مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
ماشین های RC به چند گروه تقسیم شده و از چه نوع سوختی استفاده می کنند؟
ماشین های رادیو کنترل به 2 گروه سوختی و الکتریکی تقسیم شده که انواع سوختی خود به دو بخش شمع المنت ( نیترو) و شمع جرقه زن ( بنزینی ) تقسیم می شوند
سوخت موتورهای RC بسته به نوع پیشرانه، بنزین با روغن ( موتورهای 2 زمانه ) و در انواع دیگر، نیترومتان است. درصد نیترومتان در سوخت نیز با توجه به درجه حرارت و شرایط جوی، از 5 تا 40 درصد متغیر خواهد بود. در مدل های الکتریکی هم با توجه به نوع موتور ( براش و براش لس ) و کاربرد RC مورد نظر، از انواع مختلف باتری با آمپرهای متفاوت استفاده به عمل می آید، مانند:
NiMH
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
NiCd
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Li-Po.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


RC ها از نظر کلاس چطور رده بندی می شوند ؟
Rc Plane ها: به 2 گروه نرمال و 3D اکروباتیک تقسیم شده که دارای 5 مدل پیشرانه، شامل نمونه های زیر هستند :
Jet Engine Fuel
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Jet Fan Electric
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Brushless Electric
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Nitro Engine
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
Gliders
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

از لحاظ ابزار رانش هوا، این گروه، خود شامل 2 گروه موتور جت ( که نادر، گران بها و پرهزینه بوده و سوخت جت مصرف می کنند ) و مدل های پرواز دار می شوند
RC Helicopter
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
به 2 گروه 3D آکروباتیک و نرمال تفکیک شده که از نقطه نظر پیشرانه دارای 3 موتور Nitro, Electric و Engine Petrol هستند. RCها در برگیرنده مقیاس 1/4 تا 1/50 بوده و از روی نمونه های واقعی، با رعایت تمامی جزئیات ساخته می شوند.
قایق ها: در 4 شاخه الکتریک، نیترو و بنزینی قرار می گیرند.
و سر انجام پرفروش ترین و آسان ترین نوع رادیو کنترل ها یعنی ماشین ها یا RC Cars که در 2 گروه دسته بندی می شوند:
پیشرانه، به سه زیر رده الکتریک، نیترو و بنزین و شاسی، به دو بخش On Road و Off Road

کدامیک از ماشین های RC هزینه نگهداری کمتری دارند؟
در کل، هزینه استهلاک مدل های الکتریکی پایین است، ول طول مدت بازی با RCها محدود بوده و از 10 تا 40 دقیقه، بسته به نوع باتری، تعداد سلول ها و آمپر آنها متغیر است. مدل های الکتریکی، نگهداری ساده تری داشته، تمیز تر و بدون آلودگی صوتی - محیطی بوده و سریع السیر تر هم هستند

کدام RC برای مسابقه جذاب تر بوده و یا فقط برای تفریح خوب است؟
با هر 2 نوع الکتریکی و سوختی، به صورت کاملاً مساوی، می توان مسابقه داد و تفریح کرد، به طوری که نمی توان گفت کدامیک جذاب تر است. اما بیشتر RC بازها در ایران مدل های سوختی را ترجیح می دهند، آن هم به دلیل صدای جذاب پیشرانه که بی شباهت به مدل های واقعی نیست!

مشخصات زمین یا فضای تمرین برای RCهای مسابقه ای و آفرود چگونه است؟
زمین تمرین با توجه به کلاس RCها در زمینه های مختلف متفاوت خواهد بود. مثلاً مسابقات RC نمایشی اکروباتیک مختص هلیکوپترها، نیازمند زمین مناسب بوده و در مسابقات دریفت RC از آسفالت دانه ریز و نرم تر و حتی سالن های سرپوشیده ورزشی با کفپوش معمولی می توان استفاده کرد. در مسابقات خاکی و تپه ماهور، زمن از خاک رس نیمه مرطوب با دیواره ای از لوله های پلاستیکی بوده که شامل کلاس های باگی و تراگیی و.... می شود. پیست RC های Crawler یا دو دیفرانسیل با مسیر های سخت نیز مصنوعی طراحی شده یا 100 درصد در محیط های طبیعی هستند.

تفاوت سیستم های فنر بندی آفرود و RCها مسابقه ای چیست ؟
سیستم های تعلیق با توجه به کاربرد خود، مدل های گوناگونی دارند و جالب اینجاست که به مدل های واقعی که روی خودروهای امروزی قرار می گیرند، کاملاً شبیه هستند! بیشترین کار روی سیستم فنر بندی نمونه های Crawler و مسابقات سرعت تپه ماهوری داخل پیست باگی و تراگی انجام می شود، زیرا نیاز است با نوع پرش و ضربه پذیری RC هماهنگ گردند.

نام مسابقاتی که در امارت برگزار می شود چیست و قهرمان آنها چه کسانی هستند؟
مسابقات اصلی در آمریکا برگزار می شود. اما در امارات هم گاهی مسابقات هست، مثل آکروباتیک هلیکوپتر و هواپیماهای جت، مسابقات باها درگ (Baja Drag )، اوورال درگ ( Overall Drag ) و مسابقات حرفه ای دریفت داخل سالن که قهرمانان آنها بیشتر از آسیای جنوب شرقی هستند.

بهترین برندهای RC برای سر هم کردن ( اسمبل کردن ) و مسابقه کدامند؟
در دنیای امروز، خیلی سخت می توان یک برند لقب بهترین داد، ولی در دنیای تفریحی و غیر مسابقه ای، در مدل های عادی و عمومی کمپانی معروف آمریکایی Traxxas و برند معروف ژاپنی Kyosho پیشرو هستند.کارخانه HPI Racing نیز مدل های مسابقه ای تولید می کند. البته در این میان، برند بی نظیر FG آلمان در زمینه تولید RC های بنزینی، جزء بهترین هاست. از مارک های مرغوب در ساخت هلیکوپترها RC هم می توان به Walkera و Align اشاره کرد.

وضعیت قطعات و خدمات این ماشین ها چگونه بوده و آیا حتماً می بایست از خارج از ایران تهیه شوند؟
خیر، این روزها برند های معروف RC در ایران حضور دارند. در ضمن، کلیه مدل ها و لوازم یدکی و خدمات آنها در دسترس است.

از نظر قیمت، RC ها رابه چند گروه می توان تقسیم کرد؟
طیف قیمت RC ها با توجه به مدل آنها گسترده بوده اما به طور کلی، مدل های ارزان قیمت با حدود 100 دلار قابل تهیه هستند و مدل های رایج، با بودجه قشر متوسط جامعه قابل خریداری خواهند بود اما مدل هایی هم تولید می شوند که حتی تا 50 هزار دلار هم برچسب قیمت می خورند که به عنوان مثال، می توان به هواپیماهای جت اشاره کرد. البته، محدودیتی در هزینه مربوط به تیونینگ RC ها وجود ندارد.

اصولاً در مورد RCها چقدر مسئله هندلینگ و پایداری ( چسبندگی روی زمین با مانور در هوا ) مد نظر است؟
Rcها در مدل های هوایی کاملا نیاز به تمرکز دارند، چون یک اشتباه موجب نابودی آنها خواهد شد. در نمونه های زمینی هم از تعداد دیفرانسیل گرفته تا نوع تایر، تنظیم فنرها و پیشرانه و کنترل های پیش از شروع مسابقه ( یا بازی )، همه و همه نقش موثر ایفا می کنند. مثلاً تنظیم پیشرانه های سوختی یا الکتریکی، بنابر نیاز استفاده کننده و نوع محل بازی، مهم خواهد بود. برای مثال، ممکن است شما مسیری پر پیچ و خم داشته باشید و لازم ببینید قدرت پیشرانه را بر حسب شتاب اولیه سریع تر و گشتاور بیشتر تنظیم کند. حتی امکان دارد در مواردی نیاز به سرعت بیشتر در مسیر طولانی داشته باشید. در همه مدل ها، قدرت پیشران، حجم سوخت، نیروی باتری، ضریب دنده ها و اندازه چرخ دنده ها نیز قابلیت تغییر دارند. حتی می توان از سوپرشارژ و سیستم های اگزوز حرفه ای، برای افزایش توان پیشرانه کمک گرفت

کنترل RCها چگونه است؟
بخش مهم و به عبارتی 50 درصد از هر RC، سامانه کنترل آن است که شامل مارک های مختلف با بردهای گوناگون و توانایی انجام آپشن های متفاوتی می شود و تعداد کانال های آنها، قابلیت نصب دستگاه ها و لوازم تزئینی متعدد ( مثل کنترل چراغ و بوق، دود نمایشی و باز و بسته شدن بال ها و چرخ ها در مدل های پرنده) را در RCها ایجاد می کند از مارک های معروف کنترل ها می توان به Futuba اشاره کرد

اگر کسی به این ورزش علاقه دارد. بهتر است با چه مدل RC تمرین کرده و حدوداً چقدر هزینه و وقت بگذارد؟
برای شروع این ورزش، بهتر است علاقه مندان در مکان هایی که RC بازها جمع می شوند حضور پیدا کرده و ساعاتی را به تماشا بنشینند سپس با مشاهده و بررسی وب سایت کارخانه های سازنده و تماشای فیلم ها مربوطه، نسبت به انتخاب گزینه خود، البته پس از مشاوره با حرفه ای های این رشته، اقدام کنند. یادگیری RCهای روی زمن مثل ماشین و یا روی آب مثل قایق ها، آسانتر است اما نمونه های پروازی، مثل هواپیما و هلیکوپتر، نیاز به تجربه بیشتری دارند. برای شروع، خواه RC الکتریکی باشد یا سوختی، باید مبلغی حدود 350 دلار ( یک میلیون تومان ) در نظر گرفت.

با تشکر از آقای پوریا گلزاری
منبع مجله ماشین
تدوین: پارس تیونینگ