به گزارش پارس تیونینگ به نقل از فارس، عبدالله بابایی امروز در میزگرد تخصصی بازار خودرو با بیان اینکه صنعت خودروسازی برای بزرگ شدن نیازمند شعارهای بزرگ است، گفت: خودروسازی در ایران حدود 20 سال است که به صورت واقعی شکل گرفته و قبل از آن مونتاژکاری انجام میشد که به همین دلیل نباید عملکرد این صنعت را با عملکرد 40 ساله شرکتهای خارجی مقایسه کرد.

وی با اشاره به افزایش قیمت تمام شده تولید خودرو در کشور، گفت: وقتی خودرو به اندازه کافی عرضه نشود، قیمت حاشیه بازار به شدت افزایش مییابد و خودروساز به همکاری با دلالان متهم میشود.
بابایی از رسانهها خواست تا از مدیران خودروساز نپرسند که قیمت خودرو چه زمانی کاهش مییابد، زیرا زمانی که قیمت نهادههای تولید کاهش یابد، قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت.
معاون فروش ایران خودرو تأکید کرد: در حال حاضر شرکتهای خودروساز با چالش فروش محصول روبرو هستند که سال آینده نیز این مشکل ادامه خواهد داشت، زیرا مردم توان خرید خودرو با قیمتهای فعلی را ندارند.
وی ادامه داد: ممکن است سال آینده مجبور شویم محصولاتمان را دوباره به صورت قسطی به مردم عرضه کنیم.
معاون فروش ایران خودرو در ادامه از صدور بخشنامهای در شبکه فروش ایران خودرو خبر داد که براساس آن، تغییر قیمت مصوب محصولات ایران خودرو در قراردادهای این شرکت لحاظ خواهد شد و به این ترتیب، هر نوع کاهش یا افزایش قیمت خودرو در فروش فوری و نقدی اعمال خواهد شد.
نیاز خودروسازان به نقدینگی 21 برابر قبل شده است
تقوینژاد، معاون استراتژیک و برنامهریزی ایران خودرو نیز در این میزگرد با بیان اینکه شاخص مصرف خانوار طی 14 سال اخیر 7 برابر شده است، گفت: در این مدت قیمت خودرو تقریباً ثابت بوده و حال در طی یک سال، فنر قیمت خودرو در حال آزاد شدن است.
وی با بیان اینکه در استراتژی صنعت خودرو، کاهش تعرفه واردات خودرو در هر سال پیشبینی شده است، گفت: قیمت مواد اولیه لازم برای تولید خودرو در بورس کالا به صورت تصاعدی افزایش یافته که این مسئله قیمت تمام شده تولید خودرو را بالا برده است.
تقوینژاد با بیان اینکه نیاز خودروسازان به نقدینگی 21 برابر قبل شده است، اظهار داشت: صنعت خودروسازی کُره با تسهیلات 3 درصدی فعال است، در حالی که در ایران باید سود 28 درصدی بابت تسهیلات بپردازیم و در چنین شرایطی مقایسه خودروسازی ایران و کُره کار درستی نیست.
به گفته وی، خودروسازان بابت تولید هر خودرو 800 هزار تومان سود به شبکه بانکی پرداخت میکردند که در حال حاضر این رقم دو برابر شده است.
بابایی تأکید کرد: قیمت تمام شده خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد 104 درصدی را تجربه کرده است.