به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایسنا 80 درصد بازار خودروهای وارداتی ایران در اختیار دو برند کرهیی هیوندایی و کیا است.
در حال حاضر محصولات سه شرکت کرهیی هیوندایی، کیا و سانگ یانگ وارد ایران میشود. البته با وجود کیفیت قابل توجه این خودروها، بازار این محصولات در دو ماه اخیر وارد رکود شده است.
در حال حاضر در گروه محصولات کیا، خودروی پیکانتو در سطح قیمتی حدود 60 میلیون تومان در بازار عرضه میشود. این خودرو یک هاچبک کوچکتر از پژو 206 است.
سراتو نیز خودرویی در کلاس مزدا 3 است که در حال حاضر در مدلهای مختلف آن به قیمت بین 70 تا 90 میلیون تومان به فروش میرسد. اپیتما نیز خودرویی در کلاس نیسان تیانا با حجم موتور 2400 سی.سی است که قیمت آن به حدود 125 میلیون تومان رسیده است.
قیمت کادنزا نیز در بازار به حدود 180 میلیون تومان و اسپورتیج نیز 150 میلیون تومان افزایش یافته است. سورنتو نیز 160 میلیون تومان و کیا موهاوی 200 میلیون تومان قیمت خورده است.
اما در حوزه محصولات هیوندایی، در حال حاضر سواری i20 به قیمت حدود 66 میلیون تومان در بازار عرضه میشود. I20 خودرویی در کلاس مزدا 2 است. I30 نیز خودرویی در کلاس مزدا3 است که به قیمت حدود 78 میلیون تومان عرضه میشود.
سوناتا هم خودرویی هم کلاس نیسان تیانا محسوب میشود. قیمت این خودرو به حدود 130 میلیون تومان رسیده است. در حال حاضر جنسیس چهاردر نیز با قیمت حدود 180 میلیون تومان عرضه میشود.
خودروی ix35 نیز هم کلاس خودروهایی چون گراند ویتارا و نیسان قشقایی محسوب شده و قیمت فروش آن حدود 150 میلیون تومان است. سانتافه نیز با قیمتی حدود 165 میلیون تومان عرضه میشود. Ix55 نیز به قیمت حدود 180 میلیون تومان به فروش میرسد.
اما در حوزه محصولات سانگ یانگ نیز سه خودروی اکتیون، کایرون و رکستون در بازار ایران عرضه میشود. در حال حاضر قیمت اکتیون در بازار حدود 110 میلیون تومان، کایرون حدود 135 میلیون تومان و رکستون نیز 160 میلیون تومان است.
مصطفی ممقانی - کارشناس صنعت خودرو - درباره وضعیت بازار خودروهای کرهیی میگوید: در چند ماهه اخیر قیمت خودروهای کرهیی رشد حدودا دو برابری را تجربه کرده بنابراین خریداران این محصولات در حد قابل ملاحظهای کاهش یافته است.
وی خاطرنشان میکند: نوسانات نرخ ارز نیز از جمله دلایل رکود این بازار است بهگونهای که در شرایط روند نزولی قیمت ارز، خریداران به امید کاهش قیمت از خرید خودداری و در شرایط روند صعودی نرخ ارز نیز فروشندگان از فروش خودداری میکنند.
این کارشناس صنعت خودرو تصریح میکند: با این حال خودروهای کرهیی از جمله خودروهای با کیفیت عرضه شده در بازار ایران محسوب میشوند که نسبت به برخی خودروهای داخلی کیفیت بالاتری دارند.