به گزارش پارس تیونینگ به نقل از موج، فرهاد به نیا، با بیان این مطلب گفت :در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام حماسه سیاسی و اقتصادی" مزین شده هنوز تکلیف صنعت خودرو و قطعه در رابطه با حل مشکلات فعلی این صنعت و به ویژه تعیین قیمت های قطعی فروش خودرو مشخص نشده است.
وی ادامه داد: متاسفانه در چند ماهه اخیر موضوع تعیین قیمت خودروهای داخلی گذشته از مسوولان دلسوز و پیگیر، به مجالی برای سوء استفاده افراد فرصت طلب و مافیای واردات خودرو تبدیل شده که با سوءاستفاده از خواست مشروع مردم برای استفاده از خودروی ارزان قیمت، منافع خود را دنبال می کنند.
به نیا با بیان اینکه به موضوع افزایش قیمت خودرو نباید تنها به صورت تک بعدی نگاه شده و در خصوص افزایش قیمت این محصولات قطعه سازان و خودروسازان به گران فروشی متهم شوند، بیان کرد: دلیل اصلی افزایش قیمت خودروهای داخلی، علاوه بر افزایش سنگین نرخ بهره های بانکی و سایر هزینه های سربار نظیر هزینه سوخت، دستمزد، حمل و نقل و غیره، افزایش شدید قیمت مواد اولیه ساخت داخل به عنوان ورودی های صنعت قطعه سازی است که موجبات افزایش قیمت تمام شده ورودیهای صنعت خودرو را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: حدود 65 درصد ارزش یک خودرو را مواد اولیه به کار رفته در تولید آن اعم از فولاد، آلومینیوم، مس، محصولات پتروشیمی و دیگر مواد اولیه تشکیل می دهد که بر طبق اطلاعات موجود و رسمی ارائه شده به شورای رقابت، قیمت برخی از این محصولات در یک ساله اخیر تا 300 درصد افزایش داشته است.
این قطعه ساز داخلی افزود: به این موارد باید افزایش 25 درصدی تا سه برابری نرخ ارز، سوخت، نرخ سود تسهیلات بانکی، مالیات بر ارزش افزوده و حقوق و دستمزد در یکساله اخیر را اضافه کرد که به نوبه خود هزینه فعالیت بنگاههای قطعه سازی و خودروسازی را به شدت افزایش داده است.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران با طرح این پرسش که چگونه می شود قیمت مواد اولیه و دیگر هزینه های ورودی به صنعت قطعه و خودرو افزایش یافته و از آن سو قیمت خودرو به عنوان محصول خروجی این بنگاهها افزایش نیابد؟، تصریح کرد: بنابراین در این شرایط کلید کاهش قیمت خودرو نه در دست قطعه سازان و خودروسازان بلکه در دست دولت و به ویژه تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز صنعت خودرو به ویژه فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمی و ... است.
وی ادامه داد: چنانچه مسئولان شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال کاهش قیمت خودرو هستند باید به این واقعیات توجه کرده و به بنگاه های اکثرا دولتی فولادسازی، آلومینیوم، مس و پتروشیمی دستور دهند که قیمت محصولات خود را به نرخ های یکسال پیش باز گردانند تا به دنبال آن قیمت خودرو نیز با کاهش بسیار زیادی همراه شود.
به نیا افزود: بنابراین از مسئولان شورای رقابت و وزارت صنعـت، معدن و تجارت می خواهیم که در درجه نخست ثبات را به بازار خودرو باز گردانده و پس از آن کمیته کارشناسی شورای رقابت و یا هر مقام مسئول دیگری فرصت کافی دهند تا با بررسی هزینه واقعی مولفه های تشکیل دهنده قیمت خودرو و با توجه به اطلاعات ارسال شده از طرف قطعه سازان و خودروسازان نسبت به اعلام رسمی قیمت خودروها بطور قاطع و نهایی اقدام شود. در آن شرایط در صورت هرگونه کاهش قیمت بدیهی است که تعهد خودروسازان برای اعمال این قیمت ها با نظارت شورای رقابت و وزارت صنعت، معدن و تجارت کاملا پا برجاست و هرگونه اضافه دریافتی توسط خودروساز به خریدار عودت خواهد شد.
وی تصریح کرد: متاسفانه در دو ماهه اخیر به دنبال وعده های مسوولان مختلف برای کاهش قیمت خودرو، فروش محصولات در بنگاه های خودروسازی تا نزدیک صفر کاهش یافته و همین موضوع بحران نقدینگی در صنعت خودرو و قطعه را تشدید کرده است.
عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران با بیان اینکه ادامه وضعیت بلاتکلیفی فعلی در صنعت خودرو نتیجه ای جز زمین گیری و تعطیلی کامل بنگاه های قطعه سازی و خودروسازی و افزایش مجدد هزینه های سربار تولید را نخواهد داشت، اظهار کرد: در یکساله اخیر تحت تاثیر مشکلات داخلی و خارجی، تعداد قابل توجهی از بنگاه های قطعه سازی تعطیل شده اند و ادامه این وضعیت باقی بنگاه ها را نیز با چنین سرنوشتی مواجه خواهد کرد.
به نیا خاطرنشان کرد: حدود 82 درصد ارزش یک خودرو مربوط به فعالیت قطعه سازان است بنابراین از مقامات مسوول می خواهیم که برخلاف رویه پیش رو، اطلاعات ارسالی نمایندگان قطعه سازان کشور را بعنوان مستندات اصلی روند تصمیم گیریهای قیمت خودرو مورد استفاده قرار داده و تا قبل از آنکه دیر شود از فاجعه در حال وقوع در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور جلوگیری کنند.