درود بر همراهان پارس تیونینگ

میخوایم ببینیم که چه تفاوت هایی بین 8 بیت و 16بیت در فوتوشاپ هست؟؟
این ویژگی با چشم غیر مسلح دیده نمی شود اما این گونه به نظر می رسد که عکس ۱۶ بیتی کیفیتی دو برابر کیفیت عکس ۸ بیتی داشته باشد. علت این عدم تشخیص توسط چشم انسان این است که چشم انسان تنها قادر به تشخیص ۱۰ میلیون رنگ است. در حالی که یک تصویر ۸ بیتی میتواند ۲ به توان ۸ یعنی بیش از ۱۶ میلیون رنگ را در بر داشته باشد و این فراتر از قدرت بینایی چشم انسان است. پس بدیهی است که چشم غیر مسلح نتواند تصویری با تعداد رنگ بالاتر از ۱۰ میلیون را درک کند و آن را مورد پردازش کیفیت قرار دهد. حال می خواهد تصویر ۸ بیتی باشد ، خواه ۱۶ بیتی. حال این سوال مطرح می شود که زمانی که کیفیت بالاتری از ۱۰ میلیون رنگ برای انسان قابل درک نیست، دیگر چه نیاز به ویرایش تصاویر در رزولوشن های بالاتری همچون ۱۶میلیون رنگ داریم؟
آموزش واقعا کوتاه دیجیتالی که ارائه می شود واقعا زمانی نمیگیرد اما شما را به درکی می رساند که دیگر سراغ ویرایش عکس ها با عمق اطلاعات ۸ بیت نروید! با استفاده از ۲ تنظیمی که صورت داده می شود، خواهید دید که برای دست یابی به بهترین کیفیت، لازم است که از تصاویر ۱۶بیتی برای کار استفاده کنید.

دانلود در اینجا (کلیپ به زبان اصلی است ولی کاملا واضح و قابل فهم هستش) حجم 5MB

اگر یکبار این ویدئوی آموزشی را دیده باشید، من مطمئنم که به درک کافی رسیده اید و این سوال در ذهنتان شکل بسته که چه ضرورتی برای تبدیل یه تصویر ۸ بیتی به یک تصویر ۱۶بیتی است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال در نرم افزار فتوشاپ به منو مراجعه کنید و از بخش image mode، گزینهی ۱۶bit/chanel را انتخاب کنید. ناگهان متوجه افزایش کیفیت رنگ های تصویر می شوید. اما ممکن است این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که اگر از گزینه ی ۳۲bit/chanel استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟ یا اصلا وقتی می شود یک تصویر ۳۲ بیتی داشت، چرا وقتمان را با صحبت در مورد تصاویر ۱۶بیتی تلف میکنیم؟ یکی از اساسی ترین مشکلات بر سر راه استفاده از تصاویر ۳۲ بیتی حجم بسیار بالای آن هاست. برای این مبحث تبدیل فضای تصاویر، ابتدا آن را از یک تصویر ۸ بیتی به یک تصویر ۱۶ بیتی تبدیل کردیم. اکنون می توانیم همه ی تنظیمات و لایه ها را در یک فرمت psd یا tif ذخیره کنیم. اما مثلا زمانی که میخواهیم این عکس را به یک مجله ارسال کنیم، یا آن را چاپ کنیم، میبینیم که همه ی ابزار ها بر روی عمل کردن با تصاویر ۸ بیتی تنظیم شده اند و در واقع موقع ارسال یا چاپ، مجددا تصویر مورد پردازش، تصویری ۸بیتی خواهد بود و تصویر ۱۶ بیتی ما، بخشی از اطلاعاتش ناکارآمد خواهد بود و تنها برای جلوگیری از انحراف یا ترکیب رنگ ها با یکدیگر قبل از تبدیل CMYK لازم می شود. بنابراین، برای چه دوربین های عکاسی در عمق با تعداد بیت ۸ کار میکنند؟ این به این علت است که عمق ۸ بیت، تنها حالتی است که توسط فرمت JPG قابل پشتیبانی است. اگر یک دوربین بخواهد عکسی بگیرد، ۸ بیت برای آن کافی است و هیچ نیازی به ارتقای آن به ۱۶بیت نمی باشد. و البته این را هم باید فراموش نکنیم که ما تنها قادر به دیدن بخشی از رنگ ها، حتی در عمق ۸ بیت هستیم. با این حال، اگر در زمان روتوش، عملیات زیادی بخواهیم انجام دهیم، برای جلوگیری از درهم ریختگی رنگ ها لازم است از تصویر ۱۶بیتی استفاده کنیم اگر نه برای یک تصویر معمولی، دوربین به خوبی از پس رسیدن به هدف مد نظر ما برمی آید.

پرسش ها و پاسخ ها:

۱_ چرا از تصویر ۱۶ بیتی در فوتوشاپ استفاده میکنیم؟ برای جلوگیری از به هم ریختگی رنگ ها

۲_ کدام بهتر است؟ عمق ۱۶ بیت یا ۳۲ بیت؟ تصویر ۳۲بیتی، تعداد رنگ بیشتری را شامل می شود. اما استفاده از عمق ۳۲ بیت، منجر به افزایش بی رویهی حجم فایل ها میشود.

۳_ CMYK باید ۸ بیت باشد یا ۱۶ یا ۳۲؟ میتوان از ۱۶ بیت استفاده کرد اما اگر قصد چاپ یا ارسال عکس را داریم، بهتر است از عکس ۸ بیتی استفاده کنیم.

۴_ چرا حالت پیش فرض فتوشاپ، ۸ بیت است در حالی که ۱۶ بیت بهتر است؟ بهترین دلیل این است که بسیاری از لایه ها و فیلتر ها و ابزار ها تنها در حالت ۸ بیت کار می کنند و دلیل بهتر این است که اصلا چه ضرورتی به استفاده از عکس ۱۶ بیتی است؟

۵_ چه زمانی باید از عمق ۸بیتی استفاده کرد؟ چند موقعیت برای استفاده از تصویر ۸ بیتی وجود دارد. مثلا تصاویر J
PG تنها در حالت ۸ بیتی وجود دارند. بسیاری از فیلتر ها در حالت ۸ بیت کار می کنند و هنگامی که یک عکس CYMK را میخواهیم پرینت کنیم، لازم است که تصویر ۸ بیتی باشد. دلایل دیگری هم مطمئنا وجود خواهد داشت برای استفاده از تصاویر ۸ بیتی.

تهیه شده توسط
منبع: theartofretouching.com