Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: محفظه های توربین، اندازه بندی اگزوز و فشار عقب نشینی

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض محفظه های توربین، اندازه بندی اگزوز و فشار عقب نشینی

  محفظه های توربین، اندازه بندی اگزوز و فشار عقب نشینی
  در مورد توربوشارژر [شارژ کننده توربين
  ]ها و نحوه ی کارکردشان بیشتر بدانید


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  به نظر می رسد که هرکس پی برده باشد که اگزوز بزرگتر روی یک وسیله ی نقلیه ی توربوشارژر به گردش سریعتر ، قدرت بیشتر و بنابراین شتاب سریعتر دست خواهد یافت. این هم نظریه ی پشت این فرایند:

  محفظه ی توربین صرفا حجمی است که (انرژی) گاز اگزوز برای آن از موتور به تیغه ی توربین، منتقل می گردد و سپس در اتمسفر پراکنده می گردد. به منظور آنکه بهتر درک نمود که چگونه عمل می کند، نیاز است که به فشار نگاهی بیندازیم. کلا توربین سوای از دیفرانسیل فشار عمل می کند. دیفرانسیل فشار از لحاظ شخص غیرحرفه ای، نسبت فشار پیش از تیغه ی توربین و پس از تیغه ی توربین است. هرچه فشار پشت توربین در قیاس با فشار پس از توربین بیشتر باشد، میزان کار بیشتری می تواند به واسطه ی میله ی توربین/کمپرسور انتقال بیابد. در همینجاست که شم مهندسی وارد عمل می شود. کار به عنوان انتگرالگیری نیرو و جابجایی با ثابت نگه داشتن نیرو تعریف می گردد. باز هم از دید فرد عادی این صرفا به معنای آنست که کار همان نیروی اعمال شده به یک جسم ضمن درنظرگرفتن تغییر در جابجایی یا موقعیت شی است. در ارتباط با توربین، هرچه اختلاف فشار بیشتر باشد، میزان کار ایجاد شده بیشتر است. و هر چه میزان کار ایجاد شده بیشتر باشد، میزان انرژی بیشتری از طریق توربین به واسطه ی میل رابط به کمپرسور منتقل می گردد.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  برای خردکردن این مورد به یک شرح کوچک دیگر، کمپرسورها سوای از rpm کار می کنند. میزان هوایی که کمپرسور قادر به «جریان دادنش» است یا صرفا اینطور بگوییم میزان پوند بر دقیقه ای که کمپرسور بتواند به جریان اندازد، توسط تعداد تیغه های کمپرسور، زوایای تیغه ها و غیره دیکته می شود. آنچه که کمپرسور برای «متراکم کردن» هوا از طریق ورودی مورد استفاده قرار می دهد، مبتنی بر سرعت چرخش چرخ کمپرسور است. میزان دور بر دقیقه ای که تیغه ی کمپرسور بایستی طی آن چرخیده تا هوا را «متراکم کند»، از توربینی به توربین دیگر و به واسطه ی ویژگیهای مختلف تیغه ی کمپرسور نوسان می نماید. دیگر جنبه ی حیاتی کمپرسور اندازه ی فیزیکی و وزن تیغه است. هرچه تیغه بزرگتر باشد، میزان انرژی بیشتری بایستی انتقال یابد تا به میله امکان دهد تا با دوربر دقیقه ای بچرخد که تحت آن کمپرسور می تواند هوا را متراکم کند. در اصطلاح مهندسی جرم چرخان، اینرسی نام دارد، لذا توربینهای کوچکتر، نیاز اینرسی کوچکتری دارند، کمپرسورهای بزرگتر دارای نیاز اینرسی بیشتری هستند. برای آنکه تمرکز را به سمت توربین از شرایط معطوف نماییم، اینرسی فزاینده نیازمند تامین انرژی بیشتر از توربین است. هرچه اختلاف فشار مطرح شده در فوق بیشتر باشد، میزان کاری که بایستی فراهم گردد تا بر اثرات اینرسی کمپرسور غلبه نمود، بیشتر است.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  حالا با نگاهی به اگزوز، یا پس از توربین، هرچه اگزوز بزرگتر باشد، اختلاف فشار می تواند بزرگتر شود. افزایش مساحت اگزوز به گاز اگزوز جای بیشتری برای انبساط می دهد. گاز داغ تنها یک هدف دارد، که هرچه سریعتر منبسط شود. هدف پیش توربین، متمرکز کردن انرژی در توربین است تا حدامکان هرچه بیشتر انرژی را حمل نمود. همینکه [گاز] اگزوز منبسط می گردد، انرژی پراکنده می شود، لذا هدف پس از توربین (یعنی اگزوز) برای آنست که حتی المکان بیشترین فضا را برای انبساط گاز دراختیار داشت. با نگاهی به خروجی فوری محفظه ی توربین، ناودان، گاز اگزوز با سرعت بسیار بالایی در حرکت است. گاز اگزوز به سرعت درحال انبساط است و ازحالت پرتاب شدن از توربین، در وضعیت بسیار آشفته ای است. در این موقعیت داشتن یک ناودانی 3 اینچی مهم می گردد، زیرا گاز اگزوز هم در وضعیت آشفته است و هم در حال انبساط است. در آشفتگی، با انبساط یک ناحیه، آشفتگی وادار شده تا لایه ای تر گردد (هرچند این امر خیلی به سرعت اتفاق نمی افتد.) همچنین مساحت بیشتر به گاز امکان انبساط سریعتر می دهد که امکان می دهد انرژی در گاز اگزوز سریعا تلف شده و به فشار ایجاد شده توسط خروجی محفظه ی توربین امکان داده تا افت نماید. شما ضرورتا افت فشار بزرگتری را ایجاد می نمایید.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  با نگاهی به محفظه ی توربین، اندازه بندی به بخش مهمی از نحوه ی ایجاد اختلاف فشار مبدل می گردد. برای مثال محفظه ی .48 A/R را درنظر بگیرید. تعویض A/R توربین اثرات زیادی دارد. با رفتن به سراغ A/R توربین بزرگتر، توربو در سرعت بالاتر موتور تقویت گشته، ظرفیت جریان توربین افزایش یافته و جریان کمتری از دریچه تلف می شود، فشار معکوس موتور کمتر است و کارایی حجمی موتور افزایش یافته که به توان کلی بیشتر منجر می گردد. .48 A/R قادر است که اختلاف فشار را با دور دردقیقه ی بسیار کمتری ایجاد نموده و به کمپرسور این قابلیت را بدهد تا زودتر به حداکثر سرعت دوربردقیقه اش برسد. همینکه دور دردقیقه ی موتور بالا رود، به خاطر آنکه حجم فیزیکی اندازه ی محفظه به محدودیتی در طرف پس از توربین تبدیل می گردد، اختلاف فشار کاسته می شود. همینکه ی اندازه ی محفظه افزایش می یابد، سرعت دوربردقیقه ی بیشتری (انرژی اگزوز بیشتری) لازم است تا توربین را به گردش انداخت، اما اختلاف فشار کمتر متاثر از حجم فیزیکی محفظه است. چنانچه شما به دنبال حداکثر بهره های میان دامنه باشید محفظه های کوچکتر ضروری اند، اگر بهره های انتهایی بالا ضروری باشند، محفظه های بزرگتر ضروری می باشند. انتخاب باند قدرت موتور ضرورتا به واسطه ی اندازه ی محفظه، و ویژگیهای فیزیکی توربین تعیین می شود.

  ترجمه: علیرضا فروغی فر
  منبع : پارس تیونینگ
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  توربو های دیزل با بنزینی چه تفاوتی دارند ؟ چرا پره های دیزلی رو تعویض می کنن؟!
  زتدگی فقط: lifestyle tuning

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بسیار عالی بود. لذت بردیم!
  خب برای من که به شخصه یکی دوتا از مشکلات پروژه هایم حل شد.
  ....
  و اما توربوهایی که برای موتورهای دیزلی طراحی میشوند باید حداکثر حجم هوا را تو درهایی پایین موتور ارائه بدهند. دلیلش هم خود موتور دیزل هستش که محدودیت RPM داره. این توربوها خیلی زود تولید بوست میکنند.
  از طرفی دیگر توربوهایی که برای موتور بنزینی تولید میوند باید تحمل RPM بالای موتور را داشته باشند. به قولی دیگر توربوهای بنزینی باید میزان هوا را آهسته و پیوسته تر ارائه کنند.
  اگر شما یک توربوی دیزلی را روی یک موتور بنزینی سوار کنید، توربو خیلی زود تولید بوست میکند اما تو دورهای بالایی موتور دیگر توانایی همراهی با موتور را ندارد و به تدریج که دور موتور بیشتر میشود، از قدرت توربو هم کاسته میشود. والبته احتمال OverHeat شدن و از بین رفتن کاسه نمدها و واشرهای توربو هم هست.

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

توربین لودر فیات چگونه کار می کند

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •