یکی از سناریوهای مدیریت مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل کشور ارتقای استاندارد و بهبود کیفیت خودرو و سوخت مطابق با استانداردهای یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا است.
بر این اساس دولت در آخرین اولتیماتوم خود خودروسازان و وزارت نفت را ملزم به تولید و عرضه خودرو و بنزین با استاندارد یورو چهار تا تیر ماه سال جاری کرده است و مطابق با این اولتیماتوم باید همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی عرضه گسترده خودرو و بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در کلانشهرهای کشور اغاز شود.
علیرضا ضیغمی با بیان اینکه در سال جاری روزانه حدود 50 میلیون لیتر بنزین در جایگاه های سوخت با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا عرضه خواهد شد، گفت: از سال گذشته تاکنون چندین طرح افزایش و بهبود کیفیت بنزین مطابق با استاندارد یورو 4 و 5 در پالایشگاههای نفت در مدار بهره برداری قرار گرفته است.
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه در شرایط فعلی ظرفیت تولید بنزین یورو 4 به 22 تا 23 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است، تصریح کرد: سال گذشته سه طرح توسعه مرحله دوم فاز سوم پالایشگاه آبادان، فاز دوم توسعه پالایشگاه شازند و طرح توسعه و بهبود فرآیند تولید پالایشگاه تهران در مدار بهرهبرداری قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی با بیان اینکه تا تابستان سال جاری هم راه اندازی سه طرح جدید افزایش تولید بنزین با استاندارد یورو 4 قطعی و نهایی شده است، اظهار داشت: هم اکنون آخرین مراحل راهاندازی و پیش راهاندازی طرحهای بنزین سازی پالایشگاه تبریز، اصفهان و طرح توسعه پالایشگاه لاوان در حال انجام است.
این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ظرفیت تولید بنزین یورو چهار این سه طرح پالایشگاهی را حدود 10 میلیون لیتر در روز عنوان کرد و افزود: در مجموع تا تیرماه سال جاری ظرفیتی معادل 30 تا 35 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار آماده توزیع و عرضه در جایگاههای سوخت با اولویت کلانشهرهای کشور است.