آخرین اخبار از تغییرات قیمتی خودروها

رکودی که در حال حاضر بر بازار خودرو حکم فرماست باز میگردد به کاهش ناگهانی نرخ ارز در روزهای پیش از انتخابات و انتظاری که برای کاهش قیمتها پیش آمد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، البته ماه رمضان هم یکی دیگر از دلایل رکود بازار تابستان است، زیرا در این ماه مسافرتها کمتر میشود.
بر همین اساس فعالان بازار پیشبینی میکنند با پایان یافتن ماه رمضان و همینطور پایینتر آمدن دمای هوا، بازار با اوجگیری مسافرتها، رونق بیشتری بگیرد.
در چند به گفته یکی از فعالان بازار هماکنون اندک خرید و فروشی در بازار رونق گرفته است، اما حجم آن بهقدری نیست که بتوان گفت بازار از رکود خارج شده و جانی گرفته است.
گرمای تابستان بازار خودرو را چندان داغ نکرده و حالا کمتر کسی نزدیک آن میشود. بازار خودرو مدتی است تعادل ندارد، یا خرید و فروش در آن به شدت جریان دارد و سیر قیمتها در آن صعودی است یا مثل حالا رکود کامل بر آن حکمفرما است و آب از آب تکان نمیخورد.
اما به گفته فعالان بازار رکود خرید و فروشی که در حال حاضر در بازار خودرو جریان دارد، حالا دیگر تنها از انتظار کاهش قیمتها ناشی نمیشود و ماه رمضان هم در آن دخیل است.
به گفته این کارشناسان بعد از گذشت ماهها در انتظار کاهش قیمت خودرو، دیگر مشتریها آگاه شدهاند که با توجه به نرخ ارز و تورمی که در کشور وجود دارد قیمت خودرو کاهش چشمگیری نخواهد داشت.
به نظر میرسد حالا برای مشتریها این موضوع جا افتاده باشد که برای کاهش قیمت چارهای وجود ندارد جز بازگشت به گذشته، گذشتهای که نرخ ارز در آن ۱۲۲۵ تومان بود و نرخ تورم هم بسیار کمتر از چیزی بود که حالا هست.
به نوشته دنیای اقتصاد، اما آن طور که فعالان بازار میگویند طی هفته گذشته قیمتها تغییر چندانی نداشته و در مدلهای ایرانی و خارجی با نوسانات اندکی همراه بوده است. بر همین اساس در حال حاضر ارزانترین خودروی وارداتی موجود در بازار یاریسهاچبک است که ۹۲ میلیون تومان قیمت دارد.
خانواده کیا هم با کاهش قیمت همراه بوده و هم با افزایش، به طوری که کیا اسپورتیج با دو میلیون تومان کاهش قیمت به ۱۵۸ میلیون تومان رسید.
در عوض کیا سراتو با ۳ میلیون تومان افزایش قیمت در حال حاضر ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد. اما دو خودروی ژاپنی وارداتی بازار هم فراز و نشیبهایی داشتهاند، قیمت اوریون یک میلیون فرود داشته و به ۲۰۲ میلیون تومان رسیده و کرولا با فرازی ۸ میلیون تومانی از دو هفته گذشته تا کنون به ۱۲۸ میلیون تومان رسیده است.
هیوندایی دیگر چشمبادامی بازار هم نوساناتی داشته است. سوناتا نوسانی رو به بالا داشته و با یک میلیون تومان افزایش قیمت، ۱۵۱ میلیون تومان معامله میشود.
آزرا هم همچنان سوار بر قیمتها است و این هفته هم ۳ میلیون افزایش قیمت داشته و ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. اما از شاسیبلندهای خانواده هیوندایی خبر میرسد که IX55 با کاهشی ۴ میلیون تومانی به ۲۱۱ میلیون تومان رسیده است.
IX35 و I30 اما ثابت ماندهاند و به ترتیب ۱۵۶ و ۱۰۵ میلیون تومان قیمت دارند. خانواده ۲۰۶ کمی کوتاه آمد هر چند انتظار برای کاهش چشمگیر قیمتها بیثمر بود، اما به نظر میرسد رکود بازار تاثیر کمی بر کاهش قیمتها داشته، تا آنجا که میزان کمی از کاهش قیمت در خانواده ۲۰۶ مشاهد میشود.
به این ترتیب قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ طی هفته گذشته ۵۰۰ هزار تومان کاهش داشته و به ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
کاهش قیمت تیپ ۵ این خانواده اما کمی بیشتر بوده و با یک میلیون تومان کاهش به ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. V9 و V20 اما ثابت بودند و به ترتیب روی ۵۲ و ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقی ماندند.
مدل V8 هم با کاهش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. اما خانواده پراید هم که روزگاری پرفروشترین خودروی کشور بود این روزها گرفتار رکود شده است. مدلهای این خانواده هم با کاهش قیمت جزئی همراه بودهاند. پراید ۱۱۱ مانند هفته گذشته ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و افزایش قیمت بیشتری نداشته و دیگر مدل این خانواده؛ یعنی پراید ۱۳۱ با کاهشی ۱۰۰ هزار تومانی ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله میشود.
اما ۱۳۲ همان ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هفته گذشته است. تیبا هم ۵۰۰ هزار تومان کوتاه آمد و به ۲۰ میلیون تومان رسید. جهش جزئی برای تندر تندر-۹۰، این خودروی پرطرفدار بازار که هنوز قیمت رسمی برای آن تعیین نشده و با همان قیمتهای قبلی در حال خرید و فروش است، در بازار با افزایش قیمتی اندک همراه بوده.
به این ترتیب تندر ایران خودرو و پارس خودرو هر کدام ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتهاند و به ترتیب ۳۴ میلیون و ۵۰۰ و ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارند. تندر ٍE1 هم بدون تغییر بوده و روی ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقیمانده است.
اما مگان آپشن دار هم که طی دو هفته گذشته قیمت آن به ۹۱ میلیون تومان رسیده بود از رکود بازار تاثیر گرفت و در این هفته به ۸۸ میلیون تومان رسید.
ماکسیما و تیانا، دو مونتاژی پارس خودرو هم به ترتیب ۱۱۶ و ۱۴۷ میلیون تومان قیمت دارند که ثبات قیمت آنها را در بازار نشان میدهد. اما از ژاپنیهای ایران خودرو هم خبر ثبات قیمت میرسد، ویتارای اتومات روی ۱۳۲ میلیون تومان ماند و ویتارای دندهای هم از ۱۲۷ میلیون تومان نه فراتر رفت و نه کمتر شد.
در نهایت با نگاهی به قیمتها میتوان دریافت که بازار خیلی از قیمتهایی که در آن جریان داشته منحرف نشده و اگر نوسانی هم وجود داشته بسیار اندک بوده، به این ترتیب به نظر میرسد قیمتهای فعلی هرچند گران، اما پایدار خواهند بود و معاملاتی حول و حوش این قیمتها رقم خواهد خورد.