Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: فنرهای خودرو را بهتر بشناسیم

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض فنرهای خودرو را بهتر بشناسیم

  سلام دوستان
  ما به طور کلی 5 نوع فنر برای خودرو داریم که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

  1-فنر مارپیچ یا coil spring

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  نوع معمول و شناخته شده فنر می باشد ، که یک میله پیچیده شده ( حلقه شده ) فولادی است ، قطر و ارتفاع حلقه ، قدرت و مقاومت فنر را تعیین مینماید . افزایش قطر میله ، باعث افزایش قدرت فنر می گردد ، در حالیکه افزایش طول آن باعث افزایش انعطاف پذیریش خواهد شد .
  مقدار وزنی که برای فشردن یک فنر مارپیچ به میزان ۱ اینچ لازم است را نرخ فنر ( Spring Rate ) می نامند . این مقدار برای اندازه گیری قدرت فنر استفاده می شود و می توان آنرا نرخ فشردگی فنر نیز اطلاق کرد . برای مثال اگر ۱۰۰ پاند وزن لازم باشد تا فنری با حلقه های مساوی در ارتفاعش ۱ اینچ فشرده شود ، برای اینکه همین فنر ۲ اینچ فشرده شود نیاز به ۲۰۰ پاند وزن می باشد اما این فرمول فقط برای فنرهایی صادق است که فشردگی حلقه های یکسانی دارند ، در فنرهای پیشرفته ( Progressive Springs ) ، یک فنر دارای نرخ های مختلف در نقاط مختلفش می باشد . این فنرها به دو روش ساخته می شوند ، در روش اول ، فنر در قسمتهای مختلف از ارتفاعش ، دارای ضخامتهای مختلفی است ، و در نوع دوم که نوع متداولتری است فشردگی فنر در قسمتهای بالاتر بیشتر است . اصولا فنرهای چند نرخی باعث می شوند تا در زمان خالی بودن خودرو ، قسمتی که دارای نرخ کمتری است وارد عمل شده و سواری نرمتری را فراهم نماید و در هنگام اعمال وزن نیز قسمت با نرخ بالا وارد عمل شده و ساپورت و کنترل بهتری را برای وسیله نقلیه فراهم می سازد .

  محاسن : فنرهای مارپیچ به هیچ تنظیمی نیاز نداشته و اکثرا بدون خرابی می باشند
  معایب : این نوع فنها از لحاظ تحمل وزن محدودیت داشته همچنین احتمال ضعیف شدنشان هم وجود دارد ، که این امر باعث بر هم حوردن تنظیم هندسی و ارتفاع خودرو و فرسودگی تایرها و دیگر قطعات خودرو می شود . با اندازه گیری ارتفاع خودرو و مقایسه آن با میزان مشخص شده ، می توان از ضعیف شدن فنرها آگاه شد .

  2-فنر تخت یا leaf spring


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  فنرهای تخت که در دو نوع تک ورقی و چند ورقی عرضه می شوند ، این فنرها مانند فنرهای مارپیچ برای جذب ضربه جمع نمی شوند ، بلکه خم می شوند . نوع چند ورق شامل چند صفحه فولادی انعطاف پذیر با طولهای مختلف می باشد که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و در مواجه با ضربات جاده خم شده و بر روی یکدیگر می لغزند. در نوع تک ورق نیز که عمدتا از نوع باریک شونده می باشد ، تنها یک ورق فنری که در وسط کلفت تر از طرفین می باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد ، این نوع از فنرهای تخت عمدتا از کامپوزیتها ساخته می شوند اما نوع فولادی آنها نیز یافت می شود . فنرهای تخت عمدتا به صورت مجزا برای هر چرخ استفاده می شوند که در طول خودرو و در زیر هر چرخ نصب می شوند ، اما برخی کارخانجات نیز ، از نوع متقاطع ( ضربدری ) آن برای هر دو چرخ استفاده می کنند . فنرهای تخت بوسیله یک رابط U شکل به اکسل خودرو متصل می شوند و از دو طرف نیز به شاسی وصل می گردند .

  محاسن : این نوع از فنرها توانایی ساپورت وزنهای زیاد را دارا بوده و سواری نرمتری را برا ی خودروهای سنگین به ارمغان می آورند
  معایب : نیاز به جای زیاد ، وجود اصطحکاک بین ورقه های فنر و ایجاد صدای ناشی از لغزش فنرها بر روی یکدیگر ( با نصب ورفهای پلاستیکی بین ورقه های فنر قابل حل است ) و همچنین نیاز به سرویس و نگهداری از معایب این فنرها محسوب می شود .
  موارد مصرف : این نوع از فنرها بیشتر در خودروهای سنگین ، وانت بارها ، برخی SUV ها (در مورد وانتها و SUV های جدید فقط برای چرخهای عقب استفاده می شود ) و حتی برخی خودروهای سواری قدیمی نظیر پیکان دیده می شود .

  3-فنر پلاستیکی یا rubber spring

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  این نوع فنر که توسط دکتر AlexMoulten ابداع شد ، از یک لاستیک فشرده انعطاف پذیر تشکیل شده .
  محاسن : سبک بوده و جای کمی می گیرد
  معایب : قابلیتهایفنرهای فولادی را دارا نیست و بسیار ضعیفتر از آنهاست
  موارد مصرف : اولین بار بر روی خودروهای مینی استفاده شد ، اما همینک در کمتر خودرویی بکار می رود و تنها برای دوچرخه ها و موتورهای مسابقه و صخره نوردی استفاده می شود .


  4-فنر هوایی یا air spring


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  نوع دیگری از فنرها می باشد که در حال رواج یافتن می باشند . فنر هوا یک سیلندر لاستیکی است که با هوای فشرده پر شده و پیستونی که به اتصالات پایین چرخ متصل است با حرکت خود در این سیلندر باعث فشردگی هوا و ایجاد حالت فنریت خواهد شد . اگر میزان وزن خودرو تغییر نماید نیز ، یک والو در بالای سیلندر هوا باز شده تا به مقدار هوای داخل سیلندر بیفزاید ( یک کمپرسور این هوا را تامین می نماید ) و این امر باعث خواهد شد تا خودرو با وجود افزایش بار وارده ، در ارتفاع ثابت خود باقی بماند .
  محاسن : نرمی بسیار بالا مانند غوطه وری در هوا
  معایب : پیچیدگی سیستم و قیمت بالای آن
  موارد مصرف : برای خودروهای سواری ، وانت ها و کامیونهای سبک در حال رایج شدن می باشد .

  5-فنر پیجشی یا torsion abr

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  در این نوع از فنر ، میله فولادی نه جمع شده و نه خم می شود بلکه در خود می پیچد ، میله پیچشی که یک میله صاف یا L شکل است به صورت عرضی در یک سمت به شاسی وصل شده و در سمت دیگر به قسمت متحرکی از سیستم تعلیق متصل می شود ، در هنگام مواجه با ضربه ، میله پیچشی در خود پیچ خورده ( می تابد ) و رفتار یک فنر را از خود بروز می دهد (حرکت این نوع فنر مانند زمانی است که برای آبکشیدن یک لباس آنرا با دو دست می پیچانیم ) .
  محاسن : قیمت کمی دارند نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند ، قابل تنظیم بوده و فضای کمی نیز اشغال می کنند از اینرو در مواردی که فضای کافی برای فنر مارپیچ وجود نداشته باشد ، از این نوع استفاده می گردد .
  معایب : راحتی و نرمی حاصل از فنرهای مارپیچ را دارا نیست
  موارد مصرف : اصولا برای اکسل عقب خودروها طراحی شده ، در خودروهای موجود در کشور بر روی اکسل عقب پژو ۲۰۶ و ۲۰۵ موجود می باشد.
 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض Spring Rate و انواع فنر لول

  براي تعيين ميزان سفتي يك فنر مقداري نيروي وزني (.x gr) روي آن اعمال ميشود و در اثر اين نيرو طول فنر به مقدار مشخصي(y mm) كاهش ميابد.به اين نسبت Spring Rate گفته ميشود و واحد آن با g/mm و يا lbs/inch بيان ميشود.
  يعني اگر واحد g/mm را در نظر بگيريم ميزان x متغيير است ٫ ولي ميزان y كه نشان دهنده ميزان كاهش ارتفاع فنر است ثابت بوده و 1mm ميباشد. براي درك بهتر مطلب به مثال زير توجه كنيد.

  2 فنر با spring rate متفاوت داريم يكي با 345g/mm و ديگري 480g/mm
  يعني فنر اول با قرار دادن وزنه 345 گرمي بر روي آن 1 ميليمتر كوتاه ميشود و در فنر دوم براي كاهش ارتفاع به ميزان 1 ميليمتر بايد 480 گرم وزن روي آن اعمال كرد و يعني فنر دوم سفتتر است.
  در نتيجه فنرهاي با عدد spring rate كوچك نرم و با spring rate بزرگ سفت هستند.


  فنرهاي(NORMAL (LINEAR
  به فنرهايي گفته ميشود كه با اعمال وزن يكسان طول آنها به يك ميزان كاهش ميابد و فاصله دورهاي فنر مساوي هستند (a,a,a,a,a,..) و در نتيجه هنگام اعمال نيروي وزني روي اين نوع فنرها فاصله همه دورهاي فنر به يك ميزان كاهش ميابند.

  براي مثال يك فنر NORMAL با 10 دور و فاصله دورهاي2cm را در نظر بگيريد. اگر وزنه اي روي فنر قرار بگيرد كه طول فنر 2cm كم شود فاصله دورهاي فنر 2cm/10=2mm از هم كم ميشود ( فاصله دورها از هم 1.8mm ميشود) يعني spring rate اين نوع فنرها ثابت است و در برابر هر نوع وزني فاصله همه دورهاي فنر به صورت مساوي تغيير ميكنند.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  فنرهاي STEP LINEAR
  فاصله دورهاي فنر در دو نصف فنر متفاوت هستند (a,a,a,a,a,..,b,b,b,b,b)
  اين فنرها ما بين فنرهاي normal و progressive هستند و ميتوان آنها را با دو ميزان سفتي ناميد.فاصله دورها در دو نصف فنر متفاوت بوده و يعني 2 ميزان spring rate دارند كه در هر نيمه فنر متفاوت است.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  اینم بگم که فنرای HONDA DEL SOLو CRXاینجوری هستن دوستان

  فنرهاي PROGRESSIVE
  (Progressive spring / Progressive feder / Ressort progressif)
  فاصله دور متغيير (a,b,c,d,e,f,g,h,i)
  ميزان spring rate متغيير است (مانند محصولات Eibach) فاصله دورها با يكديگر متفاوت است و بدين جهت چسبندگي اتومبيل بيشتر ميشود و در ترمز و پرشهاي اتومبيل (jump) كارايي خوبي دارند.

  در اين نوع فنرها به هر مقدار كه فشار يا نيروي وزني افزايش يايد فنر با سفت تر شدن عكس العمل نشان ميدهد.
  چون در شرايط متفاوت و هنگام رانندگي نيروهاي وزني و فشارهاي روي فنر تغيير ميكنند فنرهاي step linear نميتوانند پاسخگوي اين تغييرات باشند ولي فنرهاي progressive ميتوانند در هر شرايطي بهترين كارايي را داشته باشند.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

فنر لاستیکی خودروrubber spring

به چه نوع ورقی گفته میشود jis g

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •