ادامه دعوای فرمانداری و شورای شهر


کرایه تاکسیها در سایه قانونی یا غیرقانونی بودن افزایش یافت. رئیس شورای شهر معتقد است که این کار قانونی و فرمانداری تهران این کار را غیرقانونی اعلام میکند. معلوم نیست حق با کیست؟ متاسفانه دعوا ادامه دارد و فقط در این بین مردم ضرر میکنند.


به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، نرخ کرایه تاکسی و سیستم های حمل و نقل عمومی هر ساله در اردیبهشت به طور میانگین 20 درصد افزایش مییابد.
البته این تغییرات امسال دیرتر از موعد مقرر رخ داد و شورای اسلامی شهر تهران بعد از طی پروسهای نرخ های جدید را به سازمان تاکسیرانی ابلاغ کرد این در حالی است که مسئولان استانداری و فرمانداری این کار شورا را غیرقانونی اعلام کرده و معتقدند که موضوع را پیگیری خواهند کرد.
کرایه ها در سایه قانونی یا غیرقانونی بودن افزایش یافت و پول فقط از جیب مردم می رود و مسئولان به دعوای زرگری خود ادامه می دهند.
پیامد افزایش کرایه هم چیزی نیست جز نارضایتی مسافران و دامنزدن به گرانیها. و در این بین رانندگان معتقدند همه چیز افزایش یافته و به طبع آن باید نرخ ها نیز افزایش یابد چرا که آنها هم در این شهر زندگی می کنند.
مهدی چمران رئیس شورای شهر پیرو ابلاغیه ای به تاریخ 26/12/91 مبنی بر تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی در شهر تهران برای سال 92، هیچ گونه اعتراضی از سوی فرمانداری در مهلت مقرر قانونی پیش بینی شده در ماده 80 قانون شوراها به شورای اسلامی شهر تهران واصل نشده است.»
چمران در نامه ای خطاب به فرماندار تهران با اشاره به سپری شدن مهلت مقرر قانونی اعتراض فرمانداری، از اختیارات خود استفاده کرده و مصوبه نرخ جدید کرایه تاکسی را« قطعی و لازم الاجرا» دانسته است.
همچنین مهدی چمران در این باره گفت که افزایش کرایههای تاکسی، مترو و اتوبوس کاملاً قانونی است.
این در حالی است که عیسی فرهادی فرماندار تهران معتقد است که افزایش 30 درصدی نرخ کرایههای حمل و نقل عمومی تخلف است و جلوی افزایش غیرمعقول کرایهها را میگیریم.
وی در ادامه گفت که افزایش فعلی قیمتهای کرایهحمل و نقل عمومی را کارشناسی نمیدانیم و این موضوع باید مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه تذکراتی نیز درخصوص افزایش کرایههای حمل و نقل عمومی به شورای شهر دادهایم، گفت: شورای شهر باید درخصوص افزایش کرایهها بررسی مجددی را انجام دهند و بیش از افزایش فعلی کرایه حمل و نقل نیز نباید تخلفی صورت بگیرد. فرماندار تهران افزود: گرچه افزایش فعلی کرایههای حمل و نقل تخلف است ولی شورای شهر، تاکسیرانی و شهرداری باید نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشند تا کرایهها بیش از این افزایش نیابد.
مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: افزایش کرایهها به کمیته شورای حل اختلاف مرکزی رفته است و به نفع شورا رأی داده شده است.
وی با اشاره به اینکه بنده هیچ وقت بنا ندارم پاسخ صحبتهای دوستان در بخش های مختلف را بدهم، اظهار داشت: قرار نیست هر لحظه پاسخ دوستان را به دلیل افزایش کرایهها بدهم چرا که افزایش کرایهها بر اساس مصوبه شورای شهر تهران و قانون بوده است.
وی تصریح کرد: پس از مشخص شدن مبلغ کرایهها در سال جاری برخی از دستگاهها مخالفت خود را اعلام کردند که البته این موضوع بررسی و در نهایت به نفع مصوبه شورای شهر تهران داده شد.
چمران خاطر نشان کرد: کمیته شورای حل اختلاف مرکزی بار دیگر رای به مصوبه شورای شهر تهران در خصوص افزایش کرایهها داده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
همچنین محمد باقر قالیباف نامه ای به چمران در درباره شکایت فرمانداری از نرخ کرایه تاکسیها ارسال کرد و چمران نیز جواب داد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به نامه شهردار تهران مبنی بر پیگیری درخواست فرمانداری برای تجدید نظر در مصوبه نرخ کرایه تاکسی های سال 92 گفت: هیچ گونه اعتراضی از سوی فرمانداری در مهلت مقرر قانونی پیش بینی شده در ماده هشتادم قانون شوراها به شورای اسلامی شهر تهران واصل نشده است.
در پی اعتراضات فرمانداری تهران درباره مصوبه نرخ کرایه تاکسی در سال 92 و شکایت به دیوان عدالت اداری و بازپس گیری حقوق شهروندان از شهرداری و شورای شهر تهران، محمدباقر قالیباف شهردار تهران خواستار پیگیری موضوع از شورای شهر تهران شد.
در همین زمینه مهدی چمران رییس شورای شهری ارسال نامه ای به شهردار تهران توضیح داده است که درخصوص اعمال ماده (80) قانون شوراها مبنی بر «تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی در شهر تهران در سال 1392 » هیچ گونه اعتراضی از سوی فرمانداری در مهلت مقرر قانونی پیش بینی شده در ماده هشتادم قانون شوراها به شورای اسلامی شهر تهران واصل نشده است و با توجه به سپری شدن مهلت مقرر قانونی مصوبه یاد شده عملا قطعی و لازم الاجراست.
بر اساس این گزارش، با وجود اینکه در سال باید فقط یک بار کرایه تاکسی ها افزایش یابد مدیر عامل تاکسیرانی خبر می دهد که کرایه تاکسی تا پایان سال گران نمیشود. البته این در حالی است که برخی از رانندگان در آستان سال جدید خودشان نرخ ها را افزایش می دهند.
مظفر مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با اشاره به فضای موجود درباره افزایش کرایه حمل و نقل عمومی در شهر تهران گفت: کرایه تاکسی در اردیبهشت سال 92 به طور میانگین 31.5 درصد افزایش داشت و تا پایان سال هیچگونه افزایش نرخی در تهران نخواهیم داشت.
مظفر تصریح کرد: نرخهای سال 92 تاکسیها علاوه بر برچسبهایی که داخل تاکسیهای خطی، گردشی و فرودگاه چسبانده شده است، در پایانههای تاکسی و ایستگاهها نیز نصب شده است و مسافران میتوانند برای جلوگیری از هرگونه سوء استفادهای، از اطلاعات موجود در این مکانها نیز استفاده کنند و نسبت به نرخ کرایهها اطمینان حاصل کنند
با توجه به اینکه رانندگان تاکسی هم جز اقشار آسیب پذیر هستند باید به آنها توجه شود.بعد از افزایش نرخ بنزین و سایر محصولات مرتبط با این قشر، قرار بود به آنها بسته های حمایتی دهند که این امر رخ نداد.
احمدی یکی از رانندگان تاکسی در این باره گفت که ما هم دوست نداریم نرخ ها را بالا ببریم اما چاره ای نداریم چون هزینه ها بالاست و هیچگونه خدماتی هم به ما نمی دهند.
وی ادامه داد: اگر بسته حمایتی بدهند ما هم کرایه تاکسی را افزایش نمی دهیم.
رضایی یکی دیگر از رانندگان تاکسی گفت که قیمت لاستیک چندین برابر شده و هیچکس به این موضوع توجه نمی کند.
وی ادامه داد: ما هم زن و بچه داریم و باید خرج زندگی بدهیم.
به گزارش فارس، نرخ کرایه ها افزایش یافت و باز هم مسئولان توپ را در زمین یکدیگر پاسکاری کردند و این مشکل به قوت خود باقی ماند و بالاخره معلوم نشد این افزایش نرخ قانونی است یا غیرقانونی است.