ماه رمضان از راه رسید تا بازار خودرو بیشتر و بیشتر به رکود برود.

به گزارش پارس تیونینگ و به نقل از «پرشین خودرو»، به گفته فعالان بازار، چند هفتهای میشود که خرید و فروش در بازار خودرو به رکود رفته و حال با آمدن ماه رمضان، این رکود بیشتر خواهد شد، چون مسافرتهای تابستانی به حداقل خواهد رسید.
فعالان بازار میگویند رکود خرید و فروش خودرو در ماه رمضان، داستان هر ساله بازار به شمار میرود و معمولا نیز از اواسط ماه به بعد، شدت رکود کم میشود. حال باید دید با توجه به اینکه تولید خودروسازان همچنان روندی نزولی دارد، قیمتها چه نوسانی خواهند داشت. در حال حاضر که با وجود راکد بودن بازار، قیمت خودرو بالا است و کارشناسان هیچ دورنمای روشنی را برای آینده متصور نیستند. به اعتقاد آنها، مشکلات مربوط به تحریم و بیپولی خودروسازان، اجازه عادی شدن تولید را نمیدهد و تا تیراژ رشد نکند، نمیتوان به کاهش قیمتها امیدوار بود.
هرچند در این هفته تغییرات قیمتی خودروها محدود بود، اما به هر حال هنوز هم گرانی بر بازار حکمفرما است و حالا دیگر نمیتوان خودرو زیر 15 میلیون تومان پیدا کرد. ارزانترین خودرو صفر کیلومتر بازار کشور، پراید مدل 132 است که 16 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد و نوسانی در آن طی هفته جاری به چشم نمیآید. دیگر مدل پراید به نام 131 نیز که با تثبیت قیمت در این هفته روبهرو بوده، 16 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش میشود. گرانترین پراید هم در حال حاضر 18 میلیون و 200 هزار تومان به فروش میرسد که این مدل در مقایسه با هفته گذشته 500 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. در بین دیگر خودروهای سایپا، تیبا نیز هم اکنون 20 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش میشود که نوسان خاصی در آن به چشم نمیآید. ثبات قیمت، همنشین ماکسیما و نیسان تیانا نیز در این هفته بوده است، به نحوی که این دو خودرو نوسان قیمتی نداشته اند.
در حال حاضر ماکسیما قیمتی برابر با 116 میلیون تومان دارد و تیانا هم 147 میلیون تومان به فروش میرسد. تیانا گران ترین خودرو تولید داخل به شمار میرود و پس از آن باید از سوزوکی گرندویتارا به عنوان دومین گران قیمت بازار یاد کرد. ویتارا هم اکنون 132 میلیون تومان خرید و فروش میشود و هفته گذشته به یکباره 12 میلیون تومان گران شد. مزدا3 نیز که سومین خودرو گران بازار داخلیها محسوب میشود، در حال حاضر 119 میلیون تومان به فروش میرسد و این موضوع نشان از ثبات قیمت آن دارد. مزدا2 هم 77 میلیون تومان خرید و فروش میشود.
این دو خودرو در گروه بهمن مونتاژ میشوند و ظاهرا اوضاع تولید چندان مناسبی نیز ندارند.
به گزارش دنیای اقتصاد، دیگر خودرو گران بازار هم که مگان باشد، هم اکنون قیمتی برابر با 91 میلیون تومان را به خود میبیند. پارس خودرو به تازگی دعوتنامه تحویل مگان را برای ثبتنامکنندگان آن ارسال کرده و اگرچه به قیمت پایه آن دست نزده، ولی بیش از پنج میلیون تومان بابت «آپشن»، از ثبتنامکنندگان طلب کرده است.
اما سری هم به ایران خودرو بزنیم. فعالان بازار میگویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 2 قیمتی برابر با 36 میلیون تومان دارد و تیپ 6 نیز 51 میلیون تومان خرید و فروش میشود. پژو 206 تیپ 5 هم که 1/5 میلیون تومان ارزان شده، 38 میلیون و 500 هزار تومان به فروش میرسد. همچنین خبر میرسد که پژو 405 در حال حاضر قیمتی برابر با 27 میلیون و 200 هزار تومان دارد. مدل دوگانه سوز آن هم 28 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش میشود.
پارس هم در مدل سال خود قیمتی برابر با 35 میلیون تومان دارد و مدل دوگانه سوز آن نیز دو میلیون تومان گرانتر به فروش میرسد.فعالان بازار اما میگویند سمند در مدل LX نیز قیمتی برابر 27 میلیون و 500 هزار تومان دارد و رانا هم 32 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش میشود. پژو 207 اتومات هم اگر در بازار گیر بیاید، قیمتی برابر با 56 میلیون تومان خواهد داشت.
اما از بازار تندر-90 هم خبر میرسد که این محصول تغییر قیمت خاصی در هفته جاری نداشته است. تندر هم اکنون در مدل ایران خودرویی خود قیمتی برابر با 34 میلیون تومان دارد و تندر پارس خودرو نیز یک میلیون تومان گران تر به فروش میرسد. تندر جزو خودروهایی است که شورای رقابت هنوز قیمت آن را نهایی نکرده و مشتریان نمیدانند در نهایت این محصول با چه قیمتی به دست شان خواهد رسید. به جز تندر، چند خودرو دیگر مانند مگان و پژو 206 نیز همین شرایط را دارند و قیمت آنها فعلا در بلاتکلیفی به سر میبرد.