مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
فرناندو آلونزو
با ماشین رنو

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگندگی ماشین فراری در مسابقات گراند پریکس ایالات متحده آمریکا در ایندیاناپولیس

فرمول یک (در زبان انگلیسی: Formula One):
که به اختصار «
F۱» نوشته میشود، همچنین به «مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ» نیز مشهور است. فدراسیون بینالمللی اتومبیلرانی (FIA)، سازماندهی ورزشهای اتومبیلرانی و مسابقات اتومبیلرانی را برعهده دارد.

مقصود از لفظ «فرمول» مجموعهای از مقررات و قوانین است که تمامی شرکتکنندگان و خودروها باید از آن متابعت کنند. فصل قهرمانی فرمول یک جهان از مجموعهای از مسابقات، که به جایزه بزرگ مشهور است تشکیل شده، که معمولاً در فهرست پیستهای فرمول یک، و در معدودی موارد در جادههای بسته شهری برگزار میشود. نتایج تمامی مسابقات جمع بسته میشود تا دو فهرست قهرمانان فرمول یک جهان در هر سال، یکی در بخش فهرست رانندگان قهرمان فرمول یک جهان و دیگری در بخش فهرست سازندگان قهرمان فرمول یک جهان مشخص شود. این مسابقات یک رویداد مهم تلویزیونی است که میلیونها نفر از بیش از ۲۰۰ کشور جهان آن را بصورت زنده تماشا میکنند. خودروها با سرعتی تا ۳۵۰ کیلومتر در ساعت (حدود ۲۲۰ مایل در ساعت) با هم مسابقه میدهند.
مقررات این مسابقات شامل شماری محدودیتها و شرایطی است که خودروها باید از آن متابعت کنند. از جمله مواردی که این مقررات به خاطر آن تدوین شده، میتوان به کنترل ایمنی سرعتهای فزاینده اشاره کرد. از سال ۲۰۰۶ [۱] موتور درونسوز به موتورهای طبیعی V۸ دارای (ظرفیت) جابجایی ۴/۲ لیتر است (که حدود ۸۰۰ اسب بخار قدرت و در حدود ۱۹۰۰۰ دور در دقیقه (رمپ) تولید میکند. عملکرد خودروها تا حدود زیادی به الکترونیک، آیرودینامیک، فنربندی و چرخها بستگی دارد.
مسابقات فرمول یک در طول تاریخ تحولات و تغییرات بسیاری را شاهد بودهاست. در طول سالهای متوالی موتورهای بسیاری به کار گرفته شده است؛ موتورهای عادی، تقویتشده و توربو، که از straight تا H۱۶ با جابجایی سوخت ۵/۱ تا ۵/۴ لیتر متفاوت است. حداکثر قدرتی که در طول تاریخچه مسابقات به دست آمده ۱۲۰۰ اسب بخار در پیست مسابقات در دهه ۱۹۸۰ بودهاست.
قاره اروپا دارای طرفداران بسیاری از مسابقات فرمول یک و بازار اصلی آن است. با این وجود، مسابقات جایزه بزرگ در سرتاسر جهان برگزار شده، و با برگزاری مسابقات جدید در بحرین، جمهوری خلق چین، مالزی و ترکیه، دامنه این مسابقات در حال گسترش است.
مسابقات فرمول یک در مقام گرانترین ورزش جهان، دارای تأثیرات اقتصادی چشمگیری است و نزاعهای مالی و سیاسی آن نیز کاملاً مشهود است. جایگاه و محبوبیت بالای این ورزش آن را تبدیل به یک محیط آشکار تجاری کرده، که این امر منجر به سرمایهگذاریهای چشمگیری توسط حامیان مالی و تبدیل این سرمایهگذاریها به بودجههای عظیم برای تیمهای سازنده فرمول یک شدهاست.
دفتر مرکزی فدراسیون بینالمللی اتومبیلرانی (FIA) در شهر کنکورد، پاریس واقع است. این فدراسیون مسئولیت نظارت بر این مسابقات را برعهده دارد. رئیس کنونی این فدراسیون مکس موسلی است. حقوق تجاری فرمول یک در داراییهای گروه فرمول یک، که اکنون مالکیت آن در اختیار آلفا پرما است، سپرده شدهاست.
پیشینه

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نوشتار اصلی: تاریخ فرمول یک

منشا مجموعه مسابقات فرمول یک مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ اروپاست. بسیاری از سازمانهای برگزار کننده مسابقات جایزه بزرگ پیش از جنگ جهانی دوم مقررات مسابقات جهانی را تدوین کردند، اما به دلیل تعلیق مسابقات در طول جنگ جهانی دوم، مسابقات قهرمانی رانندگان جهان در سال ۱۹۴۷ میلادی نهایی شد و نخستین بار به طور رسمی در سال ۱۹۵۰ اعمال شد. در سالهای ۱۹۵۰، ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ مسابقات قهرمانی کشوری در آفریقای جنوبی و انگلستان جریان داشت. مسابقات غیرقهرمانی فرمول یک در طول سالها برگزار میشدهاست اما به دلیل افزایش فزاینده هزینه مسابقات، آخرین دوره از این مسابقات در سال ۱۹۸۳ میلادی برگزار شد.
عنوان این ورزش، یعنی فرمول یک، بدین معناست که این ورزش باید پیشرفتهترین و رقابتیترین مسابقه در میان مسابقات قهرمانی فرمول باشد.
مسابقه و راهبرد

یک دوره از مسابقات جایزه بزرگ یک آخر هفته کامل را به خود اختصاص داده، و با تمرین آزاد در روز جمعه، و یک تمرین آزاد در روز شنبه آغاز خواهد شد. رانندگان سوم اجازه دارند در روز جمعه برای تیمهایی که در فصل قبل رده پنجم را به خود اختصاص دادهاند رانندگی کنند. پس از این جلسات تمرین، یک جلسه انتخابی برگزار خواهد شد.
از سال ۲۰۰۳ تا کنون فرمت این دوره کیفیت سنجی چندین بار تکرار شدهاست. تلاشها بر این بودهاست که با استفاده از سیستم «one-shot»، که در آن هر راننده به تنهایی در پیست تنها یکبار فرصت دارد رکوردی را ثبت کند، جان و شوق تازهای برای دورههای کیفیت سنجی آفریده شود.
برای فصل مسابقات در سال ۲۰۰۶ سیستم کیفیت سنجی ناک اوت انتخاب شدهاست. سازمان FIA بازبینیهای خود برای مسابقات ۲۰۰۶ را از دور ۱۱ (Round ۱۱) شروع کرد، مسابقه بزرگ فرانسه ۲۰۰۶.[۲] در دور اول تمامی ۲۲ ماشین مسابقهای برای دوره کیفیت سنجی به رقابتی ۱۵ دقیقهای میپردازند. رانندگان میتوانند در مدت زمانی که دارند هر تعداد دوری که میخواهند در پیست بزنند و سریع ترین دور آنها پبت خواهد شد. در فرمت اصلی سریعا با اتمام ۱۵ دقیقه ساعتها متوقف میشوند و رانندگانی که هنوز دور را تمام نکردهاند دیگر زمانشان ثبت نمیشود. از دور ۱۱، هر اتومبیلی که هنوز دور را تمام نکردهاست، درحالیکه پرچم شطرنجی بالاست، میتواند دور را تمام کند. ۶ اتومبیلی که کند تر از بقیه بودهاند دیگر حق شرکت در دور کیفیت سنجی را ندارند و به ترتیب ۶ خانه انتهایی جدول را پر میکنند.
۱۶ اتومبیل دیگر میتوانند در یک دور کیفیت سنجی دیگر به مدت ۱۵ دقیقه رقابت کنند. در فرمت اصلی پس از ۱۵ دقیقه، ساعتها به سرعت متوقف میشوند. از دور ۱۱، هر اتومبیلی که هنوز دور را تمام نکردهاست، درحالیکه پرچم شطرنجی بالاست، میتواند دور را تمام کند. ۶ اتومبیلی که کند تر از بقیه بودهاند، به ترتیب در مکان ۱۱ تا ۱۶ جدول قرار میگیرند.
زمان برای ۱۰ اتومبیل باقی مانده برای یک دوره دیگر صفر میشود. مرحله پایانی که در قوانین اصلی ۲۰ دقیقهاست، از دور ۱۱ به بعد به ۱۵ دقیقه تغییر داده شدهاست. در دو ۱۵ دقیقه ابتدایی اتومبیلها با هر میزان سوختی که دارند مسابقه میدهند و اتومبیلهایی که از دور خارج میشوند، بعدا پیش از مسابقه سوخت گیری میکنند. این در حالیست که ۱۰ اتومبیل برتر برای دور ۱۵ دقیقهای آخر باید برای میزان سوخت مورد نظر خود برنامه ریزی کنند. آنها پیش از اینکه وارد پیست شوند، وزن میشوند. هر میزان سوختی که در این ۱۵ دقیقه مصرف میکنند در انتها جایگزین میشود، در صورتیکه تمام دورهایی را که طی میکنند، تا ۱۱۰٪ بهترین زمان آنها باشد. outlap ها (دوری که درون pitlane شروع شود) و inlap ها (دوری که در انتهای pitlane آغاز شود) نباید بیشتر از ۱۲۰٪ بهترین زمان راننده باشد. هر میزان سوختی که برای یک دور خارج از ۱۱۰٪ بهترین زمان راننده مصرف شود، جایگزین نمیگردد. همچنین در دو ۱۵ دقیقه ابتدایی، اگر رانندهای یک دور زمانی را قبل از علامت پرچم شروع کند، زمان برای آنها محاسبه میشود، حتی اگر پس از پایان زمان مجاز، از خط پایان عبور کنند. [۳]
مسابقه با یک دور آماده سازی آغاز میشود و پس از آن اتومبیلها در خط شروع به ترتیب زمانی که کسب کردهاند قرار میگیرند. در صورتی که رانندهای در حین دور رژه اتومبیل را خاموش کند و بقیه از او رد شوند، او مجبور میشود برای شروع مسابقه در آخر صف قرار بگیرد. در صورتیکه حرکت کند و هنوز یک اتومبیل پشت او باشد، میتواند به جای اصلی خود در صف باز گردد. در صورتی که رانندهای در دقلیق آخر پیش از شروع با مشکلی مواجه شود، میتواند مسابقه را ازpit-lane آغاز کند. در صورتی که رانندهای تصمیم به چنین کاری بگیرد، باید صبر کند تا بقیه اتومبیلها رد شوند و بعد میتواند رقابت خود را آغاز نماید.
چراغ بالای میدان با سبز شدن علامت شروع مسابقه را میدهد. مسافت مسابقه معمولاً کمی بیشتر از ۳۰۵ کیلومتر(۱۹۰ مایل) است و مدت زمان آن به دو ساعت محدود شده است؛ در حالیکه در عمل مسابقات بیش از ۹۰ دقیقه بطول نمیانجامد. در طول مسابقه رانندگان میتوانند برای بنزین زدن و تعویض تایر یکبار یا بیشتر اقدام به pit stop (توقف برای تعمیر) کنند. رانندگان به ۷ مدل تایر مخصوص روزهای آفتابی، ۴ مدل تایر مخصوص روزهای بارانی و ۳ مدل تایر مخصوص باران شدید دسترسی دارند. رانندگان باید ترکیب تایر مخصوص هوای آفتابی را پیش از شروع دور کیفیت سنجی انتخاب کنند.
امتیازهایی را که FIA به ۸ راننده و تیم برتر میدهد بر اساس ۱۰-۸- ۶-۵-۴-۳-۲-۱ خواهد بود (نفر اول ۱۰ امتیاز، نفر دوم ۸ امتیاز و بهمین صورت). برنده مسابقات قهرمانی سالانه راننده و تیمی خواهد بود که در انتهای فصل مسابقات بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد. اگر دو راننده و تیم دارای امتیاز مساوی باشند و برای قهرمانی راننده و یا تیم مسابقه میدهند، برنده کسی خواهد بود که تعداد مسابقات گرند پریکس بیشتری را در طی آن فصل برنده شده باشد.
رانندگان و سازندگان

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مایکل شوماخر و اسکودریا فراری قهرمانی جهان را به عنوان رکورد تاریخی به دست آوردهاند.

تیم فرمول یک باید بدنهِ اتومبیلی را که میخواهند در آن مسابقه بدهند بسازند و بنابراین اصطلاح «تیم» و «سازندگان» کم و بیش یه جای هم بکار میروند. این ویژگی باعث تمایز این مسابقه از سایر سریها مانند لیگ مسابفات ایندی میشود که در آن تیمها میتوانند ماشین مسابقهای خود را خریداری کنند و همچنین سری اسپکاز جمله سریهای GP۲ که در آن تمامی ماشینها باید ویژگیهای مشابهای داشته باشند. در سالهای اولیه، تیمهای فرمول یک موتورها را نیز خود میساختند، که با افزایش حضور شرکتهای مهم سازنندهِ اتومبیل مانند بی.ام.و، مرسدس-بنز، رنو، تویوتا و هوندا که به معنای بیهودگی ساختن انفرادی موتورها بود، این قضیه کاهش پیدا کرد.
در اوایل حضور کارخانهها به صورت «تیم کارخانه» بود (یه معنای تیمی که متعلق به یک کارخانهِ مهم است)، مانند آلفا رومئو، فراری، فیات و یا رنو. شرکتهایی مانند کلایمکس، رپکو، کاسورس، هارت، جاد و سوپرتک که وابستگی تیمی مستقلی نداشتند، غالبا موتورهایشان را به تیمهایی که خود استطاعت ساخت آنها را نداشتند میفروختند. با پیشی گرفتن طمع و توانایی ساخت کارخانهها، امروزه تقریباً تمامی موتورها توسط کارخانههای مهم ساخته میشوند.
با وجود از میان رفتن تیمهای کارخانهای در اوایل دهه ۱۹۸۰، در دهههای ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ دوباره اینگونه تیمها به میدان آمدند و در حال حاضر شرکتهایی مانند تویوتا، فراری (فیات)، هوندا، رنو و بی.ام.و یا برای خود تیم نشکیل داده و یا از میان تیمهای موجود یکی را خریداری کردهاند. مرسدس بنز (دایمرکرایسلر) ۴۰٪ از تیم مکلارن را در اختیار دارد و موتورهای این تیم را میسازد. سایر تیمها یا موتور را از تیمهای کارخانهای و یا از شرکت Cosworth که در حال حاضر تنها شرکت تجاری فروشندهِ اینگونه موتورها است خریداری میکنند.
در مسابقهِ فصل نخستین ۱۹۵۰ بیش از ۱۸ تیم مسابقه دادند که به دلیل هزینههای بالا بسیاری از آنها ار دور خارج شدند. در واقع کمی اتومبیلهای مناسب برای شرکت در مسابقات فرمول یک در طول دههِ اول اینگونه مسابقات باعث ظهور ماشینهای فرمول دو شد. تیم فراری تنها تیم فعال باقی مانده از مسابقات سال ۱۹۵۰ است و در مورد مسابقات سال ۲۰۰۶ یازده تیم در دور بودند که هر کدام دارای دو اتومبیل بودند. اگرچه تیمها به ندرت اطلاعاتی در مورد بودجهِ خود را فاش میکنند، اما بر اساس برآوردها بودجهِِِ آنها بین ۷۵ تا ۵۰۰ میلیون دلار است.
برای ورود یک تیم به مسابقات جهانی قهرمانی فرمول یک بیش از ۲۵ میلیون پوند (حدود ۴۷ میلیون دلار) باید به صورت پیش-پرداخت به فدراسیون بین المللی اتومبیل پرداخت شود، که این مبلغ در زمان فصل مسابقه به تیم بازگردانده میشود. و بنابراین سازندگانی که تمایل به حضور در فرمول یک دارند ترجیح میدهند از میان تیمهای موجود یکی را انتخاب کنند: خرید تیرل توسط B.A.R. و خرید جردن توسط میدلند باعث سلب مسئولیت هر دوتای این تیمها از پرداخت این مبلغ قابلتوجه شد.
هر اتومبیل دارای یک شمارهاست. به قهرمان دورهِ قبلی مسابقات قهرمانی رانندگی شماره یک داده میشود و به هم گروه این تیم شماره دو داده میشود.در واقع شمارهها بر اساس رتبهِ تیمها در مسابقات دورهِ قبل به آنها داده میشوند. استثنائاتی نیز وجود داشته که از آن جمله این است که در سال ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ قهرمان مسابقات قهرمانی رانندگی جهان که به ترتیب (نیجل منسل و الین پراست) بودند دیگر در فرمول یک مسابقه نمیدادند. در این حالت به رانندگان تیم قهرمان سال گذشته شمارهِ صفر و دو داده میشود.شمارهِ ۱۳ از سال ۱۹۷۴ مورد استفاده قرار نگرفتهاست، شمارهای که پیش از آن با صلاحدید دستاندرکاران مسابقه گهگاه استفاده میشد. قبل از سال ۱۹۹۶، تنها برندهِ مسابقهِ قهرمانی جهان و تیم وی بودند که شمارهِ جدیدی که در واقع شمارهِ قهرمان قبلی بود میگرفتند و سایر تیمها شمارههای سالهای قبل را داشتند، که همان شمارهای بود که در شروع فصل سال ۱۹۷۴ به آنها داده شده بود . بطور مثال، فراری بدون توجه به رتبهاش در مسابقات سالهای متمادی شمارهِ ۲۷ و ۲۸ را داشت. از آنجا که در اوایل دههِ ۱۹۹۰، شکلگیری تیمها و وضعیت آنها به سرعت تغییر میکرد، این شرایط باعث درهم شدن شمارهها شد، تا اینکه در سال ۱۹۹۶ سیستم جدید برای این منظور مورد استفاده قرار گرفت.
مایکل شوماخر دارای رکود در قهرمانی مسابقات رانندگی میباشد(هفت بار) و فراری نیز در بین سازندگان بالاترین رکورد را دارد.(چهارده بار) جوچن ریندت و آيرتون سنا قهرمانانی هستند که در یک حادثهِ کشنده در مسابقات کشته شدند.
گراند پری

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

اتومبیلها در حال حرکت در پیست مسابقه اندیاناپولیس موتور سپیدوی در ایندیانا.
تعداد گراندپریهایی که در یک فصل برگزار میشوند در سالهای مختلف متفاوت بودهاست. فصل افتتاحیهِ مسابقات سال۱۹۵۰ متشکل از تنها هفت مسابقه بود;ولی با گذشت سالها این رقم تقریباً سه برابر شدهاست. اگرچه تعداد مسابقات از دههِ ۱۹۸۰ تقریباً روی عدد ۱۶ و یا ۱۷ ثابت ماند، اما در سال ۲۰۰۵ این رقم به سقف نوزده بازی رسید.
شش تا از هفت مسابقهِِ منطقهای در اروپا برگزار شد ; تنها مسابقهِ غیر اروپایی که در سال ۱۹۵۰ به حساب قهرمانی جهان محسوب شد مسابقهِ ایندیاناپلیس ۵۰۰ بود که به دلیل عدم وجود تیمهای فرمول یک نظربه مقتضیات این مسابقه که اتومبیلها باید ویژگیهایی متمایز با سایر مسابقات میداشتند، گرند پریکس آمریکا بعدها جای این مسابقه را گرفت. قهرمانی فرمول یک بتدریج به سایر کشورهای غیراروپایی نیز راه پیدا کرد. آرزانتین میزبان اولین گرند پری آمریکای جنوبی در ۱۹۵۳ بود و مراکش نیز میزبان اولین مسابقات قهرمانی جهان آفریقا در سال ۱۹۵۸ بود. در آسیا کشور(ژاپن در سال ۱۹۷۶)و در اقیانوسیه (کشور استرالیادر سال )۱۹۸۵ میزبان بودند. در حال حاضر نوزده مسابقهِ موجود به قارههای اروپا، آسیا، استرالیا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی گسترش یافتهاند.
در قدیم، هر کشور میزبان یک گراندپری میشد که به نام خود کشور نامگذاری میشد. در صورتی که یک کشور میزبان چندین گراندپری در طول یکسال میشد، به این گراندپریها اسمهای مختلفی داده میشد.
گراندپریها که سابقهِ برخی از آنها حتی به قبل از مسابقات جهانی قهرمانی فرمول یک برمیگردند، هر سال در یک پیست برگزار نمیشوند. بطور مثال گراندپری انگلیس اگرچه از سال ۱۹۵۰ هر ساله برگزار شدهاست، از سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۶ بین برندز هتچ و سیلوراستون در تغییر بودهاست.تنها مسابقهِ دیگری که در تمامی مسابقات قهرمانی جهان بودهاست گراندپری ایتالیا است. که هر ساله درMonza برگزار شدهاست، و تنها در سال ۱۹۸۰ در Imola برگزار شد که در حال حاضر محل برگزاری گراندپری سنت مارینو است.
از جملهمسابقات اخیر گراندپری در بحرین برگزار شد که در واقع اولین حضور فرمول یک در خاورمیانهاست، محلی که دارای جادههای بیابانی مخصوص و با کیفیتی است که برای انجام این گونه مسابقات ساخته شدهاند. گراندپری بحرین و سایر مسابقات مشابهِ جدید در ترکیه و چین در واقع نشاندهنده فرصتهای جدید برای رشد وترقی گراندپری فرمول یک است، در حالیکه امکانات جدید نیز موانع بر سر راه محل برگزاری سایر مسابقات فرمول یک در سطح جهان را برداشتهاند.
میدان مسابقات

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

پیست مسابقات جایزه بزرگ ایتالیا که با نام مسابقات اتومبیلرانی نشنال مونزا در شهر مونزا واقع شدهاست، یکی از قدیمی ترین پیستهای مسابقات فرمول یک در جهان است که هنوز هم مورد استفاده میباشد.
نوشتار اصلی: فهرست پیست مسابقات فرمول یک

یک میدان معمولاً جادهای مستقیم در پیست مسابقات است که در آن خط شروع قرار دارد. «لاین پیت» بعد از خط شروع قرار دارد که رانندگان برای زدن بنزین در طول مسابقه وارد این لاین میشوند. تیمها نیز اتومبیل را قبل از مسابقه در همین مکان بازدید میکنند. طرح بقیهِ پیست کاملاً با قسمت ابتدایی آن متفاوت است. با این حال مسیر پیست معمولاً در جهت عقربههای ساعت تنظیم میشود. پیستهایی که بر خلاف عقربههای ساعت طراحی شدهاند و در آنها پیچها در سمت چپ قرار دارند، باعث بروز مشکلاتی از جمله درد در ناحیه گردن برای رانندگان میشوند، زیرا در اتومبیلهای فرمول یک پیچهای سمت چپ باعث میشوند تا سر رانندگان با نیروی زیادی در جهت مخالف پرتاب شود و رانندگان برای جلوگیری از این عمل مجبورند فشار زیادی به گردنشان وارد کنند. بسیاری از این پیچها بدلیل ویژگیهایی که دارند صاحب نام شدهاند، مانند پیچ روژ در
پیست اتومبیلرانی اسپافرانکورچمپس، پیچ پارابولیکا در پیست اتومبیلرانی نشنال مونزا و پیچ تامبورلو در پیست اتومبیلرانی دینو فراری. دیگر موارد مثل ساختار جادهها در پیست اتومبیلرانی ایندیاناپولیس با سه پیچ به گونهای طراحی شدهاند که «نیروی G» و تأثیر آن بر روی لغزندگی را نیز تحت تأثیر قرار دهند. متاسفانه در پیستهای پارک زاندورت در کشور هلند و کیالامای در آفریقای جنوبی مسابقات فرمول یک برگزار نمیشود.
اغلب پیستهایی که اکنون از آنها استفاده میشود، مخصوص مسابقه ساخته میشوند. تنها پیست رسمیای که واقعا در خیابانهای شهری واقع شدهاست، پیست موناکو میباشد که مسابقات گراندپری موناکو در آن برگزار میشود. با این حال، این مسابقات در مکانهای شهری دیگر نیز بصورت غیررسمی برگزار میگردند (برای مثال در شهرهای لاسوگاس و دیترویت در ایالات متحده آمریکا). همچنین پیشنهاد برگزاری این مسابقات در شهرهای لندن و بیروت نیز به بحث و بررسی گذاشته شدهاست. چند پیست دیگر نیز کاملاً و یا تا حدودی در خیابانهای شهری قرار دارند که پیست اتومبیلرانی اسپا-فرانکورشامپ از آن جملهاست. همچنین ادامه استفاده از پیست موناکو نیز تنها بدلیل جاذبه و تاریخ مسابقات قهرمانی موناکو است، زیرا این پیست در واقع نیازمندیهای ایمنی جادهای را تامین نمیکند. گفته میشود که رانندگی نلسون پیکوت که سه بار عنوان قهرمانی جهان را بدست آوردهاست، در این پیست همچون «دوچرخه سواری در اتاق نشیمن» است.
طراحی پیچها به منظور حفظ امنیت رانندگان بر حسب قوانین جدید فدراسیون بینالمللی اتومبیلرانی پیچیده و پیچیده تر میشود. نمونه آن پیست اتومبیلرانی بحرین است که توسط هرمن تیلک شبیه بسیاری از پیستهای جدید مسابقات فرمول یک طراحی شدهاست.
در دهه ۱۹۵۰ یک راننده بطور اتفاقی متوجه شد که استفاده از «کوپه کاه» در اطراف مسیر باند مسابقات باعث کاهش خطرات و سوانح میشود و به همین ترتیب در پیچهای مدرن پیستهای فرمول یک، فضای خالی در نظر گرفته شده و با استفاده ازبستههای شنی، سدی از لاستیکها در دو طرف مسیر قرار داده میشوند و نهایت سعی در کاهش خطرات احتمالی درنظر گرفته شدهاست. پس از مرگ آیرتون سنا و رونالد راتزنبرگز در مسابقات سال ۱۹۹۴ در پیست اتومبیلرانی انزودینو فراری، فدراسیون بینالمللی اتومبیلرانی تغیراتی اجباری را بر روی پیستها اعمال کرد که هنوز هم ادامه دارد. هدف از این تغییرات همخوان کردن بهتر سرعت اتومبیل با فضای مورد نیاز برای کاهش سرعت قبل از رسیدن به موانع و قابلیت این موانع در در جذب انرژی حاصل از تصادف است.
برخی از پیستهای جدید فرمول یک خصوصا پیستهای طراحی شده توسط تیلک به دلیل عدم برخورداری از «مسیر عبور» مورد انتقاد قرار گرفتهاند. با این حال در مورد این مطلب که استانداردهای امنیتی فرمول یک در پیستهای جدید بیشتری رعایت شدهاند، توافق وجود دارد.
اتومبیلها و تکنولوژی

ماشینهای مدرن فرمول یک تکسرنشین، دارای جای باز برای راننده، موتورمیانیو همچنین چرخهای بدون حفاظ هستند. بدنه این اتومبیلها عمدتاً از ترکیبات فیبر کربن ساخته میشوند که در عین سبکی بسیار مستحکم هستند. وزن کل اتومبیل شامل موتور و راننده تنها ۶۰۵ کیلوگرم خواهد بود.در واقع این حداقل وزنی است که طبق قوانین این اتومبیلها باید داشته باشند.این اتومبیلها بحدی سبک هستند که سازندگان مجبور میشوند به وزن آنها اضافه کنند تا به حداقل وزن برسند.
سرعت اتومبیلهای فرمول یک عمدتاً از طریق نیروی ارودینامیک تامین میشود که ماشینها را در پیست به جلو میراند. این نیرو غالبا توسط «بال»هایی که در پشت و جلوی اتومبیل قرار دارند و قسمت اندکی از آن نیز توسط نیروی ایجاد شده بهوسیلهِ هوا در زیر سطح ماشین ایجاد میشود. طراحی ارودینامیک این اتومبیلها به گونهای است که حرکتهای آنها را کاهش میدهد و نسل کنونی این خودروها تعداد زیادی بال کوچک و پرههای چرخشی برای کنترل جریان هوا روی خودرو هستند.
عامل مهم دیگری در کنترل سرعت این ماشینها طرح لاستیکها است. تایر اتومبیلهای فرمول یک مانند سایر خودرهای مسابقههای پیستی دارای سطح «صاف» (بدون شیار) نیستند. هر لاستیک دارای چهار شیار بزرگ دایرهای است که برای کنترل سرعت طراحی شدهاست. فنربندی چرخها دارای دو جناق است و درتمامی جهات توسط فنرهای میلهای و ضربهگیرهایی به بدنه اتصال دارد. ترمزهای صفحهای کربن به دلیل وزن کم و توان ایجاد اصطکاک بالا مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع ترمزها باعث عملکرد ترمزی مناسبی میشوند و در واقع عاملی است که باعث رضایت اغلب رانندگان جدید فرمول یک میشود.
موتورهای اتومبیلهای فرمول یک معمولاً ۲٫۴ لیتری و هشت سیلندرهستند و در ساخت و طراحی آنها باید بسیاری محدودیتهای دیگر نیز در نظر گرفته شوند. موتورهای نسل ۲۰۰۶ دارای دور موتور نزدیک به ۲۰٬۰۰۰ دور در دقیقه و توان موثر حداکثر ۸۰۰ bhp هستند. نسل پیشین موتورهای سه لیتری - ۱۰ سیلندر نیز قابل استفاده هستند، البته به شرطی که دور موتور محدود شود و از کنترل کنندههوایی نیز برای محدود کردن عملکرد آن استفاده شود. این موتورها با بنزین بدون سرب کار میکنند که در دسترس همگان است. ویسکوزیتهِ روغنی که برای روغنکاری موتورها و جلوگیری از افزایش دمای آنها بکار میرود مشابهِ آب است.
استفاده از بسیاری از انواع تکنولوژیها شامل- فنربندی اکتیو، کنش زمین، آیرودینامیک و توربوچارجر طبق قوانین فعلی ممنوع است. با این وجود نسل ۲۰۰۶ خودروهای فرمول یک در برخی پیستها (مونزا) میتوانند به سرعتی بیش از ۳۵۰ کیلومتر در ساعت (حدود ۲۲۰ مایل در ساعت) برسند. [۴]. حتی یا وجود محدودیتهای مربوط به آیرودینامیک، نیروی پایینی آیرودینامیکی برابر با وزن اتومبیل است و این ادعا که خودروهای فرمول یک توانایی «رانندگی بر روی سقف» را دارند اصولا درست است،حتی اگر عملا اینطور نباشد. سرعت داونفورس کاملی برابر با ۵/۲ برابر وزن ماشین قابل حصول است. داونفورس به این معنا است که این خودروها در پیچها نیروی جانبیای در حدود ۵/۴ برابر نیروی جاذبه (۴٫۵ g) بدست میآورند- در مورد ماشینهای جادهای این رقم معادل ۱ g است. در نتیجه در پیچها سر راننده با نیرویی معادل ۲۵ کیلوگرم به یک طرف کشیده میشود.چنین نیروی جانبی بالایی میتواند نفس کشیدن را بسیار سخت کنند و بنابراین راننده باید تمرکز بالایی داشته باشد تا بتواند مسیر ۳۵۰ کیلومتری را در یکی دو ساعت طی کند.
آیندهِ ماشینهای فرمول یک

در اوایل قرن ۲۰ ماشینهای فرمول یک دوران سختی را پشتسر گذاشتند. تعداد تماشاچیان کاهش یافت و علاقهمندان به این مسابقات بدلیل برتری مایکل شوماخر و فراری در بیشتر مسابقات ، علاقه خود را تقریباً از دست داده بودند.
FIA وظیفه دارد قوانینی را وضع نماید تا با هزینههایی که هر روزه با سرعت زیادی در حال افزایش هستند و تیمهای کوچکتر را تحت تأثیر قرار میدهند، مقابله کرده و ایمنی مسابقات را افزایش دهد.
برای دستیابی به این هدف، FIA در سالهای اخیر قوانین جدیدی را وضع نموده که نمونههایی از آنها عبارتاند از محدودیتهای جدید در نوع تایرها، موتورهای چند مسابقهای و کاهش داونفورس. در تغییر قوانین دو عامل امنیت و هزینه در اولویت قرار دارند و FIA در مجامع عمومی به صراحت بیان کردهاست که همچنان به تغییر قوانین با در نظر گرفتن دو عامل فوق ادامه میدهد.
در سالهای آتی تغییرات اساسی بیشتری در قوانین اعمال خواهد شد. در اکتبر سال ۲۰۰۵ پیشنهاد FIA در مورد افزایش سبقت با موافقت اکثر تیمها روبرو شد.طبق این پیشنهاد قرار شد بال پشت را که تا آن تک بود با دو بال جعبه-مانند عوض کنند که هرکدام در بالای یکی از چرخهای عقب قرار میگرفت. این تغییرات در سال ۲۰۰۷ اعمال خواهند شد..[۵] در طولانی مدت FIA قصد دارد محدودیتهای بیشتری را در مورد آزمایشات و بررسیها و همچنین در مورد استفاده از بخشهای الکترونیکی استاندارد و تایرها اعمال کند.
به منظور سازگارتر کردن این ورزش با اهداف آن به عنوان یک ورزش قهرمانی جهانی، برنی اکلستون، رییس FOM، تعدادی مسابقه گرندز پریکس را در چند کشور دیگر ترتیب دادهاست و در حال مذاکره برای برگزاری مسابقات جدیدتری در آینده میباشد. گسترش این ورزش به زمینههای جدیدتر در سطح جهانی، چند پرسش را در مورد اینکه این ورزش باید به چه چیزهایی محدود شود پدید آورهاست.
به دلیل تنوع مسابقات در فصل مسابقات سال ۲۰۰۵، نماسازی ارقام موجود از بهبود اوضاع حکایت دارد. در سال ۲۰۰۵، با تبدیل شدن رنو و مکلارن-مرسدس به تیمهای برتر فرمول ۱ و دستیابی فرناندو آلونسو به قهرمانی جهانی، دوران برتری فراری به پایان رسید. از آن به بعد این ورزش با اقبالی ناگهانی مواجه شد بطوریکه برای فصل مسابقات ۲۰۰۸، ۲۲ تیم برای دستیابی به دوازدهمین جای موجود در مرحله نهایی تقاضا کردند (که این موقعیت در نهایت به پرودرایو اعطا شد).


پاورقی

  1. الگو:وبگاه
  2. "Qualifying revised from this weekend", www.formula۱.com, ۲۰۰۶-۰۶-۱۳. Retrieved on ۲۰۰۶-۱۰-۰۳.
  3. "FIA Rules & Regulations Sporting Regulations:۲۰۰۶ season changes", www.formula۱.com. Retrieved on ۲۰۰۶-۱۰-۰۳.
  4. Grand Prix of Italy http://www.fia.com/sport/Championships/F1/F1_Circuits/2006/Italy/circuit.htmlRetrived ۱۲ October ۲۰۰۶
  5. "F۱ Plans to Reshape Cars, Have Knockout Qualifying", Bloomberg, ۲۰۰۵-۱۰-۲۴. Retrieved on ۲۰۰۶-۱۰-۰۳.

‎‎
؛ اخبار و منابع