به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایسنا، چند روز اخیر نرخ ارز در سقوطی شدید از حدود 3800 تومان به حدود 3200 تومان کاهش یافته است و کارشناسان پیشبینی میکنند روند نزولی نرخ ارز همچنان ادامه داشته باشد.

در این شرایط تاکیدات مقامات مسوول درباره ضرورت کاهش قیمت رسمی خودروها نیز همچنان ادامه دارد. تلاقی کردن سقوط نرخ ارز با تلاشها برای کاهش قیمت رسمی خودرو از سقوط قریبالوقوع قیمتها در این بازار نشان دارد.
در این شرایط دلالان، واسطهها و دفاتر فروش خودرو از خرید این محصول خودداری کرده و تنها به فروش خودرو مشغول هستند. علاوه بر دلالان بسیاری از افرادی که پیش از این خودرویی را به امید افزایش قیمت و عرضه مجدد خریداری کرده بودند نیز به فروش این محصول روی آوردهاند.
چنین وضعیتی موجب شده قیمت خودروها در بازار آزاد تا حد زیادی کاهش یابد. به عنوان مثال در شرایطی که هماکنون قیمت رسمی تندر 90 مدل E2 معادل 36 میلیون تومان است اما قیمت این محصول در بازار آزاد تا 30 میلیون تومان نیز کاهش یافته است.
یکی از نمایندگیهای فروش خودروسازان درباره دلایل شکلگیری چنین وضعیتی میگوید: همه در بازار خودرو فروشندهاند زیرا از این میترسند که قیمتها بیش از این کاهش یابد.
وی خاطرنشان میکند: دلالان و واسطهها تعداد زیادی خودرو در اختیار دارند که حتی نگه داشتن یک روز آن نیز به دلیل روند روزانه کاهش قیمتها به معنای ضرر بیشتر خواهد بود بنابراین آنها ترجیح میدهند تا خودروی خود را حتی با تخفیف زیادی به فروش برسانند آن هم در شرایطی که تمام خریداران در انتظار کاهش بیشتر قیمتها از خرید خودداری میکنند.
به نظر میرسد در چنین وضعیتی خودروسازان نیز تحت فشار برای کاهش قیمت رسمی محصولات خود هستند. البته با کمتر شدن قیمت برخی از خودروها در بازار نسبت به نرخ رسمی آنها به نظر میرسد که خودروسازان در نهایت قیمتها را کاهش خواهند داد.