گپی کوتاه و خودمانی پیرامون زندگی سیاسی


دکتر ارسلان فتحیپور
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
در این گفتگو دکتر ارسلان فتحیپور رئیس کمیسون اقتصادی مجلس از داستان زندگیاش میگوید و از انگیزهها و اهدافش برای حضور در عرصه سیاسی ایران سخن به میان میآورد. در میان این گفت وگو گاهی خاطراتی از دوران کودکی بازگو میشود و گاهی سختیهای جبهه و جنگ، از تلخ و شیرینهای سیاست میگوید و از امیدها و ناامیدیها.
رئیس کمیسیون اقتصادی دورههای ۸ و ۹ مجلس که بیشتر به عمل معتقد است تا حرف در حال حاضر نمایندگی مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند را برعهده دارد. تصمیم دکتر ارسلان فتحیپور برای حضور در میدان رقابتی ریاست جمهوری این امکان را فراهم کرد تا بار دیگر پای گفتهها و ناگفتههای یکی از مسئولان ارشد اقتصادِ نا آرام و متلاطم کشور بنشینیم.
ایشان با داشتن سابقهی ۳ دوره حضور در جایگاه نمایندگان مردم در مجلس، مدتی است که نمایندگان خانه ملت مسئولیت بحران اقتصادی کشور را به وی سپردهاند. بیشک جای امیدواری است که تجربیات و تواناییهای ایشان در جایگاه رئیس قوهی مجریه جمهوری اسلامی ایران میتواند بیش از پیش راهگشا و ثمربخش باشد. با قرار گرفتن در رأس بدنهی دولت بسترهای وسیع و جامعی فراهم میآید تا دکتر ارسلان فتحیپور بتواند راهکارهای لازم برای درمان و بهبود شرایط اقتصادی را به اجرا بگذارد و با کیفیت و کمیتی ارزشمند و درخورِ مردم ایران به برنامههایش عمل نماید.
گفتگو با دکتر ارسلان فتحیپور خیلی صمیمی و بدون هیچ تشریفاتی در غروب یکی از روزهای کاری نهاد قانونگذاری کشور در لابی مجلس شورای اسلامی انجام شد.

v آقای فتحی پور لطفأ خودتان را معرفی کنید؟
من ارسلان فتحی پور، در سال ۱۳۴۱ در یکی از روستاهای شهرستان خداآفرین به نام روستای یوسفلو متولد شدم. البته به علت مشکلات رایج در آن زمانها شناسنامه کودکان به موقع و متناسب با تولد گرفته نمیشود و بنده نیز از این امر مستثنی نبودم. شناسنامه بنده نیز ۳ سال تاریخ تولدم را کوچکتر نشان میدهد.v مقاطع تحصیلی را در روستا گذراندید؟
بله، تا پایان مقطع ابتدایی در روستای یوسفلو بودم و مقاطع راهنمایی و دبیرستان را در تبریز گذراندم. چرا که در روستا فقط دبستان بود و امکانات کافی برای تحصیل وجود نداشت.v از دانشگاه و مدرک تحصیلی خود بگویید؟
من در دانشگاه تهران موفق به اخذ مدرک کارشناسی اقتصاد و بازرگانی و ارشد امور برنامه ریزی شدم که اکنون نیز در حال تحصیل در مقطع دکتری مدیریت برنامهریزی هستم.v چند تا فرزند دارید؟
من ۳ فرزند دارم که هر ۳ ازدواج کردهاند. ۲ پسر و ۱ دختر.

v آیا همسرتان نیز در عرصه سیاست فعال هستند؟

همسر بنده خانهدار هستند. اما در تمام مسائل و عرصههای زندگی، از سیاست تا امورات شخصی، همیشه کمک حال، همراه و یاور بنده بوده و هستند. این توضیح رو البته بدم که بنده خودم را نیز آدم سیاسی - به معنای رایجی که در جامعه مطرح است - نمیدانم. مشکل نخست و اساسی مملکت در حال حاضر در حیطه اقتصاد جا میگیرد و از آنجا که بنده تمام عمر در بخش اقتصاد فعال بودهام، اکنون به توانایی خود برای رسیدن به راهحل و بهبود شرایط باور دارم. بنده دراین سالها همیشه سعی کردهام تا از دخالت دادن سیاست در اقتصاد جلوگیری کنم و از ترکیب این دو حیطه نیز گریزانم. چرا که ادغام سیاست با اقتصاد نابودی کشور را رقم میزند.v چه شد که وارد مجلس شدید؟
من حدود ۱۶ سال در نیروهای مسلح در دستههای مدیریت مشغول به کار بودم و در شرکتهای عمومی مدتها سمت مدیر عاملی را برعهده داشتم. بنده با سابقه ۲۶ ساله مدیریتی در کشور همیشه خادم مردم بوده و خواهم بود. اولین چیزی که مرا واداشت تا به عرصه مجلس ورود داشته باشم، وجود مشکلات و کمبودهایی بود که در روستای محل تولدم، شاهد بودم. نبود امکانات و مایحتاج معمول در روستا را از نزدیک لمس کردم و با چشمان خود شاهد بودم که آن وضعیت با مردم چه کرد. آن شرایط سخت و طاقتفرسا در دوران کودکی و نوجوانی، انگیزه و موتور حرکتی بود تا چارهای بیندیشم و در حد و اندازهی خود دنبال راه حل بگردم. کمی حرفهایم شاید بوی شعار و مفاهیم قدیمی و فسیل شده را بدهد. اما تا در آن شرایطی که من از سرگذراندهام زندگی نکنید و شاهد سختی و بدبختی اطرافیانتان نباشید، نمیتوانید راجع به حرفهایم قضاوت کنید و آنها را شعار بدانید. این شعارها برای من و اهالی آن روستا به عنوان نمونهای از خروار، اصل و اساس روزها و سالهای زندگیمان بود و با گوشت و پوست و استخوان آن را لمس میکردیم. به هرحال آن دوران نقطهی عزیمت بنده بود برای حضور در بهارستان و تلاش برای رفع محرومیتها.
خاطرهای یادم آمد. یکی از خاطرات تلخ آن روزها. من در کلاس سوم ابتدایی تحصیل میکردم. همسایه مجاور ما تازه عروسی بود که با خانوادهی ما ارتباط بسیار نزدیکی داشت و با مادرم اوقات زیادی را میگذراند. ما نیز به طبع با ایشان نزدیکی و دوستی گرم و محبتآمیزی داشتیم. خبر بارداری این زوج همه را خوشحال کرد و تک تک افراد خانوداه چشم انتظار بدنیا آمدن کودک بودیم. متأسفانه هنگام زایمان به خاطر نبود امکانات بهداشتی مناسب مادر و کودک از دنیا رفتند و یکی از تلخترین خاطرات دوران کودکیم بدین شکل رقم زده شد. گاهی هنوز آن دوران و آن تصاویر سیاه و سفید را به خاطر میآورم. اینها مرا واداشت تا در ابتدا با انگیزهی رفع کمبودهای روستایمان و سپس با امید رفع کمبودها و مشکلات جامعی که در آن زندگی میکنم، برخیزم و خود را خادم همیشگی مردم کشورم بدانم.v دکتر شما در سالهای جنگ تحمیلی نیز در جبهه حضور داشتید؟
من ۲۷ ماه در جبهههای حق علیه باطل در استان خوزستان حضور داشتم. از سال ۶۲ تا ۶۵ در بیرون راندن متجاوزین از کشور فعالیت داشتم. بعد از آمدن از جبهه احساس کردم توانایی خدمت به مردم به ویژه در مناطق محروم را دارم و سعی کردم تمام توانم را برای رفع محرومیتها خرج کنم تا هموطنانم آرامش واقعی را حس کنند، که با لطف خدا و در سایه وجود رهبری مقتدر و با تدبیر توانستیم تا حدودی به رفع محرومیت در استانهای فاقد امکانات بپردازیم.

v از سابقه نمایندگی در خانه ملت بگویید؟
من افتخار ۳ دوره خدمت به مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند در بهارستان را دارم. یعنی در دورههای ۷، ۸ و ۹ مجلس. قبل از نمایندگی هم در حد توان پاسخ گوی مردم مراجعه کننده برای رفع مشکلاتشان بودم که این افتخار بزرگی برای من به شمار میرود.v در هر ۳ دوره مسئولیت ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را برعهد داشتید؟
خیر در دو دوره هشتم و نهم نمایندگان لطف داشته و من را لایق این پست دانستند و در دوره هفتم عضو کمیسیون بودم.v جایگاه مجلس را چگونه میبینید؟
مجلس از جایگاه ویژهای برخوردار بوده و باید به این جایگاه اهمیت خاصی از سوی مسئولان و مردم داده شود. درست همانگونه که حضرت امام فرمودند مجلس در رأس امور است و باید این نگاه در عرصه قانونگذاری و نظارت بر دستگاهها رعایت شود. همچنین نباید مجلس و نمایندگان وارد کارهای جزئی و حاشیهایی شده و از اصل مطلب دور شوند. ۴ سال فرصت کوتاهی است. در این فرصت نمایندگان باید برای رسیدن به هدف نهایی مجلس که اجرای عدالت در برخورداری از امکانات و رفع محرومیتها است تمام تلاش خود را انجام دهند و وظیفه خود را در قبال مردمی که با رأی خود پست نمایندگی را به آنها دادهاند به خوبی انجام دهند و در صورت دور شدن از اهداف نظام و پرداختن به امور حاشیهای کاری نمیشود کرد.

v تبعیت از فرمایشات رهبری را در کشور چگونه ارزیابی میکنید؟
مردم همیشه پای ارزشهای نظام و رهبری ایستادهاند و نمود ظاهری این حرف را هم در ۲۲ بهمن هر سال شاهد هستیم. مردم دستورات و فرمایشات رهبری را فصل الخطاب دانسته و پای آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با هرقیمتی ایستادهاند.v راه حل برون رفت از شرایط اقتصادی کنونی کشور را چه میدانید؟
امروزه اقتصاد کشور مورد هجوم شدید کشورهایی است که دشمنی دیرینه با ما دارند. ما باید اقتصاد مقاومتی را طبق مدل ترسیم شده از سوی رهبر انقلاب در کشور پیاده کنیم تا وابسته به کشورهای بیگانه نباشیم، باید بتوانیم با کشورهای مسلمان همسایه رابطه خوبی برقرار کنیم و در چنین شرایطی از کوچکترین فرصتها بهترین استفادهها بشود.v انتخابات پیش رو را چگونه ارزیابی میکنید؟ شما که هنوز رسماً وارد عرصهی رقابت نشدهاید؟
انتخابات آینده نیز همچون سالهای گذشته با حضور بی نقص مردم پرشور خواهد بود. مردم به دنبال رئیسجمهوری هستند که با آنها صادق بوده و بتواند حلال مشکلات کنونی کشور باشد و در حد حرف و شعار به میدان نیاید. دیدهایم و شنیدهایم که عدهای با استفاده از پولهای بیتالمال درصدد خرید آراء مردم هستند و میخواهند به هر طریق ممکن از شرایط سؤاستفاده کنند. این نامزدهای انتخاباتی باید بدانند که مردم آگاه بوده و فریب وعدههای توخالی و بدون عمل را نخواهند خورد. مردم با آگاهی خود به کسی رأی خواهند داد که صادق بوده و رفع مشکلات اقتصادی به دور از بازیهای سیاسی در برنامههایش باشد و قشر فقیر را درک کرده و از جنس مردم باشد. کسانی که خود و توانایی خود را در رفع مشکلات مردم پایین میبینند نباید به میدان بیایند و باید عرصه را برای کسانی که ظرفیت و توان کافی دارند باز کنند.
v از نظر شما الویتهای دولت آینده چه چیزهایی باید باشد؟
مهار تورم، کاهش آمار بیکاری، توجه به رشد تولید ملی که کاهش تورم، بالا بردن شاخص اشتغال و نیز عدم وابستگی به کشورهای بیگانه را به دنبال دارد باید در الویت برنامههای دولت آینده باشد.
دولت آینده باید بداند که همیشه دادن پول نقد به مردم چاره کار نیست؛ گاهی با راه اندازی بخش تولید میتوان به اشتغال جوانان کمک رساند و تبعات مفید آن در جامعه را شاهد بود. دادن پول تو جیبی ماهانه به مردم رشد جامعه را تضمین نمیکند. بلکه ضامن ارتقا کشور طبق آن مثل معروف آموزش ماهیگیری است و نه آوردن ماهی صید شده سر سفرههای مردم. کسی که حرفه و تخصصی را بلد باشد هیچ گاه برای امرار معاش خود باز نمیماند و بدین طریق جامعه پویایی خود را حفظ میکند.
مورد دیگر توجه به اقشار و دهکهای پایین جامعه و داشتن حداقل شرایط زندگی، تنها کاری است که میتواند از سوی رئیسجمهور انجام شده و سایه محرومیت و فقر را از جامعه بزداید؛ که باید در اهم کارهای دولت آینده قرار بگیرد. همچنین حذف بحثهای سیاسی و ایجاد وحدت در جامعه از وظایف ریاستجمهوری است که باید رعایت شود.


v رئیس جمهور آینده چه ویژگیهای باید داشته باشد؟
رئیسجمهور آینده باید در تمام عرصهها ولایتمدار بوده و رفع مشکلات مردم را هدف انتخاب این سمت قرار دهد. مردم خواهان کسی هستند که بتواند محرومیتها و کمبودها را جبران کند. همچنین دولت آینده باید بداند که عدالت اجتماعی با حرف به دست نمیآید و حقوق کارگران با شعار به حسابشان واریز نمیشود. کسی که روی کار میآید، عدالت اجتماعی را به معنای واقعی آن باید در جامعه گسترش دهد.
v راه حل برون رفت از وضعیت کنونی اقتصاد کشور از نظر شما چیست؟
توجه به اقتصاد مقاومتی و تولید ملی در شرایط کنونی کلید رفع مشکلات به وجود آمده برای اقتصاد کشور است. میتوان با تزریق منابع مالی به بخش تولید و کاهش نقدینگی در کشور به کاهش تورم در جامعه امیدوار بود. تلاش برای ایجاد ثبات در قیمت ارز و نیز صادرات محصولات غیرنفتی، راهکارهای دیگری است که میتواند در این وضعیت راه نجات کشور باشد. ما باید بدانیم تا زمانی که ثبات اقتصادی در کشور وجود نداشته باشد نمیتوان جلوی پرواز قیمتها و فشار مضاعف بر دوش مردم را گرفت.

v مذاکرات هستهای ایران و جلسات ۱+۵ را چگونه ارزیابی میکنید؟
چیزی که خیلی مشهود و واضح است این بوده که مذاکره کنندگان در مقابل ایران صادق نبوده و با حیله مذاکرات را برگزار میکنند. رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند که ما از خواسته به حق خود کوتاه نمیآییم و درست هم همین است؛ چرا که استفاده از انرژی هستهای به عنوان انرژی صلحآمیز حق مسلم ما بوده و هست.
از سوی دیگر عدم صداقت مذاکره کنندگان با ایران و بیشتر کردن تحریمها و کنار نگذاشتن تهدیدات نظامی به روشنی قابل مشاهده است و فرآیندی علیه کشور محسوب میشود. با این احوالات، کوتاه آمدن ما سر خم کردن در مقابل استکبار خواهد بود که این اتفاق هیچ گاه نخواهد افتاد.
v تلخترین خاطره دوران زندگی سیاسی خود را به خاطر دارید و امکان بازگو کردنش هست؟
در دوران حضور در مجلس بدترین خاطره جلسه استیضاح وزیر کار و رفتارها و سخنان رئیسجمهور بود، که موجبات ناراحتی رهبر معظم انقلاب را نیز فراهم کرد. ما مسئولان باید بدانیم که تریبونهایی که اکنون در اختیار ما قرار دارد به راحتی به دست ما نرسیده و از خون شهدا گذشته است. نباید از آنها استفاده کرد و برای دشمنان خوراک تبلیغاتی فراهم نمود.
v شیرینترین خاطره چطور جناب فتحیپور؟
هر زمان که قانونی در مجلس تصویب شود که کمکی به محرومان بکند و بتواند باری از دوش فقرا بردارد، بهترین خاطره من را در آن روز رقم میزند، همچون تصویب قانون هدفمندی یارانهها که توانست بار سنگینی از روی شانههای اقتصاد کشور بردارد و فشار را کاهش دهد.


v سخن پایانی؟
در آخر امیدوارم تا با خدمت به رهبر انقلاب و تمام اقشار جامعه، بتوانم قدمی هرچند کوچک در راه پیشرفت و اعتلای کشور برداشته و شرایط و موقعیتهای مناسب و ارزشمندی را برای مردم کشورم ایجاد نمایم. مشارکت و همراهی همگانی مردم در انتخابات پیشرو مهمترین هدف و نیازی است که باید نسبت به آن هشیار و آماده بود و در این راه تلاش نمود. نتیجه هرچه باشد باید در کنار هم شانه به شانه پیش رفت و همراه و همیار یکدیگر بود تا از موانع و مشکلات به سلامت عبور کرد.


لیست سایت های مرتبط :

ستاد مرکزی انتخاباتی ارسلان فتحی پور | Fathi Pour
جنبش مردمی دعوت از آقای ارسلان فتحی پور
ادراک نیوز | Edraknews.com