Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: اطلاعاتی در مورد موتور spark ignition

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض اطلاعاتی در مورد موتور spark ignition

  درود بر همراهان پارس تیونینگ  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

  ریشه لغوی


  ترکیب اشتعال جرقه ای ترجمه واژه انگلیسی «Spark Ignition» است. و به معنای شعله ور ساختن یک ماده سوختنی به کمک یک جرقه است.
  دید کلی

  شاید تا به حال فندک هایی دیده باشید که از آنها برای روشن کردن سیگار و یا آبگرم کن و یا ... استفاده میکنند. در این فندکها ابتدا مقداریگاز در هوا پراکنده و با اکسیژن هوا مخلوط میشود سپس بلافاصله یک جرقه که معمولا الکتریکی و یا اصطکاکی است ایجاد میشود. دمای بسیار بالایی که در جرقه وجود دارد باعث می شود که مخلوط گاز و اکسیژن شعلهور شود. در واقع این اشتعال گاز یک اشتعال جرقه ای است.

  موتورهای اشتعال جرقه ای نیز بر اساس همین کلیات کار میکنند در این موتورها یک سیستم تغذیه و تنظیم سوخت مخلوط هوا و ماده سوختنی را فراهم میکند و به داخل محفظه سیلندر می فرستد. (اینکار بر اثر ایجاد خلا در سیلندر بواسطه پایین رفتن پیستون انجام می شود)، پس از ورود مخلوط مذکور ،پیستون آنرا فشرده میکند و در یک لحظه مناسب این مخلوط به وسیله یک جرقه الکتریکی مشتعل میگردد. که باعث آزاد شدن انرژی و راندن پیستون به سمت پایین میشود.
  تاریخچه

  استفاده از یک جرقه الکتریکی برای شعله ور ساختن سوخت موتور اولین بار در سال 1886 میلادی توسط بنزدر آلمان انجام پذیرفت. ویبا کمک دیملر ، اتومبیلی ساخت که به یک آتش زنه برقی مجهز بود. البته قبل از اینها هم در سال 1883 میلادی خود دیملر نیز در این زمینه موتوری ساخته بود که نمونه کامل شده آن در سال 1886 ارائه شد. در سالهای بعد انواع نوآوری ها و تغییرات در ساختار مدارهای اشتعال و ایجاد کننده جرقه الکتریکی ایجاد شد که در نتیجه آن استفاده از مدارهای اشتعال فعالی است. به علت گستردگی این مدارات میتوان آنها را به چهار گروه تقسیم بندی نمود.

  انواع سیستمهای اشتعال


  • سیستم اشتعال کترنیگ:که شامل باتری - کویل - پلاتین وخازن است.
  • سیستم اشتعال الکترونیکی:که برای قطع و وصل از نیم رساناها استفاه میکنند.
  • سیستم اشتعال القایی:که انرژی اولیه را در یک سیم پیچ ذخیره میکند.
  • سیستم اشتعال تخلیه خازنی:که انرژی اولیه را در یک خازن ذخیره میکند.

  ساختمان

  موتورهای اشتعال جرقه ای مرسوم از نوع موتورهای رفت و برگشتی یا پیستونی هستند که دارای ساختمان بخصوصی میباشد. (جهت مطالعه ساختمان کلی موتورهای پیستونی به موتورهای احتراق داخلی مراجعه کنید). لیکن یک سیستم تولید جرقه الکتریکی نیز جز منظمات این موتورها می باشد که لاجرم یکی از انواع چهارگانه سیستمهای اشتعال جرقه ای میباشد.
  طرز کار

  هر موتور پیستونی اشتعال جرقه ای صرف نظر از اندازه ، مقدار سیلندرها ،مواد استفاده و غیره یکی از دو نوع موتورهای متداول زیر میباشد.  • موتورهای دوزمانه:که موتورهای سیکل دو زمانه هم خوانده میشوندن.
  • موتورهای چهارزمانه:که موتورهای سیکل چهار زمانه نیز نامیده می شوند.  همانگونه که در نام این موتورها دیده میشود حرکات آنها به شکل سیکل (دوره های قابل تکرار) میباشد. یک سیکل به وقایعی گفته میشود که در داخل سیلندر موتور و در فاصله میان دو انفجار پست سرهم به وقوع می پیوندد. این وقایع به ترتیب عبارتند از:


  1. مکش:به داخل کشیدن یک مخلوط قابل احتراق در سیلندر
  2. تراکم:متراکم ساختن مخلوط وارد شده به سیلندر توسط پیستون
  3. احتراق یا انفجار:شعلهور ساختن مخلوط متراکم شده و انبساط گازهای سوخته شده و تولید قدرت به کمک جرقه
  4. تخلیه : خروج مواد حاصل از عمل احتراق


  در موتورهای سیکل چهارزمانه ، جهت انجام اعمال فوق به چهار کورس پیستون نیاز است. ولی در موتورهای سیکل دوزمانه ، اعمال فوق در دو کورس پیستون انجام می پذیرد: (کورس پیستون عبارتست از فاصلهای که پیستون در دورن سیلندر از بالاترین مکان خود تا پایینترین مکان خود می پیماید و یا بالعکس)
  کاربرد

  اکثر اتومبیل های اطراف ما و تمامی موتورهایی که با سوخت بنزین و یا گاز مایع کار میکنند همگی جزو موتورهای اشتعال جرقه ای هستند.
  منبع : دانشنامه رشد
  ویرایش توسط pedramMC : 01-13-2013 در ساعت 01:21 PM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-01-2013, 11:27 PM

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

اطلاعاتی درمورد انواع موتورهای الکتریکی

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •