سرعت انتقاد ایرانی ها از رفتار دیروز فرانسوی ها همچنان رو به افزایش است. کافیست سری به سایت های اجتماعی بزنید یا خبرهای تولید شده فعالان اقتصادی نسبت به کاهش سریع مبادلات تجاری با فرانسوی ها را دنبال کنید واکنش مخاطبان ایرانی به خبرهای منتشر شده نسبت به حرکت فرانسوی ها در نشست سه روزه ژنو به دستتان خواهد آمد

به گزارش پارس تیونینگ به نقل از عصرخودرو: پژو و رنو در طی بیست سال اخیر همواره سهم عمده بازار خودرو ایران را داشته اند و از امروز این دو شرکت که تاکنون به عنوان سمبل های صنعتی و اقتصادی فعال در بازار ایران که سهم عمده ای در لابی ضد تحریم با دولت فرانسه را بر عهده داشته اند در سیبل حملات افکار عمومی ایران علیه فرانسوی ها قرار دارند.
کافیست سری به صفحه وزیر امور خارجه فرانسه در فیس بوک بزنید تا متوجه شوید بخش عمده ای از پیغام های مخاطبان ایرانی هشدار درباره آینده حضور برندهای فرانسوی در بازار خودرو ایران است. صفحه رسمی وزیر امورخارجه فرانسه در فیس بوک لحظه به لحظه بر تعداد طرفدارانش افزوده می شود. خاطره داوری تلخ داوری کشتی عبدولی کشتی گیر ایرانی در مسابقه با گینو ورزشکار فرانسوی که با حملات ایرانی ها به صفحه فیس بوک داور مسابقه یکبار دیگر این بار با حملات انتقادی به صفحه رسمی وزیر امور خارجه فرانسه در حال تکرار است .
یکی از ایرانی ها در صفحه رسمی وزیر امور خارجه فرانسه نوشته است :
«آقای فابیوس:این سیاست اسراییل بود مواضعی که آمریکا باید اتخاذ میکرد به عهده شما گذاشتند که آمریکا چهره ی خوبی داشته باشه ولی خوشبختانه دکتر ظریف صبور بود و تصمیم عجولانه نگرفت و در نهایت آمریکا پاره کرد همون طناب را که یه زمانی شما را با اون تو چاه فرستاده بود. چون که بزرگترین متضرر از تحریمای ایران شما بودید و انشالله اگه روزی تحریمها بر طرف بشه شما به خاطر این مواضعتون جایی در بازار ایران ندارید. به امید پیروزی»
هنوز واکنش رسمی از سوی مقامات سیاسی و اقتصادی ایران و یا بنگاه های همکار شرکت های فرانسوی درباره تصمیم های دولت فرانسه منتشر نشده است . رنو و پژو در یک سال گذشته تلاش های بسیاری برای حذف تحریم از سوی دولت فرانسه و نیز مستثنی کردن فعالیت های آنها از تحریم در ایران از راه های مختلف انجام داده اند که تا کنون ثمری به همراه نداشته است. رسانه های فرانسوی نیز در ماه های گذشته مطالب بسیار تندی علیه دولت فرانسه در راستای حذف تحریم فعالیت های شرکت های خودروسازی در ایران منتشر کرده اند اما بر خلاف فشار افکار عمومی داخلی فرانسه دیروز و بامداد امروز شاهد مواضع اسرائیلی وزیر امور خارجه فرانسه در مذاکرات ژنو بوده ایم.
قطعا با رفع مشکلات تحریم ،بازگشت دو خودروساز بزرگ فرانسوی به بازار ایران بی دردسر نخواهد بود و فشار مخالفت افکار عمومی که سابقه ذهنی بسیار بدی از نحوه فعالیت یکی از این دو خودروسازفرانسوی در بازار ایران را دارد نیز به طبقه تصمیم گیر جامعه منتقل خواهد کرد.