سوپر اتومیبل ها و سیستم صوتی آنها
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
آنهایی که خیلی حرفه ای ماشین بازی میکنند. می دانند که یکی از بخش های لاینفک و جذاب این مبحث، سیستم صوتی است! شاید در همین خیابان های شهر خودمان هم دیده باشید اتومبیلی را که چند برابر قیمتش سیسم صوتی دارد و صدای خروجی از آن نه تنها دلنشین نیست، بلکه گوش خراش و آزار دهنده نیز هست! اما آن سوی داستان و آن طرف دنیا، امروزه یکی از بخش های سود آور و پر طرفدار خرید خودروهای لوکس و اسپرت، سیسم صوتی بوده و در برابر خودروهایی مثل پاگاتی، بوگاتی، مدل های اسپرت پورشه، مرسدس بنز، بنتلی و... مبدل به آپشنی گران قیمت شده است. نام هایی مثل پایونیر، یاماها، سونی و حتی هارمن کاردن را فراموش کنید. زیرا این مقاله راجع به فوق حرفه ای ها و فوق خاص ها است!
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
یکی از شرکت های معروف ایتالیایی که برای سوپر اسپرت ساز هموطنش یعنی پاگاتی سیستم وصوتی می سازد Sonus Faber بوده که با تازگی مدرن ترین و با کیفیت ترین محصول خود را روی پاگاتی هوایرا نصب کرده است، قیمت تولیدات این شرکت از 20 هزار دلار آغاز شده و به 200 هزار دلار ختم می شود! این سیستم صوتی که دارای هسته کربنی، روکش کربوتیتانیوم و مگنت نئودیم است، معادل 1200 وات خروجی داشته، شامل 2 توئیتر، 2 ساب ووفر میانی و 2 آمپلی فایر بوده و در حالی روی پاگاتی 1/4 میلیون یورویی قرار می گیرد که به تنهایی 10 کیلوگرم وزن دارد!
سیستم بعدی بومستر ( Burmester ) آلمان است که از سال 2005 تا کنون روی خودروی بوگاتی ویرون و به تازگی روی پورشه پانامرا و نسل نو مرسدس بنز کلاس S نصب می شود. روی کلاس S مدلی دارای 24 اسپیکر با 1540 وات خروجی و آمپلی فایر 24 کاناله تعبیه شده که می توان گفت در مقام رقابت با سیستم صوتی Bang & Olufsen ( که به صورت ثابت روی کلاس S جدید وجود داشت ) بر آمده و 6400 دلار هم قیمت دارد. خودروی بعدی، پورشه پانامراست که از سال 2010 از سیستم فوق حرفه ای برومستر سود می برد. قیمت پایه این سیستم با 16 بلندگو، حدود 7 هزار دلار ( چیزی حدود 18 میلیون تومان یعنی همان پول یک دستگاه پراید) است! توئیترهای این سیستم 25 واتی و ساب ووفر آن که در صندوق عقب جای گرفته 300 واتی است! یعنی صحبت از قیمت پایه می شود، یعنی اینکه به نسبت افزایش توان و کیفیت صدا، قیمت هم صعود می کند که در سیستم های خانگی برومستر، تا 150 هزار دلار نیز می رسد! البته آوازه این سیستم به خودروی SUV لوکسی مثل پورشه کاین هم رسیده، به طوری که پس از یک پروسه 5 ساله تحقیقات متخصصین این کمپانی ( اینطور که خود برومستر اعلام کرده)، روی نسل نو آن نصب می شود.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
سیستم صوتی بعدی Lexicon آمریکاست که نسخه Logic 7 خود را از سال 2009 روز رولزرویس فانتوم سوار می کند. این سیستم دارای 15 بلندگو بوده و قیمت پایه آن معادل 5 هزار دلار آمریکاست! در کابین دیگر خودروی لوکس بریتانیایی یعنی جگوار XF هم 14 اسپیکر 240 واتی از سیستم صوتی Bowers & Wilkins قرار دارد که در این مدل 1900 دلار قیمت داشته و آپشن محسوب می شود. در نسخه XF-R که از سال 2010 معرفی شده، این سیستم جزء امکانات ثابت خودرو به شمار می رود!
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
و اما آستون مارتین! این اسپرت ساز بریتانیایی، از تکنولوژی سیستم های Bang & Olufsen از سری Beo Sound برای مدل DBS خود سود می برد که روی این خودروی 280 هزار دلاری، دارای 13 بلندگو و خروجی 1000 وات است. دیگر شرکت نامی تولید کننده سیستم های صوتی BOSE بوده که نزدیک به 3 هزار دلار قیمت دارد و می توانید روی مرسدس بنز محصولات آن را بیابید لوکس ساز ژاپنی یعنی لکسوس هم برای مدل LS سیستم صوتی Mark Levinson بهره می برد که 19 اسپیکر و 450 وات خروجی صدا و حدود 2600 دلار هم، قیمت دارد شاید درست نباشد. که راجع به همه خودروهای لوکس بنویسیم و بنتلی را فراموش کنیم! در مورد این برند فوق لوکس بریتانیایی، باید بدانید که از سال 2008 از سیستم NAIM با 15 بلندگو و 1100 وات خروجی استفاده می کند که 7 هزار دلار قیمت دارد. رنجروور، سلطان لوکس ترین SUV دنیا نیز از تکنولوژی کمپانی Meridian سود می برد که 23 بلندگو و 1700 وات خروجی دارد.

گرد آوری و نویسنده : مسیح فرزانه
منبع : مجله ماشین
تدوین : پارس تیونینگ