خودروهای خارجی موجود در ایران در حالی بسیار لوکس به نظر میرسند که بیشتر آنها از نظر استانداردهای جهانی در رده خودروهای کاملا معمولی مورد استفاده طبقه حقوق بگیر و قشر متوسط شهری، قرار میگیرند.به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ایسنا، رشد شدید نرخ ارز در کنار تعرفه واردات خودرو، قیمت خودروهای خارجی وارداتی به کشور را به شدت افزایش داده است.
به اعتقاد کارشناسان این موضوع موجب شده خودروهایی که در سطح جهان و بهویژه در کشور سازنده، کاملا معمولی و مورد استفاده اقشار متوسط شهری و طبقه حقوق بگیر هستند، در ایران تبدیل به خودروهای لوکسی شوند که تنها اقشار مرفه جامعه توانایی خرید آنرا دارند.
در واقع لوکس قلمداد شدن این خودروها در ایران نه به دلیل ارزش ذاتی و آپشنهای کیفی و رفاهی این خودروها بلکه به دلیل قیمت بسیار بالای آنها در مقایسه با حقوق و درآمد طبقه متوسط شهری است.
از نظر استانداردهای جهانی، هیچ یک از خودروهای هیوندایی و کیا موجود در ایران لوکس محسوب نمیشوند. طبق این استانداردها، خودروهایی با قیمت بالاتر از 60 هزار دلار بهالنسبه لوکس تلقی میشوند و خودروهایی با قیمت کمتر از 60 هزار دلار، خودروهایی با کلاس پایین و متوسط محسوب میشوند.
با این حال خودروی اسپورتیج که قیمت خرده فروشی آن از سوی شرکت تولیدکننده در جهان حدود 19 هزار دلار تعیین شده، در ایران به قیمت حدود 150 میلیون تومان به فروش میرسد. هیوندایی سوناتای 21 هزار دلاری نیز در ایران به قیمت حدود 155 میلیون تومان عرضه میشود.
قیمت سورنتو نیز در حالی در ایران به 210 میلیون تومان رسیده که قیمت جهانی آن حدود 24 هزار دلار است. قیمت جنیسیس 34 هزار دلاری نیز در ایران به حدود 250 میلیون تومان افزایش یافته است.
بنابراین براساس استانداردهای جهانی بیشتر خودروهای خارجی عرضه شده در ایران خودروهایی با کلاس پایین و متوسط هستند. با این حال با فرض دلار 3000 تومانی و حذف تعرفه واردات خودرو، قیمت خودروهای خارجی موجود در بازار ایران حداقل به نصف کاهش خواهد یافت در آن صورت دیگر نمیتوان اسپورتیج 70 میلیونی و سوناتای 75 میلیونی را خودروهای لوکسی دانست زیرا از نظر قدرت خرید اقشار متوسط شهری، دیگر برای این قشر پرجمعیت دست نیافتنی نخواهند بود.
در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است که دولت باید با حذف تعرفه واردات خودرو، شرایط را برای دسترسی عموم مردم به خودروهای خارجی با قیمت مناسب فراهم کند.
علی خاکساری میگوید: تنها راه حل مشکلات عدیده صنعت خودروی ایران، آزادسازی واردات است تا از یک سو کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یافته و از سوی دیگر مردم به خودروهای خارجی به قیمت واقعی و نه قیمتهای چند برابری دسترسی داشته باشند.
مطمئنا در آن صورت دیگر کسی در ایران خودروهایی چون هیوندایی و کیا را "لوکس" نخواهد دانست