Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: اطلاعاتی در مورد شاتون

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض اطلاعاتی در مورد شاتون

  درود بر همراهان پارس تیونینگ


  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  در موتورهای پیستونی ، خواه دوزمانه باشند، خواه چهارزمانه ، پیستون تنها درمرحله احتراق سوخت جهت حرکت خود انرژی دارد و در مراحل دیگر (از قبیل تنفس ، تراکموتخلیه)میبایست به نحوی حرکت داده شود. برای تامین حرکت پیستون در زمانهای که احتراقی درسیلندر صورت نمیگیرد از میل لنگ استفاده میکنند.

  البته اینکه خود میل لنگ حرکتش را از کجا میآورد، بدیهی است که حرکتمیل لنگ نیز از احتراق سوخت است اما ساختمان و شکل کلی میل سنگ به گونه ای است که در موتورهای چند سیلندر در هر زمان توسط یکی از پیستونها تحت فشار قرار میگیرد و همواره دارای انرژی جنبشی است که با استفاده از این انرژی پیستونها دیگر را که در مراحلی نیز از مرحله احتراق هستند، به حرکت در میآورد. در موتورهای تک سیلندر نیز برای تامین حرکت پیستون در زمانهای غیر اززمان قدرت (زمان احتراق سوخت) از یک چرخ لنگر فلایویل که به میل لنگ متصل است استفاده میشود.

  در این حالت انرژی آزاد شده در مرحله قدرت در فلایویل ذخیره میشود و در زمانهای که انفجاری در سیلندر اتفاق نمیافتد آزاد میگردد. برای آنکه ارتباط میان میل لنگ و پیستونها برقرار گردد از شاتون یا دسته پیستون استفاده میشود. البته شاتون در حالت عکس نیز عمل میکند. بدین معنا که زمانی که سوخت متراکم شده در اتاقک احتراق منفجر میشود. انرژی ذخیره شده در آن به یکباره آزاد میشود که باعث وارد آمدن یک ضربه به پیستون میگردد. که باعث پایین راندن پیستون میشود چنانچه بخواهیم که این حرکت پیستون را به میل لنگ منتقل کنیم. میبایست از شاتون استفاده کنیم.


  ساختمان شاتون

  شاتون قطعهای است که پیستون را به میل لنگ متصل میکند. این قطعه تا حد امکان سبک ساخته میشود. ولی در عین حال به اندازه لازم سخت و محکم میباشد. برای تامین شرایط فوق معمولا شاتون را از جنس فولاد میسازند این استحکام برای شاتون ضروری است چرا که میبایست ضربات ناشی از احتراق ا تحمل کند (نیرویی که در زمان قدرت روی پیستون وارد میشود) بوسیله شاتون به میل لنگ منتقل میگردد.

  اجزای شاتون

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


  • شاتون دارای دو سر و یک ساقه میباشد. چنانچه مقطع عرضی ساقه شاتون را در نظر بگیریم به شکل حرف(I) در زبان انگلیسی میباشد. یعنی در میان فرو رفته و در کناره ها برجسته میباشد (اگر از روبرو به یک تیر آهن که به حالت افقی قرار گرفته است نگاه کنید، میتوانید بصورت تقریبی سطح مقطع ساقه شاتون را ببینید)
  • سرهای شاتون با یکدیگر اختلاف اندازه دارند، بدین شکل که شاتون دارای یک سر کوچک در بالا (جایی که به پیستونمتصل میشود) و یک سر بزرگ در پایین (محل اتصال شاتون به میل سنگ) میباشد. سر کوچک شاتون به صورت یکپارچه است. لیکنسر بزرگ آن بصورت دو تکه ساخته میشود که با کمک پیچ و مهره به هم متصلمیشوند.
  • سر کوچک شاتون تشکیل یک یاتاقان را میدهد که انگشتی پیستون از داخل آن میگذرد در داخل این یاتاقان معمولا یک (بوش به آستریهای قابل تعویض گفته میشود که در سطوح داخلی در معرض سایش نصب میشوند) از جنس مس یا برنج قرار میدهند که در تماس با پین پیستون میباشد.
  • سر بزرگ شاتون به شکل یک یاتاقان دو تکه است که متحرک نیز میباشد (یعنی لنگ میل لنگ در داخل این یاتاقان دارای چرخش میباشد) و لنگ میل لنگ را در بر میگیرد. نیمه بالایی این یاتاقان با ساقه شاتون به شکل یکپارچه ریخته گری میشود. و نیمه پایینی آن که کپه یاتاقان خوانده میشودبوسیله دو عدد پیچ و مهره به نیمه بالایی متصل میگردد .
  • در داخل سر بزرگ شاتون نیز میبایست بوش قرار داده میشود لیکن چون خود یاتاقان شاتون دو تکه است این بوش نیز به صورت دو عدد نیم بوش در داخل نیمه بالایی و نیمه پایینی سر بزرگ شاتون جاگذاری میشوند. این بوش بین لنگ میل لنگ و انتهای بزرگ شاتون قرار میگیرد. و هدفاز استفاده از آن کاهش سایش و فرسودگی بر اثر اصطکاک است.  طرز کار شاتون

  همانگونه که میدانید در موتورهای پیستونی حرکت ایجاد شده در اثر سوختن ماده ی سوختنی به شکل بالا و پایین رفتن پیستون میباشد. لیکن ما در استفاده از قدرت موتورها به توان چرخشی نیاز داریم. جهت تبدیل حرکت رفت و برگشتی پیستون به حرکت چرخشی در موتور از شاتون و پساز آن از میل لنگ استفاده میشود.

  منبع : دانشنامه رشد
  ویرایش توسط pedramMC : 12-16-2012 در ساعت 02:30 AM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  شاتون ها رو به دو روش معمول مي سازند.
  - روش ريخته گري
  - روش فورج


  در روش ريخته گري مواد مذاب را در داخل يك قالب ریخته و پس از شكل گيري قسمت هاي گژن پين و ميلنگ رو پرداخت ميكنند.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  اين شاتون تنها با كيفيت قابل قبول توليد می شوند.
  در سطح شاتون نقاط تمركز تنش زيادي وجود كه سطوح شني زير داخل قالب و خط ريخته گري را شامل میشود.
  به دليل دقيق نبودن قالب ها نوعي عدم بالانس وزني ايده آل به وجود مياد كه از طرفي باعث عدم بالانس وزني ايده آل و از طرفي گرانيگاه مردود خواهد شد.
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مقاومت اين دسته از شاتون ها كم است چون علاوه بر نقاط تمركز تنش و مواد مصرفي به ندرت عمليات حرارتي تنش زدايي بر روی آنها انجام مي شود. اما در طرف ديگر ماجرا شاتون هاي فورج رو داريم كه هيچ كدام از معايب شاتون هاي رايج نداشته و تنها نقطه ضعفش هزينه بالاي توليدمی باشد......
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  شاتون هاي فورج هم در ابتدا به روش ريخته گري توليد ميشوند اما از آلياژ هاي مرغوب ريخته شده و بعد از ريخته گري تحت عمليات خاصي قرار خواهندگرفت تا از نظر تراكم مولوكولي ارتقا پيدا كنند.
  بعد توسط دستگاه هاي دقيق تمامي گوشت هاي اضافي جدا می شود. به دليل اينكه تمامي وجوه شاتون توسط روش براده برداي شكل ميگيرد ديگر خبري از نقاط تمركز تنش نيست و از طرفي پروفايل اين دسته از شاتون ها بسيار متفاوت و محكم تر از انواع رایج خواهد بود

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  ویرایش توسط حسین ترکاشوند : 03-15-2013 در ساعت 03:20 PM

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

تعویض شاطون موتور سیکلت

درباره شاتون فورج

در باره میلنگ

شاتون فورج

جدیدترین اطلاعات در مورد شاتون

تست کردن شاطون موتورسیکلت

آموزش بالانس شاتون

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •