عصرخودرو: به دنبال تصمیم جدید شورای رقابت و سازمان حمایت مصرف کنندگان درباره تعیین قیمت خودرو‏،بازار در رکود کامل به سرمی برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از ایلنا،شورای رقابت و سازمان حمایت مصرف کنندگان در آخرین نشست مشترک خود‏،قیمت های جدید خودروهای تولید داخل را تعیین کردند.اگرچه قرار است این قیمت ها فردا به صورت رسمی با انتشار جدولی رونمایی شود،اما گزارش ها از بازار خودرو حاکی است که بازار خودروهای تولید داخل در رکود کامل قرار گرفته است.
یک فعال بازار خودرو در این رابطه می گوید:خریداران فقط قیمت می پرسند و تقاضا برای خرید خودروهای داخلی به شدت کاهش یافته است.
به گفته وی بازار خرید و فروش خودروهای وارداتی اما،وضعیت بهتری دارد و این بازار تقاضای خود را همچنان حفظ کرده است.
طبق قیمت گذاری شورای رقابت از این پس نرخ رسمی سمند ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ با ارزش ۱۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، تیبا ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و پراید ۱۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان تعیین شده است.
فرمول تعیین قیمت تمام خودروها به این گونه تعیین شده که قیمت هر خودرو برابر با قیمت همان خودرو در یک سال قبل به اضافه قیمت خودرو در سال پایه (90) ضرب در میانگین وزنی با نرخ تورم به اضافه یک دوم شاخص کیفیت است.
براساس این گزارش،هم اکنون قیمت خودروهای تولید داخل به شرح زیر است:
پراید 17 میلیون تومان،تیبا 18.5 میلیون تومان،ماکسیما 105 میلیون تومان،مگان اتومات 70 میلیون تومان،تندر 935 میلیون تومان،سمند ال ایکس 26 میلیون تومان،پژو 405 دوگانه سوز 25.5 میلیون تومان،پژو پارس 32 میلیون تومان،پژو 206 تیپ دو 32 میلیون تومان،تیپ پنج 36 میلیون تومان، تیپ شش 50 میلیون تومان، 207 اتوماتیک 55 میلیون تومان،سوزوکی ویتارا اتوماتیک 110 میلیون تومان،هیوندا آونته اتوماتیک 84 میلیون تومان،لیفان 620 به میزان 38 میلیون تومان،لوبو 17 میلیون تومان،مزدا 3 تیپ سه 108 میلیون تومان،ام وی ام 530 به قیمت 40 میلیون تومان و x33 به میزان 58 میلیون تومان به فروش می رسد.