مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


ایتالیایی قهار در نمایشگاه مرکزی آلفاموتور رونمایی شد.

همزمان با افتتاحیه نمایشگاه مرکزی آلفاموتور ، با حضور بزرگانی از صنعت خودروهای وارداتی از بزرگ مرد سبک وزن ایتالیایی آلفارومئو با نام تجاری ۴C رونمایی شد.
خودرویی دو نفره که بسیار سبکوزن است و از تکنولوژی برتر یکی از قدیمیترین خودروسازان جهان بهره میبرد. خودرویی است که بعد از ورود دیگر محصولات آلفارومئو یعنی میتو و جولیتا به عنوان بزرگ مرد سبک وزن ، وارد بازار ایران شد و برای تندروهای پرشتاب که به تازگی به تعداد محدود وارد شده، شاخ و شانه بکشد.
آلفارومئو ۴C برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ و در نمایشگاه ژنو معرفی شد و تولید آن از ماه می سال ۲۰۱۳ میلادی در خط تولید مازراتی در شهر مودنا (Modena) ایتالیا آغاز شد. تمامی شاسی این خودرو از کربن ساخته شده تا وزن آن را به کمترین مقدار برساند. این وزن در مدلهای خارج از بازار آمریکا ۸۹۵ کیلوگرم است و در این بازار ۹۹۵ کیلوگرم میباشد. اگر به پیشرانه این خودرو نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که این بار خبری از موتورهای غولپیکر و پر مصرف نیست و کیفیت و تکنولوژی ایتالیایی در قلب ۴C آرام گرفته، پیشرانه ۴ سیلندر این خودرو که ۱۷۴۲ سیسی حجم دارد به کمک توربوشارژی که روی آن نصب شده میتواند حداکثر قدرت باورنکردنی ۲۴۰ اسببخار را در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و ۳۲۰ نیوتنمتر را در ۲۱۰۰ تا ۳۷۵۰ دور در دقیقه به چرخهای عقب منتقل کند. پس اصلاً جای تعجب نیست که زمانیکه ۲۴۰ اسببخار ناقابل بر روی چرخهای یک خودروی ۸۹۵ کیلوگرمی بنشیند، بتواند در تنها ۴٫۵ ثانیه به مرز صد کیلومتر در ساعت برسد و این سرعت را تا حداکثر ۲۶۰ کیلومتر در ساعت ادامه دهد.
از نظر ابعاد و اندازه، آلفارومئو ۴C خودرویی بسیار کوچک و جمع و جور است بطوریکه حتی از آلفارومئو میتو که یک هاچبک دو درب است نیز کوچکتر است و طولی برابر ۳۹۸۸ میلیمتر، عرض ۱۸۶۴ میلیمتر و ارتفاع ۱۱۸۴ میلیمتر را دارد.
میرسیم به قیمت این مهمان جدید ایتالیایی. به یقین حدس زدن در مورد قیمت خودرویی خاص که هنوز سطح امکانات آن مشخص نشده و برای اولینبار است که به بازار ایران، بازاری که از قوانین خاص خود تبعیت میکند خواهد آمد، کار بسیار دشواری است ولی با تمامی این موارد قیمت این بزرگ مرد سبک ۴۹۰ میلیون تومان از طرف شرکت آلفاموتور اعلام شده است.
آلفاموتور آمادگی خود را جهت ثبت نام علاقه مندان به خرید با پیش پرداخت ۵۰% و تحویل ۸ الی ۱۲ ماه اعلام کرده است. هم اکنون علاقه مندان برای بازدید بزرگ مرد سبک وزن می توانند به نمایشگاه مرکزی آلفا موتور در ابتدای بلوار صبا تقاطع شریعتی مراجعه نمایند و یا برای ثبت نام خرید به دفتر مرکزی شرکت مراجعه کنند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


در ادامه نگاهی میاندازیم به مشخصات این خودرو :
تکنولوژی 4C:
آلفا D.N.A.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
منطق عملیاتی تمام سیستم های الکترونیکی خودرو، با هدف کسب سطح متناسبی از عملکرد برای شرایط رانندگی مختلف، به بهترین شکل ممکن تنظیم شده و بکار گرفته شده است. شما می توانید تنها با زدن یک دکمه شخصیت آلفا 4C خود را، تغییر دهید: مطیع و محتاط (All weather)، متعادل اما اسپرتی (Natural) و یا سریع و تهاجمی (Dynamic). سلکتور آلفا رومئو DNA سه مود متفاوت رانندگی را از سال 2008 در اختیار راننده ها قرار داده است. این سیستم در آلفا رومئو 4C به طور کامل اصلاح شده و مطابق با نیازهای یک خودروی سوپر اسپورت با کارایی بالا، تغییر یافته است.
در همین راستا سه مود موجود با افزودن یک مود چهارم، تکمیل شده است: مود مسابقه ای آلفا (Alfa Race)
مود مسابقه ای آلفا (Alfa Race)
مود مسابقهای آلفا فوقالعاده ترین مود قابل انتخاب آلفا D.N.A بوده و با حرکت دادن سلکتور DNA به سمت (Dynamic) و نگاه داشتن سلکتور به مدت چند ثانیه قابل فعال سازی می باشد. با این انتخاب مود مسابقهای ، شما کنترل کامل تمامی سیستم های خودرو را، در شرایط مسابقه ای، در دست خواهید داشت. این مود، با به حداقل رساندن مداخلات سیستم های الکترونیکی خودرو، کنترل کامل خودرو را در اختیار راننده، قرار می دهد.
در مود مسابقهای آلفا، سیستم کنترل پایداری (ESC) به طور معمول غیر فعال بوده و تنها در صورت ترمزگیری شدید و برای جلوگیری از اینکه راننده کنترل خودرو را ازدست دهد، فعال شده و مداخله می-نماید. سیستم کنترل لغزش خودرو (ASR) نیز در زمان شتاب گیری و ترمزگیری غیرفعال شده و کنترل لغزش و میزان چسبندگی خودرو به سطح جاده را تنها از طریق کنترل پدال گاز در اختیار راننده قرار میدهد. سیستم کنترل دیفرانسیل Q2 آلفا، از سوی دیگر، فعال باقی می ماند، زیرا فعال بودن این سیستم در زمان خروج خودرو از پیچ های تند، با سرعت بالا، ضروری می باشد.
مود (Dynamic)
مود (Dynamic) تنظیمات خودرو را برای ارایه ی عملکرد رانندگی عالی، تنظیم می نماید. پارامترهای کنترل موتور به شکلی تنظیم می شوند که نسبت به تغییر زاویه ی پدال گاز، قادر به عکس العمل سریع تر باشند و همچنین گیربکس TCT آلفا، برنامه ای با سرعت واکنش بالا را انتخاب می نماید تا زمان تعویض دنده را تا 25 درصد نسبت به حالت معمول کاهش دهد. سیستم ESC در این حالت زاویه ی دریفت را تا حد معینی محدود کرده و تنها اگر وضعیت فرمان و زاویه ی دریفت، پایداری خودرو را در معرض خطر قرار دهد، فعال می شود.
مود (Natural)
این مود برای استفاده ی روزمره ی خودرو طراحی شده است. پارامترهای تعویض دنده، برای حداکثر راحتی و روانی تنظیم شده اند. گیربکس آلفا TCT در حالت دستی، از دست دادن تمرکز راننده را جبران می نماید. زمانیکه دور موتور تا حد معینی افزایش یابد، عملکرد افزایش خودکار، بصورت اتوماتیک دنده ای بالاتر را انتخاب می نماید، در حالیکه، به محض اینکه دور موتور به کمتر از 1000 دور در دقیقه (1000 rpm) کاهش یابد، عملکرد کاهش خودکار دنده ی پایین تر را انتخاب می نماید. در نهایت، دیفرانسیل Q2 آلفا، در مود ملایم قرار داشته و تنها زمانیکه سطح تماس یکی چرخ های عقب، به شکل قابل توجهی کاهش یافته باشد، فعال می شود.
مود همه ی شرایط آب و هوایی (All weather)
در شرایط هوایی نامساعد، برای اطمینان از حداکثر ایمنی، بهتر است تا مود همهی شرایط آب و هوایی انتخاب شود.
در زمان انتخاب مود همهی شرایط آب و هوایی عکس العمل خودرو نسبت به تغییر زاویه ی پدال گاز بسیار آرامتر از حالت معمول می باشد. سیستم ASR یک منطق ویژه جهت کنترل موتور و ترمزها انتخاب کرده و در صورت خارج شدن کنترل خودرو از دست، خروجی موتور را برای مطابقت با سرعت جاده ای خودرو تنظیم کرده و از لغزیدن آن جلوگیری می نماید، زیرا که در غیر این صورت کنترل خودرو می تواند دشوار باشد.
آلفا TCT
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگاین تنها قدرت خروجی موتور نیست که عملکرد فوق العاده ی آلفا رومئو 4C را تضمین می نماید. بی تردید یک سیستم انتقال نیروی پیشرفته برای کنترل این قدرت خروجی مورد نیاز است. آلفا 4C مجهز به یک گیربکس TCT شش سرعته با کلاچ خشک دوبل می باشد، سیستمی که انتقال سریع قدرت در سیستم تعویض دنده ی مداوم را با تمام مزیت های یک گیربکس اتوماتیک در هم می آمیزد. این سیستم همانند دو گیربکس به صورت موازی عمل می نماید، که هر یک دارای کلاچی مخصوص به خود می باشند. در این سیستم، دنده ی بعدی در حالیکه دنده ی قبلی هنوز درگیر می باشد، درگیر شده و به این ترتیب ناپیوستگیهای ناشی از تعویض دنده در فرآیند انتقال قدرت را از بین می برد. کلاچ آلفا TCT بصورت ویژه برای استفاده در آلفا رومئو 4C تغییر یافته است. کلاچ ویژه ی 4C مجهز به تمامی نرم افزار های جدید کنترل می باشد، که سریع ترین حالت ممکن تعویض دنده را در تمامی شرایط تضمین می نمایند. عملیات تعویض دنده، در مود های عملکرد اسپورت، تهاجمی تر بوده و راننده ها می توانند به وضوح، درگیر شدن دنده ی جدید را، همانند یک خودروی مسابقه ای، در زمان رانندگی احساس کنند. از سوی دیگر، در پیچ ها برای جلوگیری از کاهش پایداری خودرو، تعویض دنده ها به روان ترین شکل ممکن انجام می شوند.
توربوشارژر
برای تکمیل فن آوریها، این موتور مجهز به یک توربوشارژر نسل جدید و یک منیفولد دود مبدل پالس میباشد که با بهره بردن از فشار امواج، گشتاور موتور، در دور موتورهای پایین را جبران کرده و افزایش میدهد. منیفولد و توربین از فولاد میکروکست ساخته شده و به شکلی طراحی شده است که در دماهای بسیار بالا (بیش از 1000 درجه ی سانتیگراد) - یکی از پیش نیازهای کاهش مصرف سوخت در سفرهای بزرگراهی با سرعت متوسط به بالا نیز عملیاتی باشد. دریچه ی وست گیت، یکی دیگر از قطعات ضروری برای افزایش بهره وری موتور است. این قطعه، منطق کنترل فشار توربو را با هدف تطبیق آن با شرایط رانندگی تنظیم کرده و نارسایی های پمپاژ را به حداقل می رساند
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

پمپ خنک کننده
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


مانند تمام خودروهای مسابقه ای، 4C نیز از یک سیستم اتوماتیک خنک کننده ی کمکی برای محافظت از توربوشارژر بهره می برد. خاموش کردن موتور، به طور معمول باعث توقف فوری گردش روغن موتور شده و به این ترتیب روغن باقی مانده در توربوشارژر، در دمایی بسیار بالا، بصورت راکد باقی خواهد ماند. شک حرارتی وارد بر این روغن باعث از دست رفتن ظرفیت روان کنندگی آن و همچنین منجر به آزاد شدن موادی خواهد شد که می توانند به موتور آسیب برسانند. برای جلوگیری از این پدیده، آلفا رومئو، پمپ خنککننده را طراحی و تامین کرده است. این پمپ به طور خودکار توسط ECU کنترل شده و با گردش روغن در مجاری توربو شارژر، روغن را به اندازه ی کافی خنک می نماید.
طراحی 4C
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
در سال 1967 آلفا رومئو، هیجده نمونه از آلفا رومئو 33 Stradale را ساخت ، که مدل شناخته شده ی Alfa Romeo Tipo 33 را که در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند، به نمایش گذارد. این خودرو به نظر افراد بسیار زیادی، یکی از زیباترین خودروها در نوع خود و در طول تاریخ خودروسازی به شمار می آید. این خودرو با توجه به فلسفه ی طراحی کاملاً عملکرد گرا و وزن آن که به شکل چشمگیری پایین می باشد، وارد کتاب های تاریخ خودروسازی شده و مثال زدنی است.
در ساخت این خودرو از از یک بسته از فن آوری های نوین استفاده شده است، از جمله یک شاسی کاملاً جدید، با ساختاری ترکیبی و متاثر از تکنولوژی هوانوردی، که از آلیاژ منیزیم و لوله های فولادی ،ساخته شده است.
این خودرو، خودرویی است که آلفا رومئو 4C، فرم و محتوایش را از آن الهام گرفته است.
همینطور که در همان نظر اول آشکار است، هر دو خودرو در طراحی دارای خطوطی مشترک می باشند و هر یک از عنصرها، دارای یک عملکرد مخصوص هستند و هیچ چیزی اضافی و بدون دلیل نیست. این تعادل بی نقص، نتیجه ی انتخاب طرح های منسجم و هارمونی کامل بین الزامات مکانیکی و سبک آن می باشد.
تفاوت های به وجود آمده در مدل کانسپت تا مدل تولیدی، حداقل بوده و تنها برای کسب تاییدیه ایجاد شده اند.
هدف نهایی از طراحی و ساخت این خودرو، این بوده است که یک خودروی سوپر اسپورت رویایی در اختیار علاقه مندان آن قرار گیرد، خودرویی با ظاهر و طراحی منحصر به فرد که هم در جاده و هم در پیست اتوموبلیرانی قابل راندن می باشد. زمانی، این تنها یک رویا بود، اما امروز این رویا در شکل آلفا رومئو 4C به حقیقت پیوسته است.
زیبایی ايروديناميکى
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
بی هیچ توجهی به سبک طراحی، تنها صرفاً برای طراحی یا به راحتی و یا تمایل به سورپز کردن، عنصر اصلی طراحی آلفا رومئو 4C ساده است: عملکرد خالص. با این تفسیر، تک¬تک تصمیم گیری های مربوط به طراحی خودرو، با در نظر داشتن این عنصر، گرفته شده اند.
قلب تپنده ی این خودروی غیرقابل مهار، از نوع موتور وسط می باشد، که به وضوح، از طریق شیشه ی عقب، قابل مشاهده است.
تک تک عناصر دیگر خودرو از اینجا آغاز می شوند. قاب های گرد چراغ های عقب، با بال عقب عضلانی که دریچه های هوای اینترکولر را در خود جای داده اند، در هم آمیخته اند. خطوط قدرتمند و دینامیک بدنه ی خودرو نمایی بی نقص را در چراغهای جلو که در داخلشان دو خط V شکل به سمت جلوپنجره ی سپر شکل و نماد آلفا رومئو کشیده شده است، ایجاد می نمایند.
نتیجه، خودرویست که روح واقعی یک خودروی سوپر اسپرت را در خود نهفته دارد. هر یک از عناصر ساختاری خودرو به شکلی طراحی شده اند که یک عمکلرد آیرودینامیکی ویژه را تضمین نمایند و نیروی فشاری رو به پایین لازم برای ایجاد چسبندگی مورد نیاز خودرو بر سطح جاده در پیچ های تند را، تامین نمایند.


مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


فضای داخلی از نوع مسابقه ای
ورود به داخل اتاق آلفا رومئو 4C به معنی ورود به دنیای مسابقات اتوموبیلرانی می باشد. همچون طراحی خارجی خودرو، تک تک عناصر تشکیل دهنده ی فضای داخلی خودرو نیز، دارای یک عملکرد اختصاصی میباشند: در داخل اتاق 4C تمامی اجزا اضافی کنار گذاشته شده و تنها به اجزای حیاتی برای تضمین یک رانندگی برتر، توجه شده است. به عنوان نمونه، بدنه ی اتاق منحصر به فرد این خودرو از جنس فیبر کربن ساخته شده است. در داخل اتاق خودرو، صندلی های مخصوص مسابقه، فضای نشیمن راحت و در عین حال دارای قابلیت و ارگونومی ویژه ی خودروهای مسابقه ای را تامین می نمایند. ساختار این صندلی ها تشکیل شده است از نوعی کامپوزیت تقویت شده و نوعی لایی سبک وزن ویژه. روکش صندلی ها یا از جنس پارچه ی تکنیکی و یا از جنس چرم می باشد.
در 4C، تمامی اجزا نشانی از روحیه ی مسابقه ای آلفا رومئو می باشد. غرببلک فرمان، در قسمت پایین شکل داده شده است. داشبورد خودرو از یک قطعه ی یک پارچه که بوسیله حرارت دادن شکل داده شده است، تشکیل شده است که تنها در خودروهای سوپر اسپورت با نسخه ی محدود، یافته می شوند. تمامی کنترل های خودرو به شکلی تعبیه شده اند که کار با آنها توسط راننده به شکلی آسانتر و با تسلط بیشتری انجام شود. صفحه کیلومتر، دارای وضوح تصویر بالا بوده و طراحی آنها از صفحات کیلومتر موتور سیکلت ها و خودرو های مسابقه ای، الهام گرفته است. همچنین پدال های آلومینیومی و گارد های پاشنه، آخرین جزئیات از یک شخصیت اسپرت واقعی در خودرو را تشکیل می دهند.


ساخت ایتالیا

​آلفا رومئو تصمیم گرفت تا 4C را در مودنا تولید نماید و یک واحد اختصاصی را در در کارخانه ی مازراتی در شهر مودنا، راه اندازی کرد. در اینجا، تمرکز، همیشه بر تکنولوژی تکامل یافته و ساخت و تولید با کیفیت بالا می باشد، ترکیبی که منجر به تولید خودروهایی شده است که به راستی از نظر پیشرفت های فنی و توجه به جزئیات در زمان ساخت، منحصر به فرد هستند.
در خط مونتاژ 4C، این نیروی انسانی است که ایجاد تفاوت می نماید. تکنسین های متخصص اختصاص داده شده به تولید این مدل جدید از آلفا رومئو، نزدیک به 500 ساعت از آموزش های ویژه را دیده و همچنین به مدت ده ماه، آخرین فرایند توسعه ی محصول را دنبال کرده اند. در نتیجه، تمامی این افراد، سطح مطلوبی از دانش فنی دقيق و عميق را کسب کرده اند. تکنسین های مونتاژ، شخصا هر مرحله از فرایند را دنبال و اجرا کرده و در پایان خط، با انجام تست های کنترل کیفیت دقیق، از اینکه تمام اجزاء عملکردی بی نقص دارند، اطمینان کامل حاصل می نمایند. خودروی تکمیل شده، سپس تحویل رانندگان کارشناس ویژه ی تست عملکرد دینامیک شده و تحت طیف گسترده ای از شرایط، آزمایش می شود. فقط در آن صورت است که آلفا رومئو 4C تولیدی، مجاز به ورود به جاده خواهد بود.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگکیفیت برتر ایتالیایی
آلفا رومئو 4C توسط آلفا رومئو طراحی شده و در کارخانه ی مازراتی در شهر مودنا تولید می شود، اما کیفیت برتر خودروسازی ایتالیایی را می توان در تک تک عناصر تشکلیل دهنده ی خودرو، یافت. بزرگترین شرکتهای ایتالیایی فعال در این بخش، که در حال حاضر تامین کنندگان بزرگترین تولید کنندگان خودروهای سوپر اسپرت در جهان می باشند، به سهم خود در تولید آلفا رومئو 4C، نقش ایفا کرده اند: گروه آدلر (Adler Group): تولید کننده ی سازه های تك بدنه ی (monocoque) کربنی امارک (Emarc): تولید کننده ی سیستم های ایمنی رول بار، سر شاسی، و پایه های تمام آلومینیوم IMR: تولید کننده ی قطعات بدنه از مواد کامپوزیت از همین روست که آلفا رومئو 4C، نماینده ی برتر تولید ایتالیا در بخش خودرو، می باشد.مدلهای سفارشی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


در آلفا رومئو 4C، امکانات مختلفی برای سفارشی سازی ارائه شده است، هم از نقطه نظر زیبایی و هم جهت برجسته سازی شخصیت اسپرت خودرو، که به این ترتیب امکان جلب رضایت تمامی سلایق در مشتری های این خودرو فراهم شده است. آلفا رومئو 4C در شش رنگ در دسترس می باشد: سه رنگ پاستل (سیاه، سفید و قرمز آلفا)، یک رنگ متالیک خاکستری بازاتو و دو رنگ سه لایه سفید صدفی و قرمز F1.
رینگ های قابل ارائه، علاوه بر اندازه ها و طرح های مختلف، در رنگ های مختلفی نیز قابل انتخاب می باشند: استیل و یا فولاد پرداخت شده که خود ظاهری، حتی اسپرت تر به خودرو می دهد. حتی، انتخاب رنگ کالیپر ترمز نیز امکان پذیر می باشد. در آلفا رومئو 4C چهار رنگ: خاکستری (بصورت استاندارد)، قرمز، زرد و سیاه و سفید، قابل انتخاب می باشند.
تا آنجایی که به فضای داخلی اتاق مربوط می شود، صندلی با قابی از جنس فیبر کربن، مظهر کیفیت و برتری در صندلی های خودروهای اسپرت موجود در بازار، دارای 4 گزینه ی مختلف برای روکش می باشد: علاوه بر روکش استاندارد پارچه ای سیاه رنگ با دوخت قرمز، شما می توانید چرم سیاه و سفید یا قرمز را انتخاب نمایید و یا حتی ترکیب فوق العاده زیبای چرم و پارچه ی میکروفیبر با خط دوخت قرمز را انتخاب نمایید. علاوه بر این، رنگ تودوزی - سیاه و سفید رنگ به عنوان استاندارد - با گزینه ی "تودوزی قرمز دو رنگ" قابل جایگزینی می باشد، که به فضای داخلی اتاق خودرو، ظاهری اسپرتی و ویژه تر می بخشد.
قاب چراغ جلو ی کربن و تاج صفحات کیلومتر دو گزینه ی دیگر قابل انتخاب (آپشن) می باشند که کاربرد بیشتر فیبر کربن را همراه دارند. ماده ای که کاربردی تعیین کننده در خودرو داشته و در نتیجه ی استفاده از بدنه ی یکپارچه، در عناصر دیگر خودرو از داخل قابل مشاهد می باشد.
از سوی دیگر، اگزوز دوتایی نوع اسپرت/مسابقه ای، ست آپ نوع اسپرت و تایر های مسابقه ای نوع AR، دیگر گزینه های قابل انتخاب (آپشن) می باشند که احساس اسپرتی تری را در آلفا رومئو 4C تداعی می کنند. علاوه بر این آپشن های ویژه، یک سری از لوازم جانبی قابل انتخاب منحصر به فرد، مانند چادر قرمز رنگ خودرو و چمدان چرخدار آلفا رومئو 4C به همراه خودرو قابل ارائه می باشند.
کارایی 4C
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

میزان کارآیی
خودرویی با کمتر از 4 متر طول، 2 متر عرض و 118 سانتی متر ارتفاع. طراحی آلفا رومئو 4C به همان اندازه ای جسورانه است که، ابعاد آن است. در این خودرو به جای افزایش قدرت پیشرانه، تصمیم بر این شده است که از وزن خودرو، تا حد ممکن کاسته شود. این چالش، طراحی تک تک اجزاء این خودرو را تحت تاثیر قرار داده است. نتیجه شگفت انگیز است: وزن خودرو بدون سرنشین، کمتر از 900 کیلوگرم می باشد و توسط توانی معادل 240 اسب بخار (HP) به پیش رانده می شود، که نسبت وزن به توان را به کمتر از 4 کیلوگرم بر اسب بخار kg/HP می رساند. ترکیبی که چالاکى و عملکرد واقعی یک خودروی سوپر اسپورت را تضمین می نماید. این کاهش وزن باورنکردنی، با استفاده از مواد فوق العاده سبک مانند فیبر کربن، آلومینیوم و کامپوزیت که همگی برای اکتساب حداکثر بهره وری دینامیک خودرو، بکار گرفته شده اند، حاصل شده است. خودرویی سریع، قدرتمند و تکامل یافته. بکارگیری مواد پیشرفته در ترکیب با فرآیند ها و ارزش های نوآورانه ی آلفا رومئو در 4C، تمرکزی حقیقی از کارآیی را در این خودرو، ایجاد کرده است.


سبک و مستحکم
به عنوان اولین و مهمترین اقدام، فیبر کربن برای ساخت محفظه مرکزی اتاق سرنشین انتخاب شد. از عمده ترین مزیت های فیبر کربن نسبت به مواد معمولی مورد استفاده در صنعت خودرو، خاصیت "ایزوتروپیک" می باشد، یعنی فیبر کربن، در تمام جهات، دارای ویژگی های استحکامی یکسان (همسانگرد) می باشد. در فیبر کربن یک سویه، از آنجائیکه تمام الیاف در یک جهت قرار می گیرند، قطعات ساخته شده از آن می توانند تا 5 برابر قوی تر عمل نمایند. آلومینیوم، که ماده ای قوی اما فوق العاده سبک می باشد در ساخت بلوک سیلندر و خود موتور و همچنین محفظه جلو و عقب بدنه که از اتاق و سرنشین ها در برابر ضربات ناشی از تصادف محافظت می نماید، استفاده شد. یک رول بار (roll-bar) از جنس فولاد تقویت شده، که در پشت سرنشین ها در خودرو تعبیه شده است، در صورت واژگونی خودرو از در هم شکستن و تغییر شکل اتاق خودرو، جلوگیری می نماید. همچنین استفاده از مواد کامپوزیت پیشرفته، که پیش از این، بکارگیری آنها در مدل های تولیدی، بیش از حد دشوار به نظر می رسید، تکمیل کننده ی ساختار نوآورانه ی این خودرو می باشند. در ساخت بدنه ی آلفا رومئو C4، از کامپوزیت تراکم پایین (low density composites) استفاده شده است، این کامپوزیتها نسبت به آلومینیوم دارای ثبات و استحکام بالاتری بوده و نسبت به ورق فولادی بیست درصد سبکتر می باشند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

موتور

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگدر طراحی پیشرانه ی CC 1750 توربو شارژر 4C، از آخرین فن آوری های روز جهان بهره گرفته شده است. همچنین تیم مهندسی آلفا رومئو این فن آوری را حتی، تهاجمی تر و کارآمدتر از آنچه هست ساخته اند.
4 سیلندر، بلوک سیلندر و ساختار موتور آلومینیومی، یک توربو شارژر نسل جدید، سیستم پاشش سوخت مستقیم با فشار فوق قوی، سيستم تايمينگ متغير پيوسته سوپاپ دوال (CVVT) و سیستم کلاچ دوآل این پیشرانه ی 1750 سی سی را قادر به ارائه یک عملکرد اسپرتی بی سابقه می سازد.
گشتاور و قدرت ویژه ی این موتور، رکورد جدیدی را برای موتوری با این اندازه ثبت کرده است. حداکثر قدرت موتور، 240 اسب بخار، در 6000 دور در دقیقه حاصل می شود، که خود تاییدیست بر کشش فوق العاده و پویایی این موتور. این موتور چه در هنگام شروع به حرکت از سکون و چه در هنگام شتاب گیری قابلیت هایی استثنایی را نشان می دهد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت آلفا رومئو 4C برابر با چهار و نیم ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن در حدود 258 کیلومتر در ساعت می باشد. قابلیت های این موتور به اینجا ختم نمی شود؛ لازم به ذکر است که این سطح قابل توجه از عملکرد، با حداقل تاثیر ممکن بر محیط زیست به دست آمده است. در سایه ی سیستم های کنترل پاشش سوخت و سیستم های پیشرفته ی روغنکاری و ضد اتلاف انرژی، تولید گازهای آلاینده در آلفا رومئو 4C به شکل مطلوبی کاهش داشته و در حدود استاندارد یورو 6 قرار گرفته است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگسیستم دیفرانسیل عقب
لذت رانندگی، نتیجه ی یک طراحی به دقت بالانس شده است. سیستم دیفرانسیل عقب نوع موتور وسط: معماری آلفا رومئو 4C نمونه ای از خودرو های اسپرت، که در آن توزیع ایده آل وزن در اولویت اصلی است، می باشد. آلفا رومئو 4C با هدف استفاده ی کامل از تمامی مزیت های دینامیک تامین شده توسط پیکربندی دیفرانسیل عقب با این پیکربندی، طراحی شده است. در سیستم دیفرانسیل عقب، در زمان شتاب گیری، هنگامیکه توان موتور، وزن خودرو را به سمت عقب خودرو می راند، میزان چسبندگی خودرو به سطح جاده افزایش می یابد. علاوه بر این، دیفرانسیل عقب بودن خودرو، به شما اجازه می دهد تا در سرعت های بالاتر وارد پیچ شوید و تجربه ی یک رانندگی پرهیجان تر را برای شما ممکن می سازد. موتور آلومینیومی خودرو در مرکز آن نصب شده است. این عمل به شکل قابل توجهی از وزن خودرو می کاهد زیرا دیگر نیازی به میل گاردان نیست، همچنین با تمرکز وزن موتور در نزدیکی مرکز ثقل خودرو توزیع وزن خودرو بهینه سازی شده و امکان کنترل و هدایت بهتری برای راننده امکان پذیر می شود.کنترل پیشرفته
سیستم تعلیق اسپرت، دیسک های ترمز خنک شونده و تایر هایی با قطر های مختلف: 4C دارای یک سيستم کنترل ايروديناميکى پیشرفته می باشد که به شکلی طراحی شده است تا نیروی بازدارنده ی حرکتی در خودرو را به حداقل ممکن برساند. سیستم تعلیق این خودرو، با بهره گیری از راه حل های فنی با ماهیت اسپرت، عملکرد خودرو را بهبود بخشیده و لذت رانندگی بی نظیری را فراهم آورده است. سیستم تعلیق آلفا رومئو 4C در جلو از نوع جناغی دوبل بوده و بازخوردی مستقیم و فیلتر نشده از شرایط جاده را به سرنشین های خودرو منتقل می نماید. ور سیستم تعلیق آن در عقب، سیستم تعلیق پیشرفته ی مک فرسون، پایداری عالی و لذت یک رانندگی مفرح را، حتی در تندترین پیچ ها و ناپایدارترین مانور ها تضمین می نماید. هر دو سیستم تعلیق جلو و عقب از آلومینیوم و فولاد با مقاومت بالا ساخته شده اند. سیستم ترمز، ویژه ی شرایط مسابقه ای طراحی شده است. دیسک های ترمز خنک شونده چرخ جلو و کالیپر ترمز مارک برمبو ، قادرند تا سرعت خودرو را تنها پس از طی 36 متر از 100 کیلومتر در ساعت به صفر برسانند. همچنین برای اطمینان از حداکثر میزان پایداری و جلوگیری از لغزیدن خودرو، تحت هر شرایطی، 4C، مجهز به تایرهایی با قطرهای متفاوت 17”-18” یا 18”-19” می باشد، که برای هدایت و کنترل بهتر، تایرهای بزرگتر در چرخ های عقب نصب شده اند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ