که در سال 2008 هم که دانشگاه UCSR یا همانMonash University's Used Car Safety Ratings که این شاسی را تست کرده بود، وضعیت ایمنی Ford Festiva را در تصادفات و در مقایسه با دیگر خودروهای ارزان قیمت ، "worse than average" یعنی بدتر از میانگین اعلام کرده بود. این تست نه تنها بصورت انفرادی بلکه در تصادفات با عابر پیاده و دوچرخه سوار و تصادف با خودروهای دیگر هم ملاک قرار گرفته بود.
  .
  ....
  ........
  علیرغم تمامی این تفاسیر ، این خودرو بخاطر قیمت ارزان و سادگی در تعمیرات و نگهداری، هنوز هم آرزوی خیلی از جوانان و خانواده های ایرانی میباشد.
  البته وعده داده شده که پراید تا سال 1394 از خط تولید خارج شده و با خودرویی دیگر جایگزین میشود. اما اینکه خودروی بعدی ای که بر جای پراید مینشیند، چه خواهد بود و چه نکات مثبتی در طراحی و فنی دارد و کلاً اینکه این وعده تا چقدر درست باشد، باید صبر کرد و نظاره گر بود !!

 2. #2
  مروری بر تاریخچه پراید ،  فرزندی کوچک از خانواده های بزرگ و اصیل!
  خودرو
  MOHAVE 2010 , PERSIA 1381, BMW X6 2013
  محل سکونت
  طــــــهران
  نوشته ها
  2,444
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بسیار عالی لذت بردم از توضیحت درباره پراید تا حالا به این شکل بهش دقت نشده بود واقعا عالی بود

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  عالی بود بکتاش جان
  یه چیزایی شنیده بودم ولی این خیلی کامل بود.
  ممنون
  راستی چطور تونستی با سنتنیال پرایم خداحافظیکنی؟ سخت نبود؟
  ابوالفضل

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  درود بر شما دوست عزیز.راستش.......هر ماشینی یه روزی میره.....دیر یا زود فروخته میشد. اما خ برای من اینکه صاحب جدیدش قدر این ماشین را بدونه خیلی بیشتر مهم بود.سختیش هم که خب ماشینهایی که من جمع میکنم ، مثل بچه های من هستند...باید دست اهل فن باشه وگرنه خیلی ناراحت میشم.خداحافظی با اون ماشین هم از یک جهت سخت بود و از جهتی دیگر آسان.من اون ماشین را با کمک فنی مرحوم برادرم جمع کرده بودم.........اینکه دیگه اون ماشین در کنارم نیست که با برادرم سوارش بشم، برام سخت بود. اما همین خاطره ها باعث آزار روحی و تشنج اعصاب من میشد. برای همین هم فروختمش.

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بوسیله امضاتون تو tt از این قضیه مطلع شدم. پیغام هم دادم خدمتتون ظاهرا دریافت نشد.
  به هر حال خیلی متاسف شدم و امیدوارم که بتونیم ذره ای جای خالی اون عزیز رو برات پر کنیم.

  خب واسه پراید برنامه هات چیه؟ پروژه نمی زنی!؟
  ابوالفضل

 6. #6
  مروری بر تاریخچه پراید ،  فرزندی کوچک از خانواده های بزرگ و اصیل!
  خودرو
  MOHAVE 2010 , PERSIA 1381, BMW X6 2013
  محل سکونت
  طــــــهران
  نوشته ها
  2,444
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بکتاش جون داداش روح برادرت همیشه شاد باشه
  خدا رحمتش کنه
  ما که به پای برادرت نمیرسیم ولی قول میدیم که تا جون تو بدنمون باشه نزاریم که جای خالیش رو حس کنی
  قربونت برم داداش من
  راستی به به یادت نره

 7. #7
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  برای پراید که یکسری کارهای اولیه ای روی موتورش دارم انجام میدم اما در حدی نیست که بخوام اسمش را یک پروژه بزرگ بذارم.

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

تاریخچه ساخت پراید

تاریخچه پراید صبا

پرايد glxi

تاریخچه ی پراید

پراید glxi

تاریخچه پرایدGTX

تاریخچه پراید در ایران

اولین مدل پراید در ایران

اولین مدل پراید

تاریخچه کیا پراید

اولین مدل پراید هیدرولیک

پراید از چه تاریخی انزکتور شد؟

تاریخچه ماشین پراید

تفاوت پرايد Glxiبا Glx

glxi پرایدتفاوت پراید dm با glxتاریخچه ی ساخت اولین پرایداولین مدلهایی پراید انژکتوریتاریخچه پراید هاچ بکﺗﻮﻟﻴﺪ ﺑﺮﺍﻳﺪ GTXIفرق پرایدGTX با GLXتاريخچه ماشين پرايدتاریخچه پراید انژکتوری یپراید هیدرولیکتفاوت پراید صبا و پراید بتاتاریخچه کامل درباره ی پرایدپرایدهای gtxiتاريخجه برايد صبافرق پراید gtx با glxiپراید dmiمشخصات پراید gtxiپراید ازچه مدلی انژکتوری میباشدسال ساخت پراید GTXiتاریخچه هیدرولبکی پرایدپراید gtxi یا همانپراید GTXiپراید هاچ بک GLXI تاریخ ساخت پراید انژیکتودپیدایش پرایدتاریخ پیدایش پرایداز چه تاریخی پراید هیدرولیک شدتاریچه ماشین پرایددرباره پراید dmiاولین مدل پراید انژکتوریاولین پراید در ایرانانژکتور کدام مدل پرایدفرق پراید jtxبا jtxiتاریخچه پراید کیاپراید از چه مدلی انژکتوریتاریخجه ی خودرو پراید

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •