مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
به گزارش پارس تیونینگ به نقل از «عصرخودرو»، برای تعمیر و ترمیم یک قطعه شکستهشده در ماکتهای کلکسیونی، پیش از هر چیز به حوصله و وقت کافی، بدون استرس و لرزش دست نیاز خواهید داشت. یک ذرهبین فیکسشده برای مواقع ضروری، پنس یا موچین، چسب 1-2-3 قدرتمند با اسپری فیکسر برای مواقع خاص، کاتر، سوزن برای انتقال چسب به قطعه مورد نظر و در نهایت اندکی دستمال، پولیش و پنبه برای موارد خاص نیز تهیه کنید. اگر شکستگی در بخشهای پلاستیکی ماکت رخ داده باشد، در صورت وجود چسبخوردگی قبلی، دو سطح را با کاتر و اندکی الکل تمیز کنید تا سطوح برای به هم چسبیدن آماده شوند. با استفاده از سوزن اندکی از چسب برداشته و سطوح را با دقت به چسب آغشته کنید. البته نه آنقدر که پس از بر هم فشردن دو قطعه، اندکی چسب به بیرون درز پیدا کند. در حدود 40 ثانیه مکث کنید تا چسب اندکی خشک شود و حال دو قطعه را بر هم منطبق کنید و نگه دارید. برای زهها، پلاک و یا لوگوهای روی بدنه میتوانید از چسب کاغذی جهت فیکس نگه داشتن قطعه استفاده کنید و اگر سطوح مورد نظر به صفحات پلاستیکی طلقی همچون شیشهها و چراغها نزدیک نباشد، برای سهولت کار بعد از چسبکاری میتوان از اسپری فیکسر استفاده کرد. توجه داشته باشید که پخششدن اسپری فیکسر روی طلق، باعث کدر شدن سطح خواهد شد.
قطعات مفقود شده
اما اگر قطعهای ماکت مفقود باشد، چه خواهد شد؟ اگر به فرض مثال ماکتی با مشکل از نمایندگی یک ماکتساز خریداری شود، شما میتوانید مدل را مرجوع کنید و نمونهای سالم تحویل بگیرید. در صورتی که ماکت را از فروشگاه متفرقه و در کشوری دور از مبدا خریداری کرده و محصول ارسال شده، فاقد قطعات کوچکی همچون چراغها، آینهها باشد میتوانید با ارسال یک پست الکترونیکی به شرکت سازنده، حاوی توضیحات به زبان لاتین و تصویری واضح از فضای خالی قطعه مفقود شده، قطعه مورد نظر را به صورت رایگان و در آدرس خود دریافت کنید. البته برخی از ماکتسازان همچون Otto مدلز، امکان عودت دادن جنس و ارسال نمونهای سالم (یا تعمیر شده همان ماکت) را نیز برای کلکسیونرها فراهم کردهاند که البته در این صورت هزینه ارسال هنگفتی را متحمل خواهید شد.

یک توضیح کوچک
در بسیاری از مواقع دیده شده که بخشی از رنگ یک ماکت کدر شده، اکلیل زیادتری دارد و یا خطوط ریزی روی سطح بدنه پدید آمده؛ هیچ جای نگرانی نیست! تنها با اندکی پولیش (به اندازه سر چوب کبریت) و ماساژ پنبه روی سطح آسیبدیده میتوانید ماکت را همانند روز نخست بازسازی کنید.