Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14

موضوع: انواع روغن موتور و مشخصات آن

 1. #1
  اندازه نوشتار

  Red face انواع روغن موتور و مشخصات آن

  با سلام خدمت همه دوستان.
  این بار در مورده روغن موتور تفاوت روغن ها با هم دیگر و نحوه انتخاب صحیح روغن برای ماشین بحث کنیم. به امید خدا و یاری شما دوستان این بحث جذاب و مفید واقع بشه.

  روغن موتور علاوه بر کار روان سازی قسمت های متحرک موتور وظایفی دیگر از قبیل کم کردن اصطکاک. جذب و دفع حرارت موتور. جذب ذرات حاصل از احتراق که بر روی دیواره سیلندر خودرو وجود دارد و حل کردن این ذرات در درون خود.

  روغن ها هم بسته به نحوه تولیدشون دارای دسته بندی میباشند که بدین ترتیب هست.
  1-مینرال
  2-نیمه سینتتیک
  3-سینتتیک

  روغن های مینرال که در رده ارزون ترین های این مبحث قرار دارن در زمان پالایش نفت و هنگامی که نفت در برج تقطیر در حال گذر از صافی هاست بدست میاید و بعدها با افزودن یه سری ترکیبات دیگه قابل استفاده به صورت تجاری میشه. اما روغن های سینتتیک و نیمه سینتتیک از ماده ای به نام Poly-Alpha-Olefin {POA** تولید میشن که البته از مشتقات نفت میباشد.
  روغن های سینتتیک در طی فرایندی که خالص سازی نام داره و در برج های تقطیری که دما و فشار بالاتری دارند بدست میاید.که موادی مثله مواد معدنی یا مینرال ها& اهن&گوگرد&سولفور و.... رو ندارن و یا اگه دارن خیلی کم میباشد.
  به طور کلی میشه فرق سینتتیک های رو با غیر سینتتیک ها اینگونه بیان کرد که
  1-خالص تر هستند.
  2-مولکول هاشون یکنواخت تر و ریزتر میباشد.
  3-تکنولوژی بالاتری رو میطلبن.
  4-ساختشون گرون تر تموم میشه.
  5- میشه برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرارشون داد و از قابلیت انطباق پذیری بالاتری بر خوردار هستند.
  6-تبخير شوندگی پايين
  7-کاهش مصرف روغن و کم شدن تعداد دفعات تعویض روغن به دلیل عمر بالاتر خوده روغن
  8-داشتن دمای سوختن بالاتر نسبت به انواع معمولی
  9-بالارفتن مقاومت روغن در برابر اکسید شدن
  و...

  اما روغن نیمه سینتتیک مخلوطی از هردو این روغن ها میباشد. که در محدوده قیمتی بین مینرال و سینتتیک هستند. این روغن ها از لحاظ کارایی بین مینرال و سینتتیک قرار داشته اما در مواردی همانند نقطه سوختن روغن موتور و تحمل بار بیش از حد کارایی بالاتری نسبت به مینرال ها دارند.

  این از دسته بندی روغن ها و فرقشون با هم دیگه. نکته ای رو که باید مد نظر داشت این هست که همیشه باید از روغنی که سازنده ماشینتون توصیه کرده استفاده کنید. چون هر ماشین با توجه به فن اوری و سال ساختش روغن مخصوص به خود میخواهد که اگر مورده توجه قرار نگیرد برای موتور ماشین اسیب پذیر میباشد.
  سایر مشخصه های روغن موتور:

  1- ویسکوزیته یا گرانروی روغن:
  این مشخصه یکی از حالات فیزیکی روغن میباشد. و عبارت است از مقاومت روغن در برابر جاری شدن هر چه این عدد بالا تر باشه ویسکوزیته روغن نیز بالاتر است و بالعکس. نکته دیگه این هست که این حالت تابعی از دمای محیط خودش و دمای محیط موتور خودرو میباشد. در زمان خرید روغن به این شتخص توجه کنید چون اگر یک روغن با ویسکوزیته بالا انتخاب کنید در زمستان وقتی که خودرو سرد است و استارت میزنید موتور شروع به کار میکند اما روغن به دلیل ویسکوزیته بالا در مدار خودش ارام ارام حرکت میکند و تا زمان گرم شدن موتور بعضی از قسمت ها روغن کاری نمیشوند و اصطکاک بالا رفته و عمر موتور خودروتون کم میشه. همین مورد در ویسکوزیته پایین و در تابستان صادق هست و باعث میشه که روغن خاصیت چسبندگی خودش رو از دست بده و بسیار شل شود و در نمونه علمی وقتی که در تابستان خودرو خاموش میکنید روغن خیلی سریع به محفظه کارتل روغن میرسه و دیگه اثری از روغن کاری بر روی پیستون ها و سیلندر نیست حال اگر شما خودرو رو استارت بزنید به دلیل نبود روغن و تا زمان رسیدن روغن به محل مورد نظر سیلندر و پیستون ها بدون روغن کاری میمونه و این امر در دراز مدت اثرات نا مطلوبی روی ماشینتون میزاره. حال چگونه به ویسکوزیته روغنی که میخریم پی ببریم. انجمن مهندسان امریکا یا Society of Automotive Engineers {SAE** استانداردی رو تدوین کردند که به صورت کدی هست 4رقمی که عدد اول و کم بیانگر ویسکوزیته در زمان سرد بودن هوا و عدد دوم و بزرگتر معرف ویسکوزیته روغن در دمای بالاتر این کد از حرف W نیز بهره میبرد که به معنای زمستان و یا Winter میباشد. نکته مهم این است که عدد بزرگ تر نباید از عدد پیشنهادی کارخانه کمتر باشد به عنوان مثال اگه10W-40 روغن پیشنهادی هست شما نباید روغنی با ویسکوزیته 0W-30 رو انتخاب کنید. عدد کوچکتر هم مانعی ندارد که کمتر باشد.

  استاندارد API:
  این استاندارد توسط انستیتو مواد نفتی امریکا
  {American petroleum Institute** پایه گذاری شد. این استاندارد روغن های موتور رو بر حسب تکنولوژی ساخت کیفیت ساخت و... دسته بندی میکنه. کد این استاندارد به صورت دو حرف میباشد که حرف اول بنزینی یا دیزلی بودن خودرو رو مشخص میکنه که Cبرای موتور های بنزینی وSبرای موتور های دیزلی است.حرف دوم کیفیت روغن رو مشخص میکنه. گاهی روغنی برای هر دو موتور مورده استفاده است که در این صورت کد اول برای موتور دیزل هست و کد دوم برای موتور بنزینی مانند:API CE/SJ.

  خوب این هم سطح کیفیتی روغن با توجه به استاندارد API و سال ساخت خودروها:

  SA - Formerly for Utility Gasoline and Diesel Engine Service

  SB - Minimum-Duty Gasoline Engine Service

  SC - 1964 Gasoline Engine Service

  SD - 1968 Gasoline Engine Service

  SE - 1972 Gasoline Engine Service


  SF - 1980 Gasoline Engine Service

  SG - 1989 Gasoline Engine Service

  SH - 1994 Gasoline Engine Service

  SJ - 1997 Gasoline Engine Service

  SL - 2001 Gasoline Engine Service

  SM - Introduced on 30 Novermber 2004

  استاندارد های موتور دیزل:

  CA - Diesel Engine Service (Obsolete)
  CB - Diesel Engine Service (Obsolete)
  CC - Diesel Engine Service (Obsolete)
  CD - Diesel Engine Service (Obsolete)
  CD-II - Severe-Duty Two-Stroke Cycle Diesel Engine Service (Obsolete)
  CE - 1983 Diesel Engine Service (Obsolete)
  CF-4 - 1990 Diesel Engine Service
  CF - Indirect-Injected Diesel Engine Service
  CF-2 - Severe-Duty Two-Stroke Cycle Diesel Engine Service
  CG-4 - 1994 Severe-Duty Diesel Engine Service
  CH-4 Severe-Duty Diesel Engine Service
  CI-4 - 2002
  CI-4 Plus - 2004

  زمان تعویض روغن یکی از پارامتر های مهم در سلامت سیستم خودرو میباشد. که به کمک تکنولوژی های جدید کیلومتر تعویض خودروها فراتر از گذشته شده. اما نباید این نکته رو از نظر دور داشت که همواره نباید روغن خودرو رو سر همون کیلومتر گفته شده تعویض کرد چون عوامل بسیاری در کیفیت روغن تاثیر گذار هستند از جمله اون ها میشه به:
  حركت تو ترافيك ودرجا كار كردن موتور به مدت زياد
  دماهاي بالا يا دماهاي پايين
  گرد و خاك زياد
  حركت با سرعت و دور موتور بالا{تقویت موتور اتومبیل و استفاده از توربو و **** شارژرها**
  شتاب هاي ناگهاني و ترمزهای شدید
  روشن كردن موتور خودرو و طی کردن مسافت های کوتاه
  معکوس های سنگین
  بار زیاد و یا حرکت در جاده هایی با سر بالایی های فراوان.
  تنظيم نبودن موتور
  همون جور که میبینید اغلب این موارد برای خود ما پیش میاد پس بسته به شرایط باید نسبت به تعویض روغن خودرو خودمون اقدام کنیم.

  مبحث بعدی افزودنی هایی است که به روغن اضافه میکنن. این مورد بستگی به نوع سازنده و مورد مصرف روغن بستگی زیادی داره اما از مهمترین افزودنی ها میشه به:

  روی :این ماده برای جلوگیری از سایش فلز با فلز در زمانی که روغن نمیتونه کار خودش رو به صورت صحیح انجام وارد عمل شده. درصد اون هم همون طور که قبلا گفتم بستگی به نوع و مورد مصرف داره مثلا روغن های معمولی درصد کمتری روی دارن در حالی که روغن های مسابقات درصد رویشون بیشتره.

  مورد بعدی شوینده ها یا همون Detergent هستند که کارش از اسمش معلومه. این مواد رسوبات و هر گونه ماده خارجی رو که به بدنه سیلندر و مجموعه موتور رسوب کرده باشه رو جذب کرده و در خودش حل میکنه.

  این دو ماده جزو اصلی ترین و پایه ای ترین مواد افزودنی به روغن هستند. سایر افزودنی نیز به شرح زیر هستند.
  مواد جلوگیری کننده از کف کردن روغن- جلوگیری از اکسید شدن روغن- زنگ زدگی و خوردگی – بالا بردن نقطه جوش روغن و نقطه ریزش اون – مواد حلال اسيد و گوگرد- موادی که رطوبت رو جذب میکنن اما روی کیفیت روغن اثر نمیذارن.

  از دیگر خصوصیاتی که میشه بهشون اشاره کرد عبارت است از:

  Sulfated Ash:همون جور که قبلا اشاره کردیم که روغن های دارای مقادیر کمی سولفور وگوگردو.... هستند. خاکستر سولفات یکی از مواردی هست که در زمانی که روغن کارکرد خودش رو انجام داده و دیگه خواصش رو از دست داده و به اصطلاح سوخته به وجود میاد که اگر مقادیرش زیاد باشه بر روی قطعات موتور رسوب میکنه و عمر موتور رو کم میکنه.

  Viscosity Index: این شاخص میزان حساسیت و تغییر ویسکوزیته روغن رو در برابر تغییرات دمایی نشون میده. که بالا بودن این شاخص نشون دهنده عملکرد بهتر و ویسکوزیته روغن در هر دمایی هست.

  Flash Point: اشاره به دمایی میکنه که در اون دما روغن بخار میشه. این عدد هرچه بیشتر باشه بهتر هست چون از بخار روغن و هدر رفتن و ایجاد حباب در روغن جلوگیری میشه و روغن دیرتر به حالات بالا در می اید{به خصوص در موتور های مسابقات**

  در کل انتخاب روغن موتور مناسب از همان ابتدا امر باعث کم شدن مصرف سوخت خودرو بین 5الی7 درصد و بالا رفتن اسب بخار خودرو ال میزان 6 اسب بخار. که مورد اول به شرایط رانندگی هم بستگی دارد.


  روغن موتورها یک معرف شماره ای 2 عددی دارند. مثلا 20-40 . این اعداد نشانگر حداقل و حداکثر توان مطلوب روغن هستند که هرچی اختلافشون بیشتر میشه کارایی و اثربخشی بهتری داره روغن.هرچی هم عدد کوچکتر کوچکتر میشه قیمت روغن بالاتر میره.10-40 چیز خوبیه با توجه به قیمتش.اما 5-40 هم هست بهترش که قیمتش 2-3 برابر بالاتره.
  نکته بعد اینکه این عدد ها هم کاراییشون همینه که گفتم و به جنس موتور و گیربکس و اینا ربطی نداره.آخه شنیدم بعضی تعویض روغنی ها میگن مثلا 20-40 برا اتومات ها بهتره که این یک مسوله بی ربطه.
  نکته بعد هم اینکه زمان تعویض روغن هم وقتیه که روغن چربیش رو از دست داده باشه چون تشخیص خوب بودن روغن تو موتور از طریق رنگش کمی آسون نیست!

  نکاتی پیرامون روغن موتور

  اجزای روغن موتور :
  الف) روغن پایه (Base Oil) : یکی از محصولات فرآیند تصفیه‏ نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه است. مهمترین عامل در سنجش کیفیت در روغن پایه، فلش (فلش پوینت = نقطه‏ اشتعال) است. فلش دمایی است که در آن روغن تبخیر می شود. بدیهی است که هر چه این دما بالاتر باشد، مقاومت روغن در مقابل گرما و فشار موجود در محفظه موتور بیشتر است. اینجاست که روغن های با فلش پایین تاب نیاورده، بخار شده و از حجم روغن داخل کارتل کسر می شود. فلش پوینت یکی از پارامترهایی است که توسط اداره‏ استاندارد کنترل می شود و حداقل مجاز آن ۲۰۵ درجه‏ سانتیگراد است.


  ب) ماده‏ افزودنی : جهت افزودن خواصی چون ضد سایش، ضد کف، ضد اکسیداسیون، ضد یخ و ... به روغن پایه، باید به آن ماده‏ افزودنی (Adetive) اضافه نمود. نوع و مقدار ماده‏ افزودنی به روغن پایه، فرمولاسیون آن روغن موتور را تشکیل می دهد که برای هر نوع روغن متفاوت بوده و مختص شرکت سازنده‏ آن است. نوع و نحوه‏ فرمولاسیون یک روغن موتور تعیین کننده‏ سطح کیفیت (API) و درجه‏ گرانروی (SAE) آن است که روی ظروف بسته بندی حک می گردد.

  سطح کیفیت (API) :

  انجمن ملی نفت آمریکا (API) در سال ۱۹۵۲ روغن های موتور را بر اساس مواد افزودنی به کار رفته در آن با استفاده از حروف الفبا دسته بندی کرد و از آن پس API اصطلاحاً معادل سطح کیفیت در نظر گرفته می شود. API معمولاً دارای دو قسمت و ۴ حرف است (... S ... / C) که قسمت اول مربوط به سطح کیفیت روغن در خودروهای بنزینی است و با حرف S شروع شده و حرف بعدی آن متناسب با سطح کیفیت روغن تغییر می کند. قسمت دوم مربوط به سطح کیفیت روغن برای خودروهای دیزلی است که با C نشان داده می شود و حرف بعدی هم متناسب با کیفیت روغن تغییر می کند. هر چه حروف الفبا در قسمت متغیر (نقطه‏ چین) بالاتر باشد سطح کیفیت آن روغن موتور بالاتر است. به طور کلی می توان گفت سطح کیفیت تعیین کننده‏ مقدار کارکرد (کیلومتر) روغن موتور است.
  موفق باشید

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  حالا بگید ک واسه پارس چی بریزم؟
  پارس سال
  بعلاوه خدا که باشی ، منهای هر چیزی زندگی میکنی!

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  انتخاب و مصرف صحيح روغن موتور نقش به سزائي در افزايش عمر خودرو و موتور دارد.به همين دليل داشتن حداقل اطلـاعات پايه در اين مورد براي استفاده کننده لـازم و ضروري است.


  روغن موتور سنتتيک:
  روغن پايه مورد استفاده در عمده روغن موتورها ;پايه نفتي دارد.يعني از پالـايش نفت خامـ بدست ميايد.که داراي چند اشکال عمده هستند: 1-عمر انها پايين است. 2-براي سرما وگرماي شديد مناسب نيستند.
  براي رفع اين مشکلـات به روش شيميائي (در پتروشيمي) روغن هائي ساخته ميشود که چون مستقيما از نفت خامـ بدست نميايندو به روش مصنوعي (سنتزي) ساخته ميشوندبه انها روغنهاي مصنوعي ويا سنتتيک(synthetic) گفته ميشود.با اضافه کردن مواد افزودني به روغنهاي پايه; روغن موتورهاي سنتتيک به دست ميايد.
  که داراي ويژگيهاي زير هستند
  :

  1-براي مدت زمان بسيار طولـاني کارکرد مثبت دارند.
  2-عمر خودرو فوق العاده بيشتر ميشود.
  3-سايش قطعات موتور کاهش مييابد.
  4-مصرف سوخت کاهش مييابد.
  5-الودگي هوا و محيط زيست کاهش مييابد.
  6-سازگاري با مبدلهاي کاتاليزوري اگزوزها (در خودروهاي جديد) بهينه ميگردد.

  لذا با توجه به شرايط خاص (سرما و گرما شديد) در کشور توصيه اکيد ميگرددحتما از روغنهاي با پايه نيمه سنتتيک ويا سنتتيک مانند روغنهاي توتال ;کاسترول;بهران سوپر پيشتاز و ساير مارکهاي معتبر که سنتتيک هستند استفاده گردد.


  منظور از شرايط سخت کاري براي يک روغن موتورکه ميبايد روغن موتور زودتر تعويض گردد چيست؟

  1-سرعت خيلي زيادخودرو (تخته گاز رانندگي کردن(

  2-رانندگي با بارزياد ودر سر بالـائيها و يدک کشيدن ها
  3-زياد در جا کارکردن موتور (مثل ترافيک سنگين)

  4-رانندگي در سرما ;قبل از اينکه موتور کمي گرم شده باشد

  5-به طور مستمر مسافتهاي کوتاه را طي کردنوخودرو را خاموش و روشن کردن به ويژ در سرما
  6-رانندگي در هوائي که خيلي مرطوب و يا خيلي گرد وغبار داشته باشد

  لذا در اين شرايط توصيه ميگردد که روغن موتور زودتر تعويض گردد. با توجه به تجربيات موجود رعايت اين نکته براي طول عمر موتور توصيه ميگردد.

  - - - Updated - - -

  نقل قول نوشته اصلی توسط rthegod1 نمایش پست ها
  حالا بگید ک واسه پارس چی بریزم؟
  پارس سال
  شما از توتال 7000 یا 9000 استفاده کن
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  [QUOTE=MA.JID;2445]با سلام خدمت همه دوستان.
  این بار در مورده روغن موتور تفاوت روغن ها با هم دیگر و نحوه انتخاب صحیح روغن برای ماشین بحث کنیم. به امید خدا و یاری شما دوستان این بحث جذاب و مفید واقع بشه.


  مرسی از اطلاعات مفیدتون.
  پیشنهاد شما برای 405 جی ال ایکس با گرانروی 10W40 چه روغن موتوری مناسب میباشد (منظورم از لحاظ برند روغن موتور است)

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  ایرانول ریسینگ
  پارس سوپر پیشرو
  کاسترول مگناتک
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 6. #6
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط pedramMC نمایش پست ها
  ایرانول ریسینگ
  پارس سوپر پیشرو
  کاسترول مگناتک

  با توجه به پیشنهاد شما، من در سایت پارس خوندم که روغن سوپر پایا برای گرانروی 10W40 مناسبه. با توجه به این موضوع آیا استفاده از سوپر پیشرو میتونه مناسب باشه؟

 7. #7
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بله مناسب هست
  شما از چه روغنی استفاده میکردید ؟
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 8. #8
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط pedramMC نمایش پست ها
  بله مناسب هست
  شما از چه روغنی استفاده میکردید ؟
  راستش من تازه یک هفتست که ماشین رو خریدم (405 جی ال ایکس داشبورد جدید) واسه همین میخواستم اطلاعاتی در رابطه با نوع روغن موتورمناسب جهت استفاده، داشته باشم. که از همین ابتدا روغن خوبی رو بتونم استفاده کنم. در ضمن لطفا از سه گزینه ای که گفتین اونی رو که از نظر شما در اولویت هست بگید.
  و دیگه اینکه با توجه به این موضوع که ماشین رو تازه از ایران خودرو تحویل گرفتم آیا نیاز هست که روغنش رو عوض کنم یا بزارم بعد از مدتی کار کردن؟ چون شنیدم که شرکت از روغنه مناسبی استفاده نمیکنه!!!!!

 9. #9
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  روغن هایی که نام بردم همگی خوب هستن و امتحان خودشونو پس دادن
  با توجه به بودجه هر کدوم رو خواستید بریزید
  اگه ماشین صفر تحویل گرفتید بهتر است روغن رو در کیلومتر 2500 یکبار به طور کامل تعویض کنید
  خود ایرانخودرو از توتال(به توتال) مدل 7000 استفاده میکنه که 10w40 هم هست
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 10. #10
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  اقا این روغن اترود چیجوریه کسی استفاده کرده؟
  http://mrpariz.com/content/%D8%B1%D9...8C%D9%86%DB%8C

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

انواع روغن بهران

مقایسه روغن موتورهای ایرانی

تفاوت روغن 10-40 با 20-50

روغن زیک

روغن نیمه سنتتیک بهران

انواع روغن موتور توتال

روغن موتور توتال

روغن موتورتوتال

انواع روغن موتور ایرانی

روغن 10-40

روغن موتور بهران پیشتاز

روغن بهران نیمه سینتتیک

مقایسه روغن موتور کاسترول و توتال

مقایسه روغن موتور زیرول با توتال

تفاوت روغن 10w40 با 20w50

ميزان کارکرد روغن موتور توتالانواع روغن موتور خودروااکوموبیلفرق روغن موتور بنزینی بادیزلیروغن موتور سیکلت توتالروغن نیمه سنتتیک توتالکیلومتر روغن ایرانولکارکرد روغن موتور بهران پیشتازروغن 10 40انواع روغن در ماشینکارکرد روغن موتور بهران فرق بین روغنهای ماشین هاروغن بهران نیمه سنتتیکتفاوت روغن 10 40 با روغن 20 50قیمت روغن موتور زیکمشخصات روغن زیکhttp:www.parstuning.comf141انواع-روغن-موتور-و-مشخصات-آن-906.htmlتفاوت روغن مگنتیک و سنتتیکروغن موتور 540درباره روغن موتور ترنفايل اطلاعات انواع روغن ها خودروروغن توتال نیمه سنتتیکمشخصات انواع روغن موتورروغن سنتتیک مناسب 405 استروغن بهران نیمه سنتیکروغن توتال 10*40تفاوت انواع روغن اتومبیلتفاوت روغن موتورهامشخصات روغن موتورتوتالتفاوت شماره روغن موتورروغن موتور زیک کرهاطلاعات درباره روغن موتور توتالخواص روغن مگناتکتفاوت روغن موتور زیک با کاسترولفرق روغن کاسترول مگناتکمشخصات روغن توتال اصل

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •