خودروی تازه شورولت - ایران خودرو: رانا را مهر تحویل میدهیم- چراغ سبز ایالت کالیفرنیا به خودروهای بیراننده - حمایت ویژه چین از ساخت خودروهای برقی/ قیمت بالا چالش اصلی است - خداحافظی با ونهای آمریکایی - رانا با موتورهای جدید درراه است
خودروی تازه شورولت

مدل بعدی نسل خودروی پیکاپ شورولت سیلورادو خودرویی لوکس و آراسته خواهد بود. جنرال موتورز این طرح را پاسخی به خودروهای تازه و لوکس رقبایش، همچون فورد F-150 کینگ رنچ، میداند. به گفته برخی نمایندههای فروش که در گردهمایی نمایندگان فروش شورولت در لاس وگاس حاضر بودهاند، خودروی جدید High Country نام دارد. آنها میگویند مدیران جنرال موتورز توضیح چندانی درباره ویژگیهای خودروی تازه ندادند،مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
اما گفتهاند روح غربی دارد و چرمی اعلا در تزئیناتش به کار رفته است. تولید این خودرو گواهی است بر اشتهای سیریناپذیر خریداران آمریکایی به خودروهای لوکس پیکاپ. به نظر میرسد خودروسازان هم برای تعیین بالاترین قیمت ممکن در حال محک زدن ظرفیت بازار هستند. قیمت خودروی بسیار لوکس F-150 که ظرف چند هفته آینده به بازار میآید، دستکم 53 هزار دلار است.


ایران خودرو: رانا را مهر تحویل میدهیم

گروه خودرو- طبق وعده ایران خودرو قرار بود رانا به عنوان دومین محصول ملی این شرکت از ابتدای پاییز به تدریج تحویل ثبتنامکنندگان شود، اما از آنجاکه ظاهرا هنوز دعوتنامهای ارسال نشده، متقاضیان نگران دریافت رانای ثبتنامی خود هستند.

به طور معمول وقتی خودروسازان قصد تحویل محصولات پیش فروش شده خود را دارند، یکی دو هفته قبل دعوتنامه برای ثبتنامکنندگان ارسال میکنند و حال که مهر آمده و دعوت نامهای ارسال نشده، متقاضیان نگران زمان تحویل این محصول هستند. این در حالی است که عدم ارسال دعوتنامه نمیتواند به منزله تحویل ندادن رانا در مهر ماه باشد، چه آنکه ممکن است ایران خودرو طی چند روز آینده دعوتنامه برخی ثبتنامکنندگان را ارسال و ورود رانا به خیابانهای کشور کلید بخورد.

در این مورد حتی مدیرفروش ایران خودرو نیز تاکید کرده که رانا طبق موعد مقرر و بدون هیچ گونه تاخیری تحویل مشتریان داده میشود. به گفته عبدالله بابایی، تمام تمهیدات لازم در مورد تولید، تامین قطعات و خدمات پس از فروش رانا انجام شده و این خودرو در موعد تعیین شده در مهرماه سال جاری به مشتریان تحویل داده خواهد شد. وی با بیان اینکه در سال جاری قرار است 30 هزار دستگاه خودرو رانا تولید و روانه بازار شود، گفته که تولید رانا در سه ماه آخر سال جاری به روزانه 300 دستگاه در روز میرسد و این میزان بیش از پیشفروش این خودرو به مشتریان است. بابایی اما به دلایل اصلی عدم ارسال دعوتنامههای رانا نیز اشاره کرده و گفته که بعد از اخذ قیمت از سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان دعوتنامه ارسال و مراحل تحویل این خودرو به مشتریان آغاز میشود. این گفته وی نشان میدهد ایران خودرو برای ارسال دعوتنامهها و تحویل رانا، منتظر اعلام قیمت نهایی این خودرو از سوی سازمان حمایت مصرفکنندگان و تولیدکنندگان است. رانا اوایل امسال با ودیعه ای 10 میلیون تومانی و به تعداد 26 هزار دستگاه پیشفروش شد و ایران خودرو اعلام کرد تمام راناهای ثبتنامی را طی شش ماه دوم امسال تحویل خواهد داد.


چراغ سبز ایالت کالیفرنیا به خودروهای بیراننده

جری براون فرماندار ایالت کالیفرنیا قانونی را امضا کرد که به خودروهای پیشرفته جدیدی که بدون راننده میرانند، اجازه میدهد در مسیرهای عمومی تردد کنند. آقای براون در صندلی کنار راننده یکی از همین خودروها، تویوتا پریوس، نشست و به ساختمان اداری گوگل رفت تا قانون را امضا کند. این خودروی بیراننده به کمک گوگل و اطلاعات مسیریابی آن ساخته شده است. آقای براون پیش از امضای این قانون گفت «داستانهای علمی تخیلی حالا واقعیت فردای ما هستند». این خودروی بیراننده توسط چند دوربین، رادار، لیزر و بانکی از اطلاعات مربوط به رانندگی خودروهای عادی هدایت میشود. قانون تازه که از سال آینده اجرا میشود، به استقرار امکانات و تامین امنیت لازم برای گسترش این خودروها کمک میکند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ
حمایت ویژه چین از ساخت خودروهای برقی/ قیمت بالا چالش اصلی است

تعداد زیادی از مقامات و آژانسهای دولتی چین در حال کار روی ساخت خودروهای برقی بومی در این کشور هستند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دولتی شینهوا چین گزارش داد که 11 وزیر چین به علاوه تعدادی از آژانسهای دولتی در این کشور به طور جدی روی پروژه ساخت خودروهای برقی چینی در حال کار هستند.

دولت پکن یارانههای سنگینی را در زمینه توسعه بازار خودروهای برقی در این کشور به عنوان بزرگترین بازار خودروی جهان و در عین حال بزرگترین تولیدکننده گازهای گلخانهای دنیا هزینه کرده است.

با این وجود فروش خودروهای برقی در چین به دلیل قیمت بالای باتری آنها و همچنین امکانات ضعیف شارژ این خودروها پایین است. کارشناسان میگویند که تولید انبوه خودروهای برقی فعلا به دلیل گران بودن آنها امکانپذیر نیست.

در حال حاضر دو شرکت خودروسازی BYD که از سوی وارن بافت، میلیاردر آمریکایی مدیریت میشود و همچنین شرکت JAC در زمینه تولید خودروهای برقی در چین فعالیت میکنند.

شینهوا بدون اشاره به جزییات بیشتر گزارش داده است که دولت پکن قصد دارد باز هم از اجرای پروژه تولید خودروهای برقی در این کشور حمایت کند.


خداحافظی با ونهای آمریکایی
ونهای کلاسیک آمریکایی بیشتر به اتاق نشیمنهایی روی چهارچرخ میماندند که اگرچه چند سالی بود خانوادهها خودروهایی کوچکتر را ترجیح میدادند، اما همچنان خودروی محبوب برق کارها، لولهکشها، نقاشها و تعمیرکارها بودند. حالا فورد تصمیم گرفته تولید این ونها، خودروهای سری E را متوقف کند. جنرال موتورز و کرایسلر هم چند سالی هست که دیگر این خودروهای بزرگ را تولید نمیکنند. جایگزین این ونها خودروهایی کوچکتر، سبکتر و اقتصادیتر با مصرف سوخت کمتر هستند. ونهای جدید فورد به جای بدنه فولادی بدنهای بسیار سبکتر دارند و در مجموعه به خودروهای اروپایی بیشتر شبیهاند تا ونهای معروف آمریکایی. دایملر، جنرال موتورز و هوندا هم قصد دارند تولید ونهای تازهای را آغاز کنند که به مراتب از همتایان قبلیشان کوچکتر و سبکترند.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


رانا با موتورهای جدید درراه است
ایکوپرس- به منظور ایجاد تنوع سبدسوخت در رانا، پروژه انطباق این خودرو با خانواده موتور ای.اف در ایران خودرو آغاز شده که در فاز نخست آن، موتور ئی. اف.7 پایه گاز سوز روی رانا نصب میشود.

میرجواد سلیمانی قائممقام مدیرعامل ایران خودرو در محصول و کیفیت، با بیان این مطلب، گفت: برای انطباق موتور ئی. اف. 7 پایه گاز سوز روی رانا تغییراتی در این خودرو و عمدتا در محفظه موتور آن ایجاد میشود.
وی طراحی مجموعههای اگزوز، خنک کاری، ورودی هوا، سیستم سوخت رسانی (گاز و بنزینی)، کولر، برق و الکترونیک را از جمله تغییرات رانا برای انطباق با موتور ئی. اف. 7 عنوان کرد و گفت: نمونههای قطعات جدید تولید شده و عمده آزمونهای مرتبط با صحهگذاری و تایید این خودرو به اتمام رسیده است. سلیمانی از آغاز هر چه زودتر فعالیتهای مربوط به صنعتیسازی این محصول خبر داد و گفت: با برنامه ریزی به عمل آمده، زمان تولید انبوه این محصول نیمه اول سال 92 خواهد بود. قائم مقام محصول و کیفیت افزود: در سند پورتفولیوی رانا، به منظور تامین نیازهای بازار ایران و بازارهای هدف صادراتی، طراحی و توسعه موتور EF4 سومین موتور از خانواده EF و نصب آن روی رانا در برنامه ایران خودرو قرار گرفته است.
وی مصرف سوخت پایین، قابلیت دستیابی به استاندارد آلایندگی روز اروپا یورو 5 و بهره مندی از فناوری روز جهان را از ویژگیهای این موتور عنوان کرد و افزود: رانا با موتور ئی. اف. 4. قابلیت صدور به بازارهای اروپایی و آسیایی با استانداردهای بالای آلودگی و مصرف سوخت را خواهد داشت.سلیمانی از انجام تمامی فعالیتهای طراحی و توسعه موتور ملی 1400 سی سی و انطباق آن بر روی رانا توسط مهندسان و کارشناسان گروه صنعتی ایران خودرو خبر داد و گفت: با اتمام کارهای صحه گذاری و تطابق با استانداردهای لازم، رانا با موتور 1400 سی سی نیز در نیمه دوم سال 92 به تولید خواهد رسید.قائم مقام کیفیت و محصول ایران خودرو تجهیز رانا به موتور دیزل ملی را از دیگر اقدامات برای توسعه سبد سوختی این خودرو عنوان و اظهار کرد: پس از اتمام طراحی، ساخت، انجام آزمونهای دوام و تولید موتور دیزل ملی EFD و عرضه سمند دیزلی به بازار، تجهیز رانا به موتور دیزل ملی EFD نیز در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.وی افزود: نیازمندیهای طراحی موتور دیزل ملی EFD برای نصب روی هر دو پلتفرم رانا و سورن به طور مشترک در نظر گرفته شده و مراحل جانمایی موتور برروی رانا و آنالیزهای مهندسی در حال انجام است که پس از آزمونهای لازم، رانا با این موتور نیز به بازار داخل و بازارهای صادراتی عرضه میشود.سلیمانی رانا با موتور دیزل را برخوردار از استاندارد آلایندگی یورو5 دانست و گفت: مصرف سوخت ترکیبی این محصول حدود پنج لیتر در صد کیلومتر است.
قائممقام محصول و کیفیت ایران خودرو یادآور شد: با توجه به پورتفولیوی محصول رانا در ایران خودرو، موتورهای TU5، EF7 – CNG ، EF4 و EFD برای این خودرو در نظر گرفته شده و فاز رانا با موتور TU5 به مرحله تولید انبوه رسیده است.پاسخ مشاور انجمن خودروسازان به یک ابهام؛
چرا مردم فکر میکنند کیفیت در خودروهای ایرانی شانسی است؟


برخی مصرفکنندگان موضوع کیفیت در خودروهای داخلی را امری شانسی دانسته و خرید خودرو را به خرید هندوانه سربستهای تشبیه میکنند که مشخص نیست درون آن سرخ یا سفید است.

مشاور انجمن خودروسازان ایران با پذیرش این موضوع دلیل شکلگیری چنین ذهنیتی در بین شهروندان را وجود نوسان در کیفیت قطعات بکار رفته در تولید خودروها دانست.

داوود میرخوانی رشتی در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با طرح موضوع حمایت سیستم بانکی از خودروسازان و تسهیل سرمایهگذاری از سوی دولت برای رشد و ثبات کیفیت قطعات و خودروهای تولیدی اظهار کرد: اگرچه انتقادهای زیادی از کیفیت خودروهای داخلی صورت میگیرد اما حل این موضوع مستلزم برطرف شدن مشکلات خودروسازان و سرمایهگذاری در این بخش است.

وی با بیان اینکه ارتقای کیفیت خودرو در درجه اول به معنای سرمایهگذاری در صنعت قطعه برای رشد کیفیت قطعات تولیدی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر ماشینآلات در حال استفاده در خطوط تولید قطعهسازان قدیمی بوده و این موضوع موجب نوسان در کیفیت قطعات تولیدی میشود.

مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: به همین دلیل است که برخی مردم معتقدند کیفیت در خودروهای ایرانی مانند تخم مرغ شانسی و هندوانه سربسته است زیرا در کیفیت قطعات خودرویی نوسان وجود داشته و کیفیت برخی قطعات بالاتر و برخی نیز پایینتر است.

وی افزود: بنابراین در چنین شرایطی اگر نمایندگان مجلس و دیگر مسوولان واقعا به دنبال ارتقای کیفیت خودروهای داخلی هستند باید در جهت تسهیل سرمایهگذاری در خطوط تولید قطعهسازان، نوسازی ماشینآلات و ورود فنآوری نوین تولید قطعه حرکت کنند زیرا با قطعهای که کیفیت آن در سطح B است نمیتوان خودرویی با سطح کیفی A تولید کرد.

میرخوانی با بیان اینکه خودروسازان در شرایط فعلی با مشکلاتی چون نرخهای رو به رشد ارز، مواد اولیه، ماشینآلات و عدم پرداخت تسهیلات بانکی روبرو هستند، تصریح کرد: در این شرایط صنعت خودروی کشور نیازمند سرمایهگذاریهای کلان در بخشهای قطعهسازی، مجموعهسازی و خودروسازی برای ارتقای کیفیت قطعات و خودروهای تولیدی است که این کار نیز جز با حمایت کلان دولت و سیستم بانکی نمیتواند صورت گیرد.