بازار خودرو «شُل» شد!

بازار خودرو شل شد. این اصطلاحی است که فعالان بازار در وصف حال این روزهای خودرو میگویند. افت دلار تا سه هزار و 50تومان در اولین روز هفته جاری بازار پررونق خودرو را شل کرد.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو» به نقل از شرق، بی رونقی و شلی بازار روز دوم هم ادامه یافت با این حال فعالان بازار خودرو معتقدند این وضعیت باثبات دلار به زودی به پایان میرسد. وقتی که در مورد به زودی جویا میشوم، اغلب معامله گران خودرو به پایان هفته جاری اشاره میکنند. اما هر چه بیشتر در بازار میچرخم خبری از ارزانی خودرو نیست و این را فروشندگان خودرو نیز معترفند.
با این حال هم اکنون، هم فروشندگان و هم خریداران، منتظر دلار هستند که ببینند تا کجا پایین میآید و کی خیال ایستادن دارد. هفته گذشته که دلار در مسیر نزول افتاد چنین داغی بر دل واردکنندگان گذاشت که دیگر توان تجربه داغی دیگر را ندارند.
چند روز پیش به دلیل افت نرخ دلار، قیمت خودروهای وارداتی در بازار آزاد به کمتر از نرخهای نمایندگیهای فروش افتاد و همگان را حیرت زده کرد. این بار هم که دلار ناگهان بیش از 200 تومان در یک روز افت کرد، خریداران و فروشندگان این بازار سعی میکنند محتاط تر از گذشته گام بردارند.
در نتیجه این احتیاط بود که بازار شل شد و بی خریدار ماند. حسنی، یکی از فعالان بازار از حال و هوای این روزهای خودرو میگوید: بازار خودرو چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته را به خوبی سپری کرد.
در این دو روز فروش خودرو نسبت به روزهای ابتدایی سال جاری خوب بود به طوری که هر نمایشگاه دار روزی هفت تا هشت خودرو فروخت. اما این دو روز خوب با افت قیمت دلار به پایان رسید.
در حال حاضر، همه دست نگه داشته اند تا ببینند قیمت دلار چه میشود. او ادامه میدهد: باور عمومی این است که قیمت خودرو به دلیل افت دلار با کاهش مواجه میشود.
اما او نظر دیگری دارد و میگوید: قیمت خودرو از رقمهای فعلی کمتر نمیشود مگر اینکه تولیدکنندگان نتوانند میزان عرضه فعلی را نگه دارند. از این رو در صورتی که عرضه با کمبود مواجه شود، افزایش قیمت خودرو حتمی است.
این فعال بازار خودرو هر چه بیشتر به سخنانش ادامه میدهد به همان اندازه امید به گرانی خودرو نیز بیشتر نمود مییابد.
او به عید فطر و تعطیلات تابستان اشاره میکند و میگوید: در این روزها قیمت خودرو افزایش مییابد زیرا مردم در این روزها به سفرهای تابستانی میروند و به همین دلیل گرانی خودرو چندان دور از انتظار نیست.
به جز این بازار، شاهد عرضه خودروهای دارای استاندارد یورو4 هم هست که از اول تیرماه در بازار عرضه شده اند. جالب است بدانید قیمت خودروهای یورو2 با یورو4 فرقی با هم ندارند. حسنی علت این موضوع را به این شکل توضیح میدهد: خودروهای یورو4 به تازگی به بازار عرضه شده اند و مردم شناخت درستی از این موضوع ندارند برای همین هر دو خودرو با نشان استانداردهای متفاوت با قیمتی یکسان معامله میشوند.
در صورتی که فروشندگان هم بخواهند، خودروهای یورو4 را با قیمت بالاتری بفروشند، خریداری وجود ندارد چرا که استاندارد بالاتر برای مردمی که پول ندارند معنا ندارد.
از اتفاقات دیگر این روزهای بازار کمیاب شدن خودروهای دوگانه سوز است. اگر هم خودرو دوگانه سوزی یافت شود،گران است. برای نمونه قیمت پژو پارس بنزینی 34 تا 8/34 میلیون تومان است در حالی که نمونه دوگانه سوز آن حدود 36 میلیون تومان به فروش میرسد. در حال حاضر خودروهای دوگانه سوز سمند، پژو پارس و 405 به نسبت سایر خودروها کمیاب تر هستند.
خبر دیگری که در بازار خودرو شنیده میشود، کمبود خودروهای اتوماتیک است. بازاریان میگویند، در حال حاضر دنده اتوماتیک ال90 در بازار موجود است و دنده اتوماتیک سایر خودروها یا موجود نیست یا اگر باشد بسیار گران است.
علت این موضوع را که جویا میشوم، میگویند: واردات گیربکس سایر خودروهای دنده اتوماتیک با مشکل مواجه شده و به همین دلیل تولید خودروهای دنده اتوماتیک به جز ال90 با مشکل همراه شده است.
قیمت خودرو ال90 دندهای در حال حاضر در بازار حدود 35 میلیون تومان است و اگر نوع اتوماتیک آن برای فروش موجود باشد، با کارت طلایی حدود 46 میلیون تومان به فروش میرسد.
کم رونقترین خودروها، کماکان خودروهای خارجی هستند زیرا این بازار در تعامل مستقیم با دلار است و حالا هم که بازار ارز دچار نوسان نزولی شده، خودروهای خارجی با کمترین استقبال همراه شده است.