غرش ب ام و کلاس آزاد در پیست اتومبیلرانی آزادی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
بررسی اتومبیل حمید کمالی راننده کلاس آزاد


غرش ب ام و کلاس آزاد در پیست اتومبیلرانی آزادی

تاریخچه
سری سوم ب ام و یک اتومبیل جاودانه در خاطر همه شما علاقه مندان به خودروست، در این بین اگر از قدیمی ترها و حرفه ای های اتومبیلرانی بپرسید که کدام سری سوم؟ بی شک نسل دوم یا همانE30 را می پسندند چراکه قدیمی ها با این خودرو خاطراتی دارند. این خودرو هم برای علاقه مندان و نیز در اکثر مسابقات تبدیل به یک اسطوره شده است و همچنان حضور این مرد به اصطلاح سالخورده ولی سرد و گرم چشیده روزگار خالی از هیجان نیست و هنوز هم جزو برترین هاست .
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

تولید این ب ام و از سال 1983 میلادی آغاز گردید و در همان سال های ابتدایی تولید ، جایگاه خود را یافت و پس از این اتاق E36 به تولید رسید و ضمن اینکه با طراحی مدرن تری نسبت به E30 داشت و از تکنولوژی نوین و به روزتری بهره می جست، اما باز هم اکثرا چهره زیبا و اصیل E30 را انتخاب می کنند! این ب ام و سادگی و زیبایی را در عین قدرت به نمایش می گذارد و در مدل های سدان- کوپه- کروک و استیشن به تولید رسیده است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مدل قدرتمند M3با کد اتاق E30 متعلق به بخش موتور اسپرت کمپانی است که مجهز به پیشرانه 4 سیلندر S14 می باشد و به طور کلی با مدل های استاندارد این خودرو تفاوت دارد چراکه بر روی اتاق کوپه این خودرو به تولید رسید ، این طرح هم از آن به بعد به مانند یک خط مشی تثبیت گردید و مدل های M اتاق 3 بر روی مدل های کوپه به تولید می رسیدند که خیلی شبیه به مدل های استاندارد بود اما مسئولان فنی کمپانی سعی کردند تا از لوازم استاندارد در مدل M استفاده نشود.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

خودروی مورد بررسی ما در این مطلب ب ام و E30 قدرتمندی است که برای مسابقات اتومبیلرانی آماده شده و جزو تیم اتومبیلرانی Nemesis 27 می باشد که از مقام داران در کلاس آزاد است. در ابتدا از مالک خودرو آقای (حمیدرضا کمالی) قهرمان اتومبیلرانی و همچنین از تیونر این خودرو آقای (محمد باقرزاده) و تیم همراه جهت همکاری با ما نهایت تشکر را داریم.

طراحی
برای این خودرو از کیت بدنه مدل ریگر استفاده شده است البته به علت گرانی این بدنه ها و احتمال آسیب دیدن در مسابقات معمولا از مدل اصلی قالب گیری می شوند، حذف چراغهای جلو و استفاده از توری هایی به منظور ورود هوا برای خنک کردن موتور جلوه خاصی به خودرو بخشیده است ، سپر جلو با پهنایی تا نزدیکی زمین از این خودرو یک نمای مسابقه ای و حرفه ای به نمایش می گذارد، بر روی درب موتور سبک وزن هم شاهد ورودی های هواهستیم و در کل می توان گفت وجود این ورودی های هوا همه و همه به بالا بردن راندمان موتور در حین مسابقه کمک خواهند کرد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

گلگیرهای این خودرو تا حدی شبیه به مدل M3 می باشد، خطی بر روی گلگیر جلو تا عقب کشیده شده است و این خط پهن تر شدن تدریجی بدنه را به خوبی به شما نشان می دهد. رکاب این خودور هم همانطور به قسمت عقب خودرو کشیده شده است و درون آن شیاری تعبیه شده است، درعقب خودرو گلگیرهای پهن و سپربلند وعضلانی، زیبایی هرچه بیشتر را به نمای آن بخشیده است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

رنگ آمیزی به دست هنرمندان نقاش این خودرو که تلفیقی از دو رنگ سورمه ای و زرد می باشد را طرح زدند استفاده از دو حرف انگلیسی بر روی دربهای جانبی که مختصر نام و نام خانوادگی راننده این اتومبیل است و نوآوری تیم تیونینگ مربوطه را به نمایش میگذارد ، در صندوق خودرو با بست هایی بر سرجای خود محکم شده است و اسپویلر آلومینیومی روی آن جلوه خاص و جنگنده تری را به این خودرو بخشیده است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

پس از باز کردن درب سبک این خودرو ، رول باری که به خوبی برای ارتقاء ایمنی سرنشین ساخته شده است ، پنل آلومینیومی دست ساز که به جای داشبورد این اتومبیل تعبیه شده ، غربالک فرمان Sabelt ، صندلی OMP با کمربند 6 اتصالی Sparco ،دور شمار و نشانگرهای ولتاژ باتری ، دمای آب و فشار روغن و از همه مهمتر کامپیوتر Autronic SM4 و سیستم R500 یا همان CDI که این دو را می توان جزو مهم ترین های یک خودروی ریس دانست به چشم می خورند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
پیشرانه
پیشرانه این خودرو از یک مدل قدرتمند بهره می برد که بدون شک از بهترین های M می باشد و در دنیا توانایی های خود را به خوبی به اثبات کرده است، بله درست حدس زدید پیشرانهM5 S38 B38 که در دنیا برای علاقه مندان به ب ام و از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست، این پیشرانه ارتقاء یافته مدل M88 می باشد که یک پیشرانه 6 سیلندر خطی ب ام و جزء پیشرانه های 2 میل سوپاپ 24 سوپاپه است که بر روی M1 هم ست آپ شده است .
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

S38 در ورژن های مختلفی به تولید رسیده است اما پیشرانه مورد نظر ما آخرین و قوی ترین آن یعنی 3.8 لیتر می باشد، این پیشرانه از سال 92 تا 96 میلادی برای اتاق E34 M5به تعداد 3909 دستگاه به تولید رسید، حجم این پیشرانه 3796 سی سی و قدرت آن 335 اسب بخار در 6900 و گشتاور 400 نیوتن متر در 4750 دور را در شرایط استاندارد دارا می باشد، نکته ای ه قابل بحث است استقامت زیاد موتور و همچنین قابلیت بالای آن برای تیونینگ می باشد که قدرت هایی بالای 1000 اسب بخار به راحتی از این پیشرانه قدرتمند دیده شده است به طوریکه دو دستگاه از ب ام و های درگ دنیا با این پیشرانه و سیستم توربوشارژ تایم زیر 10 ثانیه را به ثبت رسانده اند پس این نشان دهنده یک پایه قوی برای هرکاری در این عرصه می باشد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

S38 نسبت به M88 دستخوش اصلاحاتی شده و کارهایی بر روی سوپاپ ها- پیستون ها- شاتون ها و اتصالات پیشرانه انجام پذیرفته که تراکم آن را از 10.5 به 11 به 1 افزایش داده است، قطر سیلندر در کورس پیستون آن هم 94.6 در 90 میلی متر می باشد، در سایت ها و نوشته های معتبر می خوانیم که پیشرانه S38 با برداشتن کاتالیزور و اضافه کردن چیپ و میل سوپاپ به راحتی به 400 اسب بخار می رسد اما پیشرانه این خودروی چیزهایی علاوه بر آن ها را داراست.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

این پیشرانه توسط تیونر مربوطه ارتقاء پیدا کرده است ،تجهیز شدن به میل سوپاپ های ریس و کامپیوتر مسابقه ای Autronic و تراکم مناسب ، بالاتر رفتن ردلاین موتور و بهینه شدن سرسیلندر آن و تمامی متعلقات پیشرانه این اتومبیل مخصوص یک خودروی ریس می باشد . شنیده ها حاکی از این است که این اتومبیل تا میانه سال 90 را در یکی از تیم های اتومبیلرانی به سر می برد که پس از جدایی به تیم Nemesis 27 پیوست و آنجا بود که موتور و گیربکس از اتاق این اتومبیل جدا شدند و دوباره از ابتدا با لوازم جدید بهینه شدند، با این توضیحات برای علاقه مندان به این رشته سوال است که چرا این خودرو در 2 مسابقه آخری که شرکت کرد این طور بود؟ شاید فکر کنید که پیشرانه این خودرو تعویض شده است اما باید بگوییم فقط آنچه که از قبل بر روی این اتومبیل انجام شده بوده دوباره مورد بررسی و تعویض قرار گرفته است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

در حال حاضر ترمزهای مسابقه ای ویلوود و کمک های قابل تنظیم ، سیم کشی و کیت کلاچ ریس برای این اتومبیل در نظر گرفته شده است ضمناً کار بسیار خوبی که بر روی این M5انجام شده طراحی و ساخت هدرز و سیستم اگزوز می باشد که علاوه بر صدای بسیار زیاد از راندمان خوبی نیز برخوردار است. این خودرو در گذشته صلاحیت ورود به مسابقه را نداشته است چراکه لوازم آن برای یک خودروی شهری بوده است، اگر مسابقات قبلی این اتومبیل را نگاه کرده باشید می دیدید که پشت سر خودروی اول می آمد و جوش می آورد و از دور مسابقه خارج می شد و دلیل آن به کارگیری رادیاتوری بود که بر روی اتومبیل های با حجم بالای 5000 سی سی استفاده می شود و به علت بهره گیری از 2 فن که هرکدام از آنها نیروی زیادی را از برق اتومبیل می گرفتند اتومبیل دچار این مشکل می گردید که البته این مورد نیز اصلاح شد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
سخن پاینی
تمام مواردی که گفته شد همه و همه دست به دست هم می دهند تا این خودرو قدرت خوب و قابل قبولی را به معرض نمایش بگذارند علی الخصوص زمانی که خودرو روشن می شود و موتور S38قدرتمند آن در زمان گاز دادن صدای وحشتناکی را تولید می کند، این اتومبیل در حال حاضر جزو 3 اتومبیل اول کلاس آزاد مسابقات اتومبیلرانی است و ماحصل این تغییراتی که بر روی این اتومبیل انجام شده است لپ تایم کمتر و قدرت بیشتر است که باید منتظر مسابقات بعدی این خودرو نیز باشیم.
منبع carnp.com