معاون ترافیک شهردار تهران از آغاز ثبت نام طرح ترافیک سال 93 از صبح روز یکشنبه سوم آذر خبر داد و گفت: اجرای محدوده طرح ترافیک با هدف کنترل تردد و کاهش آلودگی هوا در محدوده مرکزی شهر انجام میشود.


به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایسنا، مهندس سید جعفر تشکری هاشمی افزود: ثبتنام طرح ترافیک از سوم آذر آغاز شده و تا بیست و سه آذر ادامه خواهد داشت و زمان ثبت نام هیچ اولویتی برای متقاضیان ایجاد نمیکند و لذا توصیه میشود شهروندان بدون عجله و سر فرصت نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
وی با اعلام این که واگذاری طرح ترافیک به متقاضیان بر مبنای نظام امتیاز بندی صورت میپذیرد، تاکید کرد: متقاضیانی که نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام میکنند، زمان صدور مجوز باید مدارک و مستندات مربوط به اطلاعات اعلام شده را ارائه کنند.
اختصاص 40 درصد مجوزهای 93 به سهمیه روزانه و هفتگی

معاون شهردار تهران با اشاره به این که به رغم افزایش تعداد خودروهای پایتخت نسبت به سال گذشته، تعداد مجوزهای طرح ترافیک نسبت به دوره قبل یک فقره هم افزایش نخواهد داشت، اظهار کرد: به منظور پاسخگویی به نیازهای ضروری شهروندانی که موفق به دریافت مجوز سالانه نشده بودند، 10 درصد مجموع سهمیههای سال جاری به طرح ترافیک روزانه و هفتگی اختصاص پیدا کرد که این میزان برای سال آینده به 40 درصد مجموع سهمیهها افزایش خواهد یافت.
تشکری هاشمی با بیان اینکه به همین نسبت نیز از سهمیه سالانه طرح ترافیک افراد حقیقی و اشخاص حقوقی برای سال آینده کم میشود، تصریح کرد: نامههای مربوط به طرح ترافیک ادارات و سازمانها تهیه شده که بتدریج برای این مجموعهها ارسال خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه هر گونه افزایشی در نرخ مجوزهای طرح ترافیک پس از تصویب شورای اسلامی شهر تهران اعمال میشود، اضافه کرد: پیشبینی میکنیم نرخ مجوزها حدود 10 درصد افزایش پیدا کند که البته تمام در آمدهایی که بابت صدور طرح ترافیک اعم از روزانه، هفتگی و سالانه کسب میشود، صرف توسعه حمل و نقل عمومی و بهبود ترافیک شهر میشود.
تمام متقاضیان باید ثبتنام کنند

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه توسعه استفاده از خودروهای پاک از جمله سیاستهای مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل و ترافیک است، اظهار کرد: به این منظور برای نخستین بار نسبت به ارائه رایگان طرح ترافیک برای تمام خودروهای برقی و هیبریدی اقدام خواهد شد و به منظور تشویق هر چه بیشتر به استفاده از خودروهای پاک، این اقدام به صورت رایگان صورت میگیرد و هیچ وجهی از دارندگان این خودروها دریافت نخواهد شد.
تشکری هاشمی با بیان این که هیچ وجهی به صورت نقد از ثبتنام کنندگان دریافت نمیشود و تمام متقاضیان از جمله خبرنگاران باید نسبت به ثبتنام اولیه اقدام کنند، تصریح کرد: تا پایان اسفند نسبت به صدور مجوزهای طرح ترافیک برای متقاضیانی که موفق به کسب امتیاز لازم شدهاند، اقدام خواهد شد.
وی با تاکید بر این که کنترل خودروهای فاقد مجوز در محدوده طرح ترافیک برمبنای پلاک خودرو و از طریق سیستم پردازش تصویری صورت میگیرد، اضافه کرد: تمام خودروها از جمله خودروهای وانت بار که دارای پلاک "ع" میباشند، باید از طریق اتحادیه مربوطه اقدام کنند و به جز خودروهای پلیس، آمبولانسهای مرکز اورژانس، خودروهای آتشنشانی، اتوبوسهای شرکت واحد و تاکسیهایی که تمام یا بخشی از مسیر آنها در محدوده طرح ترافیک قراردارد، سایر خودروها از جمله خودروهای امداد آب، برق و دیگر خدمات باید همچون سال گذشته نسبت به ثبت نام طرح ترافیک اقدام کنند.
ثبتنام صرفا از طریق سایت شهرداری تهران

معاون ترافیک شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: همانند سالهای گذشته در سال جاری نیز برای اقشاری از جمله خبرنگاران، بیماران خاص و معلولان و جانبازان سهمیه ویژهای با حداقل تعرفه ممکن در نظر گرفته شده است.
تمامی متقاضیان مجوز طرح ترافیک میتوانند از صبح روز یکشنبه سوم آذر با مراجعه به سایت شهرداری تهران به نشانی شهرداری تهران و از طریق لینک مربوط به "ثبتنام طرح ترافیک سالیانه" نسبت به ثبتنام اقدام کنند.