یک کارشناس صنعت خودرو:
افزایش تولید تنها راه نجات خودروسازان است

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: جهت کاهش تاثیر تحریم ها باید تولید داخل مورد توجه بیشتر قرار گیرد.


جواد مرزبان در گفت و گو با خبرنگار «پرشین خودرو» به گزارش پارس تیونینگ ، ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر این نیاز در صنعت خودروسازی و قطعه سازی احساس می شود که این صنایع مورد توجه ویژه مسئولین قرار گیرند، امری که سالها پیش نیز اجرایی شده بود اما پس از بروز برخی مشکلات و ایجاد اندکی وقفه، به فراموشی سپرده شد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه تصریح کرد: تا قبل از آغاز روند صعودی نرخ دلار، نرخ پایین ارز موجب افزایش صرفه اقتصادی واردات شده بود از این رو بیشتر فعالان صنعت خودرو به واردات روی آورده بودند اما فراموش کرده بودند که در زمان تحریم این راه ها بسته خواهد شد.
وی تأکید کرد: توجه به واردات موجب کاهش تولید و ایجاد مشکلات فراوانی برای خودروسازان و قطعه سازان شد به طوری که بعضاً افرادی غافل از اینکه ضربه های جبران ناپذیری به صنعت خودروسازی وارد می کنند، اقدام به واردات کالاهای خارجی و فروش و عرضه آن به نام تولید داخل می کردند.
این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه افزایش نرخ دلار موجب تشدید تأثیر تحریم ها شده عنوان کرد: در شرایط کنونی راه برون رفت از این تحریم ها سخت تر خواهد بود.
وی افزود: این ضرورت وجود داشت که مسئولین مربوطه از سالها پیش به فکر چنین روزی باشند که متاسفانه شرایط فعلی صنعت خودروسازی نشان از آن دارد که تدابیر کافی برای این روزها اندیشیده نشده است.
وی بیان کرد: هم اکنون واردات مواد اولیه امری بسیار دشوار است اما ناممکن نیست و خودروسازان در صورت تمایل توان تولید خواهند داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت همچنین درباره تاثر تحریم ها بر صنعت خودرو کشور اظهار داشت: قطعاً خودروسازان در کوتاه مدت دچار مشکل خواهند شد و کمبود قطعات موجب افزیش قیمت خودروها می شود.
وی با تاکید بر اینکه در این شرایط خودروسازان با برنامه ریزی های صحیح تنها باید به فکر تولید باشند، اظهار داشت: خودروسازان باید تنوع محصول را از برنامه کاری خود خارج کنند و توان خود را بر افزایش تولید متمرکز کنند زیرا افزایش تولید تنها راهکار نجات صنعت خودروسازی کشور است و ایجاد تنوع در تولید بدون توانایی پشتیبانی بی فایده خواهد بود.
وی متذکر شد: گاهی برخی تولیدکنندگان صرفاً جهت سوددهی محصولاتی را با تیتراژ کم به تولید می رسانند و این ضرورت وجود دارد که مشتریان از خرید این گونه محصولات که پشتوانه و خدمات پس از فروش مناسب ندارد خودداری کنند.
مرزبان در پایان با اشاره به اینکه تأثیر تحریم ها بر قیمت به سرعت مشخص نخواهد شد، خاطرنشان کرد: مردم بایستی اقدام به خرید خودروهایی کنند که عمده قطعات یدکی آن در داخل کشور وجود داشته باشد.