Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: همه چیز در مورد آفرود ( 0 تا 100 )

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض همه چیز در مورد آفرود ( 0 تا 100 )

  ماشین های آفرود چگونه کار می کنند
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  در سال های اخیر، میلیون ها آمریکایی ماشین های فورویل و آل ویل درایو خریده اند. بسیاری از این آدم ها هرگز طرح کارخانه ای وانت یا خودرو یوتیلیتی اسپرت (SUV) خود را تغییر نمی دهند و هرگز با چالشی بیشتر از رانندگی هر روزه به سمت محل کار در برف و باران روبرو نمی شوند. اما تعداد کمی هستند که کششی بی انتها نسبت به طبیعت و جاده هایی احساس می کنند که تردد کمتری در آن ها به چشم می خورد. این مکتشفین بی باک ساعت های بی شمار و پول های زیادی را صرف اصلاح و تعویض قطعات وانت ها و SUV های خود می کنند تا به ماشین های آفرودی تبدیل شوند که از پس جاده های خاکی، بالا رفتن از صخره ها و تپه های تقریبا عمودی بربیایند. بعضی ها حتی خودروهای همه جا رو (ATVs) و خودروهای یوتیلیتی (UTVs) خریداری می کنند که منحصرا برای ماجراجوئی های صحرایی طراحی شده اند.
  اگر شما هم دعوت طبیعت وحشی را می شنوید و نیاز دارید به اکتشاف در طبیعت بپردازید، پس باید برای این کار آماده باشید. قبل از اینکه به سوی تپه ها به راه بیفتید، وقتی را صرف فهمیدن بیابان گردی (off-roading) کنید تا بدانید برای تبدیل ماشین خود به یک خودروی آفرود به چه چیزی نیاز دارید. بدون آمادگی وارد طبیعت وحشی شدن می تواند عواقب وخیمی در پی داشته باشد. ممکن است در گِل گیر کنید، راه خود را گم کنید، و یا در بدترین حالت آسیب ببینید. در واقع، کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده در اکتبر 2009 ، و در پی کشته شدن 116 نفر و 150 مجروح از سال 2003، رای به نوشتن قوانین اجباری برای کنترل و تنظیم UTVها داد. دلیل بسیاری از این حوادث واژگونی یا چپ شدن ماشین ها بود که به دلیل ناتوانی راننده در اجرای دستورالعمل های ایمنی کارخانه رخ داده بود. [منبع: CBS/AP].
  بنابراین آهسته و آرام پیش بروید. یاد بگیرید سیستم های مختلف خودروی شما چگونه کار می کنند. بعد بفهمید که چطور این سیستم ها را اصلاح کنید تا مطمئن شوید خودروی شما در موقعیت های آفرود به خوبی وبا ایمنی لازم عمل می کند. این مقاله برای اولین قدم شما را راهنمایی می کند. در این مقاله از پارس تیونینگ به تمام چیزهایی می پردازیم که باید درباره ماشین های آفرود بدانید، از سیر تا پیاز. حال بیایید از تایرهای آفرود شروع کنیم، که تولرانس ماشین (فاصله ماشین از زمین) را زیاد می کند و در خاک، گل، برف و شن و ماسه به خودرو قدرت کشانش می دهد.


  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض تایرهای آفرود

  تایرهای آفرود
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  وظیفه اولیه تایرها ایجاد کشانش است. برای خودروهای معمولی، این کشانش یعنی گرفتن و چسبیدن به سطحی نسبتا صاف یا شنی. برای ماشین های آفرود، این کشانش یعنی چسبیدن به سطوح گوناگون، از تخته سنگ و صخره گرفته تا شن و ماسه و گل و برف. درنتیجه، تایر یکی از مهمترین چیزهایی است که باید برای ماشین آفرود خود بخرید.
  قبل از راهی شدن به سوی لاستیک فروشی محل، درمورد نوع رانندگی که می خواهید انجام دهید فکر کنید. می توان تایرهای سواری در مسیرهای هموار (یا تایرهای خیابانی) خرید، اما این کار یعنی که به ندرت، اگر نگوییم هرگز، خارج از جاده های معمول رانندگی می کنید. چون این مقاله درباره ماشین های آفرود است، بیایید بحث تایرهای سواری در مسیرهای هموار را کنار بگذاریم و توجه خود را به سه نوع عمده از تایرهای آفرود موجود برای ماشین های فورویل متمرکز کنیم:
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  • اگر خوردوی شما بین بزرگراه و خارج از بزرگراه در حرکت است، باید تایرهای همه جا رو (terrain tires all-) بخرید. طراحی آج این تایرها به صورت به هم بافته است و کشش خوبی در برف خشک، یخ و گل، و همچنین روی سطوح هموار ایجاد می کند. این تایرها نسبتا ارزان هستند و عمر مفید خوبی دارند.


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  • اگر بیشتر وقت خود را در خارج از جاده ها (آفرود) می گذرانید، باید تایرهای مخصوص گل (mud-terrain tires ) را بخرید. این تایرها با طرح آجی خشن و آج های عرضی بزرگتر در انواع راه های خارج از بزرگراه، به ویژه در برف خیس و گل، قدرت کشانش فوق العاده ای ایجاد می کنند. این تایرها بسیار بادوام هستند و دیواره های کناری بسیار محکمی دارند که اثر و فشار شدید تخته سنگ ها و خطرات دیگر آفرود را کاهش می دهد. با اینحال باید برای این تایرها کمی بیشتر از تایرهای همه جا رو خرج کنید و آج این تایرها هم زودتر از بین می رود.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  • اگر اهل رانندگی در مناطق برفی هستید باید تایرهای مخصوص برف بخرید. تایرهای مخصوص برف حتی در دمای زیر صفر هم نرم و قابل انعطاف می مانند. همچنین تعدادی گودی و کانال در آج های این تایر وجود دارد که به آنها شیارک (sipe) می گویند. شیارک ها برف خیس و یخ را گاز می گیرند و کشانش در شرایط لیز و لغزنده بهتر می شود.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  به این دلیل که ATVها و UTVها ذاتا ماشین های آفرود هستند، معمولا با تایرهای مخصوص گل یا همه جارو تولید می شوند. تایرهای مخصوص ماسه هم برای ATVهایی که از تپه های شنی بالا می روند موجود است. تایرهای مخصوص ماسه پره های افقی یا با زاویه V دارند که ماسه ها را به هم می زنند و کشش بیشتری ایجاد می کنند.
  بعد از اینکه تایر خود را انتخاب کردید، درباره چرخ ها تصمیم بگیرید. در بخش بعدی، درباره انواع چرخ های موجود برای خودروی آفرود صحبت می کنیم.


  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض چرخ های آفرود ( رینگ)

  چرخ های آفرود ( رینگ)


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  چرخ ها را باید بعد از انتخاب تایر انتخاب کنید. معمولا، برای رانندگی آفرود هرچه چرخ بزرگتر باشد بهتر است، اما وزن خودرو اندازه تایر و چرخ را تعیین می کند.
  پس از اینکه اندازه چرخ را مشخص کردید، باید به فکر ترکیب و اجزای سازنده چرخ باشید. دو گزینۀ عمده وجود دارد: چرخ های آلیاژی و چرخ های استیل (فولادی). در چرخ های آلیاژی، آلومینیوم فلز اصلی است که چرخ سبکی را می سازد. این وزنِ کم کمک می کند تا خودرو مسافت بیشتری را طی کند و فشار کمتری بر یاطاقان ها و قسمت های دیگر وارد می کند. اما چرخ های آلیاژی خیلی محکم نیستند. یک تصادف محکم با یک تخته سنگ می تواند چرخ را بشکند؛ و وقتی وسط ناکجاآباد باشید تعویض آن سخت است. چرخ های استیل استحکام بیشتری دارند چون دارای مقدار زیادی آهن مخلوط با کربن و عناصر دیگر هستند. مقاومت افزودۀ چرخ های استیل هزینه بیشتری در طول کیلومترهای رفته و در اثر ساییدگی و پارگی دارد، اما در شرایط آفرود کاربردی تر و سودمندترند.
  همچنین اگر می خواهید باد لاستیک های خود را تا حد زیادی کم کنید می توانید از چرخ های بیدلاک (bead-lock wheel، یعنی چرخ هایی که لبه گرد لاستیک به دور آن می افتد. مترجم ) استفاده کنید. اگر دلیلش را بدانید می توانید بفهمید چرا چرخ ها و تایرها با هم کار می کنند. در یک چرخ معمولی، فشار هوا به لبه های (گرد شده) تایر یا bead فشار می آورد، حلقه ای از استیل که به شکل سیم به دور دورۀ چرخ پیچیده می شود. وقتی فشار بر لبه ها افزایش می یابد، به لبه های چرخ هم فشار وارد می شود و تایر را محکم سرجایش نگه می دارد. با کاهش فشار، گیر لبه های تایر هم کم می شود. وقتی باد لاستیک خیلی خالی شود تایرها روی چرخ و رینگ می چرخند و یا بدتر از آن، کاملا از چرخ جدا شده و در می آیند.
  اینجاست که سیستم بیدلاک خارجی وارد عمل می شود. بیدلاک های خارجی دارای رینگی هستند که لبه های بیرونی تایر را با یک سری پیچ به چرخ محکم می کند. در بعضی از بیدلاک ها از 8 پیچ استفاده می شود، و بعضی دیگر 32، 36، یا حتی 40 پیچ دارند. تعداد پیچ ها مهم است زیرا باید چرخ های بیدلاک را مرتبا چک کنید تا ببینید همه پیچ ها سفت هستند یا نه. اگر یک سیستم 32 پیچی و 5 تایر (به اضافه تایر زاپاس) داشته باشید باید 160 پیچ را چک کنید!
  همانطور که می بینید، باید درباره خرید چرخ ها و تایرهای ماشین آفرود خوب فکر کنید، اما تصمیم بزرگ هنوز باقی است. در پست بعدی نگاهی خواهیم داشت به گزینه های موجود برای تعلیق آفرود.


  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض سیستم تعلیق آفرود

  سیستم تعلیق آفرود

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  تعلیق خودرو سه کار انجام می دهد: نرم کردن ضربه ها (حاصل از دست اندازها)، نگه داشتن تایرها در تماس با جاده و کنترل پایداری خودرو. می توانید اطلاعات بیشتری درباره این اصول در How Car Suspensions Work (سیستم تعلیق خودرو چگونه کار می کند) بیابید، ما در اینجا مرور کوتاهی خواهیم داشت. فنر انرژی نیروهای موثر بر چرخ ها را جذب کرده آنها را کاهش می دهد. دو نوع متداول از فنرها عبارتند از فنر کویل (فنر مارپیچ یا لول) و فنر برگی (تخت). هردوی این فنرها به خوبی انرژی را می گیرند، اما برای کاهش یا تعدیل لرزش آنها بعد از خوردن به یک دست انداز ضربه گیر لازم دارند.
  هر چرخ خودرو یک فنر و یک ضربه گیر دارد، اما تعلیق جلو مانند تعلیق عقب خودرو نیست؛ به این دلیل که دو چرخ جلو باید به چپ و راست حرکت کنند. تعلیق جلو گشتاور ترمز را نیز جذب می کند. از اینرو، تعلیق جلو پیچیده تر است.
  تعلیق جلوی خودروهای آفرود به دو دلیل پیچیده تر هستند: چرخ ها معمولا بزرگترند، و زمین های آفرود تکان های بدتری ایجاد می کند. سیستم تعلیق جلوی خوردوهای فورویل درایو و SUVها اغلب دارای یک اکسل صلب با فنرهای برگی (تخت) است. چنین تعلیقی را سیستم وابسته می نامند چون چرخ ها از پهلو متصل شده اند تا باهم و به صورت واحد حرکت کنند. فنرهای برگی به فریم خودرو متصل می شوند و سپس، از طریق پیچ های U، به پوسته (هوزینگ) اکسل متصل است. یک میل موجگیر روی هر طرف از اکسل سوار شده که واژگونی بدنه را کنترل می کند.
  تعلیق جلوی 4x4/SUV شامل موارد زیر می باشد:


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  • اکسل صلب با فنرهای لول، سیستم وابسته دیگری است که فنرهای تخت چندتایی را با فنرهای کویل عوض می کند. بسیاری از رانندگان آفرود فنرهای لول را ترجیح می دهند چون طراحی جمع و جوری دارند و سواری بی صداتر و نرم تری فراهم می کنند.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  • تعلیق جلوی مستقل (IFS)، نوعی از تعلیق است که در آن دو چرخ جلو به طور مستقل حرکت می کنند. در یک سیستم IFS یک بازوی کنترل بالایی و یک بازوی پایینی در یک طرف به چرخ، و در طرف دیگر به فریم متصل می شوند. فنر بندی یا با میله های پیچشی کامل می شود، که مانند فنرهای لول ساده شده عمل می کنند، یا این کار با پایه (استرات) کویل صورت می گیرد که فنر لول را با یک ضربه گیر به شکل یک واحد منفرد ترکیب می کند.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  • تیر کشانش دوقلو (TTB)، یا twin I-beam، سیستم تعلیقی است که فورد برای ترکیب بهترین سیستم های وابسته و مستقل طراحی کرده است. سیستم TTB دو تیر در جلوی خودرو دارد. هر تیر روی یک محور در یک انتها، و روی چرخ در انتهای دیگر سوار شده است. تیرها کمی همپوشانی دارند و دراصل مانند یک بازوی کنترل بلند عمل می کنند. وجود یک اتصال U در مرکز موجب می شود هر دو تیر بتوانند به طور مستقل حرکت کنند.


  در عقب بیشتر خودروهای 4x4، تقریبا همیشه یک اکسل صلب با فنرهای لول یا تخت می بینید. رانندگان آفرود اغلب روی طرف های مخالفِ اکسل ضربه گیر نصب می کنند – یکی در جلو و یکی در پشت اکسل – تا سرو صدا و ضربه اکسل، یا همان تکان های سریع بالا و پایین اکسل عقب که در اثر شتاب ناگهانی ایجاد می شود را کاهش دهند.

  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض کیت های آفرود

  کیت های آفرود
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  بعضی از دارندگان 4x4 هرگز تعلیق اولیه و موجود خودروی خود را اصلاح و تعویض نمی کنند، ولی خیلی ها هم این کار را می کنند. هدف اصلی از اصلاح تعلیق بالابردن بدنه و فریم خودرو است تا از زمین فاصله بیشتری پیدا کند. این کار جای بیشتری برای تایرهای بزرگ فراهم می کند و حرکت تعلیق را افزایش می دهد که همان میزان حرکت عمودی چرخ است که سیستم تعلیق میسر می سازد.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  تولیدکنندگان متعددی کیت های لیفت (بلند کردن)، یا سیستم های لیفت را مخصوص همین کارساخته اند. قبل از اینکه پولتان را صرف یک کیت لیفت بکنید، درباره عادات رانندگی آفرود خود فکری بکنید. رانندگی با سرعت بالا در بیابان نیازمند اصلاح تعلیقی بسیار متفاوت از سنگ نوردی است. و فراموش نکنید که رانندگی در جاده را هم در نظر داشته باشید. اگر خودروی شما فقط مخصوص رفتن به آفرود است – و مدام در کوره راه ها در رفت و آمد است – باید به فکر کیت نهایی باشید. اکثر مردم این قدر خوش شانس نیستند، بنابراین کیتی را انتخاب می کنند که هم برای خیابان و هم برای کوره راه عملکرد خوبی داشته باشد.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  دو نوع کیت لیفت عمده وجود دارد. برای اینکه فرق آن را بفهمید، باید شالوده یک خودروی آفرود را تصور کنید. بیشتر وانت ها و SUVها دارای بدنه ای هستند که روی فریم پیچ شده است (body-over-frame). در این طراحی، فریم استیل شالوده ای است که بدنه و همه قسمت های اصلی به آن متصل شده اند. حالا بیایید به کیت لیفت تعلیق بپردازیم. این کیت ها خودرو را با تعلیق فریم، بدنه، موتور و سیستم انتقال قدرت بالای چرخ ها بالا می برند. به عبارت دیگر، فاصله بین اکسل ها و شاسی افزایش می یابد. چنین کیتی عموما هزینه بیشتری دارد و نیازمند تخصص بیشتری برای نصب است تا هرگونه اصلاح و تعویض اکسل و فرمان، و ترمزها به خوبی انجام شود.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  نوع دوم کیت های لیفت بدنه هستند که کارشان کمی متفاوت است. این کیت ها سیستمی از بلوک ها یا فاصله اندازها را برای بالابردن بدنه روی فریم استفاده می کنند. به عبارت دیگر، تنها فاصله بین بدنه و فریم افزایش می یابد، که یعنی هندسۀ سیستم انتقال قدرت و فرمان تغییری نمی کند. با این حال فاصله بیشتری برای تایرها ایجاد می شود بدون اینکه مجبور باشید هیچ جزئی از تعلیق اصلی را اصلاح کنید. نتیجه اینکه، کیت های لیفت بدنه کم هزینه تر هستند و تخصص کمتری برای نصب نیاز دارند.
  کیت های لیفت کارائی خودروی شما را بالا می برند، اما الزاما سواری نرم تری ایجاد نمی کنند. در بخش بعدی، درباره تجهیزاتی صحبت خواهیم کرد که برای زیرسازی و نرم کردن این سواری پر تکان و دست انداز لازم است.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 6. #6
  اندازه نوشتار

  پیش فرض صندلی های سفارشی آفرود

  صندلی های سفارشی آفرود
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  شاید هنگام تجهیز خودروی آفرود خود اهمیت کمتری برای نشیمنگاهتان قائل شوید . این کار را نکنید. صندلی خوب و مناسب موجب راحتی شما می شود و حتی در سخت ترین سواری ها شما را ایمن نگه می دارد. این روزها، رانندگان سرسخت وانت ها، SUVها و درشکه چی ها صندلی های تعلیقی را می پسندند، که راننده را در شبکه ای از کابل های الاستیک معلق نگه می دارد. این شبکه بندی زیر رویه صندلی قرار دارد و نیروی اعمال شده بر راننده را در تکان های شدید و پیچیدن به این طرف و آن طرف کاهش می دهد. این امر موجب می شود تمرکز راننده به رانندگی معطوف باشد، نه به تلاش برای صاف نشستن روی صندلی.
  مانند همه تجهیزات آفرود، شیطان در جزئیات است (یعنی جزئیات و ریزه کاری ها اهمیتی دارند که شاید دور از چشم بمانند – مترجم).  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  همه چیز از فریم شروع می شود. فریم باید از لوله فولادی خفیف ساخته شده باشد، که باعث می شود شالوده صندلی محکم و سبک باشد. بعد از آن، باید کیفیت سیستم تعلیق را چک کنید. شبکه بندی باید با بندهای مخصوص درجه نظامی ها بافته شده باشد و تسمه های لاستیکی هم داشته باشد تا از استخوان دنبالچه بیشتر محافظت شود. آستریِ با کیفیتی روی سیستم تعلیق را به صورت یکپارچه و بدون درز می پوشاند و با کابل های فوق محکم چترهای نجات به فریم وصل می شود. ابر یا فومی که به آستر وصل می شود ساخت سفارشی را راحت و متنوع می کند. برخی تولیدکنندگان صندلی زیرسازی ابری را متناسب با شکل و فرم بدن و پوزیشن رانندگی شما می سازند. و بالاخره اینکه، روکش صندلی باید از پارچۀ رویه وینیل ساخته شود تا دوام بیشتری داشته باشد و دارای سوراخ ها و چاک های لازم برای سیستم های مهار 3، 4، یا 5 نقطه باشد.
  در مورد ATVها و UTVها، تصمیم گیری برای صندلی ها باید به غیر از پیکره و شکل ظاهری شامل اجزاء سازنده هم باشد. شکل سنتی ATV دارای صندلی موتور سیکلتی برای یک نفر راننده است. اما ATVهای جدیدتر در دو مدل عرضه می شوند که دو نفر راحت در آن می نشینند. بعضی مدل ها هم با یک فرایند ساده و سریع از مدل یک نفره "کاری" به مدل دونفره "بازی" تبدیل می شوند که در آن صندلی مسافر تا می شود و از قسمت بار در عقب ماشین بیرون می رود.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  اگر معمولا دو یا چند نفر را با خود می برید UTV می تواند گزینه بهتری باشد. خودروهای یوتیلیتی به طور استاندارد با صندلی پهلوبه پهلو برای دونفر عرضه می شوند، و بعضی مدل ها هم برای 4 نفر صندلی دارند. معمولا می توانید بین صندلی های نیمکتی و تک نفره انتخاب کنید، که مورد دوم در زمین های سخت و دشوار راحتی و امنیت بیشتری دارد.

  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 7. #7
  اندازه نوشتار

  پیش فرض چراغ های آفرود

  چراغ های آفرود
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  وقتی در طبیعت وحشی، دور از روشنایی خیابان های شهری و راه های بین ایالتی، شب فرا می رسد شما از داشتن چراغ های خودروی خود خوشحال خواهید بود. اکثر خودروهای 4x4 از کارخانه با چراغ های آفرود بیرون می آیند. مثلا، لامپ مخصوص مه – که لامپ های گردی هستند با کارایی و بازده بالا ،و پرتو کم ولی گسترده ای دارند – در بسیاری از وانت ها و SUVها به طور استاندارد و معمول موجود است. چراغ جلویATVها هم معمولا سیستم سه پرتویی دارند که راننده می تواند فقط نور پایین، یا نور بالا و پایین را باهم استفاده کند، یا کلا همه را خاموش کند.
  اکثر رانندگان آفرود مایلند چراغ های کارخانه ای خودروی خود را با چراغ های کمکی تکمیل کنند. برای این کار باید موارد زیر را درنظر داشته باشید:


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ  • گرد یا مستطیل. چراغ های آفرود با اندازه و شکلهای گرد یا مستطیل عرضه می شوند. چراغ های گرد بین 5 تا 9 اینچ (13 تا 23 سانتی متر) قطر دارند، و چراغ های مستطیل معمولا بین 5 در 7 یا 6 در 9 اینچ هستند (13 در 18 یا 15 در 23 سانتی متر). بسیاری از رانندگان آفرود خودروی خود را با هردونوع این چراغ ها مجهز می کنند.
  • ساخت هوزینگ. چراغ های آفرود باید به قدر کافی بادوام باشند تا دربرابر استفاده زیاده از حد و نامناسب تاب بیاورند. به دنبال یک هوزینگ محکم و لنزهای پلی کربنات نشکن باشید. بعضی از تولیدکنندگان برای محافظت از لامپ ازپوشش های توری استفاده می کنند.
  • بازده روشنایی. دوچیز را باید در اینجا در نظر داشته باشید: شکل لنز و تکنولوژی حباب لامپ. بسیاری از مشتاقان و علاقمندان آفرود لامپ های گرد را ترجیح می دهند زیرا لنزهای پارابولیک یا سهمی شکلی دارند که فیلامان در نقطه کانونی آن قرار گرفته است. این طراحی نسبت به یک لنز مربع یا مستطیل بازده نوری بهتری دارد. لامپ های زنون نیز بازده نوری بیشتری نسبت به لامپ های هالوژنی دارند. لامپ زنون نور بیشتری دارد و برق خیلی کمتری مصرف می کند. جدای از این، نوری که تولید می کند سفیدتر است و به نورخورشید شباهت بیشتری دارد.
  • الگوهای پرتو. لامپ های بسیاری برای مه یا رانندگی موجود است، که علامت هرکدام نشان دهنده پرتو و نوری است که لامپ تولید می کند. چراغ های مخصوص مه پرتویی کوتاه و گسترده دارند که خیلی جلوتر از جلوی ماشین را روشن نمی کند. چراغ های مخصوص رانندگی پرتوی کم عرض تری دارند و فاصله بیشتری را روشن می کنند. بعضی لامپ ها پرتوی "مدادی" دارند، جریانی طولانی از نور تا فاصله ای حدود 2,500 پا (762 متر). اما با این حال می توان نور لامپ های دیگر را هم تنظیم کرد.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  البته، انتخاب چراغ های آفرود تازه شروع کار است. شما باید آن ها را سوار کنید. کیت چراغ، که معمولا لامپ، دسته سیم کشی، رله و سوئیچ هم دارد، می تواند کار نصب چراغ را آسان کند. و آخر اینکه، یک ریل چراغ بند، که روی سقف یا سپر ماشین وصل می شود، می تواند جای بیشتری برای نگهداری چراغ های کمکی فراهم کند.


  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  ادامه دارد....
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 8. #8
  اندازه نوشتار

  پیش فرض وینچ های آفرود (کشنده سیمی)

  وینچ های آفرود (کشنده سیمی)
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  اگر از کوره راه های کوبیده شده خیلی دور شوید، بالاخره به جایی می رسید که ماشینتان گیر می کند و باید بیرون کشیده شود. این کار را در زبان آفرودی "بازیافت" یا ریکاوری می گویند و وینچ متداول ترین ابزار ریکاوری است. وینچ وسیله بالابرنده یا کِشنده ای است که از یک طناب، کابل یا زنجیری تشکیل شده که به دور یک غلطک افقی چرخنده پیچیده می شود. منبع نیرو که عمدتا یک موتور است باعث می شود غلطک مانند قرقره عمل کند.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  در اکثر ماشین های آفرود وینچ روی سپر نصب می شود، و معمولا سپر جلو.

  آنچه که گفته شد اصول کار بودند. در قدم بعدی باید براساس چالش هایی که احتمال می دهید با آنها روبرو شوید نوع وینچ را انتخاب کنید. وینچ های هیدرولیک و پاور تیک آف (PTO) با موتور روشن ماشین کار می کنند. نوع اول با فشار سیال حاصل از پمپ هیدرولیک کار می کند و پمپ به وسیله موتور اصلی فعال می شود. نوع دوم با گیربکسی کار می کند که روی عقب دیفرانسیل سوار می شود. هردو نوع این وینچ ها قدرت خوبی دارند، و بنابراین برای بلندکردن ماشین های سنگین ایده آل هستند. همچنین این وینچ ها می توانند بدون خالی کردن باتری یا جوش آوردن پیوسته کارکنند. با این حال اگر موتور از کار افتاده باشد این وینچ ها نیز کار نخواهند کرد ولی می توانید درچنین مواقعی بعضی وینچ های پی تی او (PTO) را با دست بچرخانید.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  متداول ترین نوع وینچ آفرود وینچهای الکتریکی یا برقی هستند، که برق را مستقیما از باتری خودرو می گیرند. به همین دلیل، در صورت خاموش بودن موتور هم کار می کنند، اما مدت کارکرد آنها نا محدود نیست. همچنین نسبت به وینچ های هیدرولیک یا پی تی او قدرت کمتری دارند، گرچه در اکثر موقعیت های ریکاوری از عملکرد خوبی برخوردارند.
  می توانید از کابل فولادی یا طناب مصنوعی در وینچ آفرود استفاده کنید. برخی از علاقمندان معتقدند که کابل فولادی بهتر است، اما بعضی طناب های مصنوعی تا 20,000 پوند (9,072 کیلو) استحکام پارگی دارند – که بیش از دوبرابر استحکام کابل فولادی است. نکته مهمتر اینکه، طناب بسیار سبک تر است، که موجب می شود کل بسته وینچ سبک تر باشد و این به نوبه خود کرنش کمتری بر تعلیق خودرو اعمال می کند.  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  درهردو حالت، باید به فکر تقویت فنرها باشید تا بتوانند وزن اضافی وینچ را تحمل کنند. و فراموش نکنید که سپر کارخانه ای خود را هم تقویت کنید، که احتمالا برای ریکاوری خودرو به اندازه کافی قوی نیستند. به دنبال سپری در بازار بگردید که بارهای خیلی زیاد را بدون مختل کردن ناحیه ضربه گیر تحمل کند.

  مترجم : علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ

  پایان.
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 9. #9
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  20...دمت گرم! اطلاعاتمون بیشتر شد!

 10. #10

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

فور ویل درایو

درباره ماشینهای افرود

ماشين افرود تقويت شده

لاستیک گل اس پاترول

اطلاعات آفرود

چطور قيچي شدن ماشين كشنده صورت مي گيرد

رینگ 15 آفرود

درباره آفرود

سیستم زیر وبند فنر لول برای افرود

کیت چراغ پاترول

چگنه پاترول را آفرود کنیم

چگونه خودرو را افرود کنیم

چه چیز هایی برای آفرود نیاز است

چگونه ماشین را آفرود کنیم

توضيح درباره افرود رانندگي

نهوى نصب beadlock

لاستیک افرود

ساخت صندلی پراید

انواع لاستیک پاترول

فنر پارابولیک پاترول

در باره ماشین آفرود

همه چیز در مورد ساخت ماشین های کارتینگ

انواع رینگ صحرایی ماشین پاترول

بهترين آفرود راننده

کارهای کلیدی پاترولهای آفرودی

توضیح در مورد افرود

نرم کردن زیر و بند پاترول

پرسش پاسخ پیرامون پاترول

ماشین های فورویل

چگونه افرود کنیم

افرود

در باره آفرود

بهترین فورویل درایو

اطلاعات درباره افرود و خودروهای افرودی

کیت سیستم تعلیق برای افرود

تحقیق در مورد آفرود

اطلاعاتی درباره افرود

همه چیز درباره ساخت ماشینهای الکتریکی در کانال تلگرام

اطلاعاتی راجب آفرود و ماشینهای دو دیفرانسیل

فرق لامپ های آفرود و معمولی

انواع فنربندی آفرود

تحقیق درباره آفرود

پاترول چیر

قیمت انواع رینگ آفرود

چگونه ماشین های آفرود را اسپرت کنیم

لوازم لازم برای ساخت فنر پارابولیک

فنر جهت پاترول و خورروهای افرود

لاستیک برای پاترول برف

درباره ماشین های آفرود

توضیح آفرود

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •