بازار خودرو بار دیگر وارد انتظاری شده است که با سفر رییسجمهور به نیویورک آغاز شد، انتظاری برای کاهش قیمت خودرو در پی مذاکراتی که در این سفر رقم خورد. این انتظار بیراه هم نبود؛ زیرا مذاکرات حسن روحانی با رییسجمهور آمریکا بعد از 35 سال تاثیر خود را به صورت کاهش نرخ ارز، سکه و در پی آن کاهش قیمت برخی خودروها در بازار نشان داد. به گفته فعالان بازار در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز روندی کاهشی پیدا کرده است و خودروهای داخلی نیز عموما با ثبات قیمت همراه بودهاند.به گزارش پارس تیونینگ ، ثبات قیمتها در بازار خودرو به معنای رکودی است که برای چندمین بار در سالجاری و در پی انتظار برای کاهش قیمتها ایجاد شده است. رکود و ثبات قیمتها در بازار در حالی است که این روزها خودروسازان تلاش دارند تا بار دیگر قیمتگذاری محصولاتشان را در دست بگیرند به این ترتیب به نظر میرسد چنانچه خودروسازان موفق به آزادسازی قیمت شوند، قیمتهای فعلی بازار بر قیمت نهایی خودروها در کارخانه بسیار تاثیرگذار باشد.
به گفته فعالان بازار کاهش قیمتی که هفته گذشته با سرعتی تقریبا زیاد پس از سفر رییسجمهور به نیویورک در بازار خودرو رخ داد، در رابطه با خودروهای داخلی رنگ ثبات به خود گرفته است؛ اما در رابطه با خودروهای خارجی روند قیمتها در برخی مدلها همچنان کاهشی است.

کاهش قیمت قطره چکانی داخلیها

بازار این روزها در آرامش و رکود، انتظار روزهای ارزانتری را میکشد و به نظر میرسد این انتظار توانسته است برخی قیمتها را از هفته گذشته تا این هفته کمی پایینتر بیاورد. به گفته فعالان بازار این هفته قیمت خانواده پرایدها ثابت بوده است. خودرو پرطرفدار 111 این هفته از 17 میلیون و 500 هزار تومان پایینتر نیامد و هم خانوادههای آن، یعنی پراید 131 و 132 نیز به ترتیب روی 16 میلیون و 500 هزارتومان و 16 میلیون و 300 هزار تومان باقی ماندهاند، به نظر میرسد این خودروها قصد ندارند از این قیمتها پایینتر بیایند؛ زیرا طی هفته گذشته نیز با ثبات همراه بودهاند. تیبا هم طی این هفته با قیمت هفتههای گذشتهاش؛ یعنی 20 میلیون تومان معامله میشود.
اما خودروی تندر90 بر خلاف خودروهای خانواده پراید، در مدل E1 خود علاوه بر کاهش قیمتی که هفته گذشته داشته، این هفته نیز با کاهش قیمتی 500 هزار تومانی همراه شد و در حال حاضر 31 میلیون و 500 هزار تومان معامله میشود.
مدلهای E2 این خودرو اما روی قیمتهای هفته گذشتهشان که با کاهشی 500 هزار تومانی همراه بودند باقی ماندهاند. تندر پارسخودرو همچنان 35 میلیون و 500 هزار تومان است و تندر ایران خودرو هم روی 34 میلیون و 500 هزار تومان باقی مانده است. کاهش قیمت تندر 90 طی هفته گذشته و هفته جاری در حالی است که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم صنعت خودرو تولید این خودرو با کاهش چشمگیری مواجه شده است.
مگان، اما نه به مذاکرات توجهی دارد و نه به کاهش نرخ ارز، این خودرو مانند هفتههای گذشته روی 87 میلیون تومان باقی مانده است.
میهمان قدیمی پارس خودرو، یعنی ماکسیما هم هفتهای بدون تغییرات قیمتی را پشتسر گذاشته و هماکنون 115 میلیون تومان معامله میشود.
آن طور که از بازار 206 خبر میرسد، پژو 206 تیپ دو روی قیمت 35 میلیون و 800 هزار تومان باقی مانده است و تیپ 5 این خودرو هم که این روزها در خطوط تولید ایران خودرو به صورت داخلیسازی شده به تولید میرسد، قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان دارد. V9 هم بعد از افت یک میلیون تومانی اش در هفته گذشته تغییری نداشته و همچنان با قیمت 51 میلیون تومان معامله میشود. ثبات قیمت این محصولات در حالی است که V8 در این هفته یک میلیون تومان کاهش داشته و هماکنون با قیمتی برابر با 37 میلیون و 500 هزار تومان به فروش میرسد.
پژو 405 بنزینی این هفته 26 میلیون و 700 هزار تومان معامله شده و مدل دوگانه سوز آن هم همچنان 28 میلیون و 500 تومان است. پژو پارس سال نیز 34 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.
اما به نظر میرسد خودرو ملی روزهای ثباتش طولانی شده است و مدل LX این خودرو همچنان روی 27 میلیون و 500 هزار تومان باقی مانده است. دومین خودرو ملی ایران خودرو، رانا، اما با روندی کاهشی بین 30 تا 31 میلیون تومان بر اساس رنگهای مختلف معامله میشود.

بازار داغ چینیها
به گزارش پارس تیونینگ ، خودروهای چینی زمانی به ارزانی معروف بودند و همین مساله باعث میشد مشتریان بازار به سراغ آنها بروند. حالا، اما خودروهای چینی موجود در بازار دیگر مانند گذشته ارزان نیستند اما در عوض بسیار متنوع شدهاند و مشتریان بازار خودرو به سراغ آنها میروند. با این تفاسیر محصولات چینی این روزها در بازار با معاملات نسبتا خوبی همراه هستند خصوصا که طی هفتههای گذشته قیمت این محصولات روندی کاهشی داشته است.
به گفته فعالان بازار خودرو امویام 315 و 530 در حالی با قیمتی برابر با 37 میلیون تومان معامله میشوند که قیمت این خودروها در ماههای گذشته برابر با 40 میلیون تومان بوده است. خودرو X33 نیز که محصول شاسی بلند امویام است این روزها قیمتی برابر با 61 میلیون تومان دارد.
خودرو تازه وارد جک توجوی هم در بازار با قیمتی برابر با 32 میلیون تومان معامله میشود. شاسی بلند X60 که توسط شرکت لیفان در ایران مونتاژ میشود در بازار قیمتی معادل 64 میلیون تومان دارد و لیفان 620 هم 41 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.
به نظر میرسد خودروهای چینی در سایه کاهش تیراژ خودروهای داخلی، حساب زیادی روی بازار خودروی کشور باز کردهاند و مشتریان نیز با توجه به کمبود عرضه خودرو و نبود مدلهای متنوع در بازار به حضور چینیها پاسخ مثبت دادهاند.
بازار دیگر وارداتیها هم خبر از ثبات میدهد، هیوندایی سوناتا روی 141 میلیون تومان ثابت مانده است و دیگر محصولات این خانواده یعنی آزرا و سانتافه نیز به ترتیب روی 204 و 242 میلیون تومان باقی ماندهاند.
شاسی بلندهای این خانواده؛ یعنی IX55 و IX35 نیز مانند هفته گذشته به ترتیب 112 و 151 میلیون تومان معامله میشوند. ژاپنیهای بازار هم روند کاهشی را کنار گذاشتهاند و راه ثبات در پیش گرفتهاند، بر همین اساس تویوتا اوریون مانند هفته گذشته 202 میلیون تومان و تویوتا کرولا هم 128 میلیون تومان است.
هوندا آکورد و هوندا سیویک هم که از تازه واردهای بازار هستند به ترتیب 172 و 140 میلیون تومان قیمت دارند.