Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بار دیگر وعده کاهش قیمت خودرو

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض بار دیگر وعده کاهش قیمت خودرو

  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از فارس، بر همین اساس محمد علی مددی، عضو شورای رقابت با تشریح نتایج جلسه یک شنبه گذشته شورای رقابت گفت: واقعی نبودن نرخ تورم بخشی خودروها مطرح و قرار شد این نرخ مورد بررسی دقیق قرار گیرد، از این رو ممکن است قیمت خودروها ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به نرخ های فعلی کاهش یابد. او در ادامه اظهاراتش به منطبق نبودن قیمت خودروها با فرمول قیمت گذاری هم اشاره کرده است.
  مددی در حالی نرخ تورمی را که بانک مرکزی برای خودروها اعلام کرده است غیر واقعی می داند و بر بازنگری این موضوع تاکید دارد که رییس شورای رقابت نظر دیگری دارد.
  جمشید پژویان در رابطه با اظهارنظر اخیر مددی به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می گوید: چنین اظهارنظری عجیب است؛ چراکه در جلسه یک شنبه هیچ بحث خودرویی مطرح نشد. پژویان در ادامه با تاکید بر اینکه بهتر است اعضای شورا از اظهارنظرهای شخصی پرهیز کنند گفت: وظیفه شورا با تعیین دستورالعمل عملا به پایان رسیده است، ما الان می توانیم این بحث را رها کنیم و علت ادامه حضور ما در این بحث صرفا برای روی غلطک افتادن کارهاست و نه هیچ چیز دیگر.
  اما با وجود تکذیب گفته های مددی از سوی رییس شورای رقابت، به نظر می رسد که نتیجه مطرح شدن چنین اظهارنظرهایی تنها زیر سوال بردن خود شورای رقابت و عملکرد این شورا و اعضای آن است.
  به عقیده کارشناسان وعده کاهش دوباره قیمت آن هم به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد و در حالی که خودروسازان به قیمت های فعلی هم اعتراض دارند اصلا منطقی به نظر نمی رسد و نتیجه ای جز وارد شدن شوک به بازار و ایجاد سردرگمی بیشتر نخواهد داشت.
  سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی، وعده کاهش قیمت ها را در شرایط فعلی نوعی لجبازی توصیف می کند و می گوید: همین حالا هم فروش خودروسازان با زیان همراه است و شورای رقابت هم به این مساله آگاه است که با قیمت های فعلی میزان تولید خودرو هرگز به سال ۹۰ باز نخواهد گشت، در چنین شرایطی وعده کاهش دوباره قیمت ها از نظر اقتصادی توجیهی ندارد مگر اینکه بخواهیم این حرف ها را از لحاظ سیاسی توجیه کنیم. لیلاز با اشاره به نصف شدن تقاضای مشتریان خودرو طی یک سال گذشته می گوید: به نظر می رسد که در حال حاضر هیچ کس بیشتر از خودروسازان مشتاق کاهش قیمت ها نباشد، چراکه با پایین آمدن قیمت قطعا تقاضا هم افزایش پیدا خواهد کرد.
  لیلاز با اشاره به افت شدید تولید و تقاضا و اینکه تولید هر کدام از خودروسازان باید به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دستگاه در سال برسد تا برایشان سود به همراه داشته باشد، می گوید: بنابراین به دلایلی بسیار روشن این خودروسازان هستند که بیش از هر نهاد دیگری به دنبال کاهش قیمت ها هستند، اما اگر شرایط به آنها این فرصت را بدهد.
  خودروسازان عین فرمول شورای رقابت پیش رفته اند
  تطابق نداشتن قیمت های خودروسازان با فرمول شورای رقابت دیگر ادعای مددی است که عکس العمل خودروسازان را در پی داشت.
  بر همین اساس عبدالله بابایی، مدیر فروش گروه خودروسازی ایران خودرو به خبرنگار ما گفت: برای قیمت گذاری عین فرمول و مصوبات پیش رفته ایم. او احتمال عدم تطابق قیمت ها را به مواردی مانند اضافه شدن آپشن یا یک استاندارد خاص ارتباط می دهد و می گوید: در غیر این صورت هیچ تغییر قیمتی وجود نداشته و قیمت ها کاملا بر اساس فرمول شورای رقابت تعیین شده است.
  بازنگری در نرخ تورم، برای کاهش قیمت ها یا افزایش آن؟
  اما مددی تنها عضو شورای رقابت نبوده که خواستار بازنگری در نرخ تورم بخشی خودروها بوده، چرا که طبق آخرین تغییراتی که در شورای رقابت رخ داده است، از این پس نرخ تورم بخشی خودروها هر سه ماه یک بار بازنگری می شود تا آخرین تغییرات تورمی کشور بر قیمت خودروها اعمال شود. با این حال با کنار هم گذاشتن اظهارنظرهای مختلفی که از شورای رقابت بیرون می آید، می توان به این نتیجه رسید که انگیزه بازنگری ها و تصمیمات اعضای شورا در این زمینه با یکدیگر تناقض زیادی دارد.
  با انجام بازنگری سه ماهه نرخ تورم و از آنجایی که نرخ تورم در کشورمان روندی صعودی دارد، احتمال افزایش قمیت خودرو وجود دارد و اصلا خودروسازان با این قول شورای رقابت قیمت های فعلی را قبول کرده اند تا بعدا با در نظر گرفتن نرخ تورم سه ماهه زیان آنها در فروش جبران شود.
  حال با وجود تمام این اظهارنظرها نهایتا دستورالعمل قیمت خودرو تعیین شده است، دستورالعملی که بعد از بالا و پایین های فراوان هیچ گاه نتیجه نهایی آن نتوانست رضایت نهایی گروه های درگیر با این موضوع را به همراه داشته باشد، چرا که حالا نه اعضای شورای رقابت راضی هستند، نه خودروسازان و نه مردم.
  اعضای شورا با وجود شرکت در تمام جلسات و آگاه بودن به جریان امور هنوز با شک و تردید به روند طی شده نگاه می کنند، خودروسازان همچنان بر زیان ده بودن فروش محصولاتشان با این قیمت ها تاکید دارند و از اوضاع ناراضی اند و مشتری ها هم کاهش قیمت ها را آن طور که به آنها وعده داده شد بود چشمگیر ارزیابی نمی کنند.
  حال باید دید با وجود تمام این نارضایتی ها که در نهایت به بلاتکلیفی بازار و صنعت خودرو دامن می زند، چه آینده ای در انتظار صنعت خودروی کشور خواهد بود؟ بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که در شرایط فعلی بهترین کار بیرون آوردن تولید و مشتری از بلاتکلیفی است. آنها عقیده دارند بلاتکلیفی احساسی است که با وعده های کاهش قیمت می تواند شدت بیشتری پیدا کند و صنعت خودرو را به رکود بیشتری فرو ببرد.

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  توجه:
  بحث های سیاسی و غیر مرتبط با موضوع انجمن ممنوع میباشد.
  با کاربر خاطی در صورت تکرار برخورد خواهد شد.
  هفت, غریبانه رفت....
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
  مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

هنوز جستوجو برای این متن در پارس تیونینگ صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •