ه گفته فعالان بازار، در حالت منطقی، کاهش نرخ ارز باید در درازمدت بر بازار خودرو اثر بگذارد، اما هر چه هست هماکنون تاثیری نسبتا محدود را بر قیمتها گذاشته و سبب شده برخی خودروها با افت قیمت روبهرو شوند.
به گفته آنها، خودروهایی که هماکنون در بازار وجود دارند، با ارز گران به تولید رسیده یا وارد شدهاند؛ بنابراین نمیتوان انتظار داشت قیمت آنها متناسب با نرخ فعلی ارز باشد.
فعالان بازار میگویند، اگر قرار باشد کاهش فعلی نرخ ارز بر قیمت خودرو تاثیر بگذارد، این اتفاق در درازمدت رخ خواهد داد، هر چند با توجه به افزایش هزینههای تولید بعید است خودروسازان افت ارزی را در قیمت تمام شده محصولات شان اعمال کنند.
آن طور که خودروسازان عنوان میکنند، محصولات آنها با ضرر و زیان به تولید میرسد، با این حساب چه این ادعا درست باشد و چه نه، آنها به احتمال زیاد افت فعلی نرخ ارز را در قیمت نهایی محصولات خود اعمال نکرده و به اصطلاح به زخمهای دیگر تولید خواهند زد.
با این حال اگر فرض کنیم خودروسازان افت نرخ ارز را اعمال کنند، کاهش قیمت خودرو بین پنج تا شش ماه دیگر رخ خواهد داد و نمیتوان افت قیمتهای فعلی را به پای تاثیر مستقیم ریزش نرخ ارز نوشت.
در مورد خودروهای وارداتی نیز داستان به همین شکل است، چه آنکه فعالان بازار میگویند خودروهای خارجی حال حاضر بازار، با ارز گران وارد کشور شدهاند و با این حساب نمیتوان آنها را متناسب با قیمت فعلی ارز به فروش رساند. در واقع اگر قرار باشد خودروهای وارداتی ارزان شوند، این اتفاق برای خودروهایی که هماکنون و با نرخ فعلی ارز ثبت سفارش میشوند، رخ خواهد داد.
به گزارش دنیای اقتصاد، این در حالی است که مشتریان انتظار دارند چون ارز و سکه و طلا با افت قیمت روبهرو شدهاند، خودرو نیز متناسب با آنها ارزان شود.
شاید از همین روست که مشتریان دست روی دست گذاشته و از خرید و فروش خودرو امتناع میکنند، زیرا انتظار دارند با توجه به رخدادهای سیاسی مثبت یکی دو هفته گذشته و همچنین ریزش قیمت در بازارهایی مانند ارز و سکه، حباب بازار خودرو نیز شکسته شود.
با این حال فعالان صنعت خودرو تاکید میکنند که ارزانی در کار نیست و قیمت خودرو به دلیل رشد هزینهها، پایین نمیآید و حتی احتمال بالاتر رفتن آن نیز وجود دارد. اشاره آنها البته بیشتر به قیمت کارخانهای خودروهاست و بازار حساب و کتاب خاص خود را دارد.
افت محدود قیمتها
سری به بازار بزنیم و ببینیم اوضاع قیمتها در هفته جاری به چه شکل بوده است.
در حال حاضر مدل ۱۱۱ (هاچ بک) پراید ۱7 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد که این موضوع از افت 500 هزار تومانی آن حکایت میکند.
پراید مدل ۱۳۱ نیز که ۵۰۰ هزار تومان گران شده، هماکنون ۱6 میلیون و 3۰۰ هزار تومان به فروش میرود. خبر میرسد که مدل ۱۳۲ پراید نیز قیمتی برابر با ۱6 میلیون تومان دارد. این خودرو نیز 300 هزار تومان ارزان شده است.
مگان هم در همان قیمت 89 میلیون تومان خود باقی مانده و تغییری را به خود نمیبیند.
با این حال تندر - ۹۰ در مدل پارس خودرویی خود ۳7 میلیون تومان به فروش میرسد که این موضوع از افت 500 هزار تومانی آن حکایت میکند.
مدل ایران خودرویی تندر نیز در حال حاضر ۳6 میلیون تومان خرید و فروش میشود و از بازار تندر مدل E1 نیز خبر میرسد که این محصول قیمتی برابر با 32 میلیون و 500 هزار تومان دارد و این یعنی نیم میلیون تومان از قیمت آن کاسته شده است.
فعالان بازار در ادامه عنوان میکنند تیبا نیز با افت قیمت روبهرو بوده و 500 هزار تومان از قیمت آن کاسته شده است. تیبا در حال حاضر 20 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. از بازار ماکسیما هم خبر میرسد این محصول با تثبیت قیمت روبهرو بوده و 116 میلیون تومان به فروش میرسد.
همچنین نیسان تیانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با ۱47 میلیون تومان خرید و فروش میشود که پنج میلیون تومان افزایش داشته است. سوزوکی گرندویتارا نیز هماکنون ۱30 میلیون تومان قیمت دارد و مزدا3 هم 120 میلیون تومان به فروش میرود. اما از بازار خبر میرسد که در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز که تثبیت قیمت داشته، 36 میلیون تومان خرید و فروش میشود.
در بین دیگر پژوییهای ایران خودرو تیپ۶ این محصول هم در حال حاضر ۵۱ میلیون تومان خرید و فروش میشود و V9 هم با قیمتی برابر با ۵۲ میلیون تومان به فروش میرسد.
همچنین V8 نیز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولی ۲۰۶، از قیمتی برابر با 43 میلیون تومان برخوردار است. V20 نیز به عنوان سادهترین مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر ۳4 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش میرود. همچنین پژو 206 تیپ 5 که دو میلیون تومان افت قیمت داشته، هماکنون 40 میلیون تومان خرید و فروش میشود.
در بین دیگر مدلهای پژو، هماکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با 27 میلیون تومان به فروش میرسد و مدل دوگانهسوز آن نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گرانتر است.
405 در این هفته 500 هزار تومان ارزان شده است، درست مثل سمند مدل LX که آن هم کاهشی نیم میلیون تومانی را به خود میبیند.
همچنین پژو پارس نیز در حال حاضر ۳4 میلیون و 500 هزار تومان به فروش میرسد که این موضوع از افت قیمت یک میلیون و 500 هزار تومانی آن حکایت میکند.