مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
هوای مناسب


مهمترین نکته در برگزاری یک گرندپری، شرایط جوی خوب است به طوری که هوای بد باعث لغو آن می گردد. برای همین، حتی در طول مسابقه وودر Pit lane ها اعضاء فنی تیم ها روی نمایشگر جلوی خود وضعیت هوا را مشاهده می کنند.
البته کنترل اصلی با تیم فنی FIA است که در داخل اتاقک فرمان با مجموعه ای از مانیتور ها، هم پیست و هم شرایط جوی را کنترل می کنند.

کنترل محل پارک اتومبیل ها
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
تیم کارشناسان فنی FIA، رانندگان و رفت و آمدهای داخل گاراژها را، به دقت کنترل می کنند. رفت و آمد در این مکان کاملا محدود بوده و هر فردی نمی تواند وارد شود، حتی متخصصین فنی تیم ها!
در محل پارک فقط دو گروه می توانند تردد کنند، یکی مسئولین FIA و دیگری قائم مقام تیم های F1 ( البته این افراد هم باید از سوی FIA رسماً دعوت شده و فقط نظاره گر باشند)! تیم فنی نیز می تواند از طریق یک نمایشگر شرایط گاراژ تمامی 19 تیم را به صورت همزمان ببینند.

گاراژ فرماندهی

مکان های محدود شده زیادی در یک مسابقه F1 وجود دارد که یک خودرو، تمام آزمایش های فنی را در آنها گذرانده و سپس راهی پیست می شود. گاراژ FIA در انتهای پیت لین قرار داشته و می توان آن را گاراژ فرماندهی نامید که کارهایی مانند وزن کردن رانندگان و ماشین ها و یا کنترل و آنالیز سوخت در لابراتوار، با حضور 11 کارشناس FIA در آن انجام می گیرد که همه از مکانیک های حرفه ای F1 و بریتانیایی هستند ( این موضوع به نوعی نمایانگر نفوذ این کشور در مسابقات فرمولاوان است) نکته جالبتر در خصوص این کارشناسان و کلا تیم FIA آن بوده که از هر مسابقه به مسابقه بعدی، باید حدود 14 تن لوازم را جا به جا کنند!

مدیریت مسابقه
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
<< چارلی وایتینگ >> از 1977 تا کنون مدیر مسابقات بوده و به قول معروف، اوست که ماشه مسابقه را میچکاند! وی در اتاقکی که به پیست اشراف داشته، بالای ماشین ها می نشیند و چراغ های معروف استارت را از قرمز به سبز می برد تا 800 اسب بخار و دور موتورهای 18 هزارتایی غوغا کنند!

ایمنی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
ایمنی همیشه برای برد مدیریتی FIA اولین فاکتور است و به همین منظور، نماینده پزشکی FIA که در بخش کنترل مسابقه می نشیند،بر این عملکرد نظارت دارد. وی حتی در طول 7 ماه به صورت دائم به پیست های مختلف F1 سفر کرده، از امکاناتشان بازدید می کند و آنها را از محدودیت ها و تغییرات جدید FIA آگاه می سازد. بخش پزشکی این فدراسیون، در کل شامل 6 خودروی مداخله کننده در حادثه و 8 آمبولانس ( تعداد آنها بستگی به طول پیست هم دارد) و یک واحد پیشرفته پزشکی با 100 متخصص و نیروی ماهر است.

سامانه امنیتی

سیستم جدید به کار گرفته شده از سوی FIA برای روشن شدن جزئیات و دلایل سوانح در پیست، مجهز به GPS بوده و زمانی که راننده از پیست خارج می شود، اقدام به شناسایی وی کرده، بعد به مرکز کنترل اطلاع می دهد و شروع به جمع آوری اطلاعات از طریق سیستم دوربین های اطراف پیست و دوربین های در حال حرکت FOM ( دوربین های مدیریتی F1) می کند. سپس طی 20 ثانیه، مجموعه ای از این تصاویر جمع آوری و در اختیار << چارلی وایتینگ >> و تیم وی، برای بررسی موضوع از زوایای مختلف قرار می گیرد. در ادامه انها به ناظر مسابقات گزارش داده و اگر ناظر تصمیم بگیرد که نیاز به اطلاع بیشتر است، برای روشن شدن موضوع شروع به پیگیری می کند.

دستگاه های ارتباطاتی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
یکی دیگر از بخش های مهم مسابقات فرمول وان، دستگاه های ارتباطاتی است شرکت Riedel برای هر مسابقه 13 مهندس خبره را برای نصب و راه اندازی شبکه رادیویی دیجیتالی با 1000 کانال جهت ایجاد ارتباط بین FOM،FIA رانندگان کارشناسان، مدیران تیم ها و... به کار می گیرد.

بازرسی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
<< جو بائور >> یکی دیگر از نمایندگان FIA در مسابقات است. کار این مرد آلمانی و تیم متخصصین تحت هدایت او این بوده که از سال 1977 تا کنون تمامی تخلفات فنی صورت گرفته توسط تیم ها و رانندگان در مسابقات را شناسایی و گزارش کند. وی میگوید: " در طول مسابقه کارشناسان ما در گاراژ و پیت لین هر 11 تیم حضور داشته و سرکشی می کنند تا تخطی از قوانین FIA صورت نگیرد، البته باید اعتراف کنم که این قوانین خیلی پیچیده هستند، در مسابقات F1 فشار زیادی وجود دارد وقتی من شروع به نوشتن گزارشی برای ارسال به ناظر میکنم، باید تمام جوانب را بررسی کرده باشم، زیرا کوچکترین اشتباه نیز پذیرفته نیست."

اتومبیل های مارشال
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
حتما سال هاست چشمتان به خودروهای مرسدس AMG به عنوان اتومبیل های مارشال (Safety Car) می خورد. در تصویر چهره << برندمای لندر >> یکی از رانندگان SLS AMG Safety Car را مشاهده می کنید. در کنار او همچنین << تام کرستنسن >> قهرمان 8 دوره مسابقات لمانز هم می نشیند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


برگرفته از مجله ماشین
نوشته : مسیح فرزانه
تدوین : علیرضا فروغی فر