نمایشگاهداران خودرو پایتخت میگویند با فرا رسیدن زمستان کم کم تمایل مشتریان برای خرید خودرو نیز بالا خواهد رفت، زیرا معمولا همه ساله در این ماههای پایانی، بازار خودرو رونقی تدریجی میگیرد و در «شب عید» به اوج میرسد.این در شرایطی است که دولت قصد دارد قیمت خودرو را به تدریج آزاد و قیمتگذاری را به خودروسازان بسپارد و کارشناسان معتقدند اجرایی شدن این تصمیم، به صعود قیمت خودرو دامن خواهد زد. دولت در اولین قدم قیمت مگان را آزاد کرده و حالا دیگر پارس خودرو میتواند این محصول مونتاژی خود را بدون دخالت دولت قیمتگذاری کند، برخی کارشناسان معتقدند که این مقدمهای است تا دیگر خودروهای تولید داخل نیز آزاد و قیمت شان بر اساس حاشیه بازار تعیین شود. در حال حاضر بازار خودروهای داخلی با وجود افت قیمتهایی که داشته هنوز هم حبابی است و بازار وارداتیها نیز دست کمی از داخلیها ندارد.

این در شرایطی است که ثبت سفارش خودروهای خارجی هماکنون متوقف بوده و واردکنندگان و مشتریان نمیدانند دولت میخواهد با «واردات خودرو» چه کند. هم اکنون در بین خودروهای وارداتی، هیوندایی IX۵۵ ۱۶۳ میلیون تومان به فروش میرود و این به معنای افت قیمت دو میلیون تومانی آن است. دیگر مدل هیوندایی به نام IX۳۵ نیز در حال حاضر ۱۳۲ میلیون تومان به فروش میرود و سوناتا هم ۱۱۷ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین آزرا نیز ۱۶۰ میلیون تومان خرید و فروش میشود و دیگر مدلهای هیوندایی به نامهای i۳۰ و سانتافه در حال حاضر به ترتیب قیمتی برابر با ۸۵ و ۱۳۰ میلیون تومان دارند. در بین محصولات کیا نیز هم اکنون اسپورتیج ۱۲۵ میلیون تومان به فروش میرسد و سراتو هم با همان قیمت ۸۵ میلیون تومان خود خرید و فروش میشود.دیگر مدل کیا به نام اپتیما نیز در حال حاضر ۱۲۵ میلیون تومان به فروش میرسد و این موضوع نشان میدهد، اپتیما دو میلیون تومان افت قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، هماکنون تویوتا کرولا نیز قیمتی برابر ۹۰ میلیون تومان دارد و اوریون نیز ۱۵۰ میلیون تومان به فروش میرسد. برای خرید سوزوکی کیزاشی نیز باید ۱۱۶ میلیون تومان هزینه کرد.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

مگان گران شد

به سراغ خودروهای داخلی برویم و ببینیم اوضاع قیمتی آنها در هفته جاری به چه شکل بوده است. در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که چند ماه پیش تا مرز ۳۱ میلیون تومان نیز پیش رفت، ۲۷ میلیون تومان به فروش میرسد و این به معنای تثبیت قیمت آن در هفته جاری است. قیمت ۲۰۶ تیپ ۶ نیز در این هفته ثابت ماند تا مشتریان مجبور باشند برای خرید آن ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه کنند. در بین مدلهای صندوق دار پژو ۲۰۶ نیز V۹ با همان قیمت ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانش به فروش میرسد و V۸ هم ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. دیگر مدل ۲۰۶ صندوقدار به نام V۲۰ نیز تثبیت قیمت را در هفته جاری تجربه کرده و در حال حاضر ۲۷ میلیون تومان خرید و فروش میشود. این در حالی است که پژو ۲۰۷ اتومات همچنان بر قیمت ۴۵ میلیون تومان خود پافشاری میکند.

در بین دیگر محصولات ایران خودرو در حال حاضر پژو ۴۰۵ دوگانه سوز قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. این خودرو همچنین در مدل TU۵ قیمتی برابر با ۱۹ میلیون تومان به خود میبیند. از بازار پارس نیز خبر میرسد قیمت مدل سال آن به ۲۵ میلیون تومان رسیده و مدل دوگانه سوز این خودرو نیز ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش میشود. در بین مدلهای سمند نیز در حال حاضر سمند SE نیز با قیمتی معادل ۱۹ میلیون تومان به فروش میرود.

سوزوکی گرندویتارا نیز در مدل فول خود ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش میشود. از بازار سایپا و پارس خودرو نیز خبر میرسد مگان بلافاصله پس از آزادی قیمت، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران شده و هم اکنون ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش میرود. ماکسیما نیز که پارس خودرو قیمت آن را در نمایندگیها به ۸۵ میلیون تومان رسانده، ۸۹ میلیون تومان قیمت دارد. تندر-۹۰ پارس خودرو نیز در مدل E۲ قیمتی برابر با ۲۵ میلیون تومان دارد و مدل E۱ تندر نیز که یک میلیون تومان گران شده، ۲۲ میلیون تومان خرید و فروش میشود. تیبا و پراید ۱۱۱ نیز به ترتیب قیمتی برابر با ۱۵ میلیون و ۷۰۰ و ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارند.

منبع: خبر اقتصادی