Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: ساختاراتومبیلهای دریفت

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض ساختاراتومبیلهای دریفت

  در ابتدا باید بگم تمامی این مطالب مربوط به اتومبیلهای دیفرانسیل عقب خواهدبود (دلیل آن ذکر خواهد شد)

  فرض میکنیم یک S13 Nissan silvia استوک داریم.
  هندلینگ
  اولین موردی که باید برای انجام یک دریفت حرفه ای با این ماشین(استوک)در نظر بگیریم،داشتن هندلینگ عالی برای این تکنیک است،چون همونطور که میدونید دریفت،یعنی راندن اتومبیل فراتر از حد لیمیت و چسبندگی،پس زمانی که شما تعادل ماشین خود رو برای انجام این حرکت بر هم میزنید،تنها یک هندلینگ خوب میتونه شما رو از خطر چپ شدن نجات بده.
  بد نیست اشاره ای هم بر فیلم آموزشی Drift Bible،که آموزش توسط کیتچی ت سوچیا انجام میگیره داشته باشیم.ایشون درابتدای آموزش،قبل از انجام هرگونه تغییر بر رو اتومبیل،شما رو به داشتن یک سیستم تعلیق مناسب دعوت میکند.
  که سیستم تعلیق دارای اجزای زیادی هست که میتوان به مهمترین آن یعنی فنربندی (Suspention) اشاره کرد.
  نکته قابل توجه و مهم دیگری که نباید از یاد ببریم،تقوت یا تعویض ،سیبکها،پلوسها و.....

  سیستم ترمز
  داشتن یک سیستم ترمز قوی و قابل اطمینان،به دلایلی که ذکر خواهیم کرد این مورد بدون شک میتونه در انجام دریفت نقش بسزایی داشته باشه،
  اول میتونه از برخورد های احتمالی شما با دیواره های پیست جلوگیری کنه،چرا چون در دریفت هرچه سرعت بالاتری داشته باشید،در نتیجه دریفت شما زیبا تر خواهد بود،پس برای کم کردن سرعت نیاز به یک ترمز قوی خواهید داشت.
  دوم همونطور که میدونید برای انجام حرکت دریفت،در برخی از تکنیکها باید از ترمز و ترمز دستی استفاده کنید.که ترمز دستی تنها در یک تکنیک به نام Slide استفاده میشه.البته شاید در حین انجام دریفت،مجبور به استفاده از ترمز دستی بشید.
  مثال:در زمانی که Angel یا زاویه شما نسبت به Apex پیچ یا دیواره پیست کم باشد،میتوانید با استفاده از ترمز دستی،چرخهای عقب خود را برای مدت زمان خیلی کوتاه قفل کنید،ونتیجه ان بیشتر شدن زاویه خودرو شما با موارد گفته شده میشود.
  Angel یکی از مواردیست که در مسابقات فورمیولا دریفت،یکی از معیارهای بدست آوردن امتیاز میباشد.
  همچنین ترمز(به همراه گاز) به شما کمک میکند تا با یک فاصله معین از دیواره و Apex حرکت کنید،که به اصطلاح به آن Line گفته میشود(این مورد هم یکی از موارد امتیاز آور در مسابقات فورمیلا دریفت هست)

  لاستیک و رینگ مناسب
  میدانید که قطعا رینگ و لاستیک خوب نقش مهمی در اجرای این تکنیک دارد
  در مسابقات دریفت حرفه ای از لاستیکهای که خشک وخشن تر هستند و برای چرخهای عقب و برای چرخهای جلو از لاستیکهای که چسبندگی کمتری دارند،که برای چرخهای عقب از اسپین شدن و در چرخهای جلو برای داشتن کنترل بیشتر دریفت(راندگی) استفاده میشود.
  در مورد ظاهر لاستیک هم بد نیست به نکاتی اشاره کنیم.
  در صورت دقت به اتومبیلهای دریفت میبینیم،اغلب این اتومبیل ها برای چرخ های عقب از لاستیکهای پهن با فاق بلند و رینگهایی که فرورفتی زیادی به سمت داخل دارن استفاده کرده اند.
  که دلیل استفاده از لاستیکهای پهن ،برای داشتن کنترل بیشتر و تماس داشتن سطح بیشتری از لاستیک با زمین و درنتیجه کنترل بهتر دریفت و جلوگیری از خارج شدن لاستیک بر اثر فشار زیاد از رینگ دانست.
  و اما رینگهایی که استفاده میکنند;هرچه رینگ به سمت داخل باشد،نتیجه فشار چرخ بر روی لاستیک به قسمت وسط لاستیک وارد میشود،واین باعث فشار یکسان در دو طرف لاستیک خواهدشد.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  خوشبختانه با رواج این ورزش شرکتهای تولید کننده لاستیک،به ساخت لاستیکهای مخصوص برای این مسابقات مشغول هستند.

  یه نکته جالب:اگر به اتومبیلهایی که فقط برای مسابقات دریفت تیون میشوند،دقت کرده باشید زاویه چرخهای جلو با حالت استاندارد کمی تفاوت دارد،به عکس توجه کنید
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  خط های عمودی زرد زاویه استاندارد را نشون میدن و خطهای قرمز زاویه ای که تیونر ها به چرخ داده اند را نشان میدهد،
  واما دلیل:به عکس زیر دقت کنید،
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  فرض کنید شماپشت رول نشستید،
  ماشین شما در حال آور استیر به سمت چپ هستش،(قسمتی که با رنگ زرد نشان داده شده)پس قاعدتا الان فشار روی لاستیکهای چپ هست،به دایره قرمز رنگ نگاه کنید،لاستیک حداقل تماس ممکن رو با سطح پیست داره(بر عکس لاستیک عقب سمت راست)
  این زاویه در سمت راست باعث میشود که اتومبیل شما برای مدت کوتاهی حالت سه چرخ بودن رو تجربه کند و در عوض فرمانپذیری بسیار بالایی رو به همراه خودش داشته باشد،ودر دایره آبی رنگ نتیجه معکوس چرخ سمت راست رو داشته باشد و این چرخ به عنوان چرخ سوم به کار گرفته شود.
  البته درک این مساله یه مقدار سخته،اگر به فیلمهای این مسابقات دقت کنید،اثر این عمل را به خوبی خواهیددید.

  موتور
  داشتن یک موتور خوب و مناسب .
  همونطور که میدانید با افزایش سایز لاستیک،از بین بردن چسبندگی، نیاز به قدرت بیشتری خواهد داشت.
  که این قدرت را میتوان با استفاده از یک موتور مناسب به دست آورد.نیازی به یک موتور چند صد یا چند هزار اسب بخاری نیست،درحدی که بتوان چسبندگی لاستیک ها رو از بین برد و صد البته بتوان با قدرت آن یک دریفت ادامه دار داشت،چون با زیاد شدن زاویه ماشین(Angel) شما نیاز به قدرت بیشتری برای هدایت ماشین درحالت دریفت خواهد داشت،که در صورت مناسب نبودن قدرت،نتیجه ای چون اسپین یا متوقف شدن اتومبیل در بین حرکت خواهید داشت،که اصطلاحا Lose Drift گفته میشود.
  پس یه موتور خوب موتوری است که علاوه بر از بین بردن چسبندگی،بتواند قدرت اینکه شما ماشین رو در هر شرایطی کنترل کنید دراختیارتان قرار دهد.

  دیفرانسیل
  و اما برای دریفت خوب بعد از موتور،داشتن یک دیفرانسیل مناسب بسیار حائز اهمیت است.
  در اتومبیل های دریفت از دیفرانسیلی استفاده میشود که نیروی موتور را تقریبا به صورت مساوی بین دو چرخ تقسیم کند،که برای این کار از دیفرانسیل های LSD (Limited Slip Differential) استفاده میشود.
  و دلیل این که از این نوع دیفرانسیل استفاده میکنند،داشتن گشتاور یکسان چرخها در حالت دریفت است،که باعث هرزگردی یکسان دو چرخ(چپ و راست)میشود.
  که بدون آن نمیتوان تکنیک Shift Lock کیتچی تسوچیا رو به خوبی اجرا کرد.
  این نوع دیفرانسیل روی بعضی از اتومبیلهای شرکت نیسان موجود میباشد،ونمونه های اماده آن برای اتومبیلهای مختلف در بازار موجود میباشد.

  جعبه دنده و صفحه کلاج
  داشتن یک جعبه دنده دستی،ازادی عمل زیادی به راننده میدهد مخصوصا اگر به حالت sequential تغییر داده شده باشد،که با این تغییر سرعت تعویض دنده بالاتر خواهد رفت،چرا که در حالت دریفت شما به جای تمرکز روی درست قرار دادن دسته دنده خود در جای اصلی ،نیاز به تمرکز داشتن بر روی دیگر قسمت های اتومبیل خود خواهید داشت.
  در مورد صفحه کلاچ هم باید صفحه کلاچی انتخاب شود که تحمل فشار در برابر تکنیکهای چون Power Over، Clutch Kickو دیگر را داشته باشد،که معمولا از صفحه کلاج های سرامیکی و دوبل استفاده میشود.

  وزن مناسب برای دریفت
  وزن ماشین یکی از تاثیر گزار ترین عوامل بر دریفت شماست،چون وزن بالا نه تنها باعث اسپین شدن بلکه نداشتن تعادل خوب در زمان دریفت هست.
  اتومبیلهای دریفت در جلو وزن بیشتری نسبت به عقب دارن(به همین دلیله که است نمی توان با اتومبیلهایی که موتور آنها وسط هست خوب دریفت زد،نمونه آن اتومبیلهای پورشه)
  به همین دلیل اتومبیل دریفت همانند دیگر اتومبیلهای ریس داراری وزن خیلی کمتر از حالت استوک دارند.


  رول بار و رول کیج
  میدانید که این دو برای محافظت از راننده استفاده میشود،
  و نکته اینجاست که علاوه بر حفاظت راننده، از این دو میتوان برای جلوگیری از حرکتهای اضافی بدنه(حرکت پیچشی اتاق) استفاده کرد ولی،در صورتی که عملیات بستن رول بار و رول کیج بدون داشتن اطلاعات کافی،نه تنها باعث آسیب زدن به شاسی و دیگر اعضای بدنه اتومبیل میشود،بلکه باعث تغییر نامناسب در هندلینگ خودرو شما خواهد شد.
  که به دلیل تکانهای زیاد و ناگهانی در دریفت این مشکل زودتر بروز خواهد کرد.
  به همین دلیل نه تنها برای محافظت از این دو استفاده میکنند بلکه نقاط جوش شاسی و بدنه را تقویت میکنند

  سیستم سوخت رسانی
  شاید به ظاهر این مساله،خیلی ساده و غیر ضروری به نظر بیاد ولی باید گفت ،به دلیل تکانهای شدید و ناگهانی اتومبیل امکان بروز مشکل در این سیستم وجود داره،و برای رفع این احتمال ما باید از یک سیستم سوخت رسانی مطمئن که بتواند در هر شرایط و هر حالت بدون مشکل عمل سوخت رسانی رو انجام بدهداسفاده کنیم.


  سیستم تهویه
  در زمان دریفت دودی که از اصطحکاک لاستیک با زمین به وجود می آید به داخل اتاق وارد میشود و در صورت زیاد شدن آن باعث کم شدن دید راننده و گاهی اختلال در انجام حرکت میشود،که برای جلوگیری از این مورد و خارج کردن دود از اتاق،از یکسری هواکش که داخل اتومبیل نصب شده استفاده میشود که هوای داخل را به خارج اتومبیل هدایت میکند،
  در بعضی از مسابقات دیده شده رانندگان بعد از اتمام حرکت،به ناچار درب اتومبیل رو برای خارج کردن دود باز میکنند.

  صندلی و کمربند
  این اتومبیل به خاطر حرکتهای زیادی که داره،نیاز به یک صندلی قابل اطمینان داره که در حالت دریفت به کمک کمربند راننده رو سرجای خودش محکم نگه دارد،و از حرکت بدن به اطراف جلوگیری کند،که این مساله بر تمرکز راننده خیلی تاثیر گزار خواهد بود.
  همچنین کمربندی که نه تنها از پرت شدن راننده به جلو،بلکه از حرکت به طرفین نیز جلوگیری کنه این عکس نشان دهنده طریقه بستن کمربند برای مسابقات فرمولا دریفت هست که در کتاب قوانین این مسابقات قرار گرفته است.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  در اول مطلب گفتیم این مطلب برای اتومبیلهای است که از دیفرانسیل عقب بهره میبرند،
  دلیل این مطلب رو اینجا ذکر میکنیم،
  همونطور که میدونید تکنیک دریفت دارای سه بخش ورود کنترل دریفت و خروج (قسمت خروج بسته به موقیعت ماشین نسبت به پیست تغییر خواهد کرد)است.
  در قسمت اول یعنی هنگام ورود شما اتومبیلتون رو به حالت Slide یا یشفرمانی (OverSteer) در میاورید،
  و شما به مرحله دوم یعنی کنترل دریفت میرسید،این مرحله رو با تصویر توضیح میدم.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  وقتی شما در حالت اسلاید هستید،ماشین شما در مسیر X حرکت میکند و برای اینکه مانند ماشین شماره 2 از پیچ خارج نشوید باید به وسیله گاز و ترمز ماشین خود را با محور Y تنظیم کنید،(در حدی که نه اسپین،نه اینکه از محدوده پیچ{اسفالت} خارج بشید)
  حالا اگر ماشین شما دفرانسیل عقب باشد،با عمل گاز میتوان ماشین رو با محور Y تنظیم کنید تا از پیچ خارج نشوید
  ولی اگر از اتومبیل دفرانسیل جلو استفاده کنید،با توجه به موقیعت فرمان اتومبیل،اگر گاز بدهید اتومبیل شما به حالت اتومبیلهای 3 و 4 در خواهد امد و در صورت گاز ندادن ماشین شما از پیچ خارج خواهد شد.
  پس ماشین های دف جلو نمیتوانند عملیات دریفت را کامل انجام بدهند،و به این عمل پاور اسلاید گفته میشود.
  البته با دف جلو میتوان پیچهای کوچیک رو،به اصطلاح رد کرد،ولی به دلیل اینکه دریفت در اتومبیل رانی به معنی انجام سه مرحله با کنترل کامل راننده بر روی اتومبیل تعریف شده، به این عمل دف جلو ها،نمیتوان دریفت گفت،که البته هنوز اختلافاتی در این مورد بوده و وجود دارد،
  منابع

  DriftWorks.com
  Wikipedia
  blackboots.co.uk
  automotivehelper.com

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  با تشکر از اطلاعات مفید یه نکته جالب هم توی تقسیم وزت هست که گا هی اوقات موتور ماشین به داخل اتاق کشیده می شه تا تقسم وزن بهتر شه

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  من تا الان به این مورد بر نخوردم ولی احتمالش هست،مرسی از یادآوریت

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  از این برو بکس بلاد کفر هرچی بگی بر می یاد !!!
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  مطمئنی این عکس ماشینیه که مخصوص دریفته؟؟؟
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 6. #6
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  یمقداری تشخیصش سخته،ولی امکان داره که باشه

 7. #7
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  بله ماشین دریفت هستش
  زتدگی فقط: lifestyle tuning

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

سیستم تعلیق خودرو های دریفت

سیستم فنر بندی برای دریفت

سیستم دریفت خودرو

سیستم موتوری ماشین های دریفت

سیستم ماشین دریفت

نقشه رول بار برای ماشین دریفت

تعلیق جلو ماشین دریفت

رینگ هایی برای دریفت

آموزش دریفت

شىفت لاىک در خودرو

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •