مجلس ختم برای خودروسازان؛عصرخودرو: خانواده خودروساز کشور از قطعه ساز گرفته تا زنجیره تامین خدمات پس از فروش همگی بر این باورند که خودرو باید گران شود ، حتی معتقدند ادله ی بسیار معقول و منطقی هم برای اثبات گفته شان دارند ، اما آیابه واقع زنده نگه داشتن یک صنعت در کشور باید به چه قیمتی ادامه یابد ؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از جام نیوز، جمعیت نزدیک به 100نفره سازندگان قطعه سازان خودرو امروز با حضور در انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو آخرین تلاش های خود برای عدم کاهش قیمت خودرو را به کار بستند.
در این نشست که عادل پیرمحمدی مدیر عامل ساپکو نیز حضور داشت ، درد مشترک قطعه سازان که همان کاهش تولید و نزدیکی به ورشکستگی محض بود بارها و بارها مطرح شد ؛ قطعه سازان هر کدا در تلاش بودند تا با دردست گرفتن میکروفن و ابراز نارضایتی شان از این وضع دین خود را به کارگران و زنجیره تولید در کارخانه هایشان ادا کنند.

یک نفر از یک سو از بی توجهی دولتی ها می نالید و دیگری رسانه ها را مقصر می شمرد ؛ یکی معتقد بود قیمت گذاری خود در ایران تابع رفتار های سیاسی است و دیگری می گفت اقتصاد و مدیریت اقتصاد ایراد دارد.
در این بین نقل قول هایی نظیر " خودرو کیلویی چند ؟" هم از سوی برخی تولیدکنندگان به بی نظمی جلسه کمک کرده بود.
به گزارش خبرنگار بازار خبر ، این نشست که نزدیک به 4 ساعت به طول انجامید با صحبت های یزدان بخش نایب رییس انجمن قطعه سازان آغاز شد .

600 میلیون تومان ؛ فروش فروردین ماه شرکت سایپا

وی گفت : امروز تصمیم داشتیم به وزارت صنعت برویم تا با جلسه ای حضوری با آقای وزیر در خصوص مشکلاتمان اتمام حجت کنیم ، اما برخی گفتند این کار موجب بهره برداری سیاسی برخی افراد می شود .
یزدان بخش ادامه داد : هم اکنون کارخانه های تولیدی قطعه در کشور با 20 ظرفیت خود مشغول کار هستند و 60 درصد تعدیل نیرو داشته اند و نتیجه این امر تعطیلی 130 شرکت قطعه سازی در کشور بوده است.
وی افزود : بدون شک با ادامه این وضع پایان اردیبهشت ، پایان عمر قطعه سازی در کشور است و گواه این موضوع نیز آمار فروش فروردین ماه شرکت سایپا بوده است که تنها توانسته به رقم 600 میلیون تومان برسد.
فقط مانده در سازمان ملل و 5+1 در خصوص صنعت خودروی ایران بحث شود
در ادامه این نشست محمدرضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در خصوص ارائه راهکاری برای برون رفت از شرایط فعلی تولید قطعه در ایران ، گفت : اینک تمام فشار ها فقط بر روی سازندگان قطعات خودرو است ، مدیران خودروساز که توسط دولت انتخاب می شوند هیچ دفاعی از قطعه سازها نمی کنند .
وی افزود : هدف از این رفتارها فقط و فقط نابودی صنعت خودرو در کشور است که به طبع آن خودروهای تولید شده در کشور چین بتوانند از این طریق به فروش برسند و دروازه های کشور برای ورود خودروهای بی کیفیت گشوده شود.
نجفی منش در پایان گفت : تمامی سمت های اقتصادی و سیاسی تاکنون در خصوص قیمت خودرو اظهار نظر کرده اند و ما به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم ، فقط مانده است که در نشست های 5+1 در خصوص قیمت گذاری و صنعت خودروی ایران بحث شود .
فرهاد به نیا عضو دیگر هیات مدیره انجمن قطعه سازان در ادامه این نشست با تاکید بر این که هدف از این گردهمایی ، ارائه یک راهکار مناسب است تصریح کرد : ما در خصوص مشکلاتمان به تمامی بخش های مهم کشور از رییس جمهور گرفته تا اعضای کمیسیون های مجلس نامه داده ایم ، با شورای رقابت جلسات بسیاری گذاشته ایم و مدارک و مستندات بسیاری را ارسال کرده ایم و رییس شورای رقبات قول مساعد داد تا بر اساس منطق و در راستای قیمت گذاری ها عمل کند.
این سازنده قطعات خودرو گفت : پس از این موضوعات اطلاعیه ی "خودرو چند کیلو است " از سوی شورای رقابت منتشر شد که موجب از بین رفتن بحث های علمی و منطقی آنالیز قیمت واقعی خودرو شد.
به نیا ادامه داد : مواداولیه ساخت خودرو نظیر فولاد ، چدن ، پلیمر مس و همچنین ارز افزایش سرسام آوری را تجربه کرده اند که تاثیرات ان به صورت مستقیم بر روی قیمت خودرو اثر می گذارد ، حال آنکه چگونه می توان قیمت خودرو را حدود 30درصد در کشور کاهش داد ، سوالی است که باید از شورای رقابت پرسید ؟
شورای رقابت تیم کارشناسی ندارد
ساسان قربانی دبیر انجمن قطعه سازان با بیان اینکه مسوولان شورای رقابت از قطعهسازان پرسیدند که آیا اطلاعات ارسالی از سوی خودروسازان در مورد قیمت مواد اولیه و قطعات صحت دارد یا نه، خاطرنشان کرد: متاسفانه در شورای رقابت تیم کارشناسی آگاه و مطلعی به شرایط تولید خودرو و قطعه وجود ندارد در حالیکه در کمیته قیمتگذاری خودرو مشکلات با منطق و کار کارشناسی برطرف میشد.

قربانی ادامه داد: اگرچه در نشست مشترک شورای رقابت و قطعهسازان از اعضا خواسته شد پیش از اعلام قیمتها از هرگونه گفتوگو با رسانهها خودداری کنند اما دیدیم که تعدادی از اعضای این شورا بلافاصله پس از این نشست در مصاحبههای متعددی از کاهش 30 تا 40 درصدی قیمتها خبر دادند.

وی تصریح کرد: همین جا به نمایندگی از قطعهسازان اعلام میکنم که اگر قیمت خودرو به شکل غیر منطقی کاهش یافته و فشار کاهش قیمت از سوی خودروسازان به قطعهسازان منتقل شود، قطعهسازان نه به خواست خود بلکه به اجبار امکان ادامه فعالیت را نخواهند داشت.

تجمع قطعه سازان برای رفع مشکلاتشان به صلاح نیست
تنها میهمان خودروساز این نشست یعنی عادل پیرمحمدی مدیر عامل ساپکو در خصوص بحث های مطرح شده گفت : تنها کافی است شرایط تولید و اوضاع اقتصادی کشور ها را کنار هم چیده و به بررسی آنها بپردازیم ؛ در این صورت است که در میابیم درد قطعه ساز و خوردوساز در داخل کشورمان درد مشترکی است که باید با منطق و آنالیز صحیح و علمی قیمت به نتیجه برسد.
وی افزود : طرح مسائلی نظیر تجمع قطعه سازان در محل وزارت صنعت کار منطقی نیست و نمی تواند راهگشای مشکلات صنعت خودروی کشور باشد و بهتر است قطعه سازان در نامه ای خطاب به وزیر صنعت مشکلات فعلی خود را بیان کرده تا مقامات نیز بتوانند با تمرکز بیشتر در راستای حل آن گام بردارند.
پیرمحمدی با اشاره به وضعیت تعدیل نیرو در ایران خودرو نیز گفت : ما تاکنون تعدیل نیرو در ساپکو و یا ایران خودرو نداشته ایم و در تلاش هستیم تا با مدیریت وضعیت فعلی نیروهای شاغل در این بخش را حفظ کنیم.
در خاتمه این نشست هرچند درد و دل ها بسیار بود و مشکلات فراوان ، اما خروجی شفاف و راهکار سازنده ی از دل این جلسه نزدیک به 4 ساعته به بیرون راه نیافت.
مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ