فروشندگان خودرو در آمریکا اغلب گزینه های بسیار متنوعی برای فروش خودرو به شکل نقد و اقساط در اختیار مشتری قرار می دهند که متناسب با نیازها و توانایی های خریداران است. اما آیا اقساط 96 ماهه به نفع مشتری است یا نه؟
به گزارش پارس تیونینگ به نقل از سایپانیوز، تصور اقساط 5 ساله برای مشتریان خودرو بسیار خوشایند است چه رسد به وام بلند مدت 8 ساله اما با توجه به نرخ سود شاید به نفع مشتری باشد که در مدت کوتاه تر وام خود را بازپرداخت کند.
گزارش سال 2012 مؤسسه اکسپریان Experian نشان می دهد که مردم آمریکا گرایش به وام های بلند مدت پیدا کرده اند. بر اساس همین گزارش اقساط 6 تا 7 سال در سال 2012 به میزان 26.4 درصد رشد کرده است. در عوض وام های 4 تا 5 ساله به میزان 20 درصد کاهش یافته است. به بیان دیگر این گزارش نشان داده است که 58 درصد از کل وام های خودرو در سال 2012 حداقل 5 ساله اند.
متخصصان دلیل این گرایش را کاهش فروش به روش های اعتباری و کاهش امتیازهای اعتبار credit scores در چند سال گذشته می دانند. بر اساس گزارش جداگانه از همین مؤسسه اکسپریان امتیاز اعتباری برای خرید خودرو در سال 2010 حدود 776 بود که در سه ماهه اول 2012 به 760 تنزل کرده است.
اما تحلیل گران بازار خودرو می گویند قبل از انتخاب وام بین وام 5 ساله و 8 ساله باید همه ی مزایا و معایب هر دو روش را به دقت بررسی کنید شاید با توانایی یا نیاز یا خواسته شما مطابقت نداشته باشد.
مزایا و معایب وام های کوتاه مدت: عیب آن پرداخت سنگین ماهیانه و مزایای آن نرخ های بهره پایین تر و رقابتی تر و همچنین سود کل پرداختی کمتر و حفظ ارزش باقیمانده خودرو. به بیان ساده تر یک عیب و سه مزیت.
مزایا و معایب وام بلند مدت: مزیت وام های هشت ساله پرداخت ماهیانه سبک تر و معایب آن علاوه بر پرداخت بهره بیشتر مسائل مربوط به گارانتی و وارانتی خودرو است. به بیان دیگر یک مزیت و سه عیب.
با همه این موارد خرید خودرو کاملاً به شرایط هر فرد بستگی دارد و نمی توان انکار کرد که تا مردم ناچار نشوند به سراغ گزینه وام های بلند مدت نمی روند و زمانی که گرایش مردم به وام های بلند مدت بیشتر می شود نشانه خوبی نیست.