معرفی چند نرم افزار مهندسی مکانیک
VX CAD/CAM
VX یک بسته نرم افزاری قدرتمند در زمینه ی ساخت و تولید و مهندسی معکوس است و جزء گروه نرم افزارهای پارامتریک می باشد که دارای قابلیت بسیاری از جمله مدل سازی قطعات بصورت توپر،سطوح و یا ترکیب این دو،ایجاد مجموعه های مونتاژی یا اسمبل شده،استخراج نقشه های دوبعدی از نماهای مختلف مدل سه بعدی و نقشه های انفجاری از مجموعه مونتاژی و تهیه قالب های صنعتی استاندارد.مباحث ورق کاری در نهایت بخش ماشین کاری برای ماشین CNC از سه تا پنج محور می باشد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
MSC.Marc
این نرم افزار از نرم افزار های مربوط به تحلیل آلمان محدودFEA می باشد . MARC به عنوان یک نرم افزار تحلیل المان محدود قادر است درستی ساختار و عملکرد قطعاتی که تحت تغییر شکل بزرگ دائمی در اثر گرما یا با بارگذاری مکانیکی و حرارتی هستند را تشخیص دهد.همچنین توانایی تحلیل تغییر شکل هایی که شامل مواردی چون رفتارهای غیر خطی هندسی مانند خمش فلزات و ساختار الاستومترها و فلزات تحت بار مکانیکی یا گرمایی که تنش در آنها از حد تسیلم عبور کرده است را دارا می باشد.از این نرم افزار می توان در پروسه های ساختی مانند شکل دهی فلزات ،جوشکاری،برش و ... استفاده کرد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
MOLD FLOW
این نرم افزار از جمله نرم افزارهای مربوط به طراحی و تحلیل قالب های تزریق پلاستیک می باشد.این نرم افزار نخستین بار در المان تولید شده است و هم اکنون در صنایع مختلف اتومبیل سازی،هوافضا،عروسک سازی و ... استفاده می شود. این نرم افزار دارای دو بخش می باشد که عبارتند از :
1-MOLD FLOW PLASTIC ADVISERS : این بخش برای طراحی قطعه CAD استفاده می شود.و سپس قطعه مورد نظر را مورد انالیز قرار می دهیم که ما می توانیم تمامی جوابهای از قبیل دمای قطعه،زمان پر شدن،نحوه جریان مواد پلاستیک،خط جوش ها و....از این نرم افزار دریافت کنیم.
2- MOLD FLOW PLASTIC IN SIGHT :در این بخش تحلیل بروی قطعه بصورت ریشه ای انجام می شود.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

ABAQUS
این نرم افزار از جمله نرم افزار های مربوط به تحلیل المان محدود می باشد.این نرم افزار رقیب اصلی نرم افزار های ANSYS و NASTRAN می باشد.
قابلیت های نرم افزار ABAQUS داشتن رویه های حل EXPLICT وimplicit ،دارا بودن مدل های رفتاری پیشرفته و متنوع برای مواد مختلف ،امکان ایجاد سریع مدل و ... می باشد.
این نرم افزار دارای بخش های abaqus standard , abaqus cae l می باشد.
نرم افزار ABAQUS با قابليت منحصر بفرد خود،به عنوان يك نرم افزار بسيار دقيق تحقيقاتي و كاريردي در صنعت و دانشگاه شناخته شده است ،به گونه اي كه از نظر دارا بودن مثال هاي معتبر علمي و كاربردي،قابل مقايسه با هيچ يك از نر افزارهاي المان محدودي كه هم اكنون در كشور استفاده مي شوند، نمي شود.سهولت در دستيابي و فهم نحوه كاركردزير برنامه هاي اين نرم افزار موجب گشته كه جوامع دانشگاهي بين المللي،از آن بيش از نرم افزارهاي ديگر در مقاله هاي علمي منتشر شده استفاده كنند.دقت فراوان اين نرم افزار در حل عددي و مقايسه آن با حل مثالهاي تحليلي موجب گشته كه اين نرم افزار به عنئان يك نرم افزار استاندارد دانشگاهي لندن وMITانتخاب شود.تئوري كامل اين نرم افزار كه مبتني بر تحليل غير خطي المان محدود پيشرفته است،با استفاده از جديدترين روابط و روش نگارش رياضي در راهنماي آن موجود است.همچنين كثرت مثالهاي حل شده كه ليست برنامه آن در دسترس جوامع دانشگاهي است؛موجب گشته كه كاربران بتوانندبا سرعت بيشتري مراحل آموزشي مدل سازي و آناليز را پشت سر گذاشته و به مراحل پيچيده تحليل دست يابند.
همچنانكههر يك از نرم افزارهاي المان محدود داراي ويژگيهاي خاص و منحصر بفردي هستند كه پارامتر شاخص آن نرم افزار محسوب مي شوند،نرم افزار ABAQUS نيز با داشتن چندين برتري نسبت به ديگر نرم افزارها،توانسته كاربران مبتدي تا حرفه اي را به استفاده از اين نرم افزار ترغيب نمايد،كه از آن جمله مي توان به توانايي مونتاژ نمودن قطعات در محيط جداگانه،سادگي در ايجاد تماس بين سطوح،سهولت در ورود و خروج مدل با پسوندهاي شناخته شده از نرم افزار مدلسازي و امكان تحليل انواع مسائل پيچيده مهندسي اشاره نمود.از ديگر توانايي هاي اين نرم افزار قابليت تحليل و پيش بيني تخريب ناشي از زمين لرزه بروي بناها،تحليل بارگذاري ديناميكي مانند امواج آب و طوفان بروي سازهاي دريايي و قابليت تحليل رشد ترك مي باشد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
WORKING MODEL 4D
این نرم افزار یکی از قویترین نرم افزارهای تحلیل و مونتاژ مدل های سه بعدی و ترسیمات دوبعدی است که قابلیت های فراوانی در این حیطه دارد.عمده توانایی های این نرم افزار به شرح زیر است :
-مونتاژ قطعات سه بعدی
-توانایی ایجاد نقشه های انفجاری
-توانایی رندر کردن مدل ها و مجموعه سه بعدی
-توانایی انجام تحلیل المان محدود
-شبیه سازی مدل های سه بعدی
-توانایی ایجاد فایل JPG , فایل های فیلم بصورت AVI
--توانایی طراحی قطعات بصورت ساده CAD
-توانایی باز کردن فایل های نرم افزار های SOLID WORK,SOLID EDGE,PRO-ENGINEER
adams
نرم افزار ADAMS:ADAMS یکی از قوی ترین،پرمصرف ترین و معروف ترین نرم افزارهای شبیه سازی سیستم های مکانیکی است.نام این نرم افزار مخفف AUTOMATIC Dynamic Analysis of Mechanical systemاست و حدود 25 سال پیش در دانشگاه میشیگان توسط Ann Arbor پایه ریزی شد.
استفاده از این نرم افزار آسان بوده و شما براحتی می توانید یک مکانیزم پیچیده شامل تعدادی اجزا صلب و انعطاف پذیر را به همراه اتصالات آنها جهت متصل شدن اجزا و حرکت نسبی با در نظر گرفتن اصطکاک و یا بدون آن ایجاد،به آن بار و حرکت اعمال کنید و سپس حرکت کامل رفتار سیستم را به صورت سه بعدی نمایش دهید.همچنین می توانید نیرو در اتصالات،موقعیت،سرعت و شتاب هر جز را به کمک اطلاعات تعریف شده توسط کاربر محاسبه نمود.
قابلیت اصلی این نرم افزار ایجادFunctional Virtual Prototype یا نمونه ی ازمایشی مجازی از این طرح می باشد.با توجه به این توانایی،تیم مهندسی قادر خواهد بود قبل از اقدام به ساخت نمونه اولیه ی فیزیکی طراحی،تست،مرور و بهینه سازی یک طرح یا یک سیستم مکانیکی را به راحتی و با هزینه و زمان کمتر انجام دهند.
محیط های این نرم افزار عبارتند :
-محیط ADAMS/VIEW
-محیط ADAMS/CAR
-محیط ADAMS/CHASSIS
-محیط ADAMS/AIRCRAFT
-محیط ADAMS/RIAL
-محیط ADAMS/FLEX و ...
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
T-FLEX
این نرم افزار از جمله نرم افزار های در زمینه طراحی،تحلیل،برنامه نویسی (CAD/CAM/CAE) می باشد. این نرم افزار ساخت کشور روسیه می باشد که قابلیت های این نرم افزار عبارتند از -ایجاد مدل های بصورت توپر
-ایجاد سطوح
-تحلیل قطعات بصورت المان محدود
-مونتاژ قطعات
-ماشین کاری قطعات
-محیطی برای ایجاد لوله
-شبیه سازی مجموعه قطعات
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نرم افزار SOLID WORKS
این نرم افزار محصول شرکت DASSAULT SYSTEMS می باشد.این نرم افزار دارای قابلیت های بالای از جمله :
1طراحی آسان و سریع قطعات
2-مونتاژ
3-متحرک سازی
4-انالیز قطعات در قسمتCOSMOS
5-محیط نقشه کشی قطعات
6- همچنین دارای قطعات استاندارد در قسمت CATALOG
7-محیط ورق کاری
8-محیط طراحی سطوح
9-محیط جوشکاری
10-طراحی سازه
11-محیط لوله کشی
12-طراحی قالب
13-استفاده از مهندسی معکوس (ابر نقاط)
این نرم افزار قیمت پایینی دارد.و قابلیت EXPORT کردن قطعات به نرم افزارهای از جمله ANSYS, CATIA ,ADAMS و ... را دارا می باشد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نرم افزار CATIA
این نرم افزار جز قویترین نرم افزار های مربوط به طراحی/تحلیل/ساخت به کمک کامپیوتر می باشد. این نرم افزار دارای محیط های متنوعی در زمینه صنعت می باشد که از جمله انها عبارتند از:
1-محیط طراحی قطعات
2-محیط PIPING
3-محیط ورق کاری SHEET METAL
4-محیط طراحی سطوح SHAPE
5-محیط مهندسی معکوس (ابر نقاط)
6-مونتاژ
7-محیط جوشکاری
8-طراحی سازه
9-محیط لوله کشی
10-طراحی قالب
11-محیط آنالیز ANALYSIS
12-محیط طراحی کارخانه PLANT
13-محیط ماشین کاری MACHINING
14-محیط مکانیزم و شبیه سازی
15-محیط ارگونومی
16-محیط فرمول نویسی
17-محیط طراحی کیت های الکترونیکی
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نرم افزار ANSYS
این نرم افزار جز نرم افزار تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE)می باشد.این نرم افزار به دلیل حمایت عملی شرکت سازنده ANSYS از کاربران این نرم افزار و ارائه تسهیلات نظیر فراهم اوردن امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای امریکا ،سمینارهای سالانه نرم افزار ANSYS و.. باعث شده این نرم افزار به عنوان محبوبترین نرم افزار در زمینه تحلیل باشد..
دلابل برتری این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای دیگر تحلیل عبارتند از :
1-انجام انالیز در زمینه های مختلف مهندسی مانند جامدات،سیالات ,انتقال حرارت،الکترومغناطیس،الکتر واستاتیک و ...
2-توانایی بهینه سازی مدل های طراحی شده
3-قابلیت تهیه گزارش و خروجیهای مختلف بصورت فیلم ،عکس،HTMP
4-امکان برقراری ارتباط با نرم افزار های دیگر نظیر CATIA.SOLID WORK,PRO-ENGINEER,NX
5-امکان برنامه نویسی به کمک زبان برنامه نویسی نرم افزار
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نرم افزار NASTRAN
برنامه MSC NASTRAN یک راه حل چند جانبه جهت تجزیه و تحلیل محیط های محدود بکار گرفته شده در انواع گوناگون تجهیزات ساده و پیچیده ارائه می دهد.بیش از 40 سال است که این برنامه به ابزاری استاندارد و مطمئن در زمینه تجزیه و تحلیل سازه های مختلف تبدیل شده و قادر به ارائه قابلیت بسیاری در زمینه تحلیل و مدل سازی می باشد که از جمله آن می توان به استاتیک سطحی،جابجایی قطعه،کشیدگی یا پیچ خوردگی،فشار بیش از حد،انتقال حرارت و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.علاوه بر موارد ذکر شده،این برنامه توانایی پوشش دادن انواع مواد اولیه بکار رفته در قطعات از مواد پلاستیکی و فلزات تا مواد کامپیوزیتی و ارتجاعی را دارد.
نرم افزار GAMBIT
این نرم افزار برای شبکه بندی میدان جریان سیال و جامد به روش با سازمان و بی سازمان بکار میرود. فایل خروجی این برنامه با فرمت .MSH در برنامه فلوئنت خوانده شده و حل مساله در آن صورت می گیرد.
نرم افزار FLUENT
این برنامه برای حل مسایل جریان سیال ،انتقال حرارت،فرایندهای شیمیایی ،آیرودینامیک،احتراق و جریانهای دو فازی و ....بکار می رود.از این برنامه برای بهینه سازی،طراحی و شبیه سازی مسایل مهندسی مکانیک ،شیمی ،هیدرولیک ،خودرو و ... استفاده می شود.
MATLAB
يک نرم افزار قوي جهت دانشجويان و محققين رشته هاي رياضي و مهندسي است که اولين نگارشهاي آن در دانشگاه نيومکزيکو و استانفورد در سال ١٩٧٠ در جهت حل مسائل تئوري ماتريسها, جبر خطي و آناليز عددي بوجود آمد و امروزه صدها هزار کاربر دانشگاهي, آکادميک, صنعتي و ... در زمينه هايMATLAB بسيار متنوع مهندسي نظير رياضيات پيشرفته, جبر خطي, مخابرات, مهندسي سيستم و ... با بعنوان يکي از اولين محيط هاي محاسباتي و تکنيکي که قادر به حل مسائل آنهاست, آشنا مي شوند.
رياضيات, زبان مشترک بسياري از علوم مهندسي است. ماتريسها, معادلات ديفرانسيل, رشته هاي عددي
اطلاعات, ترسيمات و گرافها از لوازم اصلي بکار گرفته در رياضيات و نيز در MATLAB هستند.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
نرم افزار pro engineer
این نرم افزار محصول شرکت ptc می باشد.و قوی ترین نرم افزار CAD/CAM/CAE می باشد.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
از نرم افزارهای دیگر مربوط به مهندسی عبارتند :
نرم افزار NX ،MDT , VARICAD, PATRAN,SOLID EDGE,
نرم افزار AUTOCAD


منابع :
کتاب نرم افزار اجزا محدود ABAQUS/سعید رحمانیان ،محمد ملکی
کتاب آموزش کاربردی نرم افزار WORKING MODEL 4D
کتاب نرم افزار ADAMS/نیما جمشیدی
کتاب ANSYS /نیما جمشیدی ،امیر رضایی ،بصیر خدارحمی
فصل نامه تخصصی نامه مکانیک شریف شماره های 29،27،22
سایت WWW.T-FLEX.COM
سایت WWW.PTC.COM