Untitled 1

دانلود اپلیکشین موبایل پارس تیونینگ

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگمرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: بازار در انتظار وعده های رییس جمهور

 1. #1
  اندازه نوشتار

  پیش فرض بازار در انتظار وعده های رییس جمهور

  به گزارش پارس تیونینگ به نقل از دنیای اقتصاد، اما این روزها شاهد نوعی از نخریدن هم در بازار خودرو هستیم، اتفاقی که بعد از صحبتهای رییس جمهور رخ داد و باعث شد تا معاملات در بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت ها قفل شود؛ بنابراین «نخریدن» در بازار خودرو از جنس انتظار است، انتظاری برای به نتیجه رسیدن صحبتهای رییس جمهور و کاهش قیمتها.
  به این ترتیب طی هفته گذشته قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار سقوطی ۱۰ درصدی را تجربه کردهاست. کاهش قیمتی که در نتیجه آن فاصله قیمت ها بین بازار و کارخانه در مواردی نه تنها به صفر رسید بلکه در مواردی از قیمت کارخانه هم کمتر شد.
  اما چیزی که در این میان واضح است این است که این کاهش قیمتها در نتیجه دست نگه داشتن مشتری ها از خرید حاصل شده است. درواقع میتوان گفت این اقدام مشتریهای بازار خودرو، یعنی نخریدن خودرو به دلیل قیمت بالای آن، حالتی اعتراض گونه به افزایش قیمتها نبوده است، بلکه مشتریان این بازار در انتظار کاهش قیمتها در پی صحبت های احمدینژاد، خرید خودرو را به زمانی دیگر موکول کردند و به این ترتیب باعث کاهش قیمتها در بازار شدند. تا آنجا که این کاهش قیمتها نگرانی برخی فعالان صنعت خودرو را هم به همراه داشت. بر همین اساس در روزهای گذشته، عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: شوک ناشی از توقف خرید خودرو به امید کاهش قیمت، باعث عدم ورود نقدینگی به این صنعت میشود که این موضوع میتواند باعث توقف تولید در بسیاری از واحدهای قطعه سازی شود.
  درواقع میتوان گفت بعد از صحبت های رییس جمهور که وعده های کاهش قیمت را از سوی خودروسازان به همراه داشت، رفتار بازار خودرو دچار تغییری اساسی شد، هرچند هیچ اقدامی از سوی خودروسازان برای کاهش قیمت های رسمی انجام نشد، اما واکنش بازار به این صحبت ها کاهش قیمت بوده است.
  اما از آنجایی که کاهش قیمت خودرو با صحبتهای احمدینژاد و گلایه های او از افزایش قیمت ها همراه شد، ممکن است اینطور تصور شود که تاثیر صحبتهای رییس جمهور بازار خودرو را این چنین منجمد کرده است، تا آنجا که خرید و فروش ها به امید کاهش قیمتها متوقف شده اند و در پی آن قیمتها در سراشیبی سقوط قرار گرفتهاند.
  اما یک کارشناس اقتصادی در این رابطه نظر دیگری دارد و به خبرنگار دنیای اقتصاد میگوید: در حال حاضر خیلی ها منتظر کاهش قیمت خودرو هستند، البته ممکن است علت این اتفاق حرف های آقای احمدی نژاد نباشد و مذاکرات اخیر۱+۵ در آلماتی و نتایج مثبت آن هم در این روند بیتاثیر نباشد؛ چراکه طی روزهای گذشته و در پی اظهارات مثبت مقامات وزارت امور خارجه در رابطه با نتایج مذاکرات و کمتر شدن محدودیت های بین المللی علیه ایران، قیمت ارز با سرعت زیادی در حال کاهش است.
  به عقیده این کارشناس در پی فضای مناسبی که بعد از مذاکرات آلماتی ایجاد شده است، انتظارات تورمی حالتی عکس به خود گرفته و شرایط طوری شده است که اگر تا به حال برای خرید عجله وجود داشت، حالا این عجله جای خود را به انتظار برای مشخص شدن قیمتها داده است.
  به عقیده این کارشناس انتظارات ضدتورمی قیمتها را کاهش خواهد داد.
  هرچند به نظر میرسد که این کاهش قیمت ها نتیجه رفتار مشتری های عادی بازار خودرو نبوده است، چرا که بسیاری از مشتری های عادی بازار خودرو حالا و با وجود قیمت های نجومی فعلی، خیلی وقت است که قدرت خرید خود را از دست دادهاند و این دلال ها بودند که در بازار جولان میدادند.
  حالا هم به محض اینکه بوی ارزان شدن خودرو به مشام دلال ها خورده است، عقب کشیده اند و دست از خرید و فروش برداشته اند تا بازار برای مدتی هم که شده رنگ کاهش قیمت را به خود ببیند.
  وعده هایی که رکود میآورند
  بازار خودرو طی روزهای گذشته، با دست نگه داشتن مردم برای خرید خودرو، برای اولین بار طی ماههای گذشته کاهش قیمت را تجربه کرد. این میتواند نشان دهنده این موضوع باشد که نخریدن خودرو میتوانست تاثیر زیادی بر کنترل قیمتها داشته باشد، در حالی که هجوم برای خرید خودرو طی ماههای گذشته باعث شد تا قیمتها در بازار تا دو برابر بالا برود و دست آخر خودروسازان هم بر اساس این قیمتها، قیمت کارخانه خود را تعیین کنند. این در حالی است که برخی کارشناسان عقیده دارند نخریدن خودرو میتواند باعث کاهش محسوس قیمتها شود. به این ترتیب اگر تصور کنیم اتفاقی که حالا در بازار خودرو رخ داده است باز هم ادامه پیدا کند، با توجه به اینکه خودروسازان حداقل روزانه ۲۵۰۰ دستگاه خودرو به بازار عرضه میکنند ( داخلی و وارداتی)، در صورتی که عدم خرید و فروش برای یک هفته ادامه داشته باشد، ۱۵ هزار دستگاه خودرو در بازار باقی میماند که این به معنای یک تلاطم عظیم در بازار خودرو خواهد بود. یک کارشناس اقتصادی در همین رابطه میگوید: در شرایط فعلی نه تولیدکنندگان خودرو میتوانند برای مدتی طولانی از فروش خودداری کنند و نه قشر زیادی از مردم میتوانند برای خرید دست نگه دارند، تمام اینها به این دلیل است که بازار خودرو در حال حاضر کششپذیری زیادی دارد. کشش پذیری بالا به این معنا است که اگر مردم در یک مدت کوتاه ۲ یا ۳ هفته ای خودرو نخرند، بر روی بازار اثرگذار خواهد بود.
  اثرگذاری هم بهاین معناست که حداقل فاصله قیمت ها به کارخانه نزدیک خواهند شد یا منجر به این خواهد شد که قیمت های دو نرخی در بازار رنگ ببازد. اما اینکه این ماجرا بر قیمت کارخانه هم تاثیرگذار باشد، بعید به نظر میرسد.
  مردم قیمت های واقعی را میشناسند
  اما نجفی منش، عضو انجمن قطعه سازان در این رابطه معتقد است که مردم قدرت تشخیص خوبی دارند و قیمتهای واقعی را میشناسند. او در این رابطه به خبرنگار دنیای اقتصاد میگوید: شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که قیمت خودرو کاهش خواهد یافت، زیرا به هر حال این توقع ایجاد شده است، اما بعد از مدتی مردم خواهند دید که این اتفاق نخواهد افتاد.
  او در ادامه میگوید: این امیدواری خوب است، اما قیمتها نه تنها پایین نمیآیند؛ بلکه بالاتر هم میروند. این حرفی است که نعمتبخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران هم بر آن تاکید دارد.
  نجفیمنش عقیده دارد آنهایی که به امید ارزان شدن خودرو دست نگه داشتهاند، بعدا متوجه اشتباه خود میشوند. اما وقتی از دلیل او برای این اطمینان میپرسیم، در پاسخ میگوید: با توجه به اینکه نرخ ارز در بودجه سال آینده شناور تعریف شده است، قیمتها به طور طبیعی افزایش خواهند یافت و با توجه به اینکه دولت هیچکدام از حمایتهایش را عملی نکرده است، کاهش قیمتی در کارخانه اتفاق نخواهد افتاد. او معتقد است اگر مردم خودرو نخرند، تولید در کارخانه کاهش پیدا میکند و قیمتها باز هم بالاتر هم میرود. به نظر میرسد خودروسازان اطمینان زیادی به خریده شدن محصولات خود، حتی با قیمتهای فعلی دارند، چرا که به هر حال این دو غول خودروسازی داخلی هستند که عنان بازار را در دست دارند و همین اتفاق این اطمینان را به آنها برای خرید محصولاتشان میدهد. نعمتبخش هرچند از رییس جمهور گلایه دارد که صحبت های او نشاط بازار شب عید امسال را از خودروسازان گرفته است و بازار را بی رمق کرده است، اما میگوید: خودرو به هر حال نیاز مردم است و نمی توانند نخرند.
  بنابراین هرچند تاکنون تاثیر صحبتهای احمدی نژاد بر قیمت های رسمی مشاهده نشده است، اما بازار آزاد به شدت از این صحبت ها تاثیر پذیرفته و فاصله قیمت ها در بازار با کارخانه در حال کاهش یافتن است.


  ویرایش توسط pedramMC : 03-06-2013 در ساعت 05:55 PM

موضوعات مشابه

 1. تعرفه واردات تغییر نخواهد کرد
  توسط pedramMC در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 12-24-2013, 09:57 PM
 2. آپشن ها ، تیونینگ و تغییرات پژو 206 و 206+
  توسط Eh Sun در انجمن پژو (Peugeot)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 08-25-2013, 06:28 AM
 3. ضرورت تغییر در بدنه خودرو برای 2 ایربگ
  توسط Eh Sun در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-25-2013, 07:34 PM
 4. واکنش پژویان به تغییر پایه قیمتگذاری
  توسط Eh Sun در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-23-2013, 06:03 AM
 5. قصه پاییزی تولید خودرو در ایران
  توسط Eh Sun در انجمن اخبار داخلی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-19-2013, 04:06 PM

کاربران پارس تیونینگ را با جستجو کلمات زیر پیدا کرده اند :

هنوز جستوجو برای این متن در پارس تیونینگ صورت نگرفته است

کلمات کلیدی این موضوع

مرجع تخصصی خودرو و تیونینگ | پارس تیونینگ مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •