فرمانده پلیس راه با اعلام اینکه آمار رانندگان معتاد حمل و نقل عمومی در کشور کاهش نیافته است، گفت: ماموران به صورت رندم در جاده ها از رانندگان تست اعتیاد می گیرند.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، سردار محمدرضا مهماندار اظهار داشت: با توجه به تصادفات جاده ای، پلیس کنترل وبژه ای روی سلامت رانندگان ناوگان حمل و نقل جاده ای دارد و از این رانندگان به صورت رندم تست اعتیاد گرفته می شود. براساس آمارها میزان اعتیاد در رانندگان حمل و نقل عمومی نسبت به گذشته تفاوت چندانی نکرده است.
وی ادامه داد: دفترچه رانندگان معتاد در صورت مثبت بودن آزمایش باطل شده و این افراد علاوه بر 6 ماه محرومیت از رانندگی و جریمه دومیلیون ریالی، به مراجع قضایی معرفی می شوند.
به گفته فرمانده پلیس راه، علاوه بر تست اعتیاد ناوگان حمل و نقل عمومی، کنترلهای لازم در تمامی سال وجود دارد و پلیس با کنترل دفترچه آنها، ساعت کارکرد این رانندگان را کنترل می کند. ضمن اینکه در مقاطع مختلف کلاسهای آموزشی لازم برای این رانندگان برگزار شده و بازرسان نامحسوس در اتوبوسها حضور دارند.
فرمانده پلیس راه با اعلام اینکه کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی از حساسیت بیشتری برخوردار است، افزود: البته این امر یک فرآیند فرابخشی است که دستگاههای دیگر از جمله سازمان راهداری نیز باید بیش از این در حوزه آموزش حرفه ای رانندگان فعالیت کنند. با ارتقای ایمنی، ارایه آموزش های به روز و نظارت پلیس حوادث این ناوگاندر حال کاهش است.
به گزارش مهر، وی با رد این موضوع که تصادف ناوگان حمل و نقل عمومی بار افزایش یافته است، تصریح کرد: نمی توان گفت وقتی در یک تصادف یک طرف حادثه کامیون است، راننده این خودرو مقصد بوده و در بسیاری از تصادفات خودروی سواری مقصر است. البته وجود کامیون در تصادف باعث شدت حادثه می شود.
مهماندار با انتقاد از اینکه توزیع حمل و نقل در کشور مناسب نیست، گفت: تردد هر گونه وسیله نقلیه عمومی بار، مسافر و سواری در جاده های کشور دارای ترکیب مناسبی نیست و باید در این حوزه تجدید نظر شود. به همین دلیل است که پلیس محدودیت هایی را در جاده ها اعمال می کند که همین امر باعث کاهش سوانح می شود. اگرچه ممکن است زمان سفر همزمان با اجرای محدودیت ها افزایش یابد اما ترکیب تردد در جاده ها باید مورد بازنگری قرار گرفته و محدودیتهایی اعمال شود.
فرمانده پلیس راه به حوادث مرحله اول طرح تابستانی اشاره کرد و افزود: در مرحله نخست طرح تابستانه که تا ابتدای ماه مبارک رمضان به اجرا در آمد تصادفات جاده ای 30 درصد کاهش یافت. البته آمار نهایی تلفات از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام می شود.