به منظور جلوگیری از واردات و عرضه قطعات و لوازم یدکی تقلبی محصولات ایران خودرودیزل، برند «گواه» در دو کشور چین و ترکیه ثبت شده است.

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ


به گزارش پارس تیونینگ به نقل از ايكو پرس، محمد جواد طلا مدیر عامل شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو دیزل (گواه)، درجمع خبرنگاران با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه در سال گذشته موفق به واردات نزدیک به 96 میلیارد ریال قطعه شدیم، گفت: در سال جاری و تاکنون افزون بر 137 میلیارد ریال واردات انواع قطعات یدکی خودروهای سنگین داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 38 فروشگاه و 82 نمایندگی در سراسر کشور مشغول ارايه قطعات و خدمات به محصولات شرکت ایران خودرودیزل هستند، اظهار داشت: در حال حاضر به 38 مدل خودرو خدمات ارایه می شود به طوریکه مشتریان 24 هزار خودرو در دوره گارانتی و 132 هزار دستگاه محصول در حوزه وارانتی از خدمات گواه استفاده می کنند.

طلا، با توجه به اینکه گواه دارای بزرگترین شبکه خدمات پس از فروش در حوزه خودروهای سنگین و تجاری است، تصریح کرد: در سال 1390 افزون بر 58 و در سال 1391 نیز بیش از 96 هزار ساعت آموزش برای نمایندگی ها، کارکنان شبکه اتوبوس رانی و مشتریان خود داشته ایم.

مدیرعامل شرکت گواه، میزان آموزش کارکنان این شرکت در سال گذشته را 10 هزار و 300 ساعت اعلام و اضافه کرد: بیش از 50 جلد مستندات و کتاب های فنی که پیشتر ترجمه نشده بود، ترجمه و به همراه تولید برخی ابزار مخصوص در اختیار شبکه نمایندگان قرار گرفت.

وی از به روزرسانی نرم افزارهای عیب یاب الکترونیکی «بنز» در این شرکت و بدون وابستگی به شرکت مرسدس بنز آلمان خبر داد و افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته و پس از کسب استانداردهای رسیدگی به شکایات مشتریان، زیست محیطی، مصرف انرژی و ... تا مهرماه امسال استاندارد مدیریت آموزش (ISO:1000015) نیز از سوی گواه کسب خواهد شد.

طلا، با اعلام طرح ریزی و اجرای دو سیستم مهم در شرکت خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرودیزل، متذکر شد: «سیستم جامع خدمات پس از فروش» که از دو سال قبل مطالعات آن آغاز شده بود و در سال گذشته قرارداد اجرای آن بسته شده است و «سیستم اصلاح کدینگ شرکت» که منجر به شناخت و شناسایی بیشتر از موجودی قطعات می شود، تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت گواه از انجام دو ارزیابی توسط شرکت ایران خودرو دیزل و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران(ISQi) برای خدمات پس از فروش این شرکت خبر داد و متذکر شد: در ارزیابی شرکت مادر(ایران خودرودیزل) برای سال 1390 به 68 و برای امسال به 81.3 درصد کفایت خدمات پس از فروش دست یافتیم. اما در ارزیابی ISQI برای سال 1389 موفق به کسب 68 امتیاز، در سال 1390 به 90 امتیاز و برای سال 1391 نیز 71 درصد رضایتمندی مشتریان را کسب کرده ایم.

به گفته وی، شرکت گواه در فاصله زمانی دو سال( از 1389 تا 1391) موفق شده است از رتبه نهم در بین شرکت های خدمات پس از فروش محصولات سنگین و تجاری کشور به رتبه سوم خدمات در سال 1391 ارتقا یابد.

طلا در پاسخ به این سوال که «مهمترین چالش پیش روی فعالان صنعت خدمات پس از فروش خودرو چیست؟» گفت: کمبود شدید نقدینگی مهم ترین چالش اصلی صنعت خودرو در حوزههای مختلف آن است.

مدیرعامل شرکت گواه با تاکید بر اینکه باید تدابیری اندیشیده شود که منابع ارزی لازم برای واردات قطعات خودروهای سنگین اختصاص یابد، ادامه داد: در حوزه خدمات پس از فروش خودروهای سنگین با توجه به تیراژ پایین خودروهای تولیدی، امکان داخلیسازی بسیاری از قطعات وجود ندارد. بنابراین این قطعات باید وارد شوند و همین واردات نیاز به نقدینگی و همچنین نقل و انتقال پول به خارج از کشور دارد.