Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: اطلاعاتی در مورد stepper motor

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض اطلاعاتی در مورد stepper motor

  درود بر همراهان پارس تیونینگ

  اساس کار و تعمیرات آن

  استپر موتور قطعه ای است که هر از چند گاهی دردسر ساز می شود و برای عیب یابی مشکلات موتور خودرو آشنایی با اساس کار آن ضروری است. من این مقاله را به این دلیل نوشتم که خودم با این مشکل برخورد کرده ام برای یک مشکل ساده مجبور شدم چند تعمیر کار را بیاورم و زمان زیادی از وقتم تلف شد آن شد تصمیم گرفتم درباره این قطعه کمی بیشتر تحقیق کنم و این اطلاعات را با شما در یاد بگیر دات کام به اشتراک بگذارم و هم کنجکاوی خودم را ارضا کنم.
  اولین باری که با استپر به مشکل خوردم به این شکل بود که در دور در جا خودرو بد کار می کرد آنرا تمیز کردم و ECU را ریست کردم مشکل موقتا حل شد اما باز هم بعضی مواقع وقتی ماشین سرد بود دور موتور خیلی پایین بود و وقتی موتور گرم می شد دور موتور خیلی زیاد می شد.

  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  اساس کار
  استپر که تعمیر کاران به آن استاپ موتور و استپ موتور هم می گویند برای کنترل دور آرام موتور خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مسیر هوای موتور دارای یک دریچه پروانه ای است که بوسیله یک کابل و فنر باز و بست می شود که با کابل باز می شود و با فنر بسته می شود. این دریچه پروانه ای با محور خود به مقاومتی متغییر و یک سوئیچ متصل است که بوسیله این مقاومت متغییر موقعیت دریچه هوا به ECU ارسال می گردد. وقتی که پدال گاز را رها می کنید این دریچه بسته می شود و سوئیچ هم عمل می کند و به ECU اطلاع می دهد که دریچه بسته است و هوای مورد نیاز باید از طریق مسیری موازی تامین می شود که این مسیر را استپر کنترل می کند. این همان مسیری است که هوای موتور خودرو را در دور در جا یا دور آرام تامین می کند.
  معمول ترین استپ موتوری که وجود دارد یک پیستون است که که به سمت داخل و خارج حرکت می کند. با داخل و خارج رفتن پیستون می توان دبی هوای دور آرام موتور را کنترل کرد. در شکل زیر نمایی ساده و قابل درک از یک استپر را می بینید.
  در این شکل می توانید پیستون را ببینید که روی یک شفت قرار گرفته است این شفت خود بر روی دو بیرینگ قرار گرفته است و با فشار فنر در موقعیت خود ثابت شده است. روی شفت یک هسته فریت قرار دارد و این هسته فریت از داخل دو سیم پیچ می گذرد. این سیم پیچ های مسی که دو سیمه هستند در نهایت به ترمینال ها متصل شده اند که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.
  ECU استپر موتور را بوسیله چهار ترانزیستور کنترل می کند. دو ترانزیستور برای حرکت به جلو و دو ترانزیستور برای حرکت به عقب استفاده می شود. با سوئیچ کردن این ترانزیستور ها جریانی در سیم پیچ ها جاری می شود که میدانی مغناطیسی تولید می کند. که این میدان نیرویی تولید می کند و پیستون را در جهت جلو یا عقب حرکت می دهد. ECU با توجه به دما و بار موتور خودرو استپ ها یا پله های مختلف را تکرار می کند تا دور را تنظیم کند. و زمانیکه موتور به دمای مورد نظر رسید ECU استپر را در بسته ترین حالت تنظیم می کند تا هوای کمتری به سمت موتور هدایت شود.

  علائم یک استپر معیوب
  ۱٫ سرعت دور درجای ماشین کم است گویی ساسات خودرو خوب کار نمی کند.
  ۲٫ وقتی موتور گرم می شود دور موتور بالا می رود حتی تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه هم می رسد.
  ۳٫ نوسان دور موتور در حین درجا کار کردن که معمولا با لرزش همراه است.
  و بعضی مواقع دو یا هر سه مورد با هم اتفاق می افتد.
  البته وجود مشکلات دیگر در خودرو هم ممکن است همین علائم را نمایان سازد اما با استفاده از راهنمایی که در ادامه در اختیار شما قرار می دهم می توانید بفهمید که مشکل واقعا از کجاست.

  مشکلات مکانیکی استپر
  استپر را از روی خودرو باز کنید برای این کار کافیست با پیچ گوشتی دو پیچ آن را باز کنید.
  ۱٫ اولین کاری که باید انجام دهید این است که سر پیستون و قسمت هایی که متحرک هستند را تمیز کنید چون روی پیستون پس از مدتی کربن جمع می شود این لایه کربن باعث می شود که استپر نتواند به خوبی در جای خود قرار بگیرد. برای تمیز کاری می توانید از اسپریDW-40 که یک اسپری چرب محسوب می شود استفاده کنید و سپس آنرا با پارچه ای تمیز و بدون پرز پاک کنید. بسیار مهم است که ذرات اضافی از پارچه روی استپر باقی نماند.
  ECU را با باز کردن بست باتری خودرو به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ریست کنید این سبب می شود که ECU موقعیت استپر را دوباره تنظیم کند.
  حال استپ موتور را دوباره ببندید. و خودرو را استارت کنید.
  آیا مشکل شما برطرف نشده است؟ در این صورت مرحله بعدی را مطالعه نمایید.
  اکنون باید قسمت های الکتریکی استپر موتور را باز کنید. حال می خواهیم استپر را دمونتاژ کنیم. برای این منظور باید کاور بالایی استپر را باز کنید که معمولاً با سه پیچ بسته شده است. و با دقت قطعات را بیرون بیاورید مراقب باشید فنر به بیرون پرتاب و گم نشود. اکنون استپر را در محل خود روی داکت هوا ببندید
  ۲٫ حال چک کنید که پیستون روی بیرینگ ها به راحتی حرکت می کند و گیری ندارد.
  ۳٫ اتومبیل را روشن کنید و تا گرم شود و دمای متوسطی داشته باشد حال با دست کمی آنرا بچرخانید یکبار به یک سمت و بار دیگر به سمت دیگر بچرخانید و دور موتور را با آن بالا و پایین ببرید.اگر به این شکل توانستید دور مناسب را کنترل کنید و دور موتور نوسانی نداشت می توانید با اطمینان نسبتا زیادی از نبود مشکلات مکانیکی استپر موتور مطمئن شوید. حال باید به دنبال عیب الکترومکانیکی باشید. اگر با دست هم نمی توانستید دور در جای آرام و بدون نوسانی را تنظیم کنید احتمال خوردگی پیستون وجود دارد که باید تعویض گردد.

  اتصالات الکتریکی استپر موتور
  اگر از مکانیکی نبودن عیب استپر اطمینان حاصل کردید احتمال اینکه عیب الکتریکی باشد زیاد است خوب به این روش ادامه دهید.
  قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید باید از نحوه اتصالات استپر آگاهی داشته باشید. استپر موتور معمولاً بوسیله یک سوکت ۶ پین و کابل آن به ECU متصل است در شکل زیر نحوه اتصالات آن نمایش داده شده است. توجه داشته باشید این نقشه مربوط به یک خودروی خاص است. در دیگر خودرو ها هم معمولاً چنین مداری وجود دارد اما به شما توصیه می شود نقشه های مدل خودروی مورد نظر خود را بیابید و با توجه به آن آزمایش های مربوطه را انجام دهید.
  ابتدا از تمیز و محکم بودن اتصالات اطمینان حاصل کنید ممکن است نری یا مادگی یک سوکت مشکل داشته باشد سیم ها را چک کنید شاید یکی از آنها لهیده شده یا قطع شده باشد.
  اتصال سوکت با ECU را باز کنید از یک مولتی متر استفاده کنید و مقاومت پایه وسطی را با یکی از پایه های بقلی اندازه بگیرید بار دیگر پایه وسط را با پایه بقلی سمت دیگر اندازه بگیرید. این مقاومت باید در حدود ۳۰ اهم باشد و مقاومت دو پایه کناری با هم باید در حدود ۶۰ اهم باشد اگر مقاومت بین پایه وسطی و کناری بیش از ۴۵ اهم باشد احتمالا در سیم پیچ مشکلی وجود دارد و این سیم پیچ توانایی حرکت دادن پیستون را نخواهد داشت.
  اما اگر استپر خودروی شما از این آزمایش هم سربلند بیرون آمد. آخرین مرحله را انجام دهید. استپر را کاملا از جای خود خارج کنید تا بتوانید پیستون آنرا ببینید سوکت هم باید از ECU جدا شده باشد. یک سیم از مثبت باتری بگیرید و به پایه وسطی سوکت استپر متصل کنید و از منفی یا بدنه هم به پایه کناری متصل کنید. مراقب باشید اشتباها ولتاژ را به سوکت ECU متصل نکنید چون خسارت قابل توجهی خواهد داشت. سیم پیچ ها باید پیستون را به بیرون یا داخل حرکت دهند. این آزمایش را برای پین های دیگر هم تکرار کنید. اگر استپر سالم باشد باید با هر بار اتصال شما در جهتی حرکت نماید.
  در صورتی که مشکلی وجود نداشت یک احتمال دیگر وجود دارد اینکه ۱۲ ولت ECU به خوبی به سیم پیچ نرسد و یا یک اتصالی بین سیم ها وجود داشته باشد که همه این تست ها را می توانید با یک مولتی متر ساده انجام دهید یهتر است مقاومت سیم پیچ ها را در حالت سرد و گرم مقایسه نمایید نباید فرق زیادی بین آنها باشد.
  یکی از مشکلاتی که پیش می آید و به طبع آن استپر هم نمی تواند کار کند درست کار نکردن سنسور درجه حرارت است که به این ترتیب ECU نمی تواند فرمان مناسب را برای استپر صادر کند چون اطلاعات غلط دریافت می کند.

  علی یزدی مقدم
  ویرایش توسط pedramMC : 02-07-2013 در ساعت 04:31 AM
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  داداش عکسی که گذاشتی استپر نیستا
  این عکسش هست
  اطلاعاتی در مورد stepper motor-is5-jpg

  واسه اینکه مطمئن بشید مشکلات گاز خوردن وغیره از استپر هست بازش کنید چند بار وسئیچ را باز کنید تا استپر چند پله بیاد جلو اونوقت بزنید جا استارت بزنید اگه دیدید ماشین گاز نخورد یا اینکه دورش اومد پایین عیب از استپر هست

 3. #3
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  ممنون دوست عزیز
  هردو استپر هستن
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

 4. #4
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  به نظرم این اطلاعات بد نیست به درد میخوره

  موتور پـله ای درون موتور

  همه ما کم و بیش تا الان نام استپر موتور را شنیدهایم. این موتور برقی کارکرد بسیار مهمی در راندمان خودرو دارد و یکی از قطعات مهم در پیشرانههای امروزی محسوب میشود. در واقع با انژکتوری شدن پیشرانهها، کاربراتور خودرو کم کم حذف شد و به جای آن، انژکتور و دیگر قسمتهایی که با آن در کار هستند، کار را در دست گرفتند.

  نویسنده :علیرضا داوودی
  استپر موتور کارکردهای مختلفی دارد که در ادامه به شکلی ساده، با آنها آشنا خواهیم شد.

  استپر موتور و کارکرد آن
  استپر موتور یا استپ موتور یک موتور پلهای است. به این معنی که برخلاف موتورهای برقی، با دریافت جریان برق به طور مداوم کار نمیکند بلکه کارکرد آن پله به پله است. این موتور پالسهایی را از ECU دریافت میکند و با دریافت هر پالس، میله آن به میزان مشخصی که برای آن تعریف شده است، میچرخد. این گردش، تنظیم شده است و به همین خاطر میتوان با آن برای باز و بسته بودن یک دریچه یا حرکت در یک مسیر، برنامهریزی کرد. برای اینکه بتوان کارکرد یک استپر موتور را بهتر متوجه شد، میتوان آن را به یک ساعت مچی تشبیه کرد که عقربه ثانیهشمار آن در هر ثانیه، به یک میزان مشخص و از قبل تنظیم شدهای حرکت دارد. این قطعه به جای ساسات که در خودروهای کاربراتور وجود دارد، در خودروهای انژکتوری دیده میشود و درست وظایفی شبیه به آن دارد، با این تفاوت که بازه کاری آن کمی گستردهتر است و دقت بسیار بالاتری دارد. استپر موتور در کنار دریچه گاز نصب میشود. این موتور الکتریکی – مکانیکی در زمانی که خودرو روشن است ولی در حالت خلاص قرار دارد و اصطلاحا گاز نمیخورد، باید هوای مورد نیاز برای سوخت و ساز در این حالت را تامین کند. در این زمان دریچه گاز بسته است، پس استپر موتور با دریافت پالسهایی از ECU، راه فرعی از دو طرف دریچه گاز را باز میکند تا هوای لازم به میزان کافی، داخل منیفولد هوا شود. پس کارکرد حساس این موتور در اینجا دیده میشود و بهراحتی میتوان درک کرد که خرابی این قطعه تا چه حد میتواند در کارکرد خودرو اثر داشته باشد. پالسهای استپر موتور، مخلوطی است از دادههایی که بر اساس دور موتور، میزان فشرده شدن پدال گاز و بار موجود روی پیشرانه به دست میآیند.

  وظایف کلی استپر موتور

  1- تنظیم دور آرام در حالت سکون
  تنظیم دور آرام در خودروها با استفاده از کنترل میزان ورودی هوا و سوخت به داخل موتور و سیلندرها صورت میگیرد. دور آرام در موتورها به همان دور موتوری گفته میشود که پیشرانه در حالت ثابت و بدون فشار به پدال گاز دارد. این دور در خودروهای مختلف گوناگون است و میتواند بسته به نوع خودرو از 500 تا حدود هزار دور در دقیقه باشد. در خودروهای کاربراتوری این کار توسط قسمتی درون کاربراتور انجام میشود که به قسمت دور آرام نیز معروف است. درست مثل کثیفی استپر موتور، کثیف بودن آن قسمت نیز باعث بد کارکردن و خاموشی خودرو میشود.

  2- تنظیم دور آرام هنگام حرکت
  وقتی خودرو در حال حرکت است، پدال گاز فشرده میشود و هوا از این طریق به درون سیلندرها فرستاده میشود و چندان نیازی به استپر موتور نیست. اما وقتی خودرو در حال حرکت است و پا از روی پدال برداشته شود، اگر نتوان میزان ورودی هوا را به نسبت بنزین موجود در سیلندرها تنظیم کرد، خودرو دچار مشکل میشود. در این زمان به خاطر بسته شدن ناگهانی دریچه هوا، یا خودرو خاموش میشود و یا به خاطر اینکه هنوز مقداری بنزین درون مسیر و به سمت سیلندرها در حالت حرکت است، پیشرانه به خاطر از دست دادن هوای مورد نیازش ناگهان دود سیاهی میکند و دچار بدسوزی میشود. با رها کردن پدال، استپر موتور راهی برای عبور هوا به درون منیفولد باز میکند.

  3- ساسات کردن
  ساسات کردن به تنظیم میزان هوای سوخت و بنزین گفته میشود. این کار در هوای سرد بسیار اهمیت دارد تا هم خودرو راحتتر روشن شود و هم تا زمان گرم شدن آن، روشن بماند. پس استپر موتور نسبت هوا را به میزان ورود بنزین، کاهش میدهد تا سوخت بیشتری نسبت به هوا وارد منیفولد هوا شود. با این کار موتور با بنزین بیشتری (نسبت به هوای ورودی که در یک حالت عادی رخ میدهد ) شروع به کار میکند، دور آرام کمی بالاتر میایستد و پس از گذشت یک الی 2 دقیقه و با گرم شدن خودرو، شرایط به حالت عادی خودش برمیگردد.

  4- تنظیم دور موتور در حالت روشن کولر
  هنگامی که کولر خودرو روشن میشود، بار اضافی زیادی به موتور خودرو وارد میآید. در این شرایط دور موتور کم میشود و پیشرانه دچار بد کارکردن خواهد شد. پس استپر موتور با دریافت دستور از ECU، چند پله ورودی هوا را بیشتر باز میکند تا دور موتور با افزایش 50 دور در دقیقه به شرایط عادی خودش برگردد. در واقع استپر موتور دور آرام را زیادتر نمیکند، بلکه با راهکاری آن را در همان میزان مشخص و استاندارد خودش نگه میدارد.

  5- تنظیم دور موتور با میزان بار اعمالی به پیشرانه
  میدانیم که با روشنکردن هر وسیله برقی در خودرو یا قرار گرفتن خودرو در شرایط متفاوت از حالت عادی، باری که به پیشرانه وارد میشود نیز متفاوت خواهد بود. پس استپر موتور با دریافت دستورات و پالسهای مورد نیاز، سعی میکند تا این فشارهایی که باعث کاهش دور موتور میشوند را جبران کند و همچنین با تنظیم میزان ورودی هوا به داخل موتور بتواند نسبت لازم و مناسبی با میزان بنزینی که در حالت تزریق شدن است، پیدا کند.

  خرابیهای استپر موتور و نشانههای آن
  نشانههای خراب شدن این قطعه در خودرو را میتوان مستقیما در کارکرد درجای ماشین دید. یکی از این علائم و نشانهها در این است که اگر به عقربه دور موتور نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که دور موتور یک وضعیت ثابت ندارد و مدام در حال کم و زیاد شدن است. این عیب میتواند به شکل دیگری نیز نمود پیدا کند و آن هم اینکه دور موتور در حالت سرد، کم است و ساسات به خوبی صورت نمیگیرد که در نتیجه ماشین و موتور آن دارای لرزش و تکانهای شدید میشوند. حتی ممکن است این عیب با گرم شدن خودرو نیز برطرف نشود که باز هم به تنظیم نبودن دور آرام بازمیگردد. البته باید یادآور شد که افت دور موتور حین حرکت و با خلاص کردن دنده نیز میتواند از نشانههای خرابی استپر موتور باشد. برای رفع عیب استپر موتور باید آن را باز کرد. این کار معمولا با باز کردن دو پیچی که روی بدنه آن قراردارد و آن را به هوزینگ هوا متصل میکند، انجام میشود. با باز کردن آن مشاهده خواهید کرد که سر استپر موتور ممکن است روغن زده و دود گرفته باشد. آن را بپرخانید تا از روی بدنه استپر موتور باز شود و سپس با یک دستمال به آرامی تمیز کنید و اصلا از حلالهایی مثل بنزین، تینر و یا اسپریهای انژکتورشور استفاده نکنید. لقی میله آن را بررسی کنید و اگر شل شده است، آن را سفت کنید. البته لقی میتواند به مرور در آن پیدا شده باشد که نشان از پایان عمر این قطعه است.
  خوردگی سر آن را بازدید کنید. معمولا نوک استپر موتور از یک سمت خورده میشود و به مرور زمان کارکرد آن را تحت تاثیر قرار میدهد. در آخر واشر دور آن را که وظیفه آببندی آن را دارد، چک کنید. خرابی این واشر میتواند باعث هوا کشیدن از بغل استپر موتور شده و باعث شود تا در برخی اوقات، بدون گاز دادن، دور موتور حتی تا بالای 2 هزار دور در دقیقه نیز برسد. البته میتوان با استفاده از دیاگ، میزان کارکرد استپر موتور را در یک دقیقه به دست آورد و آن را با شرایط استاندارد مقایسه کرد تا از سلامت آن بهتر مطلع شد، ولی باز هم تمیز کردن آن لازم خواهد بود.

  امیدوارم مورد پسند باشه

 5. #5
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  از اسپری انژکتور شور چرا نباید استفاده کنیم؟!!!!
  تا جایی که من میدونم سر استپر نباید چرخونده بشه!!!!

 6. #6
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  داخل استپر یه سیم پیچ داره مثل موتور برقی باعث از بین بردن لاک روی سیم پیچ استپر می شه

  در مورد چرخش منظور کل موتور برای دراوردن حتی میگن :
  -موقع تمیز کردن هوزینگ استپر دقت کنید که خش نیفتد
  -موقع تمیز کردن استپر نوک استپر را نچرخانید زیرا باعث از بین رفتن تنظیمات و همچنین خرابی دنده های استپر می شود آن را به صورت خطی تمیز کنید
  -نوک شفت استپر از جنس فلز حساس است نباید با پوست بدن تماس داشته باشد چون الکتریسیته بدن به آن تخلیه شده و باعث بهم خوردن ریتایمینگ می شود بنابراین بین دست و نوک استپر دستمال تنظیف قرار گیرد و بعد از تنظیف مقداری روغن با غلظت كم به آن بزنید برای روان کاری دنده های استپر موتور
  -برای اسپری کردن ، استپر موتور را بصورت عمودی قرار دهید و اسپری را رو به زمین اسپری کنید تا داخل سیم پیچ استپر موتور نشود.

  ۞ یکی از عوامل مهم بالا بودن مصرف سوخت در خودرو های انژکتوری ناشی از ریتایمینگ نبودن استپر موتور است.
  روش های ریتایمینگ کردن استپر موتور(معرفی میزان کورس استپر به ECU):
  عمل ریتایمینگ به دو صورت دستی و با دستگاه دیاگ صورت می پذیرد
  1- عمل ریتایمینگ به صورت دستی: ابتدا سوئیچ را در داخل مغزی سوئیچ قرار داده سپس به مدت ده
  ثانیه سوئیچ را باز می نمائیم مجدد به مدت ده ثانیه سوئیچ را می بندیم و مجددا به مدت ده ثانیه سوئیچ را
  باز می کنیم و بدون گاز دادن خودرو را استارت زده و روشن می کنیم پس از روشن کردن خودرو کولر
  خودرو را (اگر خودرو فاقد کولر بود با چرخاندن چند بار غربیلک فرمان هیدرولیک یا روشن کردن چراغ های
  جلو )(هدف بار کشیدن از موتور در دور آرام است تا فعالیت استپر به انتها برسد (ماکزیمم)) پس از سه
  دقیقه بار کشیدن از موتور خودرو را خاموش نمائید با این عمل شما استپر خودرو را به کامپیوتر معرفی
  می کنید در مجموع به این حالت ریتایمینگ می گویند
  عمل ریتایمینگ توسط دیاگ :دراين حالت با استفاده از دياگ استپر را ecu معرفي ميكنيد

موضوعات مشابه

 1. گزارش تصویری نمایشگاه خودرو ژنو 2013 (geneva motor show)
  توسط Alireza در انجمن نمایشگاه های خارجی
  پاسخ: 44
  آخرين نوشته: 03-17-2013, 01:03 AM
 2. وظیفه ی استپ موتور Idling Regulation Step Motor
  توسط pedramMC در انجمن سنسورها و فرمانگير ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 10-23-2012, 01:26 PM

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

stepper motor pride

طریقه نصب و تمیز کردن استپ موتور پراید

آيا دريچه ي فلز ريو يوسلوي خراب میشود

استپ موتور

طریقه نصب و راه اندازی استپ موتورپراید

دانلود پاک کردن step motor

طریقه نصب stepper پراید

تحقیق در مورد استپر موتور

تحقيق در موردstepper motor

تحقیق در مورد ماشین حفاری معدنی استپر

هواکشیدن از کنار استپر

نحوه تمیز کردن step motor

http:getfilesfd8342.html

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •