Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: فرمول نهایی قیمتگذاری خودرو اعلام شد

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض فرمول نهایی قیمتگذاری خودرو اعلام شد

  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از فارس، عیسی امامی عضو شورای رقابت در مورد جلسه امروز شورای رقابت اظهار کرد: در این جلسه مکانیسم تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت مشخص شد.

  وی افزود: با توجه به تلاش کارشناسی در چند ماه گذشته فرمول جدید قیمتگذاری خودرو در جلسه امروز نهایی و با اکثریت قاطع آرای اعضای شورا مصوب شد و این فرمول چون فرمول جهانی است، مخالف چندانی نداشت.
  وی گفت: اعضای شورای رقابت مرکب از نمایندگان مجلس، دیوان عالی کشور، اتاق بازرگانی، دولت و بخش خصوصی است.
  عضو شورای رقابت در مورد فرمول جدید قیمتگذاری خودرو گفت: فرمول جدید بر اساس قیمت پایه خودرو در سال قبل که فعلا قیمت خودرو در سال 91 به عنوان قیمت پایه شناخته میشود و چون تفاوت فاحش و جهشی در قیمت خودرو اتفاق افتاد، مبنای فعلی قیمت خودرو در فروردین 91 است، اما آنچه مهم است فرمول قیمتگذاری است که مورد تصویب شورای رقابت قرار گرفت.
  امامی عضو شورای رقابت در توضیح فرمول جدید گفت: این فرمول به شرح زیر است:
  Pt=(P(Pt-1)+Pt-1)P0+1/2DZ
  که در این فرمول
  Pt یعنی قیمت خودرو در حال حاضر
  PT-1 قیمت خودرو در سال قبل
  P0 نرخ تورم بخشی هر خودرو که از سوی بانک مرکزی اعلام میشود
  DZ شاخص کیفیت خودرو که 50 درصد این شاخص به عنوان کیفیت سال خودرو مد نظر قرار میگیرد.
  امامی افزود: نرخ تورم خودرو به صورت سالانه از سوی بانک مرکزی اعلام میشود و رشد کیفیت قیمت خودرو نیز توسط موسسه ملی استاندارد مشخص و اعلام میشود.
  عضو شورای رقابت در مورد نحوه محاسبه DZگفت: شاخص کیفیت سال منهای شاخص کیفیت سال قبل و حاصل جمع این تقسیم بر بدترین یا نامناسبترین شاخص کیفیت سال قبل و مجموعه این حاصل تقسیم ضربدر عدد 100 میشود که DZ به دست میآید.
  این عضو شورای رقابت گفت: پس از اعلام رسمی تورم بخشی هر خودرو که باید از سوی بانک مرکزی ظرف 48 ساعت آینده اعلام شود و نیز کیفیت خودرو که توسط موسسه ملی استاندارد اعلام میشود، بنابراین خودروسازان مکلفند قیمت جدید خودرو را برابر این مکانیزم ظرف دو سه روز آینده اعلام کنند.
  وی گفت: همچنین دراین فرمول دو درصد به خاطر افزایش بهرهوری هر خودروسازی در سال از قیمت خودرو باید کاسته شود، بنابراین خودروسازان مکلفند کیفیت خودروی تولیدی خود را هر سال بالا ببرند.
  امامی تاکید کرد: همچنین مقرر شد ظرف دو روز آینده بانک مرکزی نرخ تورم بخشی هر خودرو در سال 92 را اعلام کند.
  عضو شورای رقابت در مورد اینکه آیا خودروهای وارداتی خارجی نیز از این فرمول تبعیت میکنند، گفت: خودروی وارداتی موضوع کار شورای رقابت نیست و از فرمول دیگری پیروی میکند که شامل قیمت خرید و تعرفه واردات است.

  وی گفت: این فرمول جدید برای خودروهای تولید داخل به کار برده میشود.
  امامی، نماینده مردم گرگان و آققلا در مجلس گفت: دستورالعمل و مکانیسم تعیین قیمت خودرو برای همیشه است و قطعا عوض نمیشود، چون یک فرمول بین المللی و استاندارد است.
  عضو شورای رقابت گفت: قیمت جدید خودرو به محض اینکه تورم بخشی خودروها از سوی بانک مرکزی اعلام شود، باید خودروسازان ظرف دو سه روز آینده رسما قیمتهای جدید خودرو را اعلام کنند.
  عضو شورای رقابت افزود: اگر خودروسازان قیمتهای جدید را اعلام نکنند، از مکانیزم نظارتی شورای رقابت و برخوردهای قضایی که قانونگذار پیشبینی کرده استفاده میشود.
  امامی در مورد اینکه کمیسیون اصل 90 و سازمان حمایت قیمتی برای خودرو اعلام کردهاند، گفت: این قیمت اعتباری ندارد چون بر اساس قانون شورای رقابت مرجع رسمی اعلام قیمت خودروهای داخلی است.
  عضو شورای رقابت گفت: در جریان تصویب سیاستهای اجرای اصل 44 که در مجلس تصویب شد، قیمتگذاری خودرو فقط در صلاحیت شورای رقابت است.
  وی در مورد اینکه آیا در جلسه امروز شورای رقابت خودروسازان حضور داشتند، گفت: قبلا از خودروسازان شامل نمایندگان ایران خودرو و سایپا دعوت شده بود و نظرات خودروسازان دریافت شده بود.

 2. #2
  اندازه نوشتار

  پیش فرض

  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از فارس، فرمولی که روز گذشته به عنوان فرمول قیمتگذاری خودرو بر روی سایت شورای رقابت قرار گرفت عبارت بود از:

  (Pt=Pt+pt-1 (p+1/2dz-%2
  که این فرمول، عبارت Pt هم به عنوان مجهول و هم به عنوان معلوم مطرح شده است.
  شورای رقابت امروز با اصلاح این اشکال، عبارت Pt را به Pt-1 تغییر داده و فرمول را به این صورت بر روی سایت خود قرار داده است:
  (Pt=Pt-1+pt-1 (p+1/2dz-%2
  در این فرمول:
  Pt-1 = قیمت هر نوع خودرو در ابتدای سال پیشین
  Pt = قیمت هر نوع خودرو در سال مورد عمل
  dz = تغییر شاخص کیفیت همان خودرو در طول سال تقسیم بر بدترین شاخص کیفیت پایینترین کیفیت گروه خودروها در سال پیشین بر اساس اعلام موسسه ملی استاندارد.
  P = نرخ تورم سالانه تولید همان خودرو در طول یکسال بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
  %2 = بهره وری سالانه مورد انتظار از خودرو سازان نسبت به سال پیشین
  شورای رقابت در حالی فرمول قیمتگذاری خودرو را اصلاح کرده که مسعود موحدی قائم مقام وزیر صنعت امروز با اشاره به وجود برخی ابهامات در فرمول قیمتگذاری خودرو، گفت: قیمت جدید خودروها پس از رفع این ابهامات اعلام خواهد شد.
  به گفته وی، پس از اعلام فرمول قیمتگذاری خودرو از سوی شورای رقابت، خودروسازان ابهاماتی را در مورد این فرمول مطرح کردند که قرار است در مذاکرات آنها با اعضای شورای رقابت برطرف شود.
  وی در مورد این ابهامات توضیح داد: یکی از مسائل این بود که با توجه به اینکه قیمت خودرو در اول فروردین 91 و یا اسفند سال 90 به عنوان مبنای قیمتگذاری قرار گرفته است، آیا در آن زمان قیمت خودرو در شرایط متعادل بازار تعیین شده بود یا خیر. موحدی ادامه داد: یکی دیگر از ابهامات این است که آیا هزینههای تولید مالی یا تأمین کالا برای خودروسازان از خارج از کشور در تورم بخشی مورد توجه قرار گرفته یا خیر.
  وی با بیان اینکه خودروسازان با شورای رقابت در روزهای آینده بحث خواهند کرد، تصریح کرد: کیفیت خودرو از جمله معیارهایی است که در فرمول قیمتگذاری مورد توجه شورای رقابت بوده در حالی که مؤسسه استاندارد در جریان کیفیت نیست و باید منتظر باشیم تا ابهامات موجود برطرف شود.
  در عین حال، از آنجا که رئیس شورای رقابت پیشتر گفته بود قیمت جدید خودروها روز چهارشنبه اعلام میشود، موحدی امروز اعلام نرخهای جدید را تا روز چهارشنبه بعید دانست.
  بحث احتمال تأخیر در اعلام قیمت جدید خودروها در حالی مطرح است که مشتریان بازار خودرو برای اعلام قیمت جدید خودروها لحظهشماری میکنند و تعیین قیمتهای جدید در انتظار مشخص شدن نرخ تورم بخشی و شاخص کیفیت برای محاسبه قیمت است.
  در این میان، برخی منابع از نرخ 40 درصدی تورم بخشی صنعت خودرو در سال 91 خبر میدهند که باید دید در صورت تعیین نرخ قطعی، قیمت خودرو چقدر کاهش مییابد؟ 30 تا 40 درصد یا بین 5 تا 10 درصد؟
  دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

هنوز جستوجو برای این متن در پارس تیونینگ صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •