مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کمپانی بزرگ دوکاتی مایه افتخار، سربلندی و سرمایه ملی مردمان کاتولیک است که در دنیای مسابقات موتورسیکلت با فراری های مسابقه ای در دنیای اتومبیلرانی برابری می کنند. ساخت مدل جاودانه دوکاتی 916 در سال 1994 که سالها حاکم مطلق بی چون و چرای مسابقات سوپر بایک قهرمانی جهان بود نمونه ای از دست پرورده های این کمپانی ایتالیایی است.
قاعده نام گذاری کمپانی دوکاتی بر روی موتورسیکلت های خود بر اساس میزان حجمی آنها است. مهمترین مدل های این کمپانی که با نام 996 و 998 به بازار معرفی شدند، با انجام تغییرات و اصلاحات جزئی که عمدتا در افزایش حجم موتور بوده، حجمی معادل 996 و 998 سی سی داشتد که تا سال 2003 نیز با تغییراتی اندک روانه بازار می گردیدند و در دنیای مسابقات موتور سواری، قهرمانی و افتخار نیز یک عادت همیشگی شده بود. گذشت زمان که با پیشرفت رقبای ژاپنی همراه بود، دوکاتی را مجبور ساخت تا با گذشت 4 سال، حجم موتور رویایی خود را 100 سی سی افزایش دهد تا باز هم حاکم میدان باشد. کمپانی که توانسته با شاهکار خود یعنی RR-16 به رانندگی "کیسی استوتر" مرد هزار چهره مسابقات گراندپری Moto GP یعنی والنتینو روسی را رام کند و زلزله جدیدی را در این مسابقات به پا کند.

دوکاتی 1098
پیشرانه اصلاح شده
موتور سیکلت دوکاتی که با کد 1098 نامگذاری شده بر خلاف سنت این کمپانی از پیشرانه به حجم 1099 سی سی برخوردار است. این پیشرانه که در واقع مدل اصلاح شده مسابقه ای 999R می باشد، دارای دو سیلندر بصورت V شکل با زاویه 90 درجه بوده که قدرتی معادل 160 اسب بخار در حداکثر دور موتور 9750 دور در دقیقه تولید می نماید که قدرت آن نسبت به مدل 999R ، 10 اسب بخار افزایش یافته است. گشتاور این پیشرانه حداکثر نیرویی به میزان 4/90 پاند بر فوت در 8000 دور در دقیقه تولید می نماید.
پیشرانه دوکاتی که دارای دو میل سوپاپ در بالا بوده و بوسیله آب خنک می شود. قطر پیستون آن به میزان 104 میلی متر ثابت مانده ولی کورس پیستون 9/5 میلیمتر افزایش یافته و به 7/64 میلیمتر رسیده است.
طراحی سر سیلندر با توجه به افزایش حجم دچار دگرگونی عظیمی شده که این تغییرات، حاصل 3 سال تلاش بی وقفه برای شرکت در مسابقات سوپر بایک و بالاتر از آن موتو جی پی بوده است. سوپاپ های جدید با شکل هندسی کاملا متفاوت که زاویه قرارگیری آنها نسبت به محور طولی سیلندر اندکی دگرگون شده به همراه تغییرات دیگر در مکانیسم حرکت سوپاپ ها و استفاده از منیزیوم در پوشاندن سطح سوپاپ ها سبب شده که وزن کلی سر سیلندر به 3 کیلو گرم کاهش پیدا کند. این در حالیست که در سیستم سوخت رسانی نیز تسریع 30 درصدی جریان سوخت سبب افزایش توان تولیدی موتور به میزان 10 اسب بخار شد.

سیستم انتقال قدرت سبک و دقیق
سیستم انتقال قدرت در این موتور سیکلت که در کنار پمپ روغن جدید قرار باتوجه به چرخ دنده های سبک تر و البته مقاوم تر در حدود 5 کیلو گرم نسبت به گیربکس مدل 999سبک تر می باشد با کاهش وزن همراه بوده است.
بعلاوه ضریب دنده ها در این گیربکس به جز دنده آخر که از 36/15 به 38/15 افزایش یافته در سایر دنده ها تغییری پیدا نکرده اند.
طراحی بدنه؛ تهاجمی
طراحی موتور سیکلت جدید شرکت دوکاتی همانند توانایی های چشمگیر حرکتی آن با اصلاحات بسیار زیادی در زمینه قابلیت دینامیکی و ثبات آیرودینامیک همراه بوده است.
آقای "پیر نزبلانشه" طراح باهوش و زیرکی که مدل 999 مسابقه ای سوپر بایک و انواع مدل های" هایپر موتارد" و اسپرت کلاسیک را در کارخانه خود داشت، فهمید که در طراحی مدل جدید باید بسیاری از نکات جدید را در نظر بگیرد .
طراحی "دوکاتی "1098 در اوج سادگی از ابهت تهاجمی خاص برخوردار است که انگیزه طراح آن از این نوع طراحی، ایجاد ترس و دلهره میان حریفان در مدل مسابقه ای و گردش سر افراد و میخکوب شدن آنها در هنگام دیدن آن در خیابان بوده است. این در حالیست که مسایل آیرودینامیک، کارایی و عملکرد به بهترین نحو رعایت شده است.
لازم است بدانید؛ برای کمتر شدن وزن موتور سیکلت دوکاتی 1098 قطعات بدنه که از سطوحی صاف و هموار تشکیل شده اند از مواد پلاستیک سبک وزن ساخته شده اند.

شاسی و سیستم تعلیق

هدف اصلی در مورد بازنگری قرار دادن شاسی کاهش وزن و افزایش مقاومت در برابر ضربات وارده بوده و به همین منظور از لوله هایی با قدرت کششی بالاتر که قطر و ضخامت کمتری دارد استفاده شده که در این حالت استحکام 14درصد افزایش یافته است. ضمن اینکه بکار گیری از یک زیر شاسی آلومینیومی سبب شده ارتفاع نشیمنگاه از 78 به 7/81 سانتیمتر برسد. همچنین مهندسان بخش شاسی علاوه بر کاهش وزن و افزایش مقاومت، توجه خود را بر روی بازوی یک طرفه نگهدارنده چرخ عقب نیز متمرکز نموده و بدین ترتیب فاصله دو محور در شاسی جدید به میزان یک سانتیمتر بیشتر شده و به 143 سانتیمتر رسیده است.
در مورد دیسک ترمز این دوکاتی بایستی گفت که دیسک های ترمز ساخت کمپانی مشهور" برمبو" برای این موتور سیکلت در نظر گرفته شده است. رینگ چرخ جلو نیز با تکنولوژی کمپانی"مار چیسنی" ساخته شده تا وزن آن حدود 250 گرم و در قسمت چرخ عقب یک کیلوگرم کاهش پیدا کند. در این موتور سیکلت امکان تنظیم ارتفاع برای چرخ عقب و همین طور سیستم فنر بندی آن نیز وجود دارد.
آخرین نکته ای که می توان در مورد این موتور سیکلت رویایی توضیح داد این است که در قسمت نشان دهنده های آن تمامی تجهیزات و نشانگر که در راس آن دور سنج و سرعت سنج بوده همگی دیجیتالی هستند که اولین نشان دهنده تمام الکترونیکی در یک موتور سیکلت در جهان است جالب بدونیم این موتور میتونه یک دور پیست رو سریع تر از یک لامبورگینی گالاردو طی کنه در پایان گفتنی است که مدل پایه این موتورسیکلت مسیر 400 متر را تنها ظرف22/10 ثانیه طی می نماید و شاب 0 تا 60 مایلی برابر با 2.5 ثانیه دارا است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ