آلفارومئو 4c
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
حتما به یاد می آورید کمپانی آلفارومئو بعد از سال ها عدم حضور در بازار آمریکا، مجددا با معرفی مدل 8c حضور خود را اعلام کرد.اما باید آن را فراموش کر چرا که آن آلفارومئوی زیبای250 هزار دلاری در واقع تلاش ناموفقی رای نشان دادن یک تکنولوژی قدیمی در لباس زیبا بود به آمریکاییها وعده داده شده که این نخستین مدل از یک گروه خودرویی شامل 8 مدل مختلف خواهد بود که قرار است تا سال 2018 از طریق 300 نمایندگی فروش در ایالات متحده به خریداران عرضه شود.
نکاتی در مورد این مدل مطرح شده از جمله اینکه طراحی آن با کمک ارواح((انزوفراری)) و ((کولین چاپمن)) وگروهی متخصص در خود کمپانی شکل گرفته شده تا توجیهی برای قیمت پایه 55 هزارو195 دلاری آن داشته باشد، چرا که تنها برجستگی آن این است که در آن از الیاف کربن زیاد استفاده شده است. زیرشاسی های آلومینیومی افزایش هزینه داشته و با وجود آنکه از قطعات مشترکنیز استفاده شده ولی قیمت آلفارومئو 4c بعضا در حد یک سوپر اتومبیل است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
برای پی بردن به اینکه تا چه میزان مدل 4c سبک است، سبک ترین مدل آن که مجهز به صندلی با آرایش پارچه ای و رینگ های چرخ 17 اینچی در جلو و 18 اینچی در عقب و اگزوز مسابقه ای بود، انتخاب شد.صدای خروجی از چنین خودرویی چنان زیاد بود که پلیس سانفرانسیسکو در صورت مشاهده خودرو را متوقف کرده و گواهینامه راننده آن را توقیف کند. وزن ناخالص چنین خودرویی1107 کیلوگرم و نسبت تقسیم وزن در آن به میزان41 در صد در جلو و 59 درصد در عقب بود.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
اگزوز مسابقه ای و چرخ های بزرگ فقط افزایش وزن 11،4 را باعث شده بودند که نشانگر آن است که 184کیلوگرمسنگین تر از لوتوس Exige ولی 283 کیلوگرم سنگین تر ازپورشه کایمن است.بنابراین میزان وزنی که هر یک اسب بخار نیروی تولیدی این خودرو بای حمل کند معادل4،68 کیلوگرم بوده واز این نظر در فاصل بین پورشه کایمناستاندارد و کایمن s قرار می گیرد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
از این نظر لوتوس در وضعیتی به مراتب مطلوبتر قرار دارد چرا که میزان وزن به اای هر اسب بخار معادل فقط3،6 کیلوگرم است. حال ببینیم از نظر کارایی و عملکرد و مقایسه با رقبا در چه وضعیتی قرار دارد؟برا ی پی بردن به آن ابتدا حالت اسپرت مسابقه ای که به آن ریس مود می گویند را انتخاب کرده و با حد اکثر فشار روی پدال گاز حرکت را آغاز می کنیم، البته ابتدا دور موتور را به حداکثر میزان مجاز رسانده و سپس پدال ترمز را رها کردند.حداکثر دور مجاز در این آلفارومئو 6 هزارrpm بوده وگیربکس آن توانایی تعویض دنده را در متور مناسب دارد یعنی تعویض دنده یک در دور موتور 6200rpm و دنده دو در 6500rpmو باقی...
نتیجه چنین رفتاری در آغاز حرکت و مرحله شتاب گیری باعث ثبت کورد4،3 ثانیه برای کسب سرعت96 کیلومتر در ساعت و 12،8 ثانیه باری طی مسافت 40 متر بود.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
این رکورد2 دهم ثانیه بهتر از لوتوسexige وبه همین میزان بهتر از پورشه کایمن اس بود که دارای دو کلاچ است. البته چنانچه اگزوز مسابقه ایروی آن نصب شود می تواندشتاب از صفر تا 96 کیلومتر را 3 دهم ثانیه زودتر طی کند. توان ترمز گیری ان نیز بهتر از لوتوس و پورشه کایمن است.با مراجعه به اعداد و ارقام و رکوردهای به دست آمده در آزمایش مربوط به هندلینگ یا قابلیت هدایت، مشخص شدکه حداکثر شتاب ثقل قابل تحمل آن0،96 جی بوده در حالی که این رقم برای لوتوس1،04 و برای پورشه کایمن 1،02 است.از طرف دیگر برای کسب سرعت 160 کیلومتر در ساعت نیاز به 25 ثانیه زمان دارد در صورتی که در لوتوس این زمان 24،1 ثانیه و در پورشه به 24،7 ثانیه است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
از نظر لذت رانندگی باید گفت چنانچه مسیر حرکت یک جاده ساحلی وخلوت باشد، رانندگی با آن لذت بخش است اما بعد از گذشت حود 8 کیلومتر، سیستم فرمان آن که فاقد هر گونه سیستم کمکی است، دردسرساز می شود. کار با فرمان چندان زیاد نیست می توان گفت حالت ایده آلی دارد اما دست ها باید مرتبا در حرکت باشند چرا که ضریب چرخش فرمان آن پائین است، به خصوص در عبور از مسیرهای مارپیچی درگیر هستند. درجات و نشانگرهای آن تا حدودی به یادآورنده نشاندهنده فراری458 بوده و می توان رنگ آنها را تغییر داد.سیستم صوتی که برای آن می توان سفارش داد این امکان را به شما می دهد که تلفن همراه خود را تبدیل به سیستم ناوبری وسایر قابلیت های ارتباط از راه دور کنید. صندلی ها بدون آنکه احساس تنگی جا در آن داشته باشید، از قابلیت حفاظتی خوبی برخوردار هستند. اهرم های کنترل دما در جلو داشبورد، به نظر بنجل و کم ارزش می رسند و اربگ ها از نقاطی که روی در کاملا مشخص هستند فعال می شوند. در این آلفارومئو از داشبورد و یا زیردستی صندلی خبری نیست و صنوق باز آن کوچک است. آینه دید عقب آن واقعا فاقد هرگونه قابلیت استفاده بوده وصدای موتور و صدای برخوردتایرها به سطح مسیر حرکت زیاد است. اگرهر یک از این موارد باعث آزار شما شود، پورشه مدل کایمن را که نام خریدار روی آن درج شده برای شما آماده دارد. این مدل آلفارومئو از اتدای سال2015 از طریق 86 مرکز فروش در آمریکا که در حال حاضر 83 دستگاه آنها به فروش فیات و بقیه به فروش مازراتی اشتغال دارند،در 33 ایالت آمریکا عرضه خواهد شد. 500 دستگاه اول تحت عنوان مدل های خاص وارد می شوند که مجهز به مجموعه مسابقه ای، رینگهای چرخ مخصوص، صندلی هایی از جنس چرم مصنوعی و میکروالیاف و قطعات تزئینی از جنس الیاف کربن در داخل و خارج هستند و یک اسپویلر کاملا بزرگ دارند که مجموع آنها قیمت این خودرو را به رقم 69 هزار و695 دلار رسانده است.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
سایر مشخصات:

موتور: 4 سیلندر مجهز به توربو شارژر
حجم دقیق موتور: 1742 سی سی
نسبت تراکم موتور: 9،3 به یک
حاکثر نیرو تولیدی موتور: 237 اسب بخار
حداکثر گشتاور: 350 نیوتن متر
گیربکس: 6 ساعته مجهز به کلاچ
فاصله دو محور جلو وعقب: 238 سانتی متر
طول، عرض و ارتفاع: 400،186،118 سانتی متر
شتاب از 0 تا 96 کیلومتر: 4،3 ثانیه
شتاب از 0 تا 160 کیلومتر: 10،7 ثانیه
گارانتی: 4 سال یا طی 80 هزار کیلومتر
حجم باک بنزین: 40 لیتر
قیمت مدل پایه : 55 هزار و195 دلار
قیمت مدل پایه در ایران: 450 میلیون تومان
اختصاصی پارس تیونینگ
تدوین: علیرضا فروغی فر
منبع: مجله ماشین