سيستم هاي ترمز و پايداري

سيستم هاي ترمز:
1- ترمز كاسه اي: مزيت اين نوع سيستم ارزان بودن ساخت آن و سبك بودن آن است. اشكال عمده آن بالا رفتن سريع حرارت در آن و در نتيجه عدم عملكرد مناسب در دماي بالاست.
2- ترمز ديسكي: مزيت اين نوع سيستم توانايي كاركرد در حرارت بالا و قابليت گرفتن ترمزهاي پي در پي است. اشكال عمده آن نيز هزينه ساخت بالا،وزن سنگين و نياز داشتن به فشار هيدروليك زياد است.برخي از ترمزهاي ديسكي سيستم خنك كننده نيز دارند كه با كمك پره هايي كه در سيستم چرخ و ترمز تعبيه شده اند،خنك مي شوند.
سيستم هاي پايداري:

ABS
: سيستم ترمز ضد قفل، سيستمي است كه با استفاده از يك مدار كنترل هيدروليكي يا الكتريكي وبا استفاده از قطع و وصل كردن مكرر ترمزاز قفل شدن چرخ ها جلوگيري ميكند. قفل شدن چرخ ها در هنگام ترمزگيري هاي شديد، باعث سر خوردن خودرو مي شود. سر خوردن خودرو هنگام ترمزهاي شديد دو مشكل ايجاد مي كند مشكل اول كاهش نسبي نيروي ترمزي نسبت به حالت ايده آل است و مشكل دوم عدم فرمان پذيري خودرو در هنگام سرخوردن است.
سيستم ABS با تخمين لغزش چرخ ه مانع از قفل شدن آنها و در نتيجه مانع از سرخوردن مي شود.پس نتيجه داشتن سيستم ABS افزايش حدود 30 در صدي نيروي ترمزي و قابليت فرمان پذيري در هنگام ترمزهاي شديد است(كه قابليت دوم مزيت اصلي سيستم ABS است). تأثير اين سيستم در هنگام لغزنده بودن سطح جاده محسوس تر است. لازم به ذكر است داشتن سيستم ABS در ترمز گيري هاي معمولي با سرعت هاي پايين تفاوتي با ترمزهاي معمولي ندارد.

ABS
دو كاناله: سيستم ABS است كه كنترل عدم لغزش در هر جفت چرخ (چرخ هاي ضربدري)،توسط يك كنترلر اجرا مي شود.

ABS
چهار كاناله: سيستم ABS است كه كنترل عدم لغزش در هر چرخ خودرو به صورت جداگانه توسط يك كنترلر اجرا مي شود.

EBD
: سيستم توزيع الكترونيكي نيروي ترمزي بين چرخ هاست كه روي سيستم ABS نصب مي شود.اين سيستم با توجه به سرعت خودرو، شرايط جاده، وزن و گشتاور با تقسيم نيروي ترمز گيري بين چرخ ها، قدرت ترمز رابه حداكثر مي رساند.

سيستم كنترل نيروي رانشي
TCS-ASR-DTC:
سيستم هاي كنترل نيروي رانشي، روي سيستم ABS نصب مي شود و از ايجاد لغزش تاير در هنگام شتاب گيري جلوگيري مي كند. همچنن در هنگامي كه يك چرخ يك محيط كم اصطكاك(مثل برف، يخ و گل)گير كند،اين سيستم باعث مي شود چرخ ديگر حركت كرده و خودرو از آن شرايط خارج شود. اين عمل با ايجاد گشتاور ترمزي در يك چرخ يا كنترل قدرت موتور كار مي كند.خودروسازان مختلف اين سيستم را با نام هاي زير معرفي مي كنند:
TCS
: كنترل نيروي رانشي
ASR
: سيستم ضد لغزش
DTC
: كنترل ديناميكي نيروي رانشي

سيستم ترمزگيري در حالت اضطراري
BA-BAS-EBA:
اين سيستم ها با درك وضعيت ترمزگيري راننده فشار هيدروليك بوستر ترمز را تغيير مي دهد. به عبارت ديگر وقتي راننده پاي خود را به شدت روي پدال ترمز فشار مي دهد، اين سيستم ها حالت اضطراري ترمزگيري را درك كرده و با تأمين سريع 100 درصد نيروي ترمزي، مسافت ايستادن را حداقل مي كند. خودروسازان مختلف اين سيستم را با نام هاي زير معرفي مي كنند:
BA : BRAKE ASSIST
BAS : BRAKE ASSIST SYSTEM
EBA : EMERGENCY BRAKE ASSIST


سيستم هاي الكترونيكي كنترل پايداري ESP:
سيستم هاي پيشرفته كنترل پايداري خودرو، از كم فرماني و بيش فرماني در سر پيچ ها جلوگيري مي كند و باعث پايداري بيشتر در پيچ ها مي شود. اين سيستم ها با استفاده از سنسورهاي متعدد و به كمك يك كامپيوتر،در هنگام افزايش شتاب جانبي خودرو در پيچ ها،با روش هايي نظير ايجاد گشتاورد ترمزي در يكي از چرخ يا با كم كردن قدرت موتور پايداري بيشتر خدرو را به ارمغان مي آورد.

سیستم کنترل ترمزها در پیچ
: CBC

سیستم CBC سیستمی میباشد که برای اولین بار توسط شرکت بی ام و معرفی شد و به نوعی مکمل سیستم ABS به حساب میآید و برای توزیع نیروی ترمز در حال ترمز کردن در سر پیچ ها طراحی شده است .

سیستم کنترل هرز گردی
(TRACTION CONROL SYSTEM) TCS :

سیستم TCS نیز یکی دیگر از سیستمهایی است که در خودرو ها به کار گرفته میشود.این سیستم مانع هرز گردی چرخ ها در هنگام شتاب گیری میشود.که باعث شتاب گیری های سریعتر و کنترل شده تر میشود و همچنین باعث میشود که نیروی پیشرانه هدر نرود.

VRS
:
سيستمي است كه در هنگام استفاده از زنجير چرخ و افزايش قطر تاير، به منظور جلوگيري از برخورد تاير به بدنه در هنگام دور زدن شعاع گردش اتومبيل را افزايش مي دهد.


کروز کنترل تطبیق شونده
: ACC

این سیستم جدید که برخلاف سیستم کروز کنترل معمولی که ابتدا طراحی شده است فاصله خودرو شما را با خودروی روبرویی تنظیم میکند برای مثال شما سرعت را روی 80 KM/H تنظیم میکنید و راه میافتید دراین هنگام اگر ماشینی در روبروی شما ترمز کند خودروی شما نیز ترمز میکند و اگر خودروی روبرویی متوقف شود خودروی شما نیز متوقف میشود و وقتی که خودروی روبرویی شما به حرکت خود ادامه دهد خودروی شما نیز دوباره سرعت میگیرد ولی فاصله را رعایت میکند .

سیستمهای ایمنی:

پشت سري هاي فعال هنگام تصادف
:
در هنگام تصادفات از پشت يكي از مهم ترين آسيب هاي وارده خم شدن گردن سرنشين به سمت عقب و وارد شدن آسيب هاي جدي به ناحيه گردن است. پشت سري هاي فعال به گونه اي طراحي شده اند كه از رسيدن آسيب به گردن در تصادفات از پشت جلوگيري مي كنند.


كمربند ايمني سه نقطه اي
:
عمده كمربندهاي خودروهاي سواري سه نقطه اي است كه نقاط تماس آن با بدن در 3 نقطه، يكي شانه و 2 نقطه در دو سمت ران است.


كمربند ايمني پيش كشنده
:
سيستمي است كه با استفاده از سنسور شتاب يا با فرمان گرفتن از ECU در لحظه تصادف خود به خود كمربندها را مي كشد و سرنشين را محكم در جاي خود نگه مي دارد.


سیستم کمکی هشدار انحراف از مسیر
:

این سیستم نیز اگر خودروی شما از مسیر خود منحرف شود با لرزاندن فرمان و یا هشدارهای صوتی اخطار میدهد . همچنین در خودروهایی مانند نسل جدیدE کلاس بنز اگر راننده به هشدارهای این سیستم توجهی نکند به صورت اتوماتیک وارد عمل میشود و با ترمز کردن مانع بروز سانحه میشود همچنین اگر خودرویی از پشت در حال نزدیک شدن باشد و راننده بدون توجه اقدام به تغییر مسیر نماید باز با همان شیوه به راننده هشدار میدهد و اگر راننده توجه نکند مانع تغییر مسیر وی میشود .

سیستم نمایش فشار باد لاستیک :

این سیستم همانطور که از نامش پیداست اگر فشار باد لاستیک کم یا زیاد شود به راننده اطلاع میدهد.

دوربين ديد در شب يا نايت ويژن
:
اطلاحاً به تجهيزاتي گفته مي شود كه امكان ديدن در تاريكي را براي راننده فراهم مي كنند. با وجود نايت ويژن رانندگي در شب ايمن تر و آسان تر خواهد بود. زيرا عابرين پياده به راحتي در صفحه نمايشگر داخل خودرو قابل ديدين خواهند بوداين سيستم معمولاً با كمك يك دوربين مادون قرمزكار ميكند كه موجودات زنده را با استفاده از گرماي متصاعد شده از بدنشان تشخيص مي دهد.

دوربين عقب:
دوربيني است كه در عقب خودرو كار گذاشته مي شود و به راننده اجازه مي دهد در هنگام حركت به عقب پشت سر را در نمايشگر مشاهده كند.


شیشه شور / برف پاک کن چراغهای جلو
:
اين سيستم كه در برخي از خودروهاي مدرن وجود دارد مانند برف پاك كن عمل مي كند و جهت تميز كردن چراغهاي جلو براي جلوگيري از كاهش روشنايي چراغها در هنگام كثيف شدن آنها به كار مي رود.سيستم هاي امنيتي
:


سيستم ايموبلايزر :

يكي از متداول ترين سيستم هاي است كه به منظورجلوگيري از سرقت خودرو طراحي شده است.اين سيستم با توجه به نسل هاي مختلف، دو كار اصلي مديريت باز و بست درها و روشن كردن خودرو را برعهده دارد. دزدگيرها صرفاً آلارم داده و خودرو و اشياي درون آن را محافظت مي كنند ولي در ايموبلايزر امكان جابجايي خودرو سلب مي شود. اساس كار كرد آنها به وسيله انتقال و رد و بدل كردن يك يا چند كد چندرقمي (و يا حرفي) به صورت فركانسي و بدون واسط فيزيكي است كه معمولاً اين كدها در هر بار عوض شده و اجازه دسترسي به آنها تقريباً محال است.
سيستم دزد گيربا قابليت ديد داخل :
نسل پيشرفته دزدگيرهاست كه با استفاده از يك سيستم اولتراسونيك، كوچكترين حركات در داخل و ناحيه صندوق عقب را حس كرده و از خودرو محافظت مي كند.

سيستم قفل و بازنمودن درها و روشن شدن خودرو بدون كليد( Keyless go starter) :
سيستم پيشرفته اي است كه به وسيله يك كليد يا كارت هوشمند بدون جازدن كليد امكان ورود و روشن كردن خودرو را فراهم مي كند در اين سيستم تنها كاري كه راننده مي كند اين است كه با همراه داشتن كليد يا كارت درها را باز كرده و خودرو را روشن كند در اين خودروها استارت به وسيله يك دكمه انجام مي شود.

قفل نهايي :
به اين معني است كه اگر درها پنجره ها و احياناً سقف خودروپس از ترك راننده باز باشد، پس از اينكه راننده درها راقفل كرد به وسيله ريموت و با نگه داشتن دكمه قفل تمام شيشه ها و سقف به صورت اتوماتيك بسته و قفل مي شوند.


منبع: سایت فنی مهندسی آینده سازان خودرو